Jump to content



Overcloking a 3500+!


Braveheart1980

Recommended Posts

Ειδες οτι ειχα δικιο που σου ελεγα οτι πας σαν τον καβουρα??

Πρωτα πρεπει να βρεις τα ορια του επεξεργαστη και μετα των μνημων....

Βαζουμε διαιρετη παντα στις μνημες ακουσε με κι εγω εχω μνημες που πανε 310 FSB 3-4-4-8/2T, Vdimm=2.85 αλλα με διαρετη ψαχνω τα ορια...

Δεν διαβαζεις και τους οδηγους μου και ταλαιπωριεσαι συνεχως με αδεξιες κινησεις...

Αν θα ημουν Αθηνα θα ερχομουνα σπιτι σου και θα εβλεπες οτι σε λιγοτερο απο 3 ωρες θα ειχαμε βρει τα ορια του συστηματος σου γιατι μας εσκασες "αρκετα κρατησε το love story).. :017:

ΓΚΡ.... :003: :003:

Οι μνημες αποδειχτηκαν ασταθεις στα FSB και στις ρυθμισεις που τις τρεχεις...

Δε χρειαζεται να τρεξεις το S&M για πολυ ωρα.

Βαλε το quick ελεγχο για τη CPU που κανει 5 λεπτα περιπου.

Σε καλυπτει για πολλες περιπτωσεις.

Αντε να βαλεις το normal ελεγχο (15 λεπτα περιπου) οχι τον εκτεταμενο κανει 1 ωρα και ειναι μεγαλη πικρα....

Και ξεχασε τα μεγαλυτερα Vcore οι Α64 αμα μπουν στα ορια δεν τραβανε ρευματα..

Εχεις ηδη ανεβασμενες θερμοκρασιες...

Ασχετα αν ειναι σωστες ειτε λαθος...

Γιατι ακομη και την ιδια μητρικη να εχει ενας φιλος σου κι ακριβως τα ιδια να βαλει (ρυθμισεις, Vcore κλπ κλπ) μπορει να δειχνει αλλα...

Δεν εχεις διαβασει εκει περι νεας Gigabyte??

Κοιταξε σε παρακαλω εκει να δεις ποσο διαφορετικη ειναι αυτη η μητρικη συγκριτικα με την προηγουμενη της.

Kαι κατι τελευταιο:

Μαθε να κρατας σημειωσεις...

Χαρτι και μολυβι τι κανεις κι αρχισε να μελετας διαφορετικα τα αποτελεσματα.

Θα σε αποζημιωσει και μετα απο καποιο διαστημα θα αποκτησεις την εμπειρια και δε θα εχεις αναγκη να ρωτας κανενα.

Στα ειπα και τις προαλλες στο MSN. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 230
  • Created
  • Last Reply

chaos συγκριτικα με εμενα εχει οντως ανεβασμενες.

Εμενα το S&M εδειξε 35 βαθμους στον επεξεργαστη με 1.744 ρευμα μετα απο ενα 15λεπτο.

Η καινουρια μητρικη δειχνει 2F μονο κατω απο το thermistor ενω η προηγουμενη εδειχνε 6F.

Βεβαια εντελως διαφορετικα συστηματα ψυξης (ΟΚ να μην το παραβλεπουμε αυτο).

Τα ειπα αυτα στο Braveheart διοτι τα πολλα βολτ που σκεφτεται να δωσει (εστω και για λιγο) θα τον μπουκωσουν τον επεξεργαστη.

Επισης τα πολλα Vcore τον ψοφανε...

Αναλογισου Braveheart οτι με ρευμα γυρω στα 1.500V η θερμοκρασια του επεξεργαστη ειναι 7 βαθμους πιο κατω.

Σε εσενα θα ανοιγει περισσοτερο η ψαλιδα λογω αεροψυξης και κλειστου κουτιου.

Link to comment
Share on other sites

Το σωστο είναι μάλλον να πουμε οτι mrseankon έχεις πολυ καλες θερμοκρασιες στο συστημα σου,οχι οτι ο braveheart εχει πολυ υψηλες.

Παραδεχομαι οτι εχεις δικιο για το ρευμα ομως.

Απο οτι μου φαινεται o braveheart εχει βαλει σκοπο να φτασει σε συγκεκριμενη συχνοτητα και αγνοει το γεγονος οτι ισως χρειαστει να δωσει 1.80 volt για να το πετυχει.Ασε δε που σε τετοιες τασεις τιθεται και ζητημα μητρικης.

Βεβαιως ουδεποτε εχω ακουσει επεξεργαστη να χαλαει δινοντας λιγο παραπανω ρευμα για λιγο χρονο απλως για να διαπιστωθουν τα ορια του.

