Jump to content



Overcloking a 3500+!


Braveheart1980

Recommended Posts

  • Replies 230
  • Created
  • Last Reply

Διαβάζοντας μερικά παραπάνω post είδα ότι έχεις τις μνήμες στα 2.7V...σωστά?

Αν τις έχεις νομίζω ότι είναι λίγο, δώσε λίγη ακόμα τάση οπότε ρύθμισέ τις στα 2.80Volt.Δοκίμασε με timings 2.5-3-3-7 1T.Aν δεν κάνει boot βάλε

3.0-3-3-7 1T.Αν πάλι δεν κάνει boot βάλε 3.0-3-3-7 2T.

Αν δεν κάνει boot πέταξε τες και παρε άλλες... πλάκα κάνω :D

Αν δεν κάνει boot δοκίμασε 2.85Volt και τα παραπάνω timings.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας μερικά παραπάνω post είδα ότι έχεις τις μνήμες στα 2.7V...σωστά?

Αν τις έχεις νομίζω ότι είναι λίγο, δώσε λίγη ακόμα τάση οπότε ρύθμισέ τις στα 2.80Volt.Δοκίμασε με timings 2.5-3-3-7 1T.Aν δεν κάνει boot βάλε

3.0-3-3-7 1T.Αν πάλι δεν κάνει boot βάλε 3.0-3-3-7 2T.

Αν δεν κάνει boot πέταξε τες και παρε άλλες... πλάκα κάνω :D

Αν δεν κάνει boot δοκίμασε 2.85Volt και τα παραπάνω timings.

Τωρα ειδα το post σου chaos!

Θα το δοκιμασω!

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το ρεύμα που "σηκώνει " ο επεξεργαστής στο κείμενο έγραφα αυτό...

Τώρα ας δούμε πως επηρέαζεται η σταθερότητα του επεξεργαστή σε σχέση με το CPU voltage.

Οι Athlon 64 στα 90nm έχουν default voltage 1.40Volt (πυρήνας Winchester) και 1.35Volt ή 1.40Volt(πυρήνας Venice) ενώ οι παλαιότεροι Athlon 64 στα 130nm έχουν 1.50Volt (πυρήνας Newcastle και Clawhammer).Ο πυρήνας Venice θα έχει δύο διαφορετικές εκδόσεις με διαφορετικό voltageπου θα είναι είτε 1.35Volt είτε 1.40Volt.Επίσης ο Venice θα είναι συνολικά 3 εώς 4 βαθμούς πιό θερμός από τον Winchester τόσο σε κατάσταση idle mode όσο και σε κατάσταση full load.

ΠΡΟΣΟΧΗ!!

Οι νέοι Athlon 64 μπορούν να σηκώσουν με ασφάλεια μέχρι 1.65 Volt ενώ τα παλαιότερα μοντέλα εώς 1.75Volt.Επίσης ΠΟΛΥ σημαντικό για τη σταθερότητα είναι η θερμοκρασία της CPU.Σε οποιαδήποτε περίπτωση δεν πρέπει να ξεπερνά τους 60 βαθμούς Κελσίου γιατί μπορεί να καταστραφεί ο πυρήνας (core) της CPU(Το όριο καταστροφής όπως προσδιορίζεται από την AMD για τους Venice και Winchester είναι 65 C).Καλή λειτουργία θεωρείται αυτή που γίνεται σε θερμοκρασία χαμηλότερη των 50 βαθμών Κελσίου μετά από λειτουργία σε full load για αρκετή ώρα.

Λέγοντας νέους και παλιούς εννούσα αντίστοιχα τις ομάδες πυρήνων

(Winchester ή Venice) και (Newcastle ή Clawhammer).Νόμιζα ότι θα εύκολα θα εξαγόταν απο τα προλεγόμενα...Αλλα αφου βλέπω ότι ήταν ασαφές το άλλαξα και το έκανα ως εξής.

Τώρα ας δούμε πως επηρέαζεται η σταθερότητα του επεξεργαστή σε σχέση με το CPU voltage.

Οι Athlon 64 στα 90nm έχουν default voltage 1.40Volt (πυρήνας Winchester) και 1.35Volt ή 1.40Volt(πυρήνας Venice) ενώ οι παλαιότεροι Athlon 64 στα 130nm έχουν 1.50Volt (πυρήνας Newcastle και Clawhammer).Ο πυρήνας Venice θα έχει δύο διαφορετικές εκδόσεις με διαφορετικό voltageπου θα είναι είτε 1.35Volt είτε 1.40Volt.Επίσης ο Venice θα είναι συνολικά 3 εώς 4 βαθμούς πιό θερμός από τον Winchester τόσο σε κατάσταση idle mode όσο και σε κατάσταση full load.

