Jump to content



e-shop παει και αυτο.......


steve_m

Recommended Posts

Με μεγαλη μου λυπη βλεποντας τις τιμες πλαισιου(εχει στο σαιτ με φπα πλεον) και e-shop σε επεξεργαστες ,σκληρους δισκους,μητρικες,μνημες,καρτες γραφικων κ.α. παρατηρω οτι ή το πλαισιο φθηνηνε ή το e-shop ακριβηνε δραματικα!! Παραθυρο στην αγορα δε διαφημηζε καποτε (e-shop). Μαλλον με την πολυ διαφημηση και εμπιστοσυνη που του δειξαμε εχω περιπου 5000ευρω απο 2002-2004 ανεβασε τις τιμες.Αυριο θα αγορασει υπολογιστη ο κολλητος μου και φυσικα θα τον παρω απο το πλαισιο που θα ειναι αμεσα διαθεσιμος και με την ιδια τιμη.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 74
  • Created
  • Last Reply

Ανταγωνισμός. Αν μετά από λίγο καιρό δουν πελάτες να τους κουνάνε το μαντιλάκι θα τις ρίξουν.

Όταν παίζουν 2 καλά μαγαζιά να μην ανυσηχείς, εκτός και αν τους δεις να έχουν και οι δύο τις ίδιες υψηλές τιμές. Τότε τα έχουνε κάνει πλακάκια!!!

Link to comment
Share on other sites

Είναι ανάλογα με την πολιτική της εταιρίας. Ας πούμε το plaisio έφερνε σε κάποια φάση και ακόμα μόνο ακριβά πράγματα έτσι ώστε να έχει μεγαλύτερο περιθώριο κέρδους. Το eshop απλά θα αρχίσει να κάνει το ίδιο...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι υπερβάλεις, οι τιμές δεν βλέπω να έχουν ανέβει καθόλου στο e-shop, απότι βλέπω το e-shop εξακολουθεί να έχει πολύ καλύτερες τιμές απο το πλαίσιο.

Ενδεικτικά, (με ΦΠΑ) P4E 3.0 185 στο πλαίσιο 173 στο E-shop. 220 o 3.2 στο πλαίσιο 210 sto e-shop. Τόσο ήταν οι διαφορές συνήθως 10-15 πιο κάτω το E-shop.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μια χαρα τις βρισκω τις τιμες του μαγαζιου(τουλαχστον στα προιοντα που εχω κοιταξει) και ναι δεν ειναι μαγαζακι πια οποτε μεγαλυτερα εξοδα αρα αυξηση τιμων

Link to comment
Share on other sites

κανενα μαγαζι δεν εχει παντου τις καλυτερες τιμες. αλλα εχουν ενα ειδος αλλα εχουν αλλο. αυτο δεν γινετε μονο στους υπολογιστες αλλα αυτο ειναι το εμποριο. ετσι γινετε και στα μαγαζια καποια εχεις πιο φτηνα απο αλλους και καποια πιο ακριβα. ετσι ειναι το εμποριο

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka [Σήμερα, στις 12:25]

δεν ειναι πολλα λεφτα 4-5 εκατομμυρια

1) Ίσως να είναι και παραπάνω , αρχικά είχαν κρεμμασμένο τον ισολογισμό στην σελίδα τους, τώρα δεν την βλέπω

2) Δεν είναι και λίγα. Πολλές μικρομεσαίες έχουν μικρότερο τζιρο

3)και ποιο πολυ θέλω να εστειάσω στη ν εξέλιξη που είχε ο τζίρος τους απο χρόνο σε χρόνο

(αν έβρισκα το URL ua το έστελνα). Είναι λογικό (ΟΧΙ θεμιτό) τέτοια εξέλιξη σε τζιρο να δημιουργεί και προβλήματα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vadergr

Το μοναδικο κακο στο e-shop ειναι το ...interface που ηταν παλια μετριο και τωρα εγινε απλα κακο...

