Jump to content



Help Επειγόντως γιατί θα το φουντάρω απο το παράθυρο.....


zillakarpen

Recommended Posts

Παίδες μετά απο αρκετό καιρό και με τη βοήθεια του spresv έστησα την υδρόψυξή μου και γω.Αφου μου φυγε ο πάτος καθότι και πρώτη φορά που επιχειρούσα κάτι τέτοιο μόνος μου (συμπλήρωσα πάνω απο 12ωρο καθότι δεν με άφηνε και ο μόλις 2 1/2 μηνών γιος μου) έφτασε η στιγμή να πατήσω το START.

Εκεί αρχίσαν όλα:Οι θερμοκρασίες μου σε full load είναι 47-48 C και ότι και αν δοκίμασα (ακόμα και αλλαγή πάστας) δε μπόρεσα με τίποτα να την πάω παρακάτω.

Θα ήθελα εδώ να προσθέσω ότι το ψυγείο μου ψύχετε με 2 χ 120 και το μπλοκ είναι απο 11.Επίσης είναι κλειστό κύκλωμα και δεν βλέπω να έχει φυσσαλίδες μέσα.Άλλος ανεμιστήρας που να κάνει κύκλωμα ώστε να βγάζει τον θερμό αέρα έξω δεν υπάρχει, και το περίργο είναι ότι το μπλοκ μου είναι χλιαρό.......σε καμία περίπτωση πάντως δεν καίει!

Καμιά ιδέα?

Οι θερμοκρασίες που πέρνω είναι μέσω mbm-core center.

post-1350-1442174028,967_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 43
  • Created
  • Last Reply

Αν το σφιξεις ελαφρως περισσοτερο το block και δεις χαμηλοτερες θερμοκρασιες τοτε προφανως χρειαζεται σφιξιμο αλλιως οχι.

Παντως βλεποντας τις φωτο σου ειδα οτι εχεις μεγαλες καλωδιωσεις.

Πρεπει να συντομεψεις τις αποστασεις διοτι η αντλια σου δε θα εχει καλη ροη μια κι η L20 δεν ειναι απο τις δυνατες...

Οσο για το χλιαρο η οχι θα σου πω τα εξης:

Θερμοκρασια νερου μεσα στο tanker 70F.....

Θερμοκρασια block επισης το ιδιο ---> 21 Κελσιου περιπου....

Δωματιο ---> 20.33 Κελσιου....

Θερμοκρασια επεξεργαστη ---> 34 βαθμοι.....

Ολες οι θερμοκρασιες μετρημενες με thermistor.

Ενδειξεις μητρικης ---> 36 βαθμοι σε πληρες φορτιο.....

Δηλαδη δειχνει λιγο παραπανω η μητρικη απο το πραγματικο.

Link to comment
Share on other sites

Όχι....πέτα το το ριμάδι δεν αξίζει...πές μου πότε να έρθω απο κάτω εγώ να το μαζέψω. Μην δίνεις και τόση σημασία σε software για τις temps, το oc θα σου μιλήσει απο μόνο του.

Link to comment
Share on other sites

Να προσθεσω οτι παστα πρεπει να βαλεις ΕΛΑΧΙΣΤΗ, μια σταγονιτσα και απλωμα με το δακτυλο ισα να θολωσει η επιφανεια.

Δες και αν εχει πατησει καλα, και ασε και την παστα να ψηθει σε full load.

Το ψυγειο το εχεις μεσα στο κουτι?

Οι ανεμιστηρες φυσανε πανω του η τραβανε αερα?

Link to comment
Share on other sites

Παντως βλεποντας τις φωτο σου ειδα οτι εχεις μεγαλες καλωδιωσεις. Πρεπει να συντομεψεις τις αποστασεις διοτι η αντλια σου δε θα εχει καλη ροη μια κι η L20 δεν ειναι απο τις δυνατες...

Αυτό δεν παίζει ρόλο.:)

Μπορεί μια χαρά να σηκώσει και μεγαλύτερες καλωδιώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το ψυγείο είναι πάνω απο το κουτί με 2 χ 120 να φυσάνε πάνω του.

Η πάστα ..δοκίμασα 2 φορές με Arctic Silver - no name και δεν είχα διαφορά στο αποτέλεσμα.Και όντω με τη 2η εβαλα ελάχιστη και την απλωσα με το δάχτυλο μου.

Μήπω δεν έχω σωστά τη διάταξη των σωλήνων?

Πάντως για την ιστορία με full load οι 120αριδες έρικαν 2 βαθμούς μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Nαι οντως...το προβλημα δε νομιζω να ειναι οι σωληνες.

