Jump to content



Η LG (και όχι μόνο) μας κορϊδεύει!


Γιάννης_84

Recommended Posts

brightness/contrast/gamma έχεις αλλάξει?

Στη δικιά μου 1715s έχω για internet κ.λ.π gamma -5 και για ταινίες και παιχνίδια διαλέγω μια από τις προεπιλογές.

Πάντως εγώ που πέρασα από IIYAMA 17αρα οθόνη - μια από τις καλύτερες σε crt - στην LG 1715s είδα τεράστια διαφορά. Οι tft έχουν μεγαλύτερη ευκρίνεια, καθόλου ακτινοβολία και είναι πολύ πιο ξεκούραστες για τα μάτια.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 79
  • Created
  • Last Reply
Σε μια αρχαία 15άρα TFT του θείου μου που κάθησα πρόσφατα, δεν είχα πρόβλημα αλλά δε θυμάμαι μάρκα. Το cleartype το έχω ενεργοποιημένο και η κάρτα γραφικών μου είναι μια ολοκαίνουρια radeon 9800 pro aiw

Και εγώ έχω την ίδια κάρτα γραφικών με εσένα, και ποτέ δεν έχω πάθει κάτι στα μάτια μου (δάκρυσμα, τσούκσιμο) κι ας έχω μιά παμπάλαια TFT Toshiba.

Και στη δουλειά που έχω 2-3 χρόνια μιά ViewSonic 15", δεν έχω πάθει τίποτα. Και μάλιστα η μυωπία μου έχει παραμείνει σταθερή.

Μπας κι έχεις κανένα πρόβλημα με την τάση στο σπίτι σου;

Link to comment
Share on other sites

To infoshop λέει 0 πιξελ εγγύηση για την NEC.

Η infoquest που είναι και η επίσημη αντιπροσωπεία τι λέει;;;

Έχει δημοσιευθεί αυτό. Απλά εγώ το είδα πρώτη φορά στο συγκεκριμένο μαγαζί. Κάποιος από άλλο φόρουμ έδωσε και αυτήν τη σελίδα.

http://www.euro2day.gr/articles/77516/

Εγγύση για οθόνες NEC από την Info-Quest

.infoquest00.jpg

Εγγύηση ”Μηδενικών Καμένων Φωτεινών Κουκίδων” στις νέες σειρές οθονών NEC MultiSync 70 και MultiSync 80 προκειμένου τα προϊόντα να είναι ακόμα πιο ελκυστικά για τους Έλληνες καταναλωτές, παρέχει η Info-Quest.

Οπως επισημαίνεται σε σχετική ανακοίνωση, τα μοντέλα συνδυάζοντας τη μοντέρνα και εργονομική σχεδίαση, την άριστη ποιότητα εικόνας και τα προηγμένα χαρακτηριστικά –response time έως 8ms, φωτεινότητα έως 400cd/m2, τεχνολογίες DVM (Dynamic Visual Mode) & NTAA (Non-Touch-Auto-Adjustment) – με τη δεδομένη άριστη ποιότητα κατασκευής που εγγυάται η NEC, αποτελούν ιδανικές λύσεις για εφαρμογές γραφείου (μοντέλα 1770ΝΧ, 1970ΝΧ), σχεδιαστικές εφαρμογές (μοντέλα 1980SXi, 1980FXi), καθώς και εφαρμογές πολυμέσων (μοντέλο 1970GX).

Η εγγύηση ”Μηδενικών Καμένων Φωτεινών Κουκκίδων” - ”0 bright burned pixel warranty” - που παρέχει η Info-Quest, προβλέπει δωρεάν αντικατάσταση του προϊόντος τον πρώτο από τα τρία χρόνια της ”on site” εγγύησης και καλύπτει τα ακόλουθα μοντέλα: AccuSync 72XM, MultiSync 1770NX, MultiSync 1970NX, MultiSync 1970GX, MultiSync 1980SXi και MultiSync 1980FXi.

