Jump to content


Overcloking a 3500+!


Braveheart1980

Recommended Posts

  • Replies 230
  • Created
  • Last Reply

Ποσο τις πηρες τις OCZ?Πρεπει να πηγαινουν ψηλα-πολυ ψηλα στον ουρνο!!Λεω και εγω να παρω μνημες.Λεω για GSkill αλλα δεν εχω βρει σε κανενα ελληνικο e-shop.Thorlite που τις βρηκες???

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασε και την ταση στα 2.6 θεωρητικα τα 250 με 2.6V πρεπει να τα εχουν χαλαρα βεβαια ποτε δεν ξερεις πανω απο τα 265 πρεπει να χρειαστουν ταση..........

Κατεβασα την ταση οπως μου ειπες και τωρα ειμαι στα 2,6 V.

Ξαναεβαλα memtest

Για καμμια ωρουλα ,ε?

Ποσο τις πηρες τις OCZ?Πρεπει να πηγαινουν ψηλα-πολυ ψηλα στον ουρνο!!Λεω και εγω να παρω μνημες.Λεω για GSkill αλλα δεν εχω βρει σε κανενα ελληνικο e-shop.Thorlite που τις βρηκες???

Τις πηρα απο τον outlaw!!

Kοιτα αν θες και στο www.pc-memory-upgrade.co.uk

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο γρηγορα αποτελεσματα τρεχε μονο το test #5 του memtest.Tις G.Skill τις αγορασα απο εκει που λεει ο Braveheart..........

Τωρα πηρα ειδηση οτι εχει και configuration το memtest!

Επελεξα το νουμερο 5 τεστ (μου εβγαλε 1-12 να διαλεξω)

Αν ολοκληρωθει το συγκεκριμενο ειμαι οκ?

Ποση ωρα περιπου κανει να τελειωσει το εν λογω τεστ #5?

Α!Επειδη κατα τις 5 παρα κατι ψιλα πρεπει να φυγω , με τι ρυθμισεις να το αφησω να κανει τεστ??

6χ290?6χ280?

Καμμια ιδεα?

Και παλι θα ηθελα να ευχαριστησω ολα τα παιδια που με βοηθανε και ιδιαιτερα τους ThorLite και chaos :):):)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον φευγω τωρα , το αφησα να κανει memtest #5 με 6χ290 στα 2,7V

Θα δουμε το βραδακυ τι θα εχει γινει!

[Edit_1] Μου εβγαλε σφαλμα στα 6χ290 με 2,7V. Βαζω 6χ290 2,75V

[Edit_2]Και παλι σφαλμα!Βαζω 6χ280 στα 2,7 V

[Edit_3]Και παλι σφαλμα!Βαζω 6χ270 στα 2,7 V

Link to comment
Share on other sites

Κατα τη γνωμη μου νομιζω οτι θελουν παραπανω ρευμα.Το οτι ειναι καλες μνημες δεν αποκλειει το οτι θα χρειαστουν παραπανω ταση.Εξαλλου ακομα και μαπα μνημες τρεχουν ανετα στα 2.8Volt.Εαν θερμανθουν σε σχεση με προηγουμενως γυρνα καποιο ανεμιστηρακι αν σου περισσευει να φυσαει πανω τους.

Link to comment
Share on other sites

Τοτε μπες στο BIOS κλειδωσε το PCI/AGP και δοκιμασε παλι.........

Μέχρι στιγμής έχω φτάσει ΦΣΒ 240 :038: !!! και συνεχίζω :066: !!! Έβαλα διαιρέτη μνημών 5:3 (μάλλον επειδή δεν είχα βάλει τιποτα και το είχα στο auto γι'αυτό μου έβγαζε τρελά πράγματα) και όλα ΟΚ... Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος τι να βάλω στις επιλογές του ΒΙΟΣ:

Βurst Lenght=4 ή 8

Bank Interleaving=Auto/Enable/Disable

Node >> = >>

AsyncLat = >>

κι αν ναι, θα μου προσφέρει κατι ή τσάμπα ασχολούμαι??

Στην 2η φωτό είναι τα αποτελέσματα των μνημών απο cpuz καλά είναι ή προτείνετε κάτι άλλο??

post-1929-1442174040,5769_thumb.jpg

post-1929-1442174040,6626_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το αντιθετο εννοω!!

οχι 2:1 αντιθετως 4:3 ή κατι αναλογο.Το δικο μου mainboard το εχει αλλιως τον divider και δεν ξερω ποιες ειναι οι ρυθμισεις που εχεις.

Φροντισε το CPU-Z να δειχνει παραπανω απο 193Mhz π.χ 215Mhz.

Link to comment
Share on other sites

2:1 σημαινει dual channel(στην Α8V deluxe μου) κατι σαν 1:1 σε αλλες μητρικες.Μεγαλυτερο διαιρετη δεν εχει η μητρικη αλλα με το Α64 Tweaker μπορουμε να βαλουμε 200/188 διαιρετη που ειναι μεγαλυτερος του 5:3->200:166.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την βοήθεια παίδες....έβαλα διαιρέτη 2:1 και timings 2,5-3-3-7 και κατάφερα να κάνω post αλλιώς με διαιρέτη 2:1 και 2-3-2-6 τζιφος καθώς και 2-3-3-7, ορίστε και η φωτό απο cpuz! Πως βελτιώνεται το Memory Write στο benchmark του everest?

Thorlite θα δοκιμάσω και μικρότερο πολ/στή...

post-1929-1442174040,7738_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.