Jump to content



Overcloking a 3500+!


Braveheart1980

Recommended Posts

  • Replies 230
  • Created
  • Last Reply

Ασχημα τα νεα απο το μετωπο του πατατοclawhammer !

ΔΟΚΙΜΕΣ ΓΙΑ MSF2

1η Vcore=1,550 V fsb=230 error!

2η Vcore=1,550 V fsb=229 error!

3η Vcore=1,550 V fsb=228 error!

4η Vcore=1,550 V fsb=227 error!

5η Vcore=1,575 V fsb=227 success!

6η Vcore=1,575 V fsb=228 error!

Αρα MSF2 η 5η προσπαθεια

Οποτε με προχειρους υπολογισμους το n ειναι n=...=0,009/0,049 = 0,183!!

ΠΑΤΑΤΑ!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Aκριβως ετσι ειναι.

Ο επεξεργαστης μπαινει αποτομα στην περιοχη Καταρρευσης οποτε δεν αξιζει να ασχοληθεις περισσοτερο μαζι του.

Το οριο του φαινεται να ειναι τα 2.5GHz με τη δεδομενη ψυξη....

Το πολυ μικρο n που ουτε καν ειναι 0.3 ελεος σου λεει οτι ειναι απαγορευτικη η χρηση μεγαλυτερων ρευματων.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον τετοια πατατα εχω να δω χροοοοοοοοοοοοοοοοοοοονια

Εχουμε και λεμε

Με 10χ250 και 1,600 Vcore καταφερε το 5λεπτο στο s&m

Με 10χ251 ομως ΔΕΝ τα καταφερε!

Οποτε το τριτο MSF ειναι 10χ250=2500

Αν παμε να υπολογισουμε το n βγαινει περιπου μηδεν!

And to the oscar of "Patata CPU of the year" goes to :: (αγωνια!) : Clawhammer!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειδες Braveheart1980 η μεθοδος που σου προτεινω ειναι ευκολη και γρηγορη στο να εκτιμησεις τα ορια του επεξεργαστη σου.

Φαγαμε δυο μερες στο MSN αλλα αφου ακολουθησες τις οδηγιες μου βημα προς βημα δεν ξοδεψες ωρες ουτε και ταλαιπωρηθηκες.

-->Ουτε χρησιμοποιησαμε τιποτα πολυπλοκες εξισωσεις ελεος<--

Εφαλτηριο ολων των βασικων μου threads ειναι εδω

Λοιπον τι θα κανεις τωρα....

1) Αν θα αποφασισεις να χρησιμοποιησεις τον 11 πολλαπλασιαστη τοτε θα κανεις εκτεταμενο S&M με 1.575 ρευμα ως 11Χ226 κι οχι ως 11Χ227 γιατι προφανως 11Χ227 θα κολλησει.

Μνημες, ΗΤ οπως ειπαμε (διαιρετης, τερμα το Vcore).

Eτσι θα βρεις το απολυτο MSF για 11 πολλαπλασιαστη.

2) Αν θα αποφασισεις να χρησιμοποιησεις τον 10 πολλαπλασιαστη τοτε θα κανεις εκτεταμενο S&M με 1.600 ρευμα ως 10Χ249 κι οχι ως 10Χ250 γιατι προφανως 10Χ250 θα κολλησει.

Μνημες, ΗΤ οπως ειπαμε (διαιρετης, τερμα το Vcore).

Eτσι θα βρεις το απολυτο MSF για 10 πολλαπλασιαστη.

Αφου ξεκαθαρισες με τον επεξεργαστη τοτε βαλε 1:1 τις μνημες και καθαρισες.

Μια δυο πειραματισμοι κι εισαι ετοιμος.

Διοτι θα ξερεις που βρισκει τοιχο ο επεξεργαστης αρα αν καπου κολλαει το συστημα κανεις απλη σκεψη --> αρα θα ξερεις 100% οτι θα φταιει η μνημη.

Και δεν θα εχεις αναγκη κανεναν.

Οταν θα ακολουθεις αυτα τα βηματα σε ο,τι PC κι αν εχεις.

Για τη μνημη δε θα ακολουθησεις Χαρτογραφηση (δεν το κρινω αναγκαιο).

Π.χ. αν το απολυτο MSF βγει 10 Χ 248 (υποθετικα νουμερα) τοτε κατευθειαν χωσιμο S&M long test ή καποιο αλλο προγραμμα ελεγχου μνημης (Blends Prime για 6ωρες τουλαχιστον) και καθαρισες.

Το μονο που θα κανεις (αν θες) αφου βρεις τα ορια του συστηματος σου πληρως (μνημη+επεξεργαστης) ειναι να κοιταξεις το thread μου "Επικινδυνα πειραματα σε AMD/Intel" οπου περιγραφω εγω κι ο emnezia πως θα κανεις στρωσιμο (το λεγομενο καψιμο) του επεξεργαστη σου.

