Jump to content


αποτελεσματα 3500+vs 2.8D


def

Recommended Posts

μακαρι να βλεπαμε benches σε λινουξ που ειναι μερα με την νυχτα με τα windows στο multithreading.

Τι να τους κανεις τους dual-core με τα windows που θελουν τον ενα πυρηνα και το ενα στικακι 512MB RAM για παρτη τους :068: :068: :109: :109:

δεν πιστευω επισης να μην ειναι optimized αυτα τα bench tools για CPU..

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά να δουλεύεις και σε Linux. Διότι αν είναι να βλέπουμε benchmarks σε Linux και να δουλεύουμε σε Windows, ε τότε δεν νομίζω ότι μετράμε σωστά....

Δεν τεστάρεις στο βουνό δύο αυτοκίνητα για να δεις πως τα πάνε στην πόλη.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά να δουλεύεις και σε Linux. Διότι αν είναι να βλέπουμε benchmarks σε Linux και να δουλεύουμε σε Windows, ε τότε δεν νομίζω ότι μετράμε σωστά....

Δεν τεστάρεις στο βουνό δύο αυτοκίνητα για να δεις πως τα πάνε στην πόλη.

Κατσε, ψιλοχαθηκα :112: Αν αναφερεσαι σε προσωπικο επιπεδο τοτε λινουξ δουλευω, windows χρειαζομαι για μερικες εφαρμογες -αναλογα το μαθημα στην σχολη- που δεν βρισκω κατι ανταξιο σε λινουξ και δεν μπορω να το τρεξω με καποιον emulator.

Aν δεν αναφερεσαι σε προσωπικο επιπεδο παραλειψη μου να το αναφερω, πως ναι να δουλευουμε σε λινουξ, και τα benches να τα κανουμε με open source tools..

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος άλλος θα έλεγε ότι το δίκαιο θα ήταν 3500+ με 1.8+1.8!!!!

@shouket Βασικά "πιάστηκα" από το δικό σου post αλλά δεν θα το αποκαλούσα προσωπικό σχόλιο.

Κάνε κανένα search στο forum για threads του Darthmoul. Θα τα βρεις πολύ εδιαφέροντα.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος άλλος θα έλεγε ότι το δίκαιο θα ήταν 3500+ με 1.8+1.8!!!!

η ιδια η amd εβαλε τις ονομασιες για να διξει την αντιστοιχια των μοντελων της με της ιντελ!σωστα ενα μοντελο του 1999 με ενα μοντελο του 2004-5!και ειπα 3,2 !!συμφωνα με την amd θα επρεπε να αντιστηχει ενας 3,4 ή 3,6!

Link to comment
Share on other sites

benhour, σου λέει 1.8+1.8 και καλά επειδή είναι διπύρηνος!

Αυτό ακριβώς.

Από την άλλη υπάρχει και η εξής λογική.

Αν η Intel θέλει να πουλάει πανάκριβα τα προϊόντα της ( μιλάω για τους 6ΧΧ και όχι για τους dual ) τότε τέτοιες συγκρίσεις είναι 100% ακριβοδίκαιες.

Πιστεύω και πολύ σωστά κάνανε στο Anandtech, ότι η σύγκριση είναι με βάση το κόστος του κάθε επεξεργαστή. Και οι 3 έχουν παραπλήσιες τιμές.

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζεσαι ο κλασικός 2.8GHz να είχε αυτές τις επιδώσεις σε αυτή τη τιμή? Περιττό να σου πω ποιον επεξεργαστή θα είχα τώρα....

Πάντως ψιλοκουφάθηκα με τα 128€ που έγραψες.

Μετά πήγα στο e-shop και είδα ότι ξέχασες να βάλεις τον ΦΑΠΑ.

Δεν ξέχασες να τον βάλεις όμως στον AMD........