Δηλαδη αν το max voltage ειναι 1.7 να του δωσεις 1.78V.Δεν νομιζω να παθει κατι αρκει το τροφοδοτικο και η μητρικη να μην εχουν αντιρρηση βεβαιως.

Link to comment
Share on other sites

Tα ειπα αυτα ορμωμενος απο το post αυτο.

Hτανε ο ιδιος επεξεργαστης αλλα στην προηγουμενη Gigabyte.

Τα σχολια φαινονται εκει αναλυτικα.

Επομενως δεν πρεπει να τον ανεβαζω πανω απο 40 βαθμους στις περιοχες συχνοτητων, ρευματων που δουλευω.

Του Braveheart μπορει να αντεχει παραπανω μαγος δεν ειναι κανεις.

Ομως οσο ξεφευγεις απο τα ορια του κατασκευαστη τοσο παιζεις με τις πιθανοτητες να καταστραφει.

Εχω ηδη σακατεψει εναν Barton.

Δεν βγαινει αναλυτικη σχεση για τα Watt εκπομπης εν σχεση με το Vcore.

Εψαξα στα sites τοσο της Intel αλλα και της AMD.

Περιπου τα Watt εκπομπης αυξανονται τετραγωνικα με το Vcore.

Δηλαδη Watt2=Watt1 * (Vcore2/Vcore1)^2....

Σε καποιους AMD εβγαινε κοντα στο 2 σε αλλους 2.3 σε μερικους Intel ητανε κοντα στο 2.8 τεσπα απο 2 κι ανω....

Link to comment
Share on other sites

Μελετησα με προσοχη το αρθρο και παρατηρησα και τα διαγραμματα.

Απο τις μετρησεις που παραθετεις καθως και τα διαγραμματα φαινεται η μη γραμμικη εξελιξη του φαινομενου.

Η μη γραμμικοτητα κατα τη γνωμη μου οφειλεται στις αυξημενες απωλειες ενεργειας υπο τη μορφη θερμοτητας μη αναλογικα προς την αυξηση της προσφερομενης στο επεξεργαστη ενεργειας.

Ειναι αυτο το φαινομενο που προκαλει εφιαλτες για την μεταβαση στα 45nm.

Οι θερμοκρασιες που αναφερεις ως καταλληλες απο τις μετρησεις που πραγματοποιησες παραλληλα οριζουν τη βελτιστη θερμοκρασια ως εκεινη κατα την οποια ελαχιστοποιειται η απωλεια ταχυτητας παραλληλα με τη μεγαλυτερη δυνατη αυξηση του voltage.Βεβαιως αυτο δεν σημαινει οτι ενα συστημα με περισσοτερο voltage δεν ειναι πιο γρηγορο απλως σημαινει οτι "χανει" περισσοτερη ταχυτητα.

Αναλυτικα οριζεις ως.

οριακη θερμοκρασια εκεινη στην οποια η απαγωγη θερμοτητας απο την ψυκτρα εξισωνεται με την παραγωγη θερμοτητας απο την επεξεργαστη με τη μορφη θερμοτητας.

Κρισιμη θερμοκρασια σχετιζεται με την πρωτη παραγωγο της συναρτησης.

Συγκεκριμενα αν y>x πρεπει f ' (y)=f ' (x).Οπου x η θερμοκρασια εκεινη κατα την οποια ισχουν τα παραπανω.

Αρα χ κρισιμη θερμοκρασια αν f ' (y)=f ' (x) οταν y>x.

Τελος η σχεση οριζει οτι η απωλεια ειναι μη γραμμικη αλλα καποια στιγμη απο οτι συναγω απο την καμπυλη θα φτασουμε σε μια κατακορυφη ασυμπτωτη.

Και εκει περιπου θα ειναι το οριο καταστροφης της CPU.

Λοιπον αυτα νομιζω οτι εννοεις και σε παρακαλω διορθωσε με αν δεν καταλαβα καλως.

Εγω θα ηθελα να συμπληρωσω οτι η απαγωγη θερμοτητας ειναι αμεσα εξαρτωμενη απο την πολυπλοκοτητα του κυκλωματος καθως και απο το μεγεθος της επιφανειας απο την οποια πραγματοποιειται αυτη.Οι τιμες των Watt σε σχεση με τα volt ειναι διαφορετικες διοτι υπαρχουν διαφορες στο μεγεθος και στην αρχιτεκτονικη.Χαρακτηριστικα παραθετω το εξης

http://www.xbitlabs.com/images/cpu/athlon64-90nm/power-2.png

Link to comment
Share on other sites

Τελος η σχεση οριζει οτι η απωλεια ειναι μη γραμμικη αλλα καποια στιγμη απο οτι συναγω απο την καμπυλη θα φτασουμε σε μια κατακορυφη ασυμπτωτη.