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ

Καταρχην κατα την ταπεινη μου αποψη η χαρτογραφηση ειναι απαιχτη

Αυτο γιατι εχω ακουσει πολλα περιεργα απο πολλους εδω μεσα

Κατα δευτερον οταν εφυγα σημερα για βολτα το ειχα αφησει φουλ τεστ στο s&m να τρεξει στα 11χ220 (=2400) με default Vcore

Με το 5λεπτο s&m βρηκαμε max τα 11χ225 (=2475)

Οποτε προτεινω να δοκιμασω τιμες απο 11χ221 εως 11χ225 να δω αν και κατα ποσο ειναι 100% stable

Και ολα αυτα γιατι δεν νομιζω οτι αξιζει να τρεχω με βολτια παραπανω (0,1 V) και 4-5 βαθμους πιο πανω (ιδιαιτερα τωρα που ερχεται καλοκαιρι) για 25mhz! Διαφορα αποδοσης μη κατανοητη με τιποτα!

Θα ηθελα για αλλη μια φορα να σε ευχαριστησω Sean για τις ωρες που εχεις ξοδεψει βοηθωντας με!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην κατα την ταπεινη μου αποψη η χαρτογραφηση ειναι απαιχτη

Αυτο το ξερουν κι οι JimmyFox+emnezia κι ολα τα μελη της ομαδας.

Αυτο γιατι εχω ακουσει πολλα περιεργα απο πολλους εδω μεσα

Ασε μην ανοιγεις πληγες εχω ακουσει τα μυρια αλλα προς χαρη ενος ανθρωπου που ειναι αδελφος μου δε μιλαω και δινω τοπο στην οργη.

το ειχα αφησει φουλ τεστ στο s&m να τρεξει στα 11χ220 (=2400) με default Vcore.

Με το 5λεπτο s&m βρηκαμε max τα 11χ225 (=2475)

Οποτε προτεινω να δοκιμασω τιμες απο 11χ221 εως 11χ225 να δω αν και κατα ποσο ειναι 100% stable

Ξεκινα απο 223 Γιωργο.

Το τελικο MSF απο το προσωρινο ειναι καπου 2-3MHz πιο κατω.

Και ολα αυτα γιατι δεν νομιζω οτι αξιζει να τρεχω με βολτια παραπανω (0,1 V) και 4-5 βαθμους πιο πανω (ιδιαιτερα τωρα που ερχεται καλοκαιρι) για 25mhz! Διαφορα αποδοσης μη κατανοητη με τιποτα!

Tωρα σκεφτεσαι Katsumiστηκα. ;)

Aυτη ειναι η φαση.

Θα ηθελα για αλλη μια φορα να σε ευχαριστησω Sean για τις ωρες που εχεις ξοδεψει βοηθωντας με!

Oχι εμενα το avatar μου. ;)
Link to comment
Share on other sites

Τωρα που το σκεφτομαι ενδιαφερομαι κυριωςγια games , dvd ripping+shrinking κτλ

Τι multi να βαλω?

Αν επωφελειτε κατι απο αυτα με μικροτερο multi και αρα μεγαλυτερο fsb ισως το δοκιμασω

Λοιπον? Καμμια βοηθεια κανεις?

ΥΓ Τρεχω 3dmark05 να δω ποσο θα βγαλει. Πριν ειχε βγαλει 4832 . Υπενθυμιζω οτι ειμαι 11χ221 τωρα

Link to comment
Share on other sites

Για παιχνιδια και τα συναφη δεν ξερω.

Οποτε μπορεις να τρεξεις καποιο 3dMark να δεις τι σκορ βγαζεις τεσπα δεν τα ξερω τα benchgames ειπαμε κανουμε σοβαρη χρηση του Η/Υ μας. :077:

Για τα βιντεοπρογραμματα τα MHz κανουν τη διαφορα.

Δηλαδη ενα συστημα στα 10 Χ 240 αλλα και στα 12 Χ 200 εχει περιπου την ιδια αποκριση στους χρονους βιντεοσυμπιεσης.

Εχω δοκιμασει TMPG, XMPEG, DrDivX, Virtual Dub και βλεπω οτι τα MHz κανουν τη διαφορα.

Γιατι τωρα πιανω 11 Χ 234 --> 2574 αλλα με αν αλλαξω πολλαπλασιαστη παει 10 Χ 252 --> 2520....

Eπομενως δε με συμφερει το 10.

Αλλα αν υποθεσουμε οτι δεν ξερεις κοιταξε εκει και καθαρισες.

Με τη μεθοδο εκει βρισκεις τον ιδανικο συνδυασμο που δινει τα μεγιστα στο προγραμμα αρεσκειας σου.

Κανοντας μια αναδρομη στα προηγουμενα posts θα δεις ποσο ταλαιπωρηθηκες τοσες μερες.

Ζητημα 2-3 ωρων ητανε ολα αυτα! :059:

Link to comment
Share on other sites

Βraveheart,

Αν και σου εχω δωσει links για να δεις αρκετες εννοιες τεσπα θα σου πω εδω συγκεντρωτικα τι αλλο πρεπει να προσεξεις.

