Jump to content



Overcloking a 3500+!


Braveheart1980

Recommended Posts

Λοιπον ειτε το πιστευετε ειτε οχι με 1,65 volt και διαιρετη στις μνημες ειμαι σταθερος εδω και 20 λεπτα με το s&m στο fpu test στα 250χ10 , οσα δηλαδη και ο socket 754 clawhammer!!

Δυστυχως η μεγιστη ταση που μπορω να δωσω στη cpu ειναι "μολις" 1,70 V !!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 230
  • Created
  • Last Reply
Γυρισα σπιτι

Να το λινκ http://www.3dgameman.com/forums/showthread.php?t=35093

"

Just to fill everyone in. I'm currently testing AMD Athlon 64 3500+ 2.2GHz (Clawhammer - Socket 939) with the DFI LANPARTY UT nForce4 SLI -DR Motherboard. From preliminary testing it seems stable at 2.5GHz (1.7v) but using stock cooling it way to hot (>60c). So with water cooling I hope to see 2.6-2.8GHz."

Ελα ρε, αυτο δεν λεει κατι για ΟΛΟΥΣ τους 3500@0.13!!

Τσιλλαρε...

Οσον αφορα το αλλο θεμα... για να καταλαβω... λες οτι εφταιγε ο επεξεργαστης για τα λαθη στα 10χ260?? Δοκιμασες με τον διαιρετη για να σου φυγει μια για παντα η υποψια για μνημες/mem controller??

Καλα κανει και δεν σου δινει παραπανω απο 1.7. Δεν πολυχρειαζεται για 24/7. Μονο για περιπτωσεις extreme cooling ή για τραβηγμα bench. Αν οντως σου δινει 1.7 και δεν εχεις vdrοp, σου ειναι υπεραρκετα.

Link to comment
Share on other sites

Ελα ρε, αυτο δεν λεει κατι για ΟΛΟΥΣ τους 3500@0.13!!

Τσιλλαρε...

Λεει ομως για τιυς clawhammer σε 939!

Μαλλον ο επεξεργαστης καθοτι αρχικα προορισμενος για FX τραβαει τρελλα κλοκια αλλα

(1) Θελει mobo που να δινει μπολικο ρευμα σε cpu

(2)Θελει ΚΑΛΗ ψυξη αφου θα αυξανει τοσο πολυ το ρευμα για να ανεβει ψηλα (ηδη εχω 57 C !)

Κατι που αφετερου θελει πολλα λεφτα (αλλαγη μητρικης κτλ) αλλα και αφενος δε θελω τη συγκεκριμενη χρονικη στιγμη να βαλω νερακι......

[Edit] Εννοειται πως εβαλα διαιρετη για τα 10χ260 ! Oντως ειναι πολλα τα 1,70!Eιναι ~13% πιο πανω απο τη μαμισια ταση!

Link to comment
Share on other sites

Οκ then. Μη νομιζεις, κι ο δικος μου εκει παει.

2550 με το ζορι.

2500 ειμαι 24/7 και μετα θελει παραπανω ρευματακι απο τα 1.55 το οποιο και δεν ειμαι διατεθειμενος να δωσω με default ψυκτρα για 24/7. Υποψην οτι εχω winnie και το 1.55 το δικο μου ειναι ηδη 0.15 πανω απο το κανονικο. Προσεξε τι να περιμενεις απο τον επομενο για να μην απογοητευτεις...

Link to comment
Share on other sites

Οκ then. Μη νομιζεις, κι ο δικος μου εκει παει.

2550 με το ζορι.

2500 ειμαι 24/7 και μετα θελει παραπανω ρευματακι απο τα 1.55 το οποιο και δεν ειμαι διατεθειμενος να δωσω με default ψυκτρα για 24/7. Υποψην οτι εχω winnie και το 1.55 το δικο μου ειναι ηδη 0.15 πανω απο το κανονικο. Προσεξε τι να περιμενεις απο τον επομενο για να μην απογοητευτεις...

Με βαζεις σε σκεψεις........

Link to comment
Share on other sites

Ο Αβρααμ ελεγε οταν εβαζε τα ζωα στην κιβωτο....

"Μακαριος αυτος που δεν περιμενει 3GHz απο την μπανανα του!!"

Παλαια Διαθηκη, καπου στην μεση της σελιδας, στο πανω μερος...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον πριν απο λιγο reboot-αρα και εβαλα 1:1 μνημες

Ειμαι τωρα δηλαδη στο s&m με 10χ250, Vcpu=1,65 , ΗΤ=4χ , mem timmings 2,5-3-37 1T (2,60V) και μεγιστοτατη θερμοκρασια τους 57 C που επεσε μετα απο λιγο στους 56 (τρεχω s&m FPU test για κανα δεκαλεπτακι).

