Jump to content



Help Επειγόντως γιατί θα το φουντάρω απο το παράθυρο.....


zillakarpen

Recommended Posts

Καταρχην πριν κάνω οτιδήποτε θα ήθελα να είμαι σίγουρος.Όπως και να το κάνουμε έχει λίγο μανούρα να αλλάξω πάλι τις συνδεσμολογίες.Πάντως βλέποντας και το κουτί της αντλίας ο σωστός τρόπος είναι όπως το έχω τώρα.Δηλαδή απο τον άξονα που φένετε δίνω πρώτα στο Μπλοκ - Ψυγείο - Αντλία.Αυτή είναι η έξοδος......

Όποιος όμως έχει παρόμοιο μπλοκ μπορεί να με διαβεβαιώσει αν όντως στο μπλοκ πάνω έχω βάλει σωστά τους σωλήνες και όχι ανάποδα?

Επίσης υπάρχουν στιγμές όπου απο 46C full load cpu-fans radiator πέφτω στους 42 και ξανά πανω.Αυτή τη στιγμή που πιάνω το μπλοκ είναι κρύο και το mbr γράφει 46...δεν είναι κουλό και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 43
  • Created
  • Last Reply
Πάντως βλέποντας και το κουτί της αντλίας ο σωστός τρόπος είναι όπως το έχω τώρα.Δηλαδή απο τον άξονα που φένετε δίνω πρώτα στο Μπλοκ - Ψυγείο - Αντλία.Αυτή είναι η έξοδος....

Το manual της L30 μου έχει διαφορετική γνώμη πάντως.

picture010.jpg

Link to comment
Share on other sites

Aσε το manual να λεει οτι θελει . Καλυτερα ειναι να πηγαινει πρωτα στο block γιατι εχει μεγαλυτερη πιεση .

Επισης καπου ειχα διαβασει οτι το κρυο νερο οταν περναει απο την αντλια μεγαλωνει το χρονο ζωης της

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την γνώμη μου την είπα. Η συνδεσμολογία είναι σίγουρα λάθος. Η αντλία ζεσταίνεται πολύ όταν λειτουργεί και φυσικά και το νερό που περνάει από μέσα της. Και όταν φτάνει στη cpu... ακόμα χειρότερα. Το νερό πρέπει να φτάνει όσο πιο ψυχρό γίνεται. Τώρα όσον αφορά την πίεση που ανέφερε ο stelaras αυτό είναι σχετικό και εξαρτάται από την σχεδίαση του κάθε block. Τα block του 11 , δεν απαιτούν μεγάλη ροή , επομένως δεν νομίζω να πρέπει να προτιμηθεί λίγη παραπάνω ροή έναντι θερμοκρασίας. Επίσης , αφού το ψυγείο είναι ψηλά , το νερό που θα κατεβαίνει στο block(αν τα συνδέσει σωστά) θα έχει αυξημένη ροή λόγω βαρύτητας. Τέλος πρέπει να σηκώσεις λίγο το ψυγείο , 2-3 πόντους τουλάχιστον , αλλά μην νομίζεις ότι θα δείς τρομερές διαφορές.

Όπως σου είπα , έχω : L20 , block 11 , transit+2x12cm fans και στην ίδιες θέσεις που τα έχεις και εσύ απλώς έχω το ψυγείο 5-6 cm πιο ψηλά από το κουτί , και την συνδεσμολογία σωστά.

Τέλος , επειδή αναφέρθηκε ότι αυξάνεται η διάρκεια ζωής της αντλίας όταν περνάει απο μέσα της ψυχρότερο νερό , αν και οι διαφορές θα είναι μικρές , μπορεί αντί κλειστού κυκλώματος να χώσει την αντλία σε ένα ταπερ(τανκ) με νερό και έτσι θα είναι περίπου το ίδιο , αφού η θερμοκρασία της αντλίας θα απορροφάται από το ψυχρότερο νερό. Και μην φοβάσε , αυτό δεν θα σου αυξήσει την θερμοκρασία νερού πάνω απο 0.5C...