Επομενως θα ξερεις και τι αλλο θα διαβασεις στα threads που εχω φτιαξει για να καλυφθεις απολυτα.

1) Οταν θα αποφασισεις τι πολλαπλασιαστη, Vcore, FSB, timings (οπως τα ειπαμε στο MSN θα τα κανεις) θα σταματησεις τις αλλαγες.

Ειδαλλως το συστημα ξεχαρβαλωνεται και πρεπει να το επαναρυθμισεις.

Οσο κερδισες μεχρι τωρα κερδισες σκοπος ειναι να μην χασεις αυτα τα κερδη και να ταλαιπωρηθεις (δες "Επικινδυνα πειραματα σε AMD/Intel").

Και μια αποδειξη την πηρες χθες βραδυ οταν στο MSN μου ειπες οτι αρχικως το συστημα δεν εκανε POST ως 10*250 και χρειαστηκε να καθαρισεις το BIOS και να ξαναδοκιμασεις.

Tα καβουρδιστηρια που ηδη μοιραζω βοηθανε να το επαναφερεις το συστημα στα ισια αλλα αν το παρακανεις τοτε δε θα παιξει κατι καλυτερο.

Επισης ποτε δε χρησιμοποιω προγραμματα τυπου Toast και τα συναφη μια κι εχω φτιαξει δικα μου.

Που ξερω εγω τι @@ροκωδικα εχει γραψει ο καθενας μεσα και σιγα μην βαλω πειραματοζωο τον επεξεργαστη μου.

Ελπιζω να με εμπιστευεσαι!

2) H μεθοδος της Χαρτογραφησης οπως αντιλαμβανεσαι μπορει να γινει και με ενα αλλο προγραμμα ελεγχου ευσταθειας (π.χ. Prime95) αλλα για μικρο χρονικο διαστημα και με τα βηματα που την εκανες.

Μονο που θα πρεπει να εξασφαλιζεις οτι μνημη+chipset ειναι ευσταθη εκει (συζητησαμε στο MSN ενα σωρο περιπτωσεις).

Επισης μονο ενα προγραμμα τρεχεις κατα τη διαρκεια της μεθοδου αυτης κι οχι 500.

Τρεχεις περισσοτερα προγραμματα ελεγχου ευσταθειας ή παιχνιδια και δεν ξερω τι αλλο εσυ αγαπας στο τελικο σταδιο οταν θα ψαχνεις το οριστικο MSF (ειτε CPU ειτε RAM).

Το τι MSF θα διαλεξεις επαφιεται σε εσενα αν και στο (7) σου εχω δωσει μια ιδεα τι κανω.

3) Επειδη οι συνδυασμοι των timings ειναι πολλοι (ΟΚ παιζει και το 1Τ vs 2T) μπορεις να κανεις μια γρηγορη Χαρτογραφηση και στη μνημη.

Μονο που δε θα αλλαξεις το FSB και τον πολλαπλασιαστη.

Αυτα θα ειναι εντελως σταθερα.

Σε προηγουμενο post μου οταν σου ειπα οτι δεν ειναι αναγκαια η Χαρτογραφηση στις μνημες εννοουσα οτι εγω δεν πολυασχολουμαι με τις μνημες.

Προτιμω να αγοραζω δυνατες μνημες οπως και PSU ασχετα αν δεν τα αξιοποιω πληρως.

Κοστιζουν περισσοτερο θα μου πεις τεσπα ετσι λειτουργω εγω δε θελω να μου σκοτιζονται τα νευρα με τα PSU+RAM.

Συνηθως βαζω 1:1 CL=3.0 και παιζω ως 3 - Α - Β - Γ 2Τ timings διοτι βαριεμαι να ψαχνομαι συνεχως για 1% κερδη.

Aλλα προσεξε τα ενδεχομενα προβληματα "Οδηγος αναφορας --> RAM FAQ".

4) Aν δεις οτι οι μνημες σου δεν αντεχουν στα 10*Ψ MHz οπου Ψ το MSF του επεξεργαστη εκει ως 1:1 τοτε δε θα βαλεις διαιρετη.

Οι διαιρετες ειναι για τους Intelαδες που δεν μπορουν να εχουν πολλαπλασιαστη ξεκλειδωτο.

Καλυτερα να τρεχεις το συστημα ως 11*227 = 2.5GHz και 3-4-4-8 (ειτε 1Τ ειτε 2Τ) παρα ως 10*250 με 2.5-3-3-7 1Τ και διαιρετη.

Ασε το Sysoft Sandra Russo LOL...

Τωρα αν τα 10*250MHz με 3-4-4-8 2Τ αποδειχθουν καλυτερα απο τα 11*227 ΜΗz 2.5-4-4-8 1T θα το δεις στην πραξη τρεχοντας εκεινα τα προγραμματα που εσυ θελεις να τρεχουν βελτιστα ("Γενικη συζητηση για τα O/c Tools").

