Jump to content



ΜΝΗΜΕΣ ΓΙΑ ASUS A7N8X-E DELUXE


Recommended Posts

ειμαι ετοιμος να παραγειλω 2x512 μνημες και θα ηθελα να ποσταρετε τυχον

παραξενιες της εν λογω μητρικης κ ασυμβατοτητες με μνημες(εχω ακουσει ουκ ολιγα για το εν λογω mobo..)

τα Qualified Vendors της asus ομιλουν μονο περι μνημες 333ΜΗz και μονο για samsung k kingston cl 2.5...

μαλλον μαμακιες λεει το QV ή η mobo μου ειναι απο τις πιο δυστροπες..

ειναι αληθεια οτι 2x512 και cl3 δεν τα γουσταρει και ότι "βολευεται" με cl 2.5?

εχω καταληξει σε :

1) KINGSTON KVR400X64C25 512MB PC3200 400MHz VALUE RAM cl2.5 - 56euro

2) CORSAIR VS512MB400 VALUE SELECT 512MB DDR400 CL2.5 - 55euro

3)512 MB DDR400 TWINMOS PC3200 CL2.5 - 45euro

ποια προτεινετε??

απο ο/c νορμαλ πραγματα..δεν ψαχνω extreme μνημες,αλλά για ότι καλυτερο

στην κατηγορια value..

σε ερωτησεις τυπου :τι τσιπακια φοραει καθεμια απο τις παραπανω..απαντω :δεν εχω ιδεα!

Link to comment
Share on other sites

επειδή αγοράζοντας twinmos ειναι πολύ πιθανό να πέσεις σε uut chipακια που clockάρονται καλά θα σου πρότεινα twinmos.

από την άλλη εχω χρησιμοποιήσει σε 5 συστηματα της value ram της kingston και ειναι ιδιαίτερα ευχαριστημένος (στο συτημά μου φτάνουν μεχρι 474 3-3-3-5).

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε να πάρεις Twinmos με UTT, πάτα vdimm+vdd (vcore αμα θες) και στείλ την στο θεό....έχεις και 2Τ επιλογή απο trats modded αλλά το 1Τ είναι όλα τα λεφτά. Μην μείνεις με το μαμα βιος.

Link to comment
Share on other sites

Στις μνημες προσεξε αν σκοπευεις να τις αξιοποιησεις στο μελλον σε λειτουργια dual channel (η μητρικη σου μαλλον δεν την υποστηριζει)

να παραγγειλεις dual channel kit μπορει να σου φανει ακριβο τωρα, αλλα εγγυημενα θα ειναι ολοιδιες οι μνημες σου και δεν θα παθεις ο,τι εγω που παραγγειλα δυο φαινομενικα ακριβως ιδια dimmακια ταυτοχρονα

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.554757

και αποδειχτηκαν μετα την εγκατασταση "ελαφρως" διαφορετικα οσον αφορα τα chipακια τους, και αυτο φανηκε μονο μεσα απο το sandra software. Αρα παπαλα το dual channel ευτυχως δεν ενδιαφερομουνα αμεσα για κατι τετοιο. Για ο,τιδηποτε αφορα τη μητρικη σου, πρωτα απ ολα να κοιτας το βιβλιαρακι της, μετα κανεις τακτικα updates, ψαχνεις στο site της εταιριας - ιδιως στο support και faq-

Για ολα τα υπολοιπα ειδικα ρωτωντας σ αυτο το forum θα λυσεις πολλες αποριες.

Link to comment
Share on other sites

Οι Kingston και μένα μου είχαν κάτσει καλύτερα από τις Twinmos. Oι Twinmos θέλαν πολύ ρεύμα για τα 200. Όχι ότι οι 512άρες Kingston πήγαν πολύ ποιο πέρα. Απλά δεν θέλανε ρεύμα.

Υ.Γ. Είχα την αρχική Deluxe όχι την -Ε.

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα οι kingston ειναι εγγυηση!

οι twinmos ειναι λαχειο και δεν νομιζω οτι βρισκεις τοσο ευκολα UTT,ασε που απο τα e-shop δεν σου δινουν info για τα τσιπακια..(αμα ξερετε που να βρω φωναχτε ..)

για corsair καποιο σχολιο?

Link to comment
Share on other sites

Ειναι οντως πολυ περιεργη mobo σε οτι εχει να κανει με τις μνημες.Εγω ειχα καποιες twin moss 3200 cl 2.5 αλλα στα default ρευματα δεν αγγιζε τα 200 mhz με τιποτα,παρολο που στο site της asus τις ανεφερε ως συμβατες με το mobo.Παντως με cl2 παει καλυτερα!!

Link to comment
Share on other sites

memtest περνάει χωρίς λάθη? Αυτή είναι η ουσία.

Kάτι ολίγον παράξενο που είχα δει εγώ με τις Twinmos όταν ακόμα είχα την ASUS ήταν ότι από 203-204 Mhz και μετά με SPD setting μου άλλαζε το CL σε 3.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.