ΠΡΟΣΟΧΗ!!

Οι νέοι Athlon 64(Winchester ή Venice) μπορούν να σηκώσουν με ασφάλεια μέχρι 1.65 Volt ενώ τα παλαιότερα μοντέλα(Newcastle ή Clawhammer) εώς 1.75Volt.Επίσης ΠΟΛΥ σημαντικό για τη σταθερότητα είναι η θερμοκρασία της CPU.Σε οποιαδήποτε περίπτωση δεν πρέπει να ξεπερνά τους 60 βαθμούς Κελσίου γιατί μπορεί να καταστραφεί ο πυρήνας (core) της CPU(Το όριο καταστροφής όπως προσδιορίζεται από την AMD για τους Venice και Winchester είναι 65 C).Καλή λειτουργία θεωρείται αυτή που γίνεται σε θερμοκρασία χαμηλότερη των 50 βαθμών Κελσίου μετά από λειτουργία σε full load για αρκετή ώρα.

Τώρα νομίζω είναι σαφές.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ψιλομπερδευτηκα με τα dual και single channel?

Εχω 2 dimmακια των 512 ΜΒ εκαστο , και τα τρεχω σε πρωτο και τριτο slot , δηλαδη dual chanel?

Αυτο εννοειται εσεις, σωστα?

Τωρα για τους συνδυασμους που μου προτεινες chaos:

2,5-3-3-7 1T 2,80v BEEEEEEEEEEEEEEEEP

3-3-3-7 1T 2,80 V BEEEEEEEEEEEEEEEEP

3-3-3-7 2T 2,80 Οχι BEEEEEEEEP , αλλα δεν εκανε ποστ

2,5-3-3-7 1T 2,85 V BEEEEEEEEEEEEEP

3-3-3-7 1T 2,85 v BEEEEEEEEEEEEEEEP

3-3-3-7 2T 2,85 V Μπηκε μια χαρα και κανω memtest !

Μιλαω για 6χ250 με default V στον επεξεργαστη

Link to comment
Share on other sites

Πρωτον έχεις MSI οπότε 1 & 2 slot θέλουν για να τρέχουν σε dual channel.

Άλλαξε τες με μεγάλη προσοχη μην κάψεις κάτι γιατι ξέρω ότι είναι κάπως ευαισθητο το mainboard αυτο στη αλλαγη μνημών.

Μετα δοκίμασε πάλι τα timings που σου έδωσα.

Link to comment
Share on other sites

Πρωτον έχεις MSI οπότε 1 & 2 slot θέλουν για να τρέχουν σε dual channel.

Άλλαξε τες με μεγάλη προσοχη μην κάψεις κάτι γιατι ξέρω ότι είναι κάπως ευαισθητο το mainboard αυτο στη αλλαγη μνημών.

Μετα δοκίμασε πάλι τα timings που σου έδωσα.

Δε νομιζω

Τα 1-3 slots εχουν πρασσινο χρωμα και τα 2-4 slots μωβ

Αρα δουλευουν dual channel στα 1-3 και 2-4

Μαλιστα το manual λεει να βαλω καλυτερα τις μνημες στα πρασσινα slot , πραγμα και που εχω κανει!

Link to comment
Share on other sites

ναι έτσι είναι thorlite όπως έγραψα παραπάνω θέλει 1&2 slot.

Είχες δίκιο για το single channel.

Εάν δεις με το CPU-Z δηλαδη τη φωτογραφία που έχει βγάλει για τις μνημες θα δεις ότι τρέχουν σε single channel.

Αλλα το manual λέει οτι κατα την αλλαγη μνημων ή θεσης αυτων απαιτείται μεγάλη προσοχη καθως αυτο το Μ/B είναι πολυ ευαισθητο στο συγκεκριμενο ζητημα και μπορει να κάψει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

BraveHeart τα 250 μου φιανονται πολλα,παρολο που εχει καλες μνημες.Μπορει να επεσες σε μαπα κομματι.Εμενα παντως με 3-3-8-11 1Τ παει μεχρι τα 460mhz αλλα δεν βγαζει,τρεχει ομως sandra.Εσυ στο Sandra τι βγαζεις?

Και για να συγκρινουμε τους παρομοιους επεξεργαστες μας τι pi εχετε?Τι scores σε αλλα bench.Αντε να δουμε τι κανουν οι 3500+

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.