Eν κατακλειδι ΓΙΟΚ διαρετης στις μνημες βαλε παντα 1:1 ποτε δεν τρεχω benchmarks για να βασιστω σε αυτα.

Τα συμβουλευομαι μονο.

Οι συνδυασμοι των timings που σου εδωσα ειναι ενδεικτικοι μπορεις να δοκιμασεις και το 3-3-3-7 2Τ κλπ..

Να ξερεις ομως οτι το 1Τ σφιγγει πολυ τις μνημες κι ειδικα σε εσενα που εχεις dual DDR.

Το σωστο ειναι να τρεχεις ρεαλιστικες εφαρμογες και να μετρας τους χρονους αποκρισης κι οχι να προβληματιζεσαι γιατι το ταδε benchmark σου εδωσε 100 ποντους και τριχες κατσαρες πιο κατω απο ενα αλλο παραπλησιο συστημα...

Τρεξε την MSDOS εκδοση του RAM Optimizer οπου θα σου υπολογισει τους συντελεστες βαρυτητας των timings ("Oδηγος βελτιστοποιησης μνημης") κι εχω κι οδηγιες του στα "Online manuals".

Στην κατηγορια RAM εχει ο soki ενα sticky thread αλλα να διαβασεις το post μου οπου δειχνω αναλυση των αποτελεσματων με το RAM Optimizer.

Σημειωνω οτι στο προγραμμα αυτο μπορεις να βαλεις και χρονους αποκρισης απο προγραμματα, fps απο παιχνιδια αλλα φροντισε οι συνδυασμοι των timings να δινουν μια αναλογη πικοιλια κι οχι ιδια νουμερα.

5) To ΜemTest που τρεχει υπο το MSDOS (φτιαχνει δισκεττα) βοηθαει για καψιμο μνημης.

Αλλα θα εχεις βρει πρωτα το οριστικο MSF της CPU.

Για το καψιμο της μνημης θα ακολουθησεις τη γραμμη που περιγραφω στα "Επικινδυνα πειραματα σε AMD/Intel".

Bεβαια καιτοι δεν πολυασχολουμαι με τις μνημες ειδα οτι με τη μεθοδο που εκαιγα τον επεξεργαστη ειχαν μεγαλυτερα κερδη στα MSFs των μνημων.

Τα προγραμματα CPU Stretchers που εχω κυριως ειναι για να κρατας σε φορμα το συστημα.

Καθε 3-4 μερες για ενα 8ωρο (οταν ΖΖΖ) του τρεχω τα καβουρδιστηρια για να τον εχω σε φορμα και να μη με σκοτιζει.

Επισης μια φορα την εβδομαδα τρεχω επιτηδες το MemTest στα 2604MHz (συγχρονα τις μνημες φυσικα) για να τις κραταει σε φορμα!

Οπως θα δεις στο (7) με τη συχνοτητα αυτη (επι του παροντος) ο επεξεργαστης ειναι ακρως ασταθης!

6) Δεν πρεπει να ξεχνας την εννοια της Διαφοροποιησης.

Εγω κι ο kbilly13 αγορασαμε 3 Gigabyte K8NSPro.

Κι ομως σε μερικες περιπτωσεις τα συστηματα μας ειχαν αλλη συμπεριφορα στο o/c.

Θα μου πεις αυτος ειχε αλλες μνημες+ψυξη αλλα η δευτερη Gigabyte K8NSPro (δες "Eμπειριες μου σε AMD/Intel μητρικες") δεν ειναι παρομοια με την πρωην (τα υπολοιπα περιφερειακα ειναι απολυτως τα ιδια με το παρελθον).

Αν αναβαθμισεις κανενα BIOS σε default ρυθμισεις κι οχι ο/c και φυσικα να κρατησεις αντιγραφο του παλαιοτερου μπορει να σου κανει @@ριες το νεο με κατι ασε εχω δει πολλα...

7) Το καθε προγραμμα ελεγχου ευσταθειας θα σου δινει και διαφορετικο MSF σε γενικες γραμμες.

Μερικες φορες μπορει να δωσει και το ιδιο.

Για το δικο μου συστημα τα MSFs ειναι:

S&M (normal FPU test) -->2551ΜΗz.

Prime95 (6 ωρες βαριομουνα παραπανω) -->2562ΜΗz.

SuperPi 32M -->2562MHz.

SuperPi 16M -->2573MHz.

SystemStabilityTester 16M (7 ωρες) --> 2573MHz.

DrDivX+XMPEG (6 ωρες) --> 2573ΜΗz.

Μaple+Mathematica (12 ωρες) --> 2584 ΜΗz.

Αν τα στησουμε τα προγραμματα αυτα στο δικο σου συστημα μπορει το MSF του Prime95 με αυτο του Maple να διαφερουν περισσοτερο ή λιγοτερο.

Τονιζω οτι αναφερομαι για CPU MSFs....