Μα γιατί? :D

Link to comment
Share on other sites

Βρε πως αλλάζουν τα πράγματα!

benhour και εγώ παλιος(οπαδός) στους intel και πρώτη (και με μεγάλη δυσκολία αγόρασα AMD) φορά amd.Αλλά πρέπει να πώ ότι μετα από όλα τα τεστ που έχουν γίνει και προσωπικά,η amd είναι μπροστά σήμερα και όσο πάει θα αλλάζει το ποσοστό της στην αγορά ετσι όπως το βλέπω.Άσε τις θερμ/σιες πχ. δεν μπορώ να βλέπω στον prescott 60-65 με νορμαλ-χαλαρη χρήση και στον amd μου 27-28 (ο α64 έχει artic silver5 όμως,πριν είχε 30-32)

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζεσαι ο κλασικός 2.8GHz να είχε αυτές τις επιδώσεις σε αυτή τη τιμή? Περιττό να σου πω ποιον επεξεργαστή θα είχα τώρα....

Πάντως ψιλοκουφάθηκα με τα 128€ που έγραψες.

Μετά πήγα στο e-shop και είδα ότι ξέχασες να βάλεις τον ΦΑΠΑ.

Δεν ξέχασες να τον βάλεις όμως στον AMD........

Μα γιατί? :D

οπως ξερεις μπορει να ειμαι "βαμενος" intel αλλα τουλαχιστον προσπαθω να ειμαι οσο αντικειμενικος μπορω χωρις να κλεβω με τετοια κολπα!απλα οπως το ειδα γρηγορα μπερδευτικα και εβαλα την τιμη με φαπα!

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά τι νόημα έχει να είναι κανείς τώρα πια οπαδός της μια ή της άλλης (amd,intel)πότε βγάζει η μια ένα επεξεργαστή καλό πότε η άλλη (δεν είναι και λίγα αυτά που έχω δει σε παλιό amd).Άλλα έτσι που είναι σήμερα τα πράγματα νομίζω ότι κάθε 1-1,5-2 χρόνια αλλάζουμε cpu κτλπ.πλέον δεν έχει νόημα με αυτές τις τιμές να να κρατάς ενα cpu 5 χρόνια (χωρίς να λέω ότι δεν μπορεις).Καλό είναι να τα βλέπουμε όλα....

Link to comment
Share on other sites

οπως ξερεις μπορει να ειμαι "βαμενος" intel αλλα τουλαχιστον προσπαθω να ειμαι οσο αντικειμενικος μπορω χωρις να κλεβω με τετοια κολπα!απλα οπως το ειδα γρηγορα μπερδευτικα και εβαλα την τιμη με φαπα!

Βρε πλάκα κάνω.... :D

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος άλλος θα έλεγε ότι το δίκαιο θα ήταν 3500+ με 1.8+1.8!!!!

@shouket Βασικά "πιάστηκα" από το δικό σου post αλλά δεν θα το αποκαλούσα προσωπικό σχόλιο.

Κάνε κανένα search στο forum για threads του Darthmoul. Θα τα βρεις πολύ εδιαφέροντα.

Καπου σε χανω παλι..Αναφερεσαι στο pctbench ???

Να σου πω ομως και τη αποψη μου, αν αναφερεσαι σε αυτο.

Δεν βοηθατε και εσεις λιγο ρε παιδια, αφου τα πουσαρετε τα ρημαδια τα μηχανηματα σας γιατι δεν βαζετε και ενα λινουξακι να δουμε και εκει μετρησεις ??αν δεις μετρησεις με το pctbench ειναι οι περισσοτερες απο Windows :065:

( Το παραπανω το λεω με ελαφρυ τονο για να μην παρεξηγηθουμε...δλδ οχι οτι οφειλετε να βαλετε λινουξ να κανουμε μετρησεις με το pctbench :p )

Link to comment
Share on other sites

Όχι καλέ , 240Watt καίει όλο το σύστημα συνολικά.

Αν κρίνω και από αυτό το διάγραμμα : http://www.anandtech.com/cpuchipsets/showdoc.aspx?i=2353&p=4

Τότε ο 2.8D θα καίει ένα κλικ πάνω από τον "απλό" 3.8.

Όχι ακριβώς δροσερός , αλλά όχι και τόσο χάλια.

Φαντάζομαι πάντως πως αερόψυκτο overclocking δεν έχει με αυτόν.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.