Jump to content



Ε Π Ε Ι Γ Ο Ν ABIT ΑΝ7


MADKiller7

Recommended Posts

καλημερα σε ολους.παιδια βοηθεια θα την σπασω την abit,χτες αλλαξα την msi k7n2 delta-l με την abit an7,ωραια και καλα,εκτος οτι εκανε ρεσταρτ με 2 καρτες vga που δοκιμασα σε οτιδηποτε 3d εφαρμογη(μαλλον τα επεξαν τα XP),μπηκα στο bios να δω τις ρυθμισεις.κανω save και την ωρα που βγαζει να μην πατησω ρεσετ επειδη αποθηκευει,μου κανει την μ*λ*κι* η δεη.εκανα ρεσετ το bios,εβγαλα μπαταρια,οτι και να εκανα,απλα δεν ξεκιναει,αναβουν ανεμιστηρια,dvd rom κλπ,αλλα αναμοσβηνουν συνεχεια τα λαμπακια στο πληκτρολογιο και δεν δειχνει τιποτα η οθονη,ουτε ενα μπιπ.περιμενω συμβουλες.(αχ ατιθαση msi με τις παραξενιες σου,αλλα βραχος σταθεροτητας στα βασανηστηρια)

Link to comment
Share on other sites

παει το ΒΙΟS...

κανε μια δοκιμη με δισκετα μεσα με το ΑWFLASH 8.22A και ενα BIOS bin , αν και δε νομιζω να σου πετυχει. Εμενα οταν αυτο δουλεψε, αναβε η οθονη

κατα 99.9% θα χρειαστεις hot flash για να την αναστησεις

ευτυχως εχεις την MSI.

βοοταρε με αυτη, βαλε πανω το τσιπακι της ABIT και φλασαρε το.

Link to comment
Share on other sites

τράβα στη ΔΕΗ και βαλ' τους την εκεί που ξέρεις. κάθε φορά που έβλεπα αυτή την οθόνη προσευχόμουν στο Θεό της Σταθερότητας του Ρεύματος, μέχρι που πήρα ups... όπως είπαν και οι άλλοι είναι 99,999% bios corruption, αν έχεις το κουράγιο να τη φλασάρεις καν το, αλλιώς αλλαγή...

Link to comment
Share on other sites

στο παλιό φόρουμ κάποιος είχε ποστάρει ένα άρθρο από εφημερίδα το οποίο έλεγε ότι η ΔΕΗ υποχρεούται να σε αποζημιώνει σε τέτοιες περιπτώσεις. τρέχα γύρευε θα μου πείτε και έχετε και δίκιο...

τώρα ο madkiller αναγκάζεται να τρέχει για hotflash ή να πει ψέμματα για το rma σε μία περίπτωση που ούτε ο ίδιος φταίει, ούτε καν η abit (από κατασκευαστική ατέλεια εννοώ)

Link to comment
Share on other sites

γμτ την τυχη μου,εχω προβλημα με τα ακριβα οταν παιρνω.πηρα 9800προ επιστροφη μολις την πηρα,πειρα την τοπ μητρικη για AthlonXP,παει και αυτη,αρχη της χρονια παιρνω δισκο,μετα απο μια βδομαδα αλλαγη.τιποτε αλλο........να περιμενω?

Link to comment
Share on other sites

γμτ την τυχη μου,εχω προβλημα με τα ακριβα οταν παιρνω.πηρα 9800προ επιστροφη μολις την πηρα,πειρα την τοπ μητρικη για AthlonXP,παει και αυτη,αρχη της χρονια παιρνω δισκο,μετα απο μια βδομαδα αλλαγη.τιποτε αλλο........να περιμενω?

τοπ ? τοπ τοπ τοπ,ξυδι κλπ .....εγω την πουλησα μια που περασε απο τα σαδιστικα μου χερια.την εκοψα δεν ηταν για πολλα πολλα.....καλες ειναι μωρε ,δε βαριεσαι.... ρμα γρηγορα παιχτο nerd και καθαρισες

\

Link to comment
Share on other sites

Η οθονίτσα του POST που έχει κάτω αριστερά τι γράφει? Όσον αφορά το safe mode, αν αφήσεις το pc κλειστό για 1 λεπτό (δεν το έχω χρονομετρήσει) ξεκινάει αυτόματα fail safe mode. Μου έλυσε τα χέρια γιατί πολύ σπάνια χρειαζόταν να κάνω clear bios. Καλή τύχη!

Link to comment
Share on other sites

στο παλιό φόρουμ κάποιος είχε ποστάρει ένα άρθρο από εφημερίδα το οποίο έλεγε ότι η ΔΕΗ υποχρεούται να σε αποζημιώνει σε τέτοιες περιπτώσεις. τρέχα γύρευε θα μου πείτε και έχετε και δίκιο...

τώρα ο madkiller αναγκάζεται να τρέχει για hotflash ή να πει ψέμματα για το rma σε μία περίπτωση που ούτε ο ίδιος φταίει, ούτε καν η abit (από κατασκευαστική ατέλεια εννοώ)

στη συγκεκριμενη περιπτωση δεν θα παθει και τιποτα η οποια ΑΒΙΤ. θα φτιαξει το προβλημα και θα την ξαναδιαθεσει.

αλλα ειναι κριμα να μπεις σε τετοια ταλαιπωρια RMA οταν το προβλημα διορθωνεται σχετικα απλα.

το hotflash ειναι απλη διαδικασια, αρκει να βρεθει μια μητρικη με παρομοιο τσιπακι BIOS.

τελος, καλα ειπαν οτι φροντιζεις με ενα ups για να γλιτωσεις απο τετοιες ταλαιπωριες

Link to comment
Share on other sites

επανερχομαι,μλκια μου,ups εχω,απλα το ειχα βγαλει για λιγο για να εχω χωρο να δουλεψω με το τερας.στην lcd της μητρικης οι κωδικοι που εβγαζε εδειχναν οτι ολα ηταν ενταξει.δοκιμασα αλλον επεξεργαστη,vga,μνημες,τροφοδοτικο,τα εβαλα ολα εξω απο το κουτι,αλλα τιποτα.τα αρχικα σημαδια της μητρικης,απο συζητηση με τον φιλαρακι που μου την εδωσε(ειχε κανει επι μια μερα ρεσταρτ σε οτιδηποτε 3D,μετα εφτιαξε),με οδηγησαν στο συμπερασμα οτι τα restart που αναφερω στην αρχη και εδειχναν προβλημα στις vga,τελικα ηταν τις μητρικης.η 9500 ηταν softmod και η 9800pro ηταν default(10 ημερων).και οι 2 καρτες εκαναν το ιδιο προβλημα ακριβως.η λυση μπηκε μεσα (MSI K7N2 Delta-L Rulezzzzzzzzzzzz),η abit παει για αντικατασταση αφου ειναι περιπου 3-4 μηνων,αλλα μαλλον θα μεινω πιστος στην msi ακομα και οταν την παρω πισω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.