Jump to content


Overcloking a 3500+!


Braveheart1980

Recommended Posts

Καταρχην οι μνημες μου κολλανε στο 1:1 200mhz στο 2.5Cas+2T @2.7V.Ομως στα 200mhz 5:3@2.6V 200mhz 2.5Cas επαιζαν με 2Τ και κολλησαν με 1Τ.Volt δεν δινω γιατι οι θερμοκρασιες δεν ειναι οι καλυτερες μεσα στο κουτι.Ασε που η Cpu ειναι τωρα που γραφω 37-38 παρολο του underVolt.Ειναι ανυσηχητικο?Λεω να κατεβω λιγο για να παω στο max των 1.375-1.4v για να εχω καλυτερες temp.Τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 230
  • Created
  • Last Reply

Μαλλον οντως ειναι μουφα οι μνημες.Κολλανε πολυ χαμηλα.

Εγω κατι kingston της σειρας που εχω τις τρεχω τωρα που μιλαμε στα 2.5-3-3-7-1T @ 222Mhz με 2.75Volt.

Οσο για τη θερμοκρασια του επεξεργαστη θα ελεγα οτι μαλλον ειναι καπως υψηλη δεδομενου οτι σε λιγο καιρο η θερμοκρασια του περιβαλλοντος θα σημειωσει αποτομη ανοδο και τοτε μαλλον θα τρεχεις σε idle mode 45 βαθμους.Οποτε θα σου ελεγα να περασεις σε"καλοκαιρινες" ρυθμισεις οπως θα κανω και εγω.Δηλαδη αναπροσαρμοσε το ετσι ωστε να παιρνεις 5-6 βαθμους κατω απο οτι παιρνει τωρα...για να μην δουλευει σαν σωμα καλοριφερ ο υπολογιστης σου και κανεις σαουνα καλοκαιριατικα καθοτι δεν θα ειναι και οτι πιο ευχαριστο ειδικα σε λιγο καιρο.

Link to comment
Share on other sites

OK.Θα προσπαθησω 3-4-4-8 να δω ως που πανε.Αλλα τωρα τελευταια κατι παιζει.Εδω και καποιο καιρο εχει ανεβει η idle μου 3-4 βαθμους χωρις να κανω τιποτα.Λεω να βαλω τελικα δευτερο ανεμηστηρα στην ψυκτρα να δουμε τι θα παιζει ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα άθλον 3500 πάνω στην GA-k8NF-9 με κάρτα γραφικών GeForce 6600 και η μεγαλύτερη θερμοκρασία που έχω δει σε full load είναι 39(Overclocked στα 2.4Ghz)!Το full load κράτησε γύρο στις 9 ώρες.......Το σύστημα ψύξης που έχω είναι αυτό που δίνει η AMD με τι CPU..... :110: :110: :110:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.