Oριζοντια ασυμπτωτη θα ειναι.

To thread το ανοιξε εδω ο φιλος μας για να του λυσουμε τις αποριες.

Γιαυτο απεφυγα να λεω λογια κι εδωσα μονο links.

Link to comment
Share on other sites

Το αληθες ειναι οτι εδω που εφτασαν τα πραγματα με τις θερμοκρασιες μαλλον on topic ειμαστε.

Τωρα καταλαβαινω τι ηθελες να πεις οταν ελεγες "μπουκωμα" του επεξεργαστη με τα πολλα volt.

Επι της ουσιας αναφεροσουν σε εκεινα τα διαγραμματα και στη σχεση FSB και θερμοκρασιας.

αλλα επι της ουσιας δεν νομιζω οτι βοηθαμε τρομερα τον braveheart οποτε καλυτερα να την σταματησουμε.

Link to comment
Share on other sites

Κατι αποριες

(1)Ξερει κανεις ποιες ειναι οι μεγιστες θερμοκρασιες για εναν 3500+ winnie ( a link ?)

(2)Ο AMD μου θα ειναι winnie αν τα 2 τελευταια γραμματα της πρωτης σειρας ειναι ΒΙ ?

Link to comment
Share on other sites

Βraveheart δεν ξερω για το 2ο....

Παντως πληρεις περιγραφες μπορεις να δεις εκει για το 1ο που ρωτησες.

Eπισης στο προγραμμα της Αραχνης (κατεβασε το απο το link της υπογραφης μου) εχω σελιδες οπου σου υπολογιζουν τα Watt που καταναλωνει το συστημα κλπ....

Εχει και κατηγοριες σχετικα με το forum OK θα το ενημερωσω καποια στιγμη γιατι δεν εχω και πολυ ορεξη τωρα.....

Εχω ας πουμε μια σελιδα καιτοι παλια καπως εχει ομως πολλα links οπως το παραπανω και παραπομπες στα sites της AMD αλλα και της Intel.

Link to comment
Share on other sites

(2)Ο AMD μου θα ειναι winnie αν τα 2 τελευταια γραμματα της πρωτης σειρας ειναι ΒΙ ?

Yeap. Ξαναλεω... Μην κανεις βιαστικες κινησεις και μην περιμενεις οτι ο winnie θα σε παει στα 2800 γκαραντι. Αν θες παιξε λιγο με αυτον που εχεις (ετσι κι αλλιως, αν επιτρεπεται, που σκοπευεις να χρησιμοποιησεις την εξτρα ταχυτητα που ελπιζεις να κερδισεις και την χρειαζεσαι τοσο απεγνωσμενα?) Περιμενε κανα διβδομαδο με το συστημα σου, μαθε το, και αμα δεν σε ικανοποιει παρε τον venice που βγαινει. Δεν αξιζει να παρεις winchester ντε και καλα αυτη τη στιγμη. Για μενα τουλαχιστον

Link to comment
Share on other sites

Αποφασισα να χρησιμοποιησω τη μεθοδο της Χαρτογραφησης του φιλου Sean

Με μεγιστο μουλτι , default Vcore , και πολυ λασκα ρυθμισεις στις μνημες (3-4-48 2Τ 2,6V) ψαχνω να βρω το MSF1.Δηλαδη το μεγιστο fsb για το οποιο το συστημα μου ειναι σταθερο με αυτες τις συνθηκες(MSF=Maximum Stable Frequency)

Για καθε fsb δοκιμαζω με s&m το "μικρο" τεστ (5λεπτο) για ολα πλην power supply

Μεχρι στιγμης εχω δοκιμασει επιτυχως 11χ210 , 11χ218 , 11χ220 , 11χ225 και συνεχιζω.

Link to comment
Share on other sites

11x230 ειχα error στο s&m

Aρα βρηκα το πρωτο ζευγαρι τιμων το ποιο ειναι (1,500 , 2475 )

Δυστυχως τωρα πρεπει να φυγω , οποτε θα συνεχισω αργοτερα την ολη διαδικασια

Φαινεται παντως πολυ καλη!

Link to comment
Share on other sites

Ωραια φροντισε να κρατας το φορτο σταθερο.

Δηλαδη το ιδιο προγραμμα και μην αλλαξεις τη πηγη απο την οποια αντλεις πληροφοριες.Αν δηλαδη παιρνεις πληροφοριες για τις θερμοκρασιες και τα voltage απο ενα προγραμμα μην τα αλλαξεις σε μια αλλη μετρηση.

Αντε να δουμε μεχρι που θα αντεξει ο Claw.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.