Jump to content



Super Pi 1M with mod 1.4...& future


Recommended Posts

Πολυτέλεια να είναι ξεκλείδωτος...έχουν αντιστραφεί οι ρόλοι.

Υπάρχει κάτι να δούμε τα timings με λεπτομέρεια;

Πόσο είναι η default τάση;

Πάντως φαίνεται είναι πιο γρήγορος με λιγότερα ΜΗz...

Στο memtest86+ τι bandwidth βγάζει;

Κάνε μια μικρή παρουσίαση από τις κλασσικές σου... :031:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 431
  • Created
  • Last Reply

Tα timings ειναι τα κλασικα της Intel 2-2-2-5 δεν εχει ποικιλια οπως στον A64.Φαινονται στην εικονα του 25.219 στο CPUz.Δεν κανω οverclock απο το BIOS γιατι ειναι λιγο περιπλοκο το θεμα του Boot ξεκιναω στα 173 FSB/123 PCIe.Eιναι ξεκλειδωτος προς τα κατω οπως οι Α64 αλλα και αυτο μονο απο τα windows αλλαζει default ταση το 1.35V.

Link to comment
Share on other sites

Tα πρωτα βηματα μου στην Intel φαινεται να ειμαι σε καλο δρομο.Επιασα 24.797 μεχρι τωρα και μου φαινεται το Prometeia δεν παταει και τελεια ή το καπακι που εβαλα στο dothan.Σε load βλεπω -14c με -11c CPU temp........

Για σφίξε λίγο περισσότερο τις μνήμες.

Τουλάχιστον 2-2-2-4 settings.

Με 30MHZ παραπάνω σε ταχύτητα και 3MHZ παραπάνω τις μνήμες....ήμουν 0,5sec γρηγορότερος...χωρίς tweaking στο λειτουργικό.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ThorLite.......Για κατέβασε και αυτό.......

Πήγαινε στο αρχείο Setup > δεξί κλίκ > install ......και άνοιξε το εικονίδιο μετά........:002:

2-2-2-4-15.6uS-7-13-3-6-6-6-3

http://www.thelab.gr/images/Hipro5/DOTHAN_780ES/P4GD1/MemSet.zip

EDIT: στα timmings.....

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Σπυράκο τα κατάφερες.

Έπιασε ψύχρα κ κατέβασες τα νούμερα ?

Θα τα πούμε σύντομα . Φρόντισε να έχεις καλό backup

Δεν πήγα παραπάνω όπως είδες.

Απλά 'έσφιξα' κάποια πράματα.

@Thor μετά τις συμβουλές των guru περιμένω νέα και καλύτερα αποτελέσματα.

Ρίξε και ένα 32άρι να δούμε τι πιάνει το εργαλείο... :068:

@Τάσο ένα update στα 1Μ,32Μ... το pi-fast θα μπει σε Τοπ; :116:

Link to comment
Share on other sites

23.828s δεν παιζω αλλο για σημερα με τον Dothan φαινεται να εχω ενα προβλημα πανω απο τα 250FSB μου παγωνει τυχαια.Θα μελετησω κι αλλο και πρεπει ειτε να βρω PC3200 BH5 ειτε να φλασαρω το spd τον BH6 μου.......

dothan32472gj.th.jpg

Eιναι καπως αργο για τα MHz που εχω φτασει ετσι δεν ειναι? :082:

Link to comment
Share on other sites

23.828s δεν παιζω αλλο για σημερα με τον Dothan φαινεται να εχω ενα προβλημα πανω απο τα 250FSB μου παγωνει τυχαια.Θα μελετησω κι αλλο και πρεπει ειτε να βρω PC3200 BH5 ειτε να φλασαρω το spd τον BH6 μου.......

dothan32472gj.th.jpg

Eιναι καπως αργο για τα MHz που εχω φτασει ετσι δεν ειναι? :082:

Θες κι άλλη τάση στο chipset.......

Link to comment
Share on other sites

Θες κι άλλη τάση στο chipset.......

Το οτι παιζει κανονικα με 124 PCIe δεν μας δειχνει οτι εχει την καταλληλη ταση στο chipset? Aυτο διαβαζα βεβαια οντως το random κολλημα πανω απο τα 250 αυτο μας λεει χαμηλη ταση chipset,γιατι ενω στα 3247 τα εκανα με 1.6125 απο το BIOS για το επομενο βημα δοκιμασα μεχρι τα 1.6875 και παλι κολουσε τυχαια στο 1Μ.Ακομα το score ειναι καπως χαμηλο παιζει ρολο το οτι ξεκιναω κατω απο τα 200?

Link to comment
Share on other sites

Το οτι παιζει κανονικα με 124 PCIe δεν μας δειχνει οτι εχει την καταλληλη ταση στο chipset? Aυτο διαβαζα βεβαια οντως το random κολλημα πανω απο τα 250 αυτο μας λεει χαμηλη ταση chipset,γιατι ενω στα 3247 τα εκανα με 1.6125 απο το BIOS για το επομενο βημα δοκιμασα μεχρι τα 1.6875 και παλι κολουσε τυχαια στο 1Μ.Ακομα το score ειναι καπως χαμηλο παιζει ρολο το οτι ξεκιναω κατω απο τα 200?

Για δοκίμασε λίγο ακόμα τάση στο chipset και το PCI Latency βάλτο στο 64....Ρόλο το που μπουτάρεις δεν παίζει κανένα.......

EDIT......Χμμμμμ........Μήπως θές λίγο ακόμα VCCA στον adaptor?......

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλω τον Πιερο να ποσταρει ενα 26.092sec . :p

Με τι θερμοκρασιες και κλιματιστικα εισαι Σπυρο ???

Βαριεμαι τωρα αφου το ξερει οτι μπορω να τοκανω αρκει να ασχοληθω :043:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.