Για να μη με ρωτας μονιμως εχω βαλει τα 2562MHz και προσπαθω στα 2573MHz να τον κανω να ξεπερασει τα 32Μ Super με συνεχες ζεματισμα κι αν τα καταφερει εκει τοτε θα βαλω να τρεξει Prime95.

Να κι ενα αλλο παραδειγμα Διαφοροποιησης:

Με την Epox 8KDA3J v1.0 (το υπολοιπο συστημα ιδιο) ο System Stability Tester ηταν πιο ευαισθητος απο τα 32Μ του SuperPi στον ελεγχο του επεξεργαστη ενω με την τωρινη μητρικη οπως ειδες οχι.

Link to comment
Share on other sites

8) Oλα αυτα που συζητησαμε στο MSN κι ολα τα βηματα που κανεις απο εδω και περα ειτε με τη καθοδηγηση μου ειτε μονος (μια και απο ενα σημειο και μετα δε θα εχεις αναγκη κανεναν) θα τα ακολουθεις κατα γραμμα και στο μελλον.

Eπισης να αρχισεις να δημιουργεις προσωπικη σου βαση δεδομενων με τα MSFs μνημης+CPU.

Θα σε βολεψει αφανταστα στο μελλον.

Οταν ξαναβγουν τα Τools στον αερα μια κι αρχισες να μπαινεις στο χορο θα βοηθηθεις περισσοτερο αλλα καλο ειναι να αρχισεις να χρησιμοποιεις καποια προγραμματα τυπου Maple, Mathematica που σου αναλυουν δεδομενα, γραφικες παραστασεις κλπ....

ΟΚ καποια απο αυτα τα κανουν τα Tools αλλα δεν προκειται να φτιαξω ενα εφαμιλο προγραμμα με αυτα τα πακετα οπου εχουν δουλεψει ενα σωρο προγραμματιστες, μαθηματικοι κι επαγγελματιες επι σειρα ετων.

Εγω μονος ειμαι απλα υλοποιω καποιους αλγοριθμους στα Τοοls ωστε να μπορει να εισαγει ευκολοτερα τα δεδομενα ο χρηστης και να λαμβανει τα αποτελεσματα.

Π.χ. προσπαθησε να δωσεις στο Mathematica 12 μετρησεις με διαφορους συνδυασμους timings και θα δεις ποσο σπαστικο ειναι...

9) Ο λογος που ταλαιπωρηθηκες (γιαυτο σε ειπα και καβουρα) ηταν επειδη δεν βρηκες τα ορια του επεξεργαστη αρχικως.

Θα μου πεις και γιατι να μην βρω της μνημης+μητρικης?

Απλα ακομη και @@ρομνημες να εχεις μπορεις να βαλεις διαιρετη 50% και @@ροtimings κι αυτες να δουλεψουν ακομη και με 300FSB...

H και παραπανω.....

Ομως μπορεις να βαλεις διαιρετη στο FSB του επεξεργαστη??

Και να παιζουν οι μνημες σε υψηλοτερο??

Οχι φυσικα ("Οδηγος αναφορας για τα Memory FAQs").

10) Δε νομιζω να επιχειρησεις να βαλεις μικροτερο πολλαπλασιαστη π.χ. 9*278-->2.5GHz.

Θα χρειαστει κι αλλο λιγο Vcore παραπανω ο επεξεργαστης (κατα πασα πιθανοτητα) και σου ειπα στο (1) οτι θα εχεις προβληματα αμα γαργαλας συνεχως το συστημα.

Αυτο θα το εκανες μονο απο περιεργεια αν ειχες αμφιβολιες οτι το chipset της μητρικης σου εχει βρει τοιχο.

Αλλα εν προκειμενω μια κι ειχα δει και προηγουμενα posts σου ειχες κανει τσεκαρισματα με 10*260 κι ασχετως αν πεταγε λαθη το Prime95 το chipset δεν παγωσε.

Αρα το chipset της μητρικης παιζει μια χαρα για 260MHz FSB το ποσο παει παραπανω δε σε απασχολει με τη δεδομενη ψυξη που εχεις.

Ουτε και Vcore θα βαλεις μεγαλυτερο απο αυτα που εχεις ηδη.

Ασε να ξεκαθαρισει πρωτα τα θεμα αν ειναι μπανανα ή @@ροψυξη και βλεπουμε.

Στα λεω και στο (12).

Βεβαια το ενδεχομενο να @@ριζεται η μητρικη με τους 10Χ, 11Χ ειναι ενα ζητημα τεσπα κανε μια γρηγορη δοκιμη κι αν δεις τα ιδια MSF με τον 9Χ ξεχασε τον...

Δεκαδικους πολλαπλασιαστες απεφυγε τους..

Να λοιπον γιατι σε διευκολυνει να εχεις ενα πινακα μετρησεων! :045:

11) Το n βαθμιαια ελαττωνεται.

Ο ρυθμος πτωσης του ειναι διαφορετικος κι εξαρταται απο τους τρεις παραγοντες που σου ειπα στο (11).

Βεβαια σε μερικες περιπτωσεις ισως κανει σκαμπανευασματα.

