Jump to content



Nέo project υδρόψυξης


Chr1442169074

Recommended Posts

Λοιπόν το καινούργιο μου σύστημα αποτελείται από :

Αsus P5AD2-E Premium

Intel P4 550 3.4GHz ( D0 :[ )

2x512 DDR2 533

Ati Radeon X700Pro

WD Raptor 36.7Gb

Maxto 250Gb

PSU Thermaltake 480 TWV

Aπλό σχετικά case

Plextor 716A

Stock cooling

Aν και είπα να το κρατήσω κανα μήνα μανίσιο , δεν μπορώ να κρατηθώ και αποφάσισα να ξεκινήσω με μια αρκετά καλή υδρόψυξη η οποία να κρατάει το cpu ψυχρό στα περίπου 4.0-4.5 Ghz. Το κασέ ανέρχεται στα 200euro και αν χρειαστεί μπορεί να γίνει και 250 την άλλη βδομάδα.

Τα υλικά μάλλον θα τα παραγγείλω αύριο το πρωί , μέσω ενός καταστήματος εδώ στη Θεσσαλονίκη από την checkmate.

Ακούω συστάσεις και επιλογές.

Aντλία και δοχείο : Hydor L20 και custom tank

Σωλήνες : από κατάστημα ενυδρείων

Υγρά : Απιονισμένο νερό + παραφλού

Ψυγείο : ford transit

Βlock : Eleven made

Τελικά επιλέχθηκαν : 11 block , hydor L20 , ψυγείο ford transit

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 47
  • Created
  • Last Reply

Μπλοκ απο σκιννυ13

Τανκ , φτιαξε ενα μονος σου

Σωληνες απο πρακτικερ(στο Ταυρο τελος)

ΑΝτλια : L30/Eheim

Ψυγειο : αν θελεις να χωραει στο κουτι σου παρε ενα 12ρι, αλλιως Ford Transit

Ρακορ: οτι βρεις σε 1/2

Link to comment
Share on other sites

Αντλία όντως L30 ή Eheim πάνω κάτω τα ίδια είναι.

Σωλήνες όντως μόνο μουράτοι είναι οι Tygon (προσωπικά θέλω να πάρω!) οπότε αναλόγως τι θες να κάνεις παίρνεις ανάλογα.

Block κι εγώ λέω από skinny ή 11.

Ψυγείο καλά είναι αυτά που λες αν και του ford είναι χιλιοδοκιμασμένο στο forum. Απλά κοίτα να είναι χάλκινο.

Αφαλατομένο νερό θα βρεις δύσκολα. Προσωπικά έχω απεσταγμένο.

@kallileo ρακόρ θα χρειαστεί για να αλλάξει τις διατομές, αφού δεν είναι όλα 1/2''

Τανκ φτιάχνει σε μαγαζιά με πλέξι ότι διάσταση και σχήμα θες.

Βέβαια να ξέρεις ότι δεν είναι και 100% σίγουρο πως θα σταθεροποιηθείς ψιλά με το νερό. Κέρδος θα έχεις σε ησυχία και κάπου 5-10 fsb σχεδόν σίγουρα ανάλογα τον επεξεργαστή, μνήμες κλπ. Αν πας με αέρα 4400 το έχεις τότε!

Link to comment
Share on other sites

Για block ρώτησα ήδη τον skinny αλλά μου είπε ότι προς το παρόν δεν μπορεί να γίνει κάτι για την περίπτωσή μου.

Το πρωί έστειλα μήνυμα μέσω email στον 11 και περιμένω απάντηση...

Τα υπόλοιπα θα τα πάρω αφού σιγουρέψω ένα αξιόλογο block.

Link to comment
Share on other sites

Και ενώ περιμένω απαντήσεις για το block έβαλα 3 ανεμιστηράκια στο case με αποτέλεσμα να πέσει κατα 3 C η CPU temp και κατα 7-8 C η Μοbo temp. Kαι σκέφτηκα ότι μια αύξηση σε 212 fsb δεν θα πείραζε και πολύ.

3.4@3.6 800@848

533@566 4-4-4-11

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μια ερωτηση.....Γιατι τον βαζετε σε εξοδα τον ανθρωπο????

Ειπε οτι θα παρει 6 blocks? Οχι. Ειπε οτι θα παρει 4πλο ψυγειο??? Δεν νομιζω. Με μια L20 στα 30 ευρω κανει με το παραπανω την δουλεια του, και η αντλια ειναι jet. Πιο δυνατη θα θελει εαν βαλει μπολικα block και μεγαλο ψυγειο μαζι. αλλιως δεν εχει απολύτως κανενα νοημα να παρει μεγαλυτερη αντλια. Αν εχει λεφτα για πεταμα παω πασο

Φιλικα παντα

edit

Ειπα να κανω και γω την προταση μου, απλα για να εχεις ποικιλια.