Επίσης , κούνα και λίγο το κουτί σου , μπάς και έχει και κολλήσει καμιά φούσκα αέρα στο block...

Και πληροφοριακά , έχουμε ακριβώς ίδια : ψυγείο , αντλία , block . Kαι εγώ έχω preshot και δε βλέπω τέτοιες θερμοκρασίες...

Link to comment
Share on other sites

όντως στο μπλοκ πάνω έχω βάλει σωστά τους σωλήνες και όχι ανάποδα?

Δεν εχω κλειστο κυκλωμα οπως εσυ αλλα ετσι τους εχω συνδεσει.

Η εξοδος του ψυγειου οδηγειται στο κεντρικο ρακορ του μπλοκ.

Μια λυση θα ηταν να μετρησεις τη θερμοκρασια του περιβαλλοντος χωρου εκει (αν εχεις thermistor) οποτε θα μπορεσει να σε βοηθησει να δεις ποσο καλα ειναι.

Βεβαια για να αποφανθεις ποσο αποδοση εχει η υδροψυξη θα επρεπε να μετρησεις και τη θερμοκρασια του νερου που κυκλοφορει (πικρα ομως εχεις κλειστο κυκλωμα οποτε θα πρεπει να κανεις καποια πατεντα).

Για να σου ξαναπω περι του δικου μου το νερο που κυκλοφορει ειναι μονο 0.6 Κελσιου (αντε να παει 1.1) παραπανω απο την περιοχη της μητρικης.

Ακομα και τελεια επαφη να εκανε το block πανω στον επεξεργαστη (το οποιο δεν συμβαινει) δε θα εβλεπα κατω απο 21 βαθμους! :077:

Οταν το ειχα πρωτοστησει ειχε καπου 5.5 Κελσιου παραπανω το νερο απο την εξοδο του block.

Αλλα ειχα μικροτερο ψυγειο, αλλο block κι ειχα κανει @@ριες... :063:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την γνώμη μου την είπα. Η συνδεσμολογία είναι σίγουρα λάθος. Η αντλία ζεσταίνεται πολύ όταν λειτουργεί και φυσικά και το νερό που περνάει από μέσα της. Και όταν φτάνει στη cpu... ακόμα χειρότερα. Το νερό πρέπει να φτάνει όσο πιο ψυχρό γίνεται.

Μην εισαι τοσο απολυτος, ειδικα σε κατι που δεν εχεις δοκιμασει. Οταν λεω κατι εδω μεσα δεν το λεω στα κουτουρου, προφανως το εχω δοκιμασει πρωτα.

Με τα κομματια του zilla στον δικο μου winnie και με 1.6v παρακαλω ειχα 21-22 βαθμους με thermistor κολλημενο στη heatspreader tou cpu. Και με ακριβως την ιδια συνδεσμολογια (νομιζα και γω οτι ο τροπος που λετε ειναι ο πιο σωστος, αλλα κατα λαθος το εβαλα ετσι και voila)

Link to comment
Share on other sites

Είμαι απόλυτος γιατί το έχω δοκιμάσει. Εσύ πως λές οτι δεν το έχω δοκιμάσει? Το υποθέτεις μάλλον. Ε λοιπόν κάνεις λάθος , έκανα πολλές δοκιμές πριν στήσω το σύστημά μου στην τελική του μορφή και μια από αυτές ήταν και το αν το νερό ζεσταίνεται περνώντας μέσα από την αντλία. Εξάλλου και η κοινή λογική αυτό λέει. Επίσης δοκίμασα διάφορες συνδεσμολογίες και κατέληξα σ'αυτήν , που είναι και η καλύτερη.

Τίποτα από αυτά που λέω δεν είναι "στα κουτουρού". Αντιθέτως ο ισχυρισμός σου ότι δεν έχω κάνει αυτή τη δοκιμή είναι πραγματικά στα κουτουρού , αφού δεν είσαι σε θέση να ξέρεις τι έχω δοκιμάσει και τι όχι.