Βαλε και το service...Απο 1η Νοεμβρη περιμενω να επισκευαστει ενα acer laptop αντε να δουμε τι θα γινει...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τυχαίνει να γνωρίζω κάποια άτομα από το E-Shop, και το Σάββατο ήμουν εκεί για να παραλάβω το καινούριο μου MSI K8N, άκουσα μια συζήτηση που έγινε μεταξύ Διευθυντή Πωλήσων και ενός πωλητή. Σας την παραθέτω:

Π: Σ. ήρθαν τα χχχχ και η τιμή βγαίνει 3ε πάνω από του Πλαισίου!

ΔΠ: Δε με νοιάζει. Δες Infoshop και Πλαίσιο και βάλ'τη τουλάχιστον 1ε παρακάτω.

Π: Οκ...

Τα συμπεράσματα δικά σας :)

Link to comment
Share on other sites

Γενικά η κόντρα eshop - πλαίσιο είναι καταστροφική για τους άλλους.

Συγκεκριμένα αυτοι οι 2 πούλανε πιο φθήνα απ' οσο αγοράζουν τα άλλα μαγαζάκια...

Η μεγαλή σφαγή ξεκίνησε απο τους δίσκους....

Το μόνο που έχει κάλες τίμες πλέον εκτός απο αυτούς τους 2 είναι η cosmodata. Τον 3.2 478 (μιας και αναφέρθηκε) τον έδινε 216

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard!

Π: Σ. ήρθαν τα χχχχ και η τιμή βγαίνει 3ε πάνω από του Πλαισίου!

ΔΠ: Δε με νοιάζει. Δες Infoshop και Πλαίσιο και βάλ'τη τουλάχιστον 1ε παρακάτω.

Π: Οκ...

Τα συμπεράσματα δικά σας :)

ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΤΣΙ

Καθώς και το cdadiko δίπλα στο metropolis στην πανεπιστημίου είναι ακριβώς αυτής της πολιτικής... μισό ή ένα ευρώ φθήνοτερα από τον δίπλα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από totally_wired

Γενικά η κόντρα eshop - πλαίσιο είναι καταστροφική για τους άλλους.

Συγκεκριμένα αυτοι οι 2 πούλανε πιο φθήνα απ' οσο αγοράζουν τα άλλα μαγαζάκια...

Η μεγαλή σφαγή ξεκίνησε απο τους δίσκους....

Το μόνο που έχει κάλες τίμες πλέον εκτός απο αυτούς τους 2 είναι η cosmodata. Τον 3.2 478 (μιας και αναφέρθηκε) τον έδινε 216

απο εκει οτι και να μου φερεις θα στο επιστρεψω, μεχρι και ποντικι πηρα και ηταν χαλασμενο

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vadergr

Το μοναδικο κακο στο e-shop ειναι το ...interface που ηταν παλια μετριο και τωρα εγινε απλα κακο...

πολυ κακο...

μεχρι και το καταστημα της γειτονιας ειναι πιο φθηνο απο το e-shop

Link to comment
Share on other sites

chris2004 συγκρινεις ενα μοντελο προς εξαφανιση που λογικα ειναι πιο ακριβο αφου δεν παραγεται πλεον.Για συγκρινε τις τιμες σε socket 775 και 939 των δυο μαγαζιων,δες και τον athlonxp 2700+ που ειναι 20 ευρω ακριβοτερος στο εσοπ.Συγκρινε τις μητρικες asus τα ιδια μοντελα μονο,τις καρτες γραφικων,τους σκληρους (αν θυμαμαι 200giga seagate sata 123 me 124 στο πλαισιο)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka

απο εκει οτι και να μου φερεις θα στο επιστρεψω, μεχρι και ποντικι πηρα και ηταν χαλασμενο

Δεν μιλάω τώρα για το service. Αλλά για το κανονικό cosmodata. Απλά θα ήσουν ο τυχερός... Εγώ έχω πάρει πολλά πράγματα και από το service και από το κανονικό και όλα ήταν OK.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.