Το προγραμμα O/c Analyzer σου υπολογιζει το n για να μην κανεις εσυ τις πραξεις.

Οταν βρηκαμε το πρωτο MSF σου εκανα μια εκτιμηση ποσο πρεπει να το δευτερο MSF αλλα δεν ηταν επιτυχης...

Αυτο σημαινει οτι ο επεξεργαστης σου συμπεριφερεται εντελως διαφορετικα (εν προκειμενω χειροτερα) απο τα δειγματα της προσωπικης μου βασης δεδομενων.

Γιατι ολοι οι Estimators που εχω φτιαξει αλλα κι οι τιμες που σου ελεγα οτι αναμενω να παει στηριχθηκαν σε στατιστικες αναλυσεις που εχω κανει.

Μια μεση τιμη εχω λαβει με καποιες σχετικες αποκλισεις γιαυτο και παιζουν πιθανοτητες ευστοχιας κλπ...

Οποιος επεξεργαστης ειναι εκτος του δειγματος ή θα ειναι παρα πολυ καλος ή μπανανα....

Κι η λεξη μπανανοειδης συγκλιση το λεω γιατι αν κανεις γραφικη παρασταση MSF(Vcore) θα δεις οτι αν το n->0 ή ειναι πολυ μικρο LOL η καμπυλη αρχιζει να γινεται οπως μια μπανανα!

Δε μου ηρθανε ετσι ουρανοκατεβατες αυτες οι ορολογιες...

Υπαρχουν λογοι που τις χρησιμοποιω LOL...

12) Υπεθεσε οτι κι εγω ειχα την ιδια μητρικη με εσενα κι εναν ιδιο επεξεργαστη...

Κι εστω οτι ειχα αεροψυξη...

Και τι συμπερασμα θα εβγαζες αν σου ελεγα οτι στα 2.5GHz με 1.600 ρευμα εχω 48 βαθμους στο Prime95????

Oπως θα δεις στην "Αναλυση των AMD/Intel εις βαθος" το ποτε μπαινει ο επεξεργαστης στην περιοχη Καταρρευσης (εκει το n < 0.3) εξαρταται απο τους εξης παραγοντες:

α) Ψυξη (οι Intel επηρεαζονται κι υποφερουν περισσοτερο εναντι των AMD θα τα πω αλλη φορα εκει).

β) Vcore.

γ) Συχνοτητα λειτουργιας.

Και σκεψου ενα παραδειγμα παρολο που θα ειναι καπως ακραιο:

Εχω εναν 3500+ 939 σαν τον δικο σου και στα 2300 MHz με στοκ ψυξη της κακιας ωρας και ζεστο δωματιο χτυπαει 60 βαθμους.

Και το Vcore του ειναι εργοστασιακο.

Αν του δωσουμε 25mV παραπανω και δεν ανεβει σημαινει οτι ειναι μπανανα ή οτι ο κατοχος του ειναι στοκος που τον ταλαιπωρει με @@ροψυξη??

Τι απο τα δυο συμβαινει??

Θα ρωτησω τους ειδικους να μου απαντησουν και να ακουω το μακρυ και κοντο?

Οχι φυσικα μια μετρηση παραπανω θα κανω (ΟΚ αν κανεις και δυο τοτε ακομη καλυτερα)...

Επομενως:

Αφου βρεις το MSF του επεξεραστη αλλα και των μνημων και κατασταλαξεις τι timings, FSB, πολλαπλασιαστη κλπ κλπ κλπ θα εχεις μονιμα δοκιμασε να ανοιξεις το κουτι και να βελτιωσεις λιγο τη θερμοκρασια του επεξεργαστη σε full load.

Τις στροφες της φανας μην τις αλλαζεις γιατι μπορει να ξεγελιεται ο αισθητηρας της μητρικης κι αφου δεν παιζει θερμιστορ δε θα εισαι απολυτος...

Εμενα η Gigabyte δεν επηρεαζεται ο αισθητηρας της απο τις στροφες των φανων το εχω δοκιμασει ("Οδηγος αναφορας --> υδροψυξη").

Με ανοικτο το κουτι (κι αν ανοιξεις και τα παραθυρα το βραδυ στο δωματιο ΟΚ δεν ειναι χειμωνας) θα πεσεις οπωσδηποτε 3-5 βαθμους....

Δοκιμασε να δεις ποσο θα ειναι το νεο MSF του επεξεργαστη! ;)

Με το ιδιο Vcore, προγραμμα ελεγχου ευσταθειας για ενα μισαωρο τουλαχιστον κι οχι λιγοτερο γιατι πρεπει να αποκτησει οριακη (σταθερη θερμοκρασια).

Και σου δινω εναν εμπειρικο κανονα που εχει προκυψει απο τοσα δειγματα:

Για 6-7 βαθμους πτωσης στη θερμοκρασια του AMD κερδιζεις 1MHz στο FSB.

