Jump to content



Athlon 64 3400 Vs Athlon 64 4000


zillakarpen

Recommended Posts

Τελικά εκτος από την τιμή τη άλλη διαφορα έχουν αυτοί οι δυο γιατί θα τρελαθώ?Είναι δυνατόν τα 200Mhz παραπάνω και το 1mb μνημης L2 να κάνουν τι διαφορα?Έκανα την κίνηση (καλώς η κακώς)και παρήγγειλα το Motherboard της ΜΣΙ με το nforce 3 λόγω agp K8N Νέο2 Platinum και τον 4000.Σε tests είδα ότι η διαφορα με τον fx 55 είναι ελάχιστες σε επιδόσεις.Περιμένω γνώμες.....

Σας ευχαριστώ εκ των προτερων σε όσους απαντήσουν αλλα και σε όσους απάντησαν σε χθεσινό μου post ;)

Link to comment
Share on other sites

EDIT : το κοίταξα και ο 3400+ βγήκε σε 2 εκδόσεις.

1) Clawhammer , 2200mhz , 1MB cache , single channel.

2) Newcastle , 2400mhz , 512kB cache , single channel.

Ο πρώτος δεν κυκλοφορεί πια πουθενά , άρα σε σύγκριση με τον 2ο έχεις μεγαλύτερη cache και το dual channel.

Που όντως δεν δίνουν και τόοοσο πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Δίνει σίγουρα , όπως και η cache , αλλά οι A64 απλά δεν επηρρεάζονται τόσο πολύ όσο οι AthlonXP & P4 από τo bandwidth.

Tο PR Rating του 4000+ είναι μάλλον φουσκωμένο.

Με βάση τα ονόματα που δίνει η AMD στους 754 , ο 3900+ θα είχε 2.6Ghz & 1mb cache ή 2.8ghz! & 512kB cache.

Βάζω το κεφάλι μου οτι ο τελευταίος θα καθάριζε και τον FX-55...

Link to comment
Share on other sites

Για τους AthlonXP είσαι λίγο λάθος.

Δηλαδή οι A64 κερδίζουν πιο πολύ με το αυξημένο bandwidth σε σχέση με τους AthlonXP?

Εγώ πάλι είδα οτι , με σταθερά τα mhz του cpu , αλλάζοντας διαιρέτη σε έναν 939 (μνήμες από 185 -> 234) είδα πάρα πολύ μικρότερη διαφορά απ'ότι κάνοντας κάτι αντίστοιχο σε AthlonXP.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον με τις γνώμες δεν θα βγάλουμε άκρη.

Βρήκα ένα Review που περιλαμβάνει και τους 2 : LINK .

Στις τελευταίες σελίδες συγκρίνει 4000+ vs 3800+ και 3800+ vs 3400+ , τα συνδυάζεις και βγάζεις το 4000+ vs 3400+.

Εγώ πάντως βλέπω μια διαφορά της τάξης του 5-10% στα περισσότερα test.

Link to comment
Share on other sites

οποτε κατά τη γνώμη σας αξίζει να πάρω τον 4000 η αν προλάβω να πάρω τον fx 55?Ακόμα δεν μου έχει απαντήσει κάποιος .....

Έχω ήδη παραγγείλει τον 4000 αλλα ίσως προλάβω αύριο να τον ακυρώσω παίρνοντας τον fx

Link to comment
Share on other sites

Αν η διαφορά τιμής είναι μικρή τότε ο fx-55 αξίζει περισσότερο (ιδίως αν κάνεις overclocking).

Και οι 2 πάντως ζητάνε δυσανάλογα πολλά σε σχέση με την αύξηση απόδοσης που θα σου δώσουν (ιδίως αφού θα πρέπει να αλλάξεις KAI motherboard).

Εγώ στην θέση σου είτε δεν θα αγόραζα τίποτα ή θα έπαιρνα έναν 3500+ 939 και θα του άλλαζα τα πετρέλαια στο OC...

Link to comment
Share on other sites

Αφου εχεις τα funds μην το σκεφτεσαι καθολου και χτυπα τον fx-55. Αν δεν σου περισσευουνε κιολας και θες να στησεις ενα αξιοπρεπες μηχανηματακι ενας 3500 ειναι μια καλη λυση. Οτι και να παρεις μεγειες και περιμενουμε αποτελεσματα;)

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά, εδώ και καιρό δεν έχουμε καταλάβει οτι τα πολύ μεγάλα μοντέλα και των 2 εταιρειών δεν αξίζουν τα λεφτά τους. Ούτε οι 4000+ μαζι με τους FX ούτε και οι ΕΕ της Intel... Πολλαπλάσιες τιμές για πράγματα που δεν αξίζουν ούτε το 1/10 από αυτά που θα κόστιζαν κανονικά. Αγνό καθαρό marketing....

Τώρα βέβαια zillakarpen, αν σου περισσεύουν τόσα και τα διαθέτεις, θα σου έλεγα κι εγώ τον FX λόγω ευελιξίας στον υπερχρονισμό. Αλλά κανονικά σου προτείνω κάποιον 3500+ και να του τινάξεις τα πέταλα...

Link to comment
Share on other sites

και για μενα μπορει να ειναι εξωπραγματικο να δωσεις τοσα λεφτα για cpu,

ομως η αληθεια ειναι οτι τωρα υπαρχουν καποια χαρακτηριστικα που διαφοροποιουν σημαντικα τον FX-55 απο τον 4000+ κι ακομα πιο πολυ απο τον 3800+

και στην Ιντελ επισης, ο ΕΕ εχει κατι παραπανω απο τα απλα μοντελα

Θελω να πω δεν ειναι οπως παλια που το τοπ μοντελο διαφερε απο τα αμεσως επομενα μονο κατα 200MHz και ανετα τα καλυπτες με o/c

τωρα σου δινουν καποια αλλα εξτρα χαρακτηριστικα (πχ sSOI , full multi control vs 4000+, και L2 cache vs 3800+)

το λεω για να τονισω τη διαφορα και οτι ο FX "τα αξιζει" σε σχεση με τον 4000+,

οχι οτι τα αξιζει γενικα. :003:

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα Jimmy είναι και τα τρία υπερεκτιμημένα, αλλά μιας και είναι διατεθιμένος να δώσει λεφτά για ότι πιο γρήγορο υπάρχει στην αγορά σίγουρα ο FX είναι η καλύτερη λύση μιας και ο EE 3.46 1066 FSB έχει τρελή τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.