Jump to content



Overcloking a 3500+!


Braveheart1980

Recommended Posts

  • Replies 230
  • Created
  • Last Reply

Tρεξε prime και αμα στο βγαλει για πολλες ωρες σημαινει πως δεν εχεις προβλημα ουτε και στις μνημες!

Εγω προσωπικα πολυ λιγες φορες εχω κανει memtest!

Επισης αν σου βγαλει πολλες ωρες το prime κανε και πολλες λουπες 3d mark 2001 και αμα στις βγαλει και αυτες παει να πει οτι εισαι 100% stable!

Link to comment
Share on other sites

Το έλεος το ίδιο τι ειν αυτά που διαβάζω?....prime?...ποιός ασχολείται μ αυτό το πράμα?...τρέξε ρε brave s&m σε long test και αμα στο βγάλει (κυρίως το fpu+mem test) είσαι κομπλέ...επίσης το memtest for win είναι πολύ καλό αφού σε κάποιο σημείο το dosάδικο το memtest μπορεί να σε βγάζει "λάδι" αλλά στα win να πήζεις στα error:)

Link to comment
Share on other sites

Παλι error!

Τι στο καλο να κανω?

Να χαλαρωσω μνημες?Πχ 3-4-4-8?

Αυτο το s&m test που μου λες φιλε outlaw τι ειναι?Για δωσε κανα λινκ

[Edit_1] Χαλαρωσα μνημες και ξανατρεχω prime (μεχρι να βρω τι εστι s&m long test) με 10x260 , Vcpu=1,525 , Vmem=2,70V και timmings στις μνημες 3-4-4-8 1Τ

[Edit_2] Μαλλον βρηκα το s&m test εδω

[Edit_3] Φαινεται καλο και γρηγορο το s&m ! Το εβαλα να κανει ολα τα τεστ και μου εβγαλε οτι θελει μονο 77 λεπτα!

Link to comment
Share on other sites

Το s&m ειναι κορυφαιο!

Ευχαριστω παιδια!

Μου πεταξε σφαλμα στο 10λεπτο!

Θα δω τι μπορει να γινει με το φανακι

Τωρα δοκιμαζω 10χ260 (ΗΤ=3χ) mem timmings 3-4-4-8 1T , default Vcpu και 2,70 Vmem

Αν μου ξαναβγαλει σφαλμα θα ανεβαζω σιγα σιγα ταση στη μνημη εως 2,85 με σταθερη την ταση του επεξεργαστη

Link to comment
Share on other sites

3ΗΤΤ?....y?....μέχρι 280 περίπου μπορείς και 4χ. 2.85 δώσε στις μνήμες και όχι τόσο gay timings...πιστεύω τα 2,5-3-3-8 να τα έχεις αλλά αν σε ζορίσουν δοκίμασε 1-1 τα 3άρια σε 4 (το cas άστο 2,5). Επίσης για να αναίβεις λιγάκι ακόμα, αν και νωρίς, ρίξε μια παστούλα στην ψύκτρα του NF (έχει μια κουτσουλιά απο κάτω) και προσπάθησε με 9χ ή 8χ και 300+ HTT και τον κατάληλο διαιρέτη για τις μνήμες.

Link to comment
Share on other sites

Στα timings το cas δεν μετραει τοσο στους Α64,γιατι εχουν ενσωματομενο ελεγκτη για μνημες.Αντιθετα ενα cas 2.5 ή και 3 με χαμηλα τα αλλα timings και υψηλοτερο fsb εχει καλυτερα αποτελεσματα.Πχ στο sandra μπορεις και πρεπει να αυξησεις.Εγω 460@3-3-8-11 1Τ 2.6 ΜemCore εχω 6800+

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον δοκιμασα 10χ260 με default Vcpu και οτι ταση και αν εβαλα στις μνημες (2,70-2,85) μου εβγαζε λαθος!

Δοκιμασα με 1,525 στη cpu και οτι ταση και αν εβαλα στις μνημες (2,70-2,85) μου εβγαζε λαθος!

Δοκιμαζω 1,550V

Link to comment
Share on other sites

Τι γινεται καλε!?!?

Δοκιμασα 1,525 1,550 , 1,575 , 1,600 , 1,625 1,650 , 1,675 αλλα μου πεταει συνεχεια λαθη στο πρωτο λεπτο που κανει fpu test!??!?!

Τι συμβαινει????????????????????????????????????

Link to comment
Share on other sites

Βraveheart1980 εκει ειναι η κοντρα μεταξυ διαφορων προγραμματων σταθεροτητας τοσο σε AMD αλλα και σε Intel....