Aυτος ο κανονας ισχυει αν δεν εχει μπει στην περιοχη Καταρρευσης ή οταν η ψυξη ειναι ανεπαρκης!

Αν λοιπον εσυ κερδισεις 1MHz FSB δηλαδη 10MHz ή 11 στη συχνοτητα (αναλογα τι πολλαπλασιαστη θα εχεις) με μικροτερη πτωση θερμοκρασιας (2-4 βαθμοι) ή κερδισεις 2MHz FSB με 6-8 βαθμους πτωση θερμοκρασιας τοτε η ψυξη σου ειναι για τον Lex (το επιασες το υπονοουμενο)...

Αλλιως αν εχει τη συμπεριφορα αυτη που ειχαν ολα τα δειγματα της προσωπικης μου βασης δεδομενων (κι ετσι βγηκαν οι AMD Gain/Temp_Crash Estimators) τοτε ο επεξεργαστης σου ειναι μπανανα!

Βεβαια η περιοχη Καταρρευσης εχει μια σχεση με την ψυξη αλλα ειναι δυσκολο να εκτιμηθει εστω και λιγο ("Συζητηση για τα O/c Tools") γιαυτο κι εκανα ΒΑΝ τις θερμοκρασιες απο τους speed Estimators.

Aντιλαμβανεσαι ομως οτι οσο και καλος να ειναι ο επεξεργαστης σου ειτε η ψυξη του καποια στιγμη θα αρχισει να ελαττωνεται το n σταδιακα...

Αυτο δειχνει η πραξη και λογικο ειναι δεν μπορουμε να ξεπερασουμε καποιους νομους αλλιως θα ειχαμε ολοι μας επεξεργαστες 100000000000 THz και δε θα ασχολιομασταν με το o/c...

Παντως οταν κανεις αυτα θα ποσταρεις τα αποτελεσματα για να σου αναλυσω εγω τα δεδομενα.

Δεν ειναι ακριβως υπολογισμος της παραγωγου κλπ κλπ κανει κατι διαφορετικο αλλα δε θα αποκαλυψω και τον Katsumαλγοριθμο :p

Aν μπορεις μαζεψε 3 δειγματα σου δινω παραπομπη το 9ο δειγμα της AMD βασης δεδομενων μου.

13)Οπωσδηποτε να αγορασεις ενα πολυμετρο.

Το πως μετριουνται τα Vcore, Vdimm και τι να προσεξεις τα λεω στον "Οδηγο αναφορας".

Ειδικα αν αποφασισεις να κρατας τιμες και να φτιαξεις δικη σου προσωπικη βαση δεδομενων πρεπει οι τασεις να ειναι μετρημενες με ακριβεια.

Οι ενδειξεις του BIOS στην πραξη διαφερουν σπανια να πετυχεις μητρικη που να σου δινει αυτα που υποσχεται.

ΟΚ δε μιλαω για 10mV σφαλμα αλλα ειχα και μια Gigabyte οπου εβαζα 1.700 μεσω BIOS κι αυτη εδινε 1.852-1.856!

Αλλα να ξερεις οτι κι οι Estimators των Tools στηριζονται οτι θα πολυμετρας το συστημα αλλιως θα εξαγουν μουφες...

GI --> GO (Garbage Input ---> Garbage Output).

Mε 30Ε παιρνεις ενα παρα πολυ καλο και θα ειναι ενας απο τους πολυτιμοτερους βοηθους σου.

Τελος των ειδησεων! :)

-------->Y.Γ.<--------

Αν ποσταρεις νουμερα και θελουν επεξεργασια ριξε σημα στο κινητο να μου τα πεις για να τα επεξεργαστω πρωτα σπιτι με την ηρεμια μου και μετα να μπω και να ποσταρω....

Αν δεν σου μιλησω εγω και το σηκωσει η Ψιψινα φροντισε να εισαι ευγενικος μαζι της! :077:

Το thread του soki ειναι εδω για τις μνημες...

Link to comment
Share on other sites

Απλα να πω και εγω κατι για την ιστορια ο 3500+ που εχω ξερω οτι ειναι σταθερος στα 2720 1.68V ετσι ετρεχε στην Α8V που ειχα πριν την DFI ασχετος multiplier.Στην DFI οταν το εβαλα βαζω τα ιδια settings που ειχα 247x11 αποτελεσμα ουτε καν ετρεχε το 1Μ του SuperPi με το ιδιο VCore πολυμετρημενο βαζω 272χ10 τα ιδια χαλια μετα του ριχνω ενα 302x9 rock solid οπως και στην A8V.

Aν ο δεν ηξερα οτι ο CPU ηταν σταθερος στα 2720 και δοκιμαζα μονο με τον 11χ θα ειχα βγαλει συμπερασμα οτι ηταν υπερμπανανα γιατι τα 224χ11 δεν μπορει να τα περασει αλλα εχει η μητρικη προβλημα με τους 10χ και 11χ με τον συνδιασμο αυτης της CPU.......

Δοκιμασε και τον 9χ με τις μνημες ασυγχρονα η μητρικη δεν θα σε περιορισει........