Φιλικά πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι η αληθεια ειναι οτι το υπεθεσα. Δηλαδη οι δοκιμες που εκανες οταν ηταν σε αυτη τη συνδεσμολογια σου εδιναν 10 βαθμους πανω? Μονο ετσι πρεπει να δικαιολογειται η αποψη σου στα κοκκινα γραμματα. Γιατι η δικη μου κοινη λογικη μου λεει οτι στη χειροτερη να ειναι 2, αντε 3 βαθμους πανω στη χειροτερη.

(παντα με την προυποθεση οτι τα λεει σωστα η μητρικη)

Και παρεπιπτοντως μια υποθεση ειναι εξ' ορισμου "στα κουτουρου"

Link to comment
Share on other sites

Περίπου 3 βαθμούς είναι η διαφορά. Η άποψη στα κόκκινα γράμματα δικαιολογείται από όλα τα manuals των L20 και του ευρύτερα αποδεκτου ώς σωστού τρόπου συνδεσμολογίας. Η αλήθεια είναι το "κουτουρού" απλώς με πείραξε λίγο , αυτό είναι όλο. Χαίρομαι πάντως να συζητώ και να διαφωνώ πάντα σε φιλικό πλαίσιο και με σκοπό την επίλυση κάποιου προβλήματος.

Link to comment
Share on other sites

Περίπου 3 βαθμούς είναι η διαφορά. Η άποψη στα κόκκινα γράμματα δικαιολογείται από όλα τα manuals των L20 και του ευρύτερα αποδεκτου ώς σωστού τρόπου συνδεσμολογίας. Η αλήθεια είναι το "κουτουρού" απλώς με πείραξε λίγο , αυτό είναι όλο. Χαίρομαι πάντως να συζητώ και να διαφωνώ πάντα σε φιλικό πλαίσιο και με σκοπό την επίλυση κάποιου προβλήματος.

:) :023: :023:

Link to comment
Share on other sites

Ξανά πάλι εδώ παίδες και δυστυχώς χωρίς καμια εξέλιξη....

Αυτή τη στιγμή που μιλάμεέχω την αντλία μέσα σε ένα τάπερ έτσι ώστε να αποφύγω την εισαγώγή αέρα μέσα στο σύστημα και έχω τη συνδεσμολογία όπως πρότεινε ο Chr.Επίσης έχω σηκώσει το ψυγείο όρθιο έτσι ώστε να πέφτει το νερό με πιο πολύ ορμή στο μπλοκ.Πλεον τους σωλήνες τους έχω ως εξής δηλαδη:Έξοδος Αντλίας - Ψυγείο(αλήθεια έχει διαφορά σε ποιο απο τα 2 ρακόρ θα το βάλεις και αν ναι ποιο είναι το σωστό?) - Μπλοκ(στου Eleven επειδή έχω δει ότι το ένα ρακόρ το κεντρικό έχει ένα + παρόλα αυτά το έχω βάλει στο άλλο γιατί δεν είδα και καμιά διαφορά παρόλα αυτά διορθώστε με) - Είσοδο Αντλίας.

Διαφορά ως τώρα δεν έχω δει καμία και πραγματικά έχω πελαγώσει....!

Το μόνο ίσως αξειοσημείωτο είναι το γεγονός ότι έχω πολλές διακυμάνσεις στους C π.χ παίζω σε full load με τους ανεμιστήρες του ψυγείου πάντα σε ελάχιστες στροφές απο 42 - 43 - 47C.Mε αυτή τη σειρά πάντα και ΠΡΟΣΕΧΤΕ σε χρόνο ακριβώς 10-12 δευτερολέπτων!!!!

Επίσης επειδή έχω ακούσει από πολλούς ότι ίσως δεν έχω βάλει το μπλοκ σωστά ...πως εξηγείται αυτό το σωστά?Απο τη στιγμή που μπαίνει και το plexy glass υπάρχουν ελάχιστα περιθώρια μετακίνησης που όπως και αν δοκίμασα δεν είδα την παραμικρή διαφορά.

Υπάρχει διαφορά στο ότι έχω την αντλία ξάπλα και όχι όρθια?