Οι οθόνες NEC διατίθενται και υποστηρίζονται σε επίπεδο service στην ελληνική αγορά αποκλειστικά από την Info-Quest.

Link to comment
Share on other sites

τι να πώ? Εγώ μια philips του '99 (tft 15ara) έχω και είναι μια χαρά. Αλλά το κοντράστ και φωτεινότητα τα έχω πολύ χαμηλά. Τσέκαρέ το αυτό. Έτσι και πάω να κάτσω σε μια crt δεν μπορώ πολύ ώρα. Με την tft όμως no problem.

Link to comment
Share on other sites

συγγνώμη ρε παιδιά για την ένσταση αλλα τώρα μάθατε ότι τα ms που λένε είναι moyfe ??? σιγά μην έπαιρνες οθόνη τέτοιας ποιότητας και τέτοιον δυνατοτήτων με 500e και λιγότερα αν είναι δυνατόν δηλαδή.θέλουν ακόμα 4 χρονια ώστε να φτάσουν σε πολύ καλο επίπεδο πρόσφατα είδα μια sony 24 ιντσών wide crt με την ποιο εκπληκτική ποιότητα που έχω δει ποτε και με ειδικό προστατευτικό φίλτρο η οθόνη έμαθα ότι κοστίζει 2.350ευρώ αλλα έχει τα καλύτερα υλικά πάνω .μοντάρανε πάνω hdtv video και τα είδα όλα.είναι από αμερική αγορασμένη.δεν γίνεται με 400e να παίρνεις οθόνη με 12ms αν ψάξετε σε ξένα sites πάντα υπάρχει απόκλιση πχ για τις Μπαίνω που λένε ότι έχουν 8ms ο μέσος ορος ms κυμαίνεται στα 25!!!!!!! με μέγιστο 40 ! δεν έχω ψάξει το θέμα TFT αλλα από ότι ξέρω από κάποιους γνωστούς υπάρχουν κάποια μοντέλα ΕΊΖΟ με φοβερες επιδόσεις πραγματικές τα οποια έχουν 2500 e μην ψαρώνετε με το ωραίο φινίρισμα κτλ...μάλλον μην νομίζετε ότι έχετε πολύ καλή οθόνη σε τέτοια κατηγορια τιμής. στο net διαφημίζονται και συζητιούνται υλοποιήσεις 4ms από μπαίνω και viewsonic . αλλα και αυτές στα 25 θα κυμαίνονται απλά δεν ξέρω πως το μετράνε αυτό το 4... ίσος σε κάποια σημεία του panel φτάνει τόσο .δεν είναι δυνατόν με <400ευρώ η lg να σου προσφέρει ένα προϊόν που θεωρητικά έχει πολύ καλύτερες επιδόσεις με μοντέλα όπως ΕΊΖΟ ,NEC SPECTRA VIEW που έχουν το 4πλασίο της lg! καλά τα ms αλλα δεν παίζουν αυτά το μεγαλύτερο ρολο οι επεξεργαστές χρώματος συνιτός κάνουν την διαφορα όταν οι εΐζο έχουν 14bit επεξεργαστές χρώματος παρα τα 20 ms δεν έχουν καμια σχέση στην απεικόνιση και στην ποιότητα. άρα προσδιορίζουμε από την αρχή τι χριζόμαστε τουλάχιστον εν έτη 2005 ποιότητα απεικόνισης και χαμηλά πραγματικά ms είναι όνειρο! και αν δεν είναι τότε κρατάτε στα χερια σας την ωραιότερη λύση για όλα τα studio μοντάζ και 3d animation στον κόσμο!!!! ας ωριμάσει η τεχνολογία των panels και τον υγρών κρυστάλλων ας δώσουν όλοι 0 pixel on site για 5 χρονια ας δώσουν μην χρόνο ζωής τις 60.000 ώρες και ίσος 1-2 real ms latency να έχει φτάσει η εποχή όπου τα λεπτά panels να αντικαταστήσουν διά πάντως τις crt.προσωπική άποψη

Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή αυτά που έγραψε ο fsbmaniac:

Όχι δεν περίμενα ότι με τα λεφτά που έκανε η LG, θα έπαιρνα την τέλεια οθόνη. Αυτό που είχα υπόψη ότι θα έπαιρνα ήταν το εξής: μία μέτρια σε επιδόσεις TFT οθόνη η οποία όμως α) ως TFT θα ήταν καλύτερη για τα μάτια από την παλία μου μούφα CRT και β) θα είχε ως μοναδικό συγκριτικό πλεονέκτημα την καλή απόκριση η οποία ας ήταν και 16 αντί για 12 που υπόσχεται αλλά το 24 είναι υπερβολική απόκλιση! Δε μιλάμε για απόκλιση, μιλάμε για σκέτο ψέμα και κοροϊδία!

Κοίταζα τα χαρακτηριστικά των οθονών και είδα ποιες έχουν DVI και ποιες δεν έχουν, ποιες έχουν καλή φωτεινότητα και αντίθεση και ποιες χειρότερη, ποιες έχουν 25ms και ποιες 12, 16 ή και 8. Υπέθεσα ότι λόγω του χαμηλού κόστους θυσίαζα τα περισσότερα καλύτερα θετικά που είχαν οι ακριβότερες και καλύτερες οθόνες για χάρη της καλύτερης απόκρισης. Λέω εντάξει δε θα έχω τα καλύτερα χρώματα και γωνίες θέασης κτλ αλλά τουλάχιστον θα έχω 12 (άντε και με μια λογική προς το τραβηγμένη απόκλιση 16ms δληαδή 33% περισσότερο). Που να φανταστώ ότι ούτε καλύτερα χρώματα θα έχω, ούτε τα μάτια μου θα βοηθούσα ούτε χαμηλά ms θα είχα. Δε νομίζω ότι σκέφτηκα παράλογα και ζήτησα πολλά.

Κοιτάζω το συγκριτικό και απορώ πόσο μας δουλεύουν κάποιες εταιρείες. Τρανταχτό παράδειγμα η BenQ η οποία έχει μοντέλα με 8ms και με 12 και 16 αλλά όλα στην πραγματικότητα είναι εικοσιτόσο! (Έχει και ένα με 25 που είναι 35!) Απ' ότι ξέρω δεν υπάρχει άλλη (έστω και ακριβή) οθόνη με 8ms. Οπότε μπορεί κάλλιστα κάποιος που ζυγίζοντας ανάγκες και προτιμήσεις αποφασίσει ότι θέλει την καλύτερη δυνατή οθόνη ειδικά όσον αφορά το συγκεκριμένο χαρακτηριστικό, να πάει να πάρει τη BenQ FP71E+ των υποτιθέμενων 8ms (δηλαδή 24) με 353€ απορρίπτοντας ας πούμε την eizo L550 των πραγματικών 16ms (16,3) η οποία κάνει 339€. Στην πράξη θα έχει πάρει μια πολύ χειρότερη οθόνη, ελαφρώς ακριβότερη και δε θα έχει ούτε το μοναδικό χαρακτηριστικό για το οποίο την αγόρασε ούτε τα θετικά που έχουν άλλες οθόνες στην ίδια ή και χαμηλότερη τιμή.

Δεν είναι κοροϊδία;

Νicksoti όταν πάω να δω την οθόνη του mike που είναι ίδια, αν δω ότι τα πράγματα είναι αλλιώς τότε θα αρχίσω να ψάχνω το φταίχτη που μπορεί να είναι από το καλώδιο μέχρι και yαμώ την τύχη μου! Αλλά για κάποια πράγματα ο φταίχτης είναι το πηδηγμένο το marketing.

Link to comment
Share on other sites

Πολλά μπορεί να συμβούν.

Π.χ. σε μένα οι LG Flatron (CRT) δεν μου έχουν κάτσει και τόσο καλά. Αντίθετα στον Jimmyfox δουλεύουν άριστα.

Μπορεί ακόμα και το που βρίσκεται η οθόνη να παίζει ρόλο.