Link to comment
Share on other sites

Mαγλες δοκιμασα και τον 9χ πολλ/στη αλλα μια απο τα ιδια

Για να καταφερω σταθερο s&m σε 5λεπτο για να φτασω σε επιπεδα παρομοια του 11χ225(2475) εβαλα 1,550V Vcore και 9χ270 (με διαιρετη παντα στις μνημες)

Με 9χ280 δεν καταφερα σταθερο s&m σε 5λεπτο ουτε με 1,625 Vcore

Οποτε μενω εν τελει στα 11χ220 που δοκιμασα σημερα κανα 15ωρο prime95 και ηταν stable

Δεν αξιζει να ταλαιπωρηθω για κατι παραπανω σε oc με τον εν λογω πατατοεπεξεργαστη!

Για αλλη μια φορα θα ηθελα να ευχαριστησω τον Sean για τη μεθοδο που μας προσφερει και να πω σε ολους οτι ειναι μια αποτελεσματικη και γρηγορη μεθοδος για ενα ασφαλες oc.A must have!

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασα και τον 9χ πολλ/στη αλλα μια απο τα ιδια

Στα ελεγα στο MSN οτι βγηκε πατατας κι οτι τζαμπα θα ασχοληθεις με τον πολλαπλασιαστη αφου εδειξε οτι εχει μικρο n...

Ομως υπαρχει μια μικρη παντα πιθανοτητα να @@ριζεται η μητρικη αλλα τη δικια σου δεν την εκοβα για τετοια.

Δεν αξιζει να ταλαιπωρηθω για κατι παραπανω σε oc με τον εν λογω πατατοεπεξεργαστη!

Προσπαθησε να κανεις αυτα που σου ειπα για να δεις αν βοηθηθει ο επεξεργαστης με μια μικρη βελτιωση της ψυξης.

Εκανα δυο αναλυτικα posts.

Οποτε αν πραγματι δεις βελτιωση σκεψου να ξαναστησεις μια νεα και σωστη υδροψυξη γιατι ειδα οτι τα σκοτωσες σχεδον ολα...

Διαλεξε 10 πολλαπλασιαστη αν αντεχουν οι μνημες σου αλλιως βαλε 11.

Link to comment
Share on other sites

Eχω μια καλη ψυκτρα χαλκινη AeroCool που περνει 2 80αρηδες ανεμηστηρες.Αμα πιασουν οι ζεστες ειτε θα βαλω εναν δευτερο ή θα σταματησω το o/cing ή θα παω για watercooling(δεν το νομιζω αλλα ποτε δεν ξερεις)

Εσυ μεχρι ποσο πας με 1.5 Βολτ?Εγω ειμαι δυστυχεις κατοχος Newcastle.Αμα ειχα Winnie πιστευω θα πηγαινα αρκετα καλυτερα με ενα καλο κομματι...

Link to comment
Share on other sites

Μην το λες και εγω ψιλοαπαγοητευτηκα απο τους Winchester.

Περιμενα περισσοτερο.Αλλα το μεγιστο σταθερο πουπιανω με 1.5V ειναι 2550.

Το μεγιστο σταθερο ειναι 2670 με 1.65V.Μετα οσο και ρευμα να του δωσω αντε το πολυ να κερδισω 40-50 Mhz.Αλλα οι θερμοκρασιες που χτυπαω οταν φτανω τοσο ψηλα (2700@1.70V)ειναι αρκετα μεγαλες.Οποτε τον εχω αφησει στα 2.5Ghz περιπου.Οσο για το watercooling κατα την γνωμη μου το καλοκαιρι κρατα τα λεφτα που θα ξοδευες για αυτο και παρε εναν dual core Athlon.Εκει θα δεις διαφορα στην αποδοση.Απο 70-100%.Ισως και ακομα πιο πανω λογω καποιων θεματων με τον cpu scheduler των windows που επιτρεπουν την ταχυτερη εκπληρωση των thread οταν στο συστημα υπαρχουν δυο πυρηνες παρα ενας.

Link to comment
Share on other sites

Πρωτον διαβασα οτι θα ειναι τιμολογημενοι σε παραπλησιες με τους υπαρχοντες επεξεργαστες τιμες ωστε να ενθαρρυνουν τη μεταβαση σε dual core.

Δευτερον πρεπει να ξερεις οτι η διαφορα στην αποδοση που σου ανεφερα δεν θα γινει αισθητη αμεσως αλλα οταν οι εφαρμογες λογισμικου αρχιζουν να εκμεταλλευονται τις multithreading δυνατοτητες των νεων επεξεργαστων.

Αυτο δεν θα γινει αμεσως αλλα θα χρειαστει καποιο χρονο ισως και μηνες ακομα.

οποτε δεν χρειαζεται να τρεξεις να παρεις αμεσως αλλα οταν μαζεψεις χρηματα μετα το περας του καλοκαιριου να επιλεξεις την καταλληλη στιγμη και να παρεις.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.