Εχει για το S&M οπως θα δεις βοηθαει πολυ στη Χαρτογραφηση.... :083:

Βεβαια εγω το τρεχω για ενα 5 λεπτο περιπου μια κι αν περασει εκει δεν κολλαει κανενα προγραμμα μετα.. :040:

Προσεξε θα δεις τρελλες θερμοκρασιες στον επεξεργαστη....

Αν λοιπον αυτος δεν περναει ως 10Χ260 με κανενα Vcore ξαναδοκιμασε το S&M στα 2.6GHz αλλα με μεγαλυτερο πολλαπλασιαστη.

Κοβω να τρως τοιχο στα 2.6GHz...

Link to comment
Share on other sites

FPU test με ποιο προγραμμα κάνεις?

Mε το s&m βεβαια!

@Sean

Καπου διαβασα οτι για να σταθεροποιηθει θελει βολτια τρελλα ο clawhammer

Eιδα καπου (το λινκ θα το ανεβασω το βραδυ απο το σπιτι μου) οτι πχ σε DFI ο clawhammer 3500+ s939 ηθελε περιπου 1,70 V για να σταθεροποιηθει στα 2,5 ghz!

Εμενα μου φαινονται παααααααααααρα πολλα βεβαια!

@Aris εχεις clawhammer σε socket 939 σιγουρα??

Για τσεκαρε το με το cpuz(τελευταια εκδοση) και πες πως στο καλο εφτασες 2.600 (με default Vcpu μου φαινεται απιστευτο!)

@Εverybody else

Οποιος εχει clawhammer socket 939 ας βοηθησει.......... :088: :088: :088:

Link to comment
Share on other sites

Που το διαβασες?

Εχεις link να το ποσταρεις???

Τωρα τα 1.70Volt ειναι πολλα για 2.5GHz σκεψου οτι ο δικος μου ειναι 754 αρα υποδηεστερος (συνηθως) και παει 2550MHz αλλα με 1.74 ρευμα.

Για τα 2.5GHz θελει 1.64 ρευμα.

Μη αυξανεις αποτομα τον πυχη των Volt θα τον ξεχαρβαλωσεις....

Αν ειναι ετσι οπως το κοβω τοτε δεν τραβαει καλα το συστημα...

Δοκιμασε να βαλεις μεγαλυτερο πολλαπλασιαστη π.χ. 11*227--> 2.5GHz και ξανατρεξε S&M.

Link to comment
Share on other sites

Καπου διαβασα οτι για να σταθεροποιηθει θελει βολτια τρελλα ο clawhammer

Eιδα καπου (το λινκ θα το ανεβασω το βραδυ απο το σπιτι μου) οτι πχ σε DFI ο clawhammer 3500+ s939 ηθελε περιπου 1,70 V για να σταθεροποιηθει στα 2,5 ghz!

Δεν πρεπει να παιζει ρε συ τετοιο σεναριο. Απλα μπορει να θελει πιο πολλα απο τον 0.09, και ακουει πιο καλα απο τον 0.09. Κοιταξε ετσι οπως το πας ειναι αξιοπρεπεστατο το 2600. Δεν εχω πολυπειστει οτι οι μνημες σου ειναι ενταξει στα 260. Επειδη τα tccd ειναι περιεργα τσιπακια, κανε το εξης ευκολο. Ασε τα timings, οπως ειναι 2,5-3-3-8 με 2.6(!!!) . Βαλε ενα διαιρετακο ωστε αυτες να πανε κατω απο τα 230-220. Ας πανε και..150 δεν σε ενδιαφερει. βαλε 2/1. Οποτε αν εσυ στα 2600 τρεχεις μια χαρα με τις μνημες χαμηλα, βρες τα βολτια του επεξεργαστη σου, εκει πανω, για να σου φυγει αυτη η ιδεα για τα τρελλα βολτια και αν μεν εισαι καλα εκει θα καταλαβεις οτι κατι ετρεχε με τις μνημες/memory controller, αν δεν εισαι καλα ουτε με τον διαιρετη, θα καταλαβεις οτι δεν παει ο επεξεργαστης σου στα 2600. Απλα πραγματακια... Μην δινεις βολτ χωρις να εχεις αποκλεισει μια περιπτωση. Καλα ξεκινησες απο το χαμηλο πολ/στη υψηλο FSB για να δεις τα ορια μνημων/memory controller...

Link to comment
Share on other sites

Γυρισα σπιτι

Να το λινκ http://www.3dgameman.com/forums/showthread.php?t=35093

"

Just to fill everyone in. I'm currently testing AMD Athlon 64 3500+ 2.2GHz (Clawhammer - Socket 939) with the DFI LANPARTY UT nForce4 SLI -DR Motherboard. From preliminary testing it seems stable at 2.5GHz (1.7v) but using stock cooling it way to hot (>60c). So with water cooling I hope to see 2.6-2.8GHz."

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.