1) Block 11. κορυφαιο, δεν χρειαζεται εξηγηση.

2) Ψυγειο απο καλοριφερ αυτοκινητου (του transit ειναι δοκιμασμενο και καλο, αλλα δεν ειναι και πανακεια. αμα το βρεις παρτο, αλλα αν οχι πιστεψε με το υδροψυκτο σου θα ζησει και με αλλο ψυγειο). Εναλλακτικα προτεινω το διπλο της asetek. 85 ευρω απο pc-store. καλυτερα να το αποφυγεις, γιατι ειναι πολλα τα λεφτα, και βολευεσαι και με καποιο απο τα προηγουμενα.

3) Αντλια L20 με 30 ευρω απο οποιοδηποτε pet-shop. Ειναι υπεραρκετη.

4) Οπως προαναφερθηκε, η κανεις δικια σου πατεντα, η δινεις να σου φτιαξουνε ενα απο plexiglass.

5) Σωληνες παρε οτι βρεις. εκτος απο μουρη, δεν θα δεις καμια απολυτω διαφορα αν παρεις tygon. ετσι νομιζω τουλαχιστον...

Link to comment
Share on other sites

Mπορεί να έχεις δίκιο όμως αν αποφασίσω σε κανα μήνα να βάλω περισσότερα blocks θα αναγκαστώ να αγοράσω άλλη ή να μείνω σ'αυτήν με περιορισμένες όμως επιδόσεις . Εξάλλου νομίζω ότι η διαφορά των 25-30ευρώ δεν είναι και τρομακτική , σκέψου ότι αν βγείς μια νύχτα στα μπουζούκια πληρώνεις 3πλάσια τουλάχιστον.

Δεν νομίζω ότι είναι λεφτά για πέταμα! Η μήπως ζηλεύεις? :p

Πλάκα κάνω.

Πάντως ευχαριστώ που ενδιαφέρθηκες!!

Συμφωνώ με τις υπόλοιπες προτάσεις σου , ύστερα από ψάξιμο.

Link to comment
Share on other sites

Mπορεί να έχεις δίκιο όμως αν αποφασίσω σε κανα μήνα να βάλω περισσότερα blocks θα αναγκαστώ να αγοράσω άλλη ή να μείνω σ'αυτήν με περιορισμένες όμως επιδόσεις . Εξάλλου νομίζω ότι η διαφορά των 25-30ευρώ δεν είναι και τρομακτική , σκέψου ότι αν βγείς μια ωύχτα στα μπουζούκια πληρώνεις 3πλάσια τουλάχιστον.

Δεν νομίζω ότι είναι λεφτά για πέταμα! Η μήπως ζηλεύεις? :p

Πλάκα κάνω.

Πάντως ευχαριστώ που ενδιαφέρθηκες!!

Don't mention it;)

Ενδεικτικα αναφερω οτι εχω την L20 μαζι με τα εξαρτηματα του exos (3 block και διπλο ψυγειο) που ειναι με 6 χιλιοστα σωληνες, και η αντλια δεν μασαει μια. Ροη 90l/h. Δεν υπαρχει λογος να παρεις μαγαλυτερη νομιζω....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν , ύστερα από τη συνάντηση μου με τον 11 , παραγγέλθηκαν το block & και το ψυγείο(Ford Transit) . Απομένουν η αντλία , οι σωλήνες και ανεμιστήρες για το ψυγείο , τα οποία θα αγοραστούν μέσα στην εβδομάδα. Γενικά υπολογίζω μέχρι την άλλη Δευτέρα να είναι όλα έτοιμα.

Link to comment
Share on other sites

Mολις ήρθα σπίτι με το block(11) και το ψυγείο(ford transit). Η αντλία (Hydor L20) και η Ceramique έχουν παραγγελθεί και αναμένoνται εντός των ημερών(μάλλον Δευτέρα). Τα λοιπά , σωλήνες , ανεμιστήρες , υγρά , θα τα αγοράσω αύριο πρωί-πρωί. Με λίγα λόγια , μάλλον την Δευτέρα-Τρίτη ξεκινάει το στήσιμο.

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν , μόλις γύρισα σπίτι και φυσικά όχι με άδεια χέρια!

Σωλήνες από κατάστημα που πουλάει ενυδρεία και ανεμιστήρες 12cm Glacialtech Silentblade.

Απεσταγμένο νερό πού θα βρώ?

Επίσης τη Δευτέρα θα πάρω & φύλλο αλουμινίου για shroud.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.