Jump to content



Overcloking a 3500+!


Braveheart1980

Recommended Posts

  • Replies 230
  • Created
  • Last Reply

Mε το καινουργιο BIOS (3.10) τωρα οι μνημες πανε 1:1 :026: :026:

Τωρα ειμαι παλι στα 225χ11

250χ10 με 1,55 V γιοκ! :019: :019:

Sean που εισαι ρε αλανι και δε με βοηθας?? :040: :040: :040:

Kανεις αλλος εχει ιδεα γιατι δεν παω 250χ10 με 1,55?

Μπας και ο clawhammer γουσταρει τρελλα βολτια??

Κοιτα αν υπαρχει καμια επιλογη που να λεει Cell Menu

Εννοειται οτι ειμαι μεσα στο Cell Menu και απο εκει γινεται η περισσοτερη δουλεια

Τωρα εβαλα 200 MHZ τις μνημες και πανε σφαιρα 1:1 ! Δεν ηξερα οτι οι 200/166/.. ηταν οι διαιρετες!

Και παλι ευχαριστω μεταλομεγιστε outlaw!

Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει μεμτεστ , ειναι μια χαρα οι μνημες!

Δοκιμασα και 166 για τα 10χ250 αλλα μια απο τα ιδια! Ουτε ποστ!

Τελικα μαλλον θελει ταση ο Clawhammer , αλλιως δεν ανεβαινει!

Link to comment
Share on other sites

Sean που εισαι ρε αλανι και δε με βοηθας??

Εχω μπει στο βρακι της (ξερεις)... :003:

Λοιπον μια κι εχεις αεροψυξη μη δινεις παραπανω απο 1.55V.

OK θες να βαλεις κι 1.60 :017: κανε το αλλα δε θα σε συμβουλευα.

Μην κοιτας τι κανω εγω οι 939 δεν τραβανε τοσο ευκολα τα τεραβολτ οπως οι 754.

Μην ασχολιεσαι με το Mem@@ρι το Prime95 Blends FFT να τρεχεις οπου σου τσεκαρει ολα (μνημη + CPU).

Ομως ενα λαθος που κανεις οπως κι οι περισσοτεροι ειναι οτι βιαζεσαι και κανεις αδεξιες κινησεις.

Πρωτα βρες τα ορια του επεξεργαστη με τον ανωτερο πολλαπλασιαστη (οποτε βαλε διαιρετη στις μνημες) και μετα εκει που θα βρεις τοιχο αρχιζεις να σφιγγεις τις μνημες.

Αν μπορουσες να ακολουθησεις την τακτικη που περιγραφω στους οδηγους θα μπορουσα να σε βοηθησω περισσοτερο.

Eνας πινακας π.χ. με τα Vcore, MSFs...

Μεθοδολογια την οποια εφαρμοζω απο τους ΧΡ, μετα στους Βarton ακολουθησαν οι P4, CeleronD κι ο Α64 754.

Η αναγνωση ειναι λιγο πακετο αλλα να ξερεις οτι για να βρω τα ορια ενος οποιου συστηματος με τις διαδικασιες αυτες δεν ξοδευω παραπανω απο 4-5 ωρες (μεθοδος Χαρτογραφησης).

Αυτην κανει κι ο Αλεπουδιαρης=JimmyFox.

Εκει που θα αποφασισω να ριξω αγκυρα ΟΚ ψαχνω να βρω τα ορια με μεγαλυτερη ακριβεια.

Τουλαχιστον σου προτεινω ενα 6ωρο συνεχες τρεξιμο καποιου προγραμματος (εγω συνηθως βαζω 18-24 ωρες Μaths+DarthMoul-->δεν ειναι διαθεσιμο το προγραμμα του)...

Για temps οχι παραπανω απο 45 βαθμους τωρα γιατι το καλοκαιρι να υπολογιζεις +10 περιπου αρα θα ειναι πικρα οι 55 βαθμοι (δεν ξερω τι συνθηκες επικρατουν στο δωματιο σου παιζει A.C.??)

Ριξε μια καλη αναγνωση στον "Οδηγο αναφορας" για να βρεις τα links των αλλων threads μου οπου τα εχω αναφερει κατα κορον (καψιμο, διαιρετες, stability poll κλπ)...

Link to comment
Share on other sites

1)ΗΤ*10, Μάπα Μνήμες στα 166 (200), 1,5V Fsb 240*11, Nερό και 24/7 Seti+Einstein.