Μπορεί το παραφλού που έχω βάλει να κάνει αυτό τη ζημιά?(μούφα υγρό)

Σας ευχαριστώ όλους εκ των πρωτέρων για τις απαντήσεις σας και για αυτές που έχετε δώσει ως τώρα αλλά και για τις επόμενες που σίγουρα θα δώσετε.

Με εκτίμηση zillakarpen ;)

Link to comment
Share on other sites

(αλήθεια έχει διαφορά σε ποιο απο τα 2 ρακόρ θα το βάλεις και αν ναι ποιο είναι το σωστό?) - Μπλοκ(στου Eleven επειδή έχω δει ότι το ένα ρακόρ το κεντρικό έχει ένα + παρόλα αυτά το έχω βάλει στο άλλο γιατί δεν είδα και καμιά διαφορά παρόλα αυτά διορθώστε με)

Ο σωλήνας που σπρώχνει το νερό πρέπει να τοποθετηθεί στο ρακορ που βρίσκεται στο κέντρο.

Υπάρχει διαφορά στο ότι έχω την αντλία ξάπλα και όχι όρθια?

Όχι δεν υπάρχει διαφορά.

Μπορεί το παραφλού που έχω βάλει να κάνει αυτό τη ζημιά?(μούφα υγρό)

Τι παραφλού έχεις βάλει?

Είναι σκέτο ή το έχεις αραιώσει?

η μήπως ήταν μόνο του αραιωμένο?

Link to comment
Share on other sites

Moνο του αραιωμενο ηταν...

Αλλα soler αν υποθεσουμε οτι ειναι το υγρο τοτε δε θα εκανε σωστην ψυξη το block αρα?Θα ηταν ζεστο....

Εδω λεμε οτι το block εχει 30c και ο cpu 47(περιπου)

Αρα?

Πως θα καταλαβει αν ειναι προβλημα μητρικης?

Link to comment
Share on other sites

Moνο του αραιωμενο ηταν...

Αλλα soler αν υποθεσουμε οτι ειναι το υγρο τοτε δε θα εκανε σωστην ψυξη το block αρα?Θα ηταν ζεστο....

Εδω λεμε οτι το block εχει 30c και ο cpu 47(περιπου)

Αρα?

Πως θα καταλαβει αν ειναι προβλημα μητρικης?

Ναι ίσως να είναι πρόβλημα μέτρησης.

Μόνο με αισθητήρα όμως μπορεί να το δει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Kαλα και εδω προβλημα εχει :(

Ο cpu (αν θυμαμαι καλα,θα τα πει κ ο ιδιος) ειχε 43 ακριβως full και το block 30 με θερμιστορ.

τώρα δε ξέρω όμως αν η μέτρηση είναι έγκυρη γιατί το θερμίστορ ήταν στο πλαϊνό του του cpu k όχι στην επιφάνεια του.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όπως τα είπε ο soler. Kαι ο 11 στο site του , αναφέρει ότι το υγρό που σπρώχνεται πρέπει να πηγαίνει στο ρακόρ που βρίσκεται πάνω από το κέντρο του cpu. Δεν νομίζω να φταίει το υγρό.

Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι να κάνεις κανα update στο bios αν δεν έχεις κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Και ως δια μαγείας πάλι τα ίδια ......τελικά πρέπει να μαιΓΚΑΝΤΕΜΗΣ ή άσχετος και ανίδεος και να σας πω την αλήθεια προτιμώ να μαι το πρώτο.Η περίπτωσή μου πρέπει να καταγραφεί κάπου νομίζω...

Link to comment
Share on other sites

Και ως δια μαγείας πάλι τα ίδια ......τελικά πρέπει να μαιΓΚΑΝΤΕΜΗΣ ή άσχετος και ανίδεος και να σας πω την αλήθεια προτιμώ να μαι το πρώτο.Η περίπτωσή μου πρέπει να καταγραφεί κάπου νομίζω...

Τότε μήπως μετράει λάθος η μητρική και τσάμπα αγχώνεσαι?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.