Τελικα μου εβγαλε λαθος , θα δοκιμασω αυριο με 2,85 V στις μνημες

Λοιπον Idle εχω περιπου 45C και full load περιπου 57C

Καλες ειναι οι θερμοκρασιες???????

Link to comment
Share on other sites

Ψιλοακυρη ερωτηση. Ο καθενας με διαφορετικες μητρικες θα σου πεταξει διαφορετικα νουμερα. Ακομη κι αν βρεθει κανεις να τις μετραει σωστα, δεν τις μετραει σωστα η μητρικη σου για να συγκρινετε... Μαλλον θελεις καποιον που να εχει MSI Neo4 για να κανεις συγκριση...

Link to comment
Share on other sites

Ψιλοακυρη ερωτηση. Ο καθενας με διαφορετικες μητρικες θα σου πεταξει διαφορετικα νουμερα. Ακομη κι αν βρεθει κανεις να τις μετραει σωστα, δεν τις μετραει σωστα η μητρικη σου για να συγκρινετε... Μαλλον θελεις καποιον που να εχει MSI Neo4 για να κανεις συγκριση...

Σωστα!

Link to comment
Share on other sites

Παντως ο δικος μου παει 2600 με 1.5 Vcore κατι που αρκετοι Claw δεν μπορουν.Ισως εχω καλο stepping.attachment.php?attachmentid=5689&stc=1 Απο μητρικη τον τρεχω 4+ ωρες DivX στα 2500 και μετα την αλλη μερα ενω τον εχω στα 2200 οταν τον ανοιγω μου λεει o.cing failed.Δεν εχω προβλημα,καποιο bug πρεπει να ειναι αλλα μου τη σπαει.

post-1491-1442174041,7498_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λες ότι η MSI δεν φτάνει πάνω από 1.7Volt!

Βάλε το 1.2 BIOS και θα δεις αν φτανει!

Μεχρι 1.85Volt φτανει μαζι με την βοηθεια του Core center.

Παραθετω μια φωτογραφια για του λογου το αληθες.

Την πηρα με το CPU-Z πριν απο λιγο καθως πειραζα τις μνημες και κατι δοκιμαζα με τον επεξεργαστη.

Παει και παραπανω απο οσο λεει η φωτογραφια απλως ...μην καψω και κατι.

http://users.ntua.gr/el00133/msi_voltage.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ειτε το πιστευετε ειτε οχι με 1,65 volt και διαιρετη στις μνημες ειμαι σταθερος εδω και 20 λεπτα με το s&m στο fpu test στα 250χ10 , οσα δηλαδη και ο socket 754 clawhammer!!

Δυστυχως η μεγιστη ταση που μπορω να δωσω στη cpu ειναι "μολις" 1,70 V !!

τελικά πως κατέληξες ρε breveheart με 3500 και μάλιστα newcastle? όπως βλέπεις αν είναι μπανάνα το κομμάτι δεν έχει σημασία αν είναι 3000 ή 3500.

Link to comment
Share on other sites

Λες ότι η MSI δεν φτάνει πάνω από 1.7Volt!

Βάλε το 1.2 BIOS και θα δεις αν φτανει!

Μεχρι 1.85Volt φτανει μαζι με την βοηθεια του Core center.

Παραθετω μια φωτογραφια για του λογου το αληθες.

Την πηρα με το CPU-Z πριν απο λιγο καθως πειραζα τις μνημες και κατι δοκιμαζα με τον επεξεργαστη.

Παει και παραπανω απο οσο λεει η φωτογραφια απλως ...μην καψω και κατι.

http://users.ntua.gr/el00133/msi_voltage.jpg

Καλο!

Μου ανεβαζε ομως τρελλες θερμοκρασιες (~60 C!!)

Με XP 90 και arctic silver!

Link to comment
Share on other sites

Όσο περισσότερο ρευμα τοσο περισσοτερη θερμοκρασια.

Παντως οι CPU στα 0.13 αντεχουν σε υψηλοτερες θερμοκρασίες από ότι οι CPU στα 0.09.

Η θερμοκρασία δεν είναι καθόλου "τρελή" για τον επεξεργαστη που εχεις.

Δες σε αυτό το link τις θερμοκρασίες που αντέχουν.

http://www.xbitlabs.com/articles/cpu/display/athlon64-venice_5.html

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.