Link to comment
Share on other sites

Όπου μπαίνει το marketing η κατάσταση παύει να είναι ξεκάθαρη. Είναι παλυ απλό.

Στο στυλ των Watts στα ηχεία. Παίρνεις ηχεία που είναι 1000W και πρέπει να βάλλεις το κεφάλι σου μέσα σε αυτά για να ακούσεις ήχο. Γιατί? μα επειδή τα 1000W είναι PMPO.

Όπως στα ηχεία κοιτάμε μόνο τα RMS έτσι θα πρέπει να βρεθεί τρόπος να αναγνωρίζουμε τις πραγματικές δυνατότητες των οθονών.

Ο μόνος τρόπος που ξέρω είναι:

- Περισσότερα του ενός review εφόσον είναι δυνατόν

- Ερώτηση στο PCTechnology

- Μελέτη του manual της οθόνης ΠΡΙΝ την αγορά της.

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον κάπου θα το γράφει ότι είναι PMPO οπότε είναι παραπλάνηση και όχι ξερό ψέμα. Στην περίπτωση των οθονών όμως ο μόνος τρόπος να καταλάβεις το ψέμα είναι να έχεις πανάκριβα όργανα και γνώσεις να το μετρήσεις. Αυτό το έχει κάνει μόνο ένα ελληνικό περιοδικό και καμία ελληνική ιστοσελίδα. Οπότε έπρεπε να κοιτάξω στο tomshardwareguide γιατί μόνο εκεί έχει πάρει το μάτι μου τέτοιες μετρήσεις και δεν έχει όλες τις οθόνες όπως είναι φυσικό. Τα υπόλοιπα reviews που έχω βρει τουλάχιστον όσον αφορά το χρόνο απόκρισης, αρκούνται στα στοιχεία που δίνει ο κατασκευαστής και ίσως σε μία υποκειμενική γνώμη.

Δεν ξέρω για εσάς, πάντως εγώ αισθάνομαι ότι με κοροϊδέψανε αισχρά. Για μένα ισοδυναμεί με το να είχα πάρει ηχεία που να λένε 100W RMS και να είναι 50W RMS.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε ευχόμαστε, για την ώρα τι άλλο να κάνεις, σιγά σιγά να αρχίσουνε όλο και ποιο πολλοί reviewers να μετράνε και το πραγματικό response time μέχρι να αναγκαστούν οι εταιρίες να το βάζουν από μόνες τους.

Link to comment
Share on other sites

έτσι είναι δυστυχώς αλλα ο κόσμος ψάρωσε!!! είναι δυνατόν μια εταιρία σαν την lg που ήταν και είναι κάτω του μετριου σε όλα της να βγάλει τόσο καλές othons και σε τέτοιο κόστος ?αν είναι δυνατόν. αν κάποιος είναι επαγγελματίας μεγάλος θα πάει να πάρει ένα επαγγελματικό monitor tft με 12 πραγματικά ms sony 25'' θα δώσει και 6.000e αλλα θα ξέρει τι παίρνει.εγώ μονο που βλέπω τις lg παθαίνω κάτι είναι το κλασικό made in china εμπόρευμα.ενώ οι εΐζο είναι αλλιώς σχεδόν olla τα μεγάλα και πανάκριβα panel της είναι κατά αποκλειστικότητα made in japan όπως και στην philips με τα ιατρικά panels με τις τρελες ανάλυσης όπως και nec.ti να λέμε τώρα για μένα μονο Εΐζο-Sony(τα καλά μοντέλα) Nec(τα καλά μοντέλα και εδώ ) Philips(τα καινούρια panel) αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Η LG κατασκευαζονται στην ΤΟΥΡΚΙΑ οπως και πολλα αλλα πραγματα που μας περιβάλλουν πχ. ΤΟΥΟΤΑ...

Παντως δοκιμασες αυτό?

ClearType settings (XP) :

Display Properties

Appearance μετά effects

ClearType αντί για standard.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.