Jump to content



OVerclock σε celeron 2.2 northwood


Elu Thingol1442169091

Recommended Posts

Γεια σας παιδια. Ειπα να μην το κανω αλλα δεν μπορούσα να περιμενω!! Εκανα οωερψλοψκ την CPU και εφτασε τα 2861.4MHz απλα ανεβαζοντας τον απο 22*100 στα 22*130. Η θερμοκρασια(που την βλεπω μονο οταν κανω restart και μπαινω στο BIOS ειναι σε χαμηλα επιπεδα, 30c. (Αν ξερετε πειτε μου που αλλου μπορω να δω την ακριβη θερμοκρασια της) Η ερωτησή μου ειναι ποσο μπορει να παει με την μαμα ψύκτρα?

Ευχαριστώ προκαταβολικα :024: :024: :041: :041:

post-1364-1442173937,2066_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

(στα 66,...)
....33.
Η ερωτησή μου ειναι ποσο μπορει να παει με την μαμα ψύκτρα?

Check it out!;)Ο καθενας παει διαφορετικα.

Thanx!!

alt+print screen στο cpuz

ανοιξε το paint.

ctrl+v

save as *.jpg (οποσδοιποτε:D)

και κανε upload εδω ;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια συνεχισα τους πειραματισμους και εφτασα αισίως τα 2992.5MHz(τον ανεβασα απο 22*100 στα 22*135). Με παραπανω εκανε επανεκκινηση μολις τελειωνε το φορτωμα των windows. Το πρόβλημα ειναι (αν ειναι προβλημα) οτι η θερμοκρασια της CPU ειναι νορμαλ(φωτο). Δηλαδη γιατι δεν με αφηνει να παω παραπανω? Τι αλλο πρεπει να ρυθμισω? (αν χρειαζεστε κι αλλες φωτο απο cpu-z πειτε το)

post-1364-1442173937,4601_thumb.jpg

post-1364-1442173937,516_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ΑΝ δώσω παραπανω volts τοτε θα μπορω να δωσω και παραπανω fsb? Το ρωτάω επειδή μόλις το πήγα στα 1.550v απο 1.525v και ανεβασα το fsb απο 133 στα 137 δεν ανοιγε ούτε τα windows! με την ιδια ταση στα (1.550) και 136 δουλευει ενταξει. Αν δωσω περισσοτερη ταση (οχι πανω απο +0,1 οπως λεει και ο benhour) θα εχω και περιθωρια για 140-145.....? Υποψιν οτι ο multiplier ειναι 22. υπενθιμιζω πάλι οτι εχω τη εργοστασιακή ψύκτρα. Α και μια ερώτηση: μπορει να ειμαι εντελώς λαθος αλλα αποτι καταλαβα απο αλλα threads υπάρχει προγραμμα για δοκιμή του CPU σε full load. Αν υπαρχει δώστε κανα link να το κατεβάσω. :021: :021: :D :100: :100:

Επισης με το τροφοδοτικό θα εχω ποτε πρόβλημα? Επειδη δεν ειμαι σίγουρος σασ γραφω οτι γραφει με μεγάλα γραμματα χεχεχε: JJ-300AP (12V) (300W MAX) Active PFC... :021: :118:

Link to comment
Share on other sites

1.Με την εργοστασιακη ψυκτρα, δεν σου προτεινω να δωσεις παραπανω ρευμα απο 1.550 και αυτο αν το χρειαζεσαι για να σταθεροποιηθεις, οχι για να κυνηγησεις μεγαλυτερο fsb.

2.Στο link της υπογραφης μου θα βρεις προγραμματα για να στρεσαρεις την cpu.

3.To τροφοδοτικο σου δεν το ξερω, μονο με πολυμετρο θα δεις τι ρολο βαραει.

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασα το cpu hot tester. Με το overclock που δειχνει το thumbnail εφτασα μεγιστη θερμοκρασία τους 43C. Καλά δεν είναι? Τελικά με overvoltage ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ τι κάνω? Αυξανω τα περιθώρια αυξησης του fsb ή καμία σχεση?

Link to comment
Share on other sites

A ok! Thanks! να και το thumbnail τη συχνότητα ετσι όπως μαλλον θα μεινει γιατι δεν ειναι καθόλου σταθερο παραπάνω. Επισης ΚΤΜ ειπα να δοκιμάσω παραπανω voltage απο αυτο που μου ειπες ετσι ... για πλάκα!! Ούτως η αλλως δεν θα κρατήσω τη cpu πολυ ακόμη οπότε... παντως εκανα ενα run (κανα τεταρτο εκανε για να τελειώσει τα παντα) απολα στο cpu hot tester 4 pro lite edition και δεν ξεπερνουσε με τπτ ταυς 44C. ΚΑλα δεν ειναι?! Θελω να ακουσω γνώμες! :119: :119: :119:

post-1364-1442173941,6018_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το εβαλα σε λειτουργια και banchmarking τελειωσε με επιτυχια! .... Δυστηχως ομως ΜΟΛΙΣ ξεκιναω torture testing μου βγάζει error: Rounding was 0.4978652578 expected less than 0.4. Hardware failure detected. Τωρα στο stress.txt που διαβασα μου ειπε να δοκιμασω να αλλαξω τα memory timings (CAS latency). Απο τι εξαρταται ποιος θα ειναι ο καλυτερος συνδυασμος των timings? Ας με συμβουλεψει οποιος το εχει επιχειρησει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.