Κρυο block-ζεστη cpu μεγαλες temp για default..

Οπως εχεις δει το block παταει καλα...η μητρικη δεν εχει καποιο prob με τις temp (λετε???) αρα?

Link to comment
Share on other sites

Με αυξηση της ροης κατα 10% περιπου επεσα αλλο ενα βαθμο (αλλα και με διαφορετικο block).

Τωρα το ψυγειο το εχεις πανω ψηλα στο PSU?

Γιατι κατι φαινεται να υπαρχει εκει πανω....

Αν ναι το κοβω να μην μπορει να αποδωσει ασφυκτια.....

Επισης πως εχεις βαλει τις φανες επανω του??

Link to comment
Share on other sites

Eμένα πάλι μου φαίνεται ότι κάτι δεν είναι καλά στη συνδεσμολογία.

Λοιπόν απότι βλέπω η αντλία στέλνει στο block & απο εκεί ψυγείο. Από ψυγείο αντλία(η οποία καίει αν την πιάσεις) και μετά block.

Βάλε την L20 να στέλνει στο ψυγείο μετά από ψυγείο στο block και απο κεί πάλι αντλία. Είχα ακριβώς το ίδιο κύκλωμα.

:109:

Link to comment
Share on other sites

Eμένα πάλι μου φαίνεται ότι κάτι δεν είναι καλά στη συνδεσμολογία.

Λοιπόν απότι βλέπω η αντλία στέλνει στο block & απο εκεί ψυγείο. Από ψυγείο αντλία(η οποία καίει αν την πιάσεις) και μετά block.

Βάλε την L20 να στέλνει στο ψυγείο μετά από ψυγείο στο block και απο κεί πάλι αντλία. Είχα ακριβώς το ίδιο κύκλωμα.

:109:

Κάνεις λάθος φίλε μου.

Σωστά τα έχει τοποθετήσει.

Η αντλια στέλνει στο ψυγείο απο το ψηγείο πάει στο block και γυρίζει πάλι στην αντλία.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν κάνω λάθος. Την έχει πλαγιασμένη και δεν φαίνεται ίσως καλά. Η L20 στέλνει από την πάνω έξοδο αν την τοποθετήσεις με τα πόδια της στο έδαφος. Εδώ μπροστά μου το έχω και το βλέπω , δε γίνεται να κάνω λάθος :045:

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν κάνω λάθος. Την έχει πλαγιασμένη και δεν φαίνεται ίσως καλά. Η L20 στέλνει από την πάνω έξοδο αν την τοποθετήσεις με τα πόδια της στο έδαφος. Εδώ μπροστά μου το έχω και το βλέπω , δε γίνεται να κάνω λάθος :045:

Έχεις δίκιο.

Είχα την εντύπωση πως σπρώχνει από την άλλη μεριά.

Μόλις κοίταξα το manual της L30 μου(η οποία ανυπομονεί να μπει σε λειτουργία την πέμπτη) και σπρώχνει από την μεριά που λες.

Οπότε αγαπητέ Zillakarpen εβρέθη η πηγή του κακού.

Καλή δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν κάνω λάθος. Την έχει πλαγιασμένη και δεν φαίνεται ίσως καλά. Η L20 στέλνει από την πάνω έξοδο αν την τοποθετήσεις με τα πόδια της στο έδαφος. Εδώ μπροστά μου το έχω και το βλέπω , δε γίνεται να κάνω λάθος :045:

Άξιος.

Link to comment
Share on other sites

Eγω και αναποδα που τα ειχα βαλει αντλια-cpu-ψυγειο διαφορα δεν ειχα δει...αντε 2c παραπανω χωρις τανκ ΜΕ τανκ ειναι καλυτερα ετσι.

Φανη δοκιμασε το παντως ΜΠΑΣ και...;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια κατω απο το ψυγειο υπαρχει μια μεγααααλη τρυπα. Αλλα και να μην υπηρχε, το αποτελεσμα θα ηταν το ιδιο (το εχω δοκιμασει)

Οπως βλεπεις ολοι σου λενε οτι δεν εχει πατησει καλα το μπλοκ, οπως σου ελεγα και γω. Παιδες κανετε μεγαλο λαθος. Η συνδεσμολογια ειναι σωστη, το αυτοκολητο της αντλιας φενεται, αρα ειναι η πισω μερια της. Που σημενει οτι ο σωληνας πυ φενεται στο αριστερο μερος της αντλιας ειναι ο push. Ολα σωστα τα εχει κανει δηλαδη.

Βαλε και καμια φωτο απο το panel:)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.