Όρια βρήκα στο 1,75V με 298*10 (με ΗΤ=1), αλλά λόγω 24/7 προτιμώ 1,5V

2)πάνε εδώ http://users.ntua.gr/el00133/

3) πρίν σηκώσουμε τα ποστ ρε παιδία ας ψάχνουμε λίγο εγώ έχω ήδη 2 για τον δικό μου +3500, και βρήκα άλλα τόσα

4)δοκίμασε και modded bios για να σου ανοίξουν και άλλες επιλογές

5)άμα δουλέυεις 3-4 ώρες την μέρα τάση ανέβα μέχρι 1,65 αλλά από εκεί και μετά σκέψου ότι μειώνεις οφέλιμη ζωή, άμα έχεις τα γκαφρά πάνε σλλιώς 1,55 το πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Thanx opelcorsagr!

Μη φωναζεις καλε ! Εκανα αναζητηση και δεν βρηκα κατι παρομοιο για τον Clawhammer 3500+ μου στο site

Modded bios το φοβαμαι να σου πω την αληθεια

Δεν θα δουλευω 3-4 ωρες την ημερα (γυρω στις 5-6-7 μιλαμε ,εσο ορο).Ταση πανω απο 1,65 οπως λεει και το λινκ που μου εδωσες και που ηδη εχω διαβασει δε βαζω.Απλα το pdf που κατεβασα δεν διευκρινιζει σε ποιους πυρηνες να παμε μεχρι 1,65 και σε ποιους 1,75.Ο χαρακτηρισμος νεοι-παλιοι πυρηνες δε με καλυπτει!

Ευπροσδεκτα και τα σχολια αλλων guru του oc!

Link to comment
Share on other sites

Ο Claw μου παει για χαλαρα 2600 με default vCore.Εχω φτασει μεχρι 2.709 με 1.55Vcore αλλα δεν νομιζω να ηταν σταθερος.Τα 2600 τα εχω για πολυ χαλαρα παντως.Βγαζει SuperPi και κανα 2ωρο Doom 3.

Κατι ασχετουτσικο.Σε default clocks τι SuperPi1m εχεις?

post-1491-1442174040,0014_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην εχω A8V Deluxe 1.xx Απο μνημες δεν εχω κελεπουρια.3cas 1t Command και τους αλλους δεν τους θυμαμαι.Εχω πιασει μεχρι 6800 στο Sandra.Πολλαπλασιαστη εχω παντα 11 για να τρεχω τις μνημες 1:1 μεχρι τα 460(230χ11=2530) αλλα και παραπανω 11χ με 5:3 μνημες.Εσυ τι pi εχεις.Εγω 39.683 δεν δινω screen γιατι δεν χωραει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους....Είναι το πρωτο μου post στο forum γι'αυτο και δεν ξέρω αν βρίσκομαι στο κατάλληλο topic για το πρόβλημά μου.

Braveheart έχω κι εγώ τον 3500 athlon64, αλλά δεν μπορώ να ανεβάσω το FSB πάνω από 206! Μόλις το ανεβάζω δεν κάνει καθόλου post.

Σημείωση: είμαι εντελώς αρχάριος στο overclocking και θα ήθελα κάποιον να με βοηθήσει... Πείτε μου τι χρειάζεστε από μενα για να έχω μια σωστή καθοδήγηση.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων....

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην καλωσηρθες!!

Τωρα στο θεμα μας

Τι πυρηνα εχεις?winchester?clawhammer σαν και εμενα?

Εβαλες το ΗΤ 4χ?

Δες καλυτερα εδω και σε παμπολλα αναλογα thread εδω

Καλη μας τυχη!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους....Είναι το πρωτο μου post στο forum γι'αυτο και δεν ξέρω αν βρίσκομαι στο κατάλληλο topic για το πρόβλημά μου.

Braveheart έχω κι εγώ τον 3500 athlon64, αλλά δεν μπορώ να ανεβάσω το FSB πάνω από 206! Μόλις το ανεβάζω δεν κάνει καθόλου post.

Σημείωση: είμαι εντελώς αρχάριος στο overclocking και θα ήθελα κάποιον να με βοηθήσει... Πείτε μου τι χρειάζεστε από μενα για να έχω μια σωστή καθοδήγηση.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων....

Nα αλλαξεις μητρικη γιατι απο οτι βλεπω εχεις την rev 1.00 της A8V και με τα SATA που εχεις χωρις τα PCI/AGP locks που δεν εχει το rev 1.00 δεν θα κανεις δουλεια.......

Link to comment
Share on other sites

ο πυρήνας μου είναι Νewcastle και το ΗΤ 4χ.

Για περίπου 15' δουλεύει καλά αλλά μετά πετάει μπλε οθόνη και αναφέρει κάτι για IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL

τα πειράματα τα ξεκίνησα αφού πρώτα διάβασ ατο pdf του chaos...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.