Jump to content



AMD Sempron


y3k

Recommended Posts

Θα πάρω μια Asus A7V880 και ένα AMD Sempron 2400+ θα ήθελα να ΄κάνω 3 ερωτήματα:

1. πωλούνται μαζί με το Cooler?

2. πως θα εγκαταστήσω το Cooler πάνω στη μιτρική? (δεν έχει βάση όπως οι μιτρικές για intel)

3. τι θερμοκρασίες πιάνει? (Υπερθερμενεται?)

Αυτά ! Thanks! :)

Link to comment
Share on other sites

Οι επεξεργαστές είναι όλοι boxed δηλαδή με ψύκτρα.Η ψύκτρα έχει ένα έλασμα που συγκρατεί την ίδια με τον ανεμιστήρα της ,με καλή εφαρμογή πάνω στον επεξεργαστή και τη μητρική.

Μάλλον δροσίζεται,ιδιαίτερα αυτήν την εποχή

Link to comment
Share on other sites

Οπως τα ειπε και ο schumifer...

Ειναι ολοι boxed ετσι εχουν και την ψυκτρα.

Ειναι με σιδερακια που κρατιουντε απο το socket

Και τελος ειναι αρκετα ικανοποιητικη αν δεν κανεις oc.

Επεισης μια παρατηριση.Να παρεις mobo με nforce 2(A7n8X asus)και οχι με via γιατι οπως ξερω εχει καποια προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει χαρτί με οδηγίες στην συσκευασία. Απλά να προσέξεις να μην έχει γωνία η ψήκτρα με το socket όταν θα προσπαθήσεις να την στερεώσεις πάνω. Καλό θα ήταν να βάλεις τον επεξεργαστή πριν ακόμα βάλεις την μητρική στο κουτί. Έτσι έχοντας την μητρική οριζόντια π.χ. πάνω σε ένα τραπέζι δεν θα δυσκολευτείς καθόλου και άρα δεν θα υπάρξει και ο παραμικρός κίνδυνος να κάνεις κάτι λάθος.

Link to comment
Share on other sites

έχει πρόβλημα το VIA880 με Sempron? στο site της μητρικής λέει πως θέλει αναβάθμηση το BIOS για να δεχτεί Sempron αλλα πιθανότατα να έχει το απετούμενο BIOS version για να τρέξει ο Sempron (Πχ: η Asus p4s800d έχει 1005.02 bios ήδη μέσα... :)

Link to comment
Share on other sites

Αν δε σε ενδιαφέρει το τρελό ocerclocking πάρε KT880. Κυριλέ είναι και σταθερότατο.

Ρίξε μια ματιά και σε αυτή τη μητρική που λέω όλως τυχαία εδώ :

http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=3669

Κι αυτή "ASUS" είναι :p

Είναι και Sempron ready και δεν χρειάζεσαι bios update. :030: :023:

Αλλά ψάξε μήπως έχουν έρθει και άλλες KT880 στην Ελλάδα γιατί εγώ δε βρήκα και πολλές και βιαζόμουν κιόλας.......

Link to comment
Share on other sites

Κάνει πολύ καλή δουλειά ,τώρα αν θες να τρίξεις τα δόντια σε nforce-άδες τράβα πάρε την MSI kt880 delta fsr που νομίζω ότι την είδα στο ram shop.280 max fsb kai 2.30 max vcore.Αν απλά ψάχνεις μία μητρική τότε η AssRock aka Κολοκοτρώνης είναι αυτό που ψάχνεις

Link to comment
Share on other sites

Σημείωση : το BIOS update είναι παιχνιδάκι.Φτιάχνεις τη δισκέτα όπως σου λέει το manual αν δεν ξέρεις ήδη ,πληκτρολογείς την εντολή που σου λέει το manual και συνεχίζεις τη δουλίτσα σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Την ίδια μητρική την είχα αγοράσει πριν 3 περίπου μήνες απο το Πλαίσιο,γύρισα περιχαρής στο σπίτι να τοποθετήσω τον Sempron 2800+ και αφού τελείωσα όλη την εγκατάστασης πάτησα το θαυματουργό κουμπάκι να αρχίσει να τραγουδάει!Δυστυχώς δεν ξεκίνησε ποτέ...Την επόμενη ημέρα πήγα τη μητρική στο Πλαίσιο για έλεγχο.Κατά τη διάρκεια της αναμονής πήγα σε ένα internet cafe και μπήκα στη σελίδα της ASUS.Εκεί διαπίστωσα οτι ήθελε αναβάθμιση του BIOS...Το είπα στον τεχνικό και μου απάντησε "δεν αναλαμβάνουμε!"Την επέστρεψα,πήρα τα χρήματά μου και πήγα σε άλλο κατάστημα και αγόρασα μια Gigabyte GA-7N400-L έκαναν δωρεάν αναβάθμιση στο BIOS και λειτουργεί θαυμάσια.Και για τη δουλειά που θέλω τον Η/Υ είναι πολύ καλός!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.