Jump to content



Η LG (και όχι μόνο) μας κορϊδεύει!


Γιάννης_84

Recommended Posts

  • Replies 79
  • Created
  • Last Reply

Παιδιά εμένα δε με προβληματίζει η ποιότητα γιατί την οθόνη για την υγεία των ματιών μου την πήρα περισσότερο παρά για οτιδήποτε άλλο αφού ήταν σίγουρο ότι οποιαδήποτε οθόνη του 2005 θα ήταν καλύτερη από την προηγούμενη που είχα. Αλλά τι ρύθμιση να κάνω όταν με τσούζουν τα μάτια μου και όταν με κουράζει γενικά;

Link to comment
Share on other sites

Η ταινιούλα στο DVD έπαιξε άνετα και ξεκούραστα, (ίσως να ήθελα λίγο πιο σκοτεινό μαύρο...

Στο πρόγραμμα που χρησιμοποιείς για αναπαραγωγή DVD (Power DVD ίσως) νομίζω, αν θυμάμαι καλά, έχει ρυθμίσεις για φωτεινότητα, contrast αλλά και έτοιμα φίλτρα (VIVIO).

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εγω εχω την συγκεκριμενη οθονη και δεν εχω κανενα παραπονο. Αρχικa ειχα μια CRT 15" Philips, οταν την πηρα την καινουργια (πριν κανα μηνα) την πρωτη φορα και εγω το επαθα. Αλλα την επομενη μερα ημουν μια χαρα...μεχρι σημερα!!Να σε ρωτησω φορας φακους ή εχεις μυωπια?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω μυωπία ούτε φακούς φοράω. Τι να πω; Μάλλον έπεσα σε περίπτωση. Αλλά για το 12/24 του pcmagazine τι έχετε να πείτε; Λέτε να είναι εντελώς κατασκευασμένο; Αν έλεγε 12/14 άντε και 16 να το πιστέψω ότι είναι εσκεμένο θάψιμο αλλά το 12/14 είναι παρατραβηγμένο και ξεδιάντροπο θάψιμο. Παρεπιπτόντως mike7902000 κι εγώ Πατήσια μένω. Μήπως να έρθω μία να δω την οθόνη σου;

Link to comment
Share on other sites

Πω πω.... chat το κάνατε!!!! Αλλά καλό θα ήταν να το αποφεύγετε μιας και άλλο είναι το θέμα του thread.

Πάντως όσον αφορά το 12/24 μπορεί για χάρη του marketing να αναπτίζεται και στις TFT μια τάση ανάλογη των Watts με τα ηχεία. Ξέρετε. PMPO / RMS.

Μάλλον μόνο μέσα στα manuals και στα μικρά γράμματα μπορεί να βρει κάποιος την αλήθεια πλέον. Για οτιδήποτε hardware.

Αυτό που θυμάμαι εγώ πάντως είναι ότι η τεχνολογία των TFT είναι τέτοια που και 0ms να έχουν το ghosting θα υπάρχει. Απλά θα είναι πολύ δύσκολο να το αντιληφθεί κάποιος. Δεν θυμάμαι που ακριβώς ήταν αυτή η συνέντευξη αλλά την είχε δώσει άτομο που δούλευε σε εταιρία που έφτιαχνε panels για TFT.

Link to comment
Share on other sites

Όταν πρωτο-χρησιμοποίησα TFT (στη δουλειά μου) είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα! Για αρκετό καιρό με ενοχλούσαν τα μάτια μου και έτσουζαν!

Πιστεύω όμως ότι είναι θέμα συνήθειας, διότι μετά από κάποιο καιρό το συνήθησα και δεν είχα πρόβλημα... Όχι ότι οι TFT είναι εντελώς ξεκούραστες, αλλά διαπίστωσα ότι είναι πιό ξεκούραστες από τις CRT.

Απλά πρόσεξε να μην έχεις τη φωτεινότητα πολύ ψηλά! Για παράδειγμα όταν γράφω την έχω στο 30%.

Επίσης, έχω την εντύπωση ότι παίζει ρόλο και το είδος του panel! Δηλαδή, αυτή που χρησιμοποιώ στη δουλειά έχει TN+Film panel, δηλαδή σαν την LG σου, και όταν τη σύγκρινα με μια EIZO 568 με VA panel παρατήρησα ότι η τελευταία ήταν πολύ πιό ξεκούραστη!

Τώρα για το ghosting τι να πω; Δεν έχω δοκιμάσει την οθόνη σου, αλλά έχω απογοητευτεί από τη εξέλιξη της τεχνολογίας αυτής εδώ και τόσα χρόνια(τουλάχιστον) σε αυτόν τον τομέα! Μας πούλάνε εδώ και τόσα χρόνια τα ίδια πράγματα με διαφορετικό κουτί και σε εξωφρενικές τιμές με μόνο ουσιαστικό κέρδος την υγεία των ματιών μας, γιατί από ποιότητα εικόνας καμιά δεν είναι σαν τις CRT!

Link to comment
Share on other sites

1. Το refresh rate στις TFT δεν έχει καμία σχέση με τις CRT. Καλύτερα να το αφήσεις στα 60

2. Το θέμα της κούρασης είναι λόγω μεγέθους (17'') / ανάλυσης (1280*1024) δηλ. τα πάντα σου φαίνονται μικρά σε σχέση με τα μέχρι σήμερα δεδομένα σου

3. Το πρόβλημα με το response time όντως είναι marketing trick. Αλλά πάλι το pcmag δεν φημίζεται για την σοβαρότητα των test του (και δεν μιλάω για αμεροληψία - απλώς για ασχετοσύνη και προχειρότητα - παρά το ακριβώς αντίθετο που διαφημίζει)

Link to comment
Share on other sites

είσαι άδικος φίλε μου με τη συγκεκριμένη οθόνη. Επίσης βιάστηκες να βγάλεις συμπεράσματα και από την άλλη με τα χρήματα που έδωσες για να την αποκτήσεις δεν παίρνεις ότι πιό τόπ κυκλοφορεί σε tft. Επίσης τα μάτια σου που τσούζουν είναι φυσιολογίκο. Οφείλεται στη μετάβαση από το ένα είδος οθόνης στο άλλο. Η νέα οθόνη έχει μεγαλύτερη φωτεινότητα και πιό ζωηρά χρώματα. Θα τη συνηθίσεις σε μια-δυό φορές. Επίσης παίξε με τις ρυθμίσεις της ανάλογα με το τί κάνεις εκείνη τη στιγμή. Έχει προκαθορισμένες ρυθμίσεις για ορισμένες καταστάσεις. Μετά από 3 μήνες συμβιώσης με την συγκεκριμένη οθόνη δεν μου έχουν κουραστεί τα μάτια ούτε μια φορα. Τη συγκρίνω με τη crt μου και νομίζω ότι είναι η crt έχει πρόβλημα και τα παρουσιάζει όλα θολά. Άλλο πράγμα λέμε...

Και το 0 πίξελ εγγύηση που το πάς? Κάτσε να σου χρειαστεί και τα λέμε μετά.

Link to comment
Share on other sites

Όχι και βιάστηκα, έχει περάσει ένας μήνας σχεδόν και τη δουλεύω κάθε μέρα. Τέλος πάντων, όταν ευκαιρίσω θα πάω μια βόλτα στο παιδί που έχει την ίδια οθόνη για να συκρίνω

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.