Jump to content


Dual Xeon 3.0 Ghz EM64T


DarthMoul

Recommended Posts

Πρόκειται για ένα σύστημα Fujitsu - Siemens TX200-S2 με την παρακάτω σύνθεση:

2 x Xeon στα 3 GHz, FSB800, EM64T.

2G Ram ECC.

LSI Logic MegaRAID, SCSI Controller U320.

3 x SCSI U320, 36 G on Raid 5.

ATI Rage XL με 8 Mb μνήμη, buildin.

Το οποίο τρέχει Slackware Linux 10.1 στα 32 bits.

Πάμε να δούμε τι ψάρια πιάνει.

post-64-1442174093,6285_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 47
  • Created
  • Last Reply
ερώτηση: αφού στο slack δεν έχει γίνει port για 64 γιατί δε το τεστάρεις σε κανά άλλο που να υποστηρίζει και να σαι άρχοντας;

Γιατί δεν υπάρχει ακόμα Openmosix για x86-64. Στο μέλλον θα δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Πως το βλεπεις να στεκεται σε συγκριση με το Dual Opteron box που εχεις παρουσιασει σε αυτην την θεματικη εννοτητα ???(ALU,FPU,Vector,SMP ή/και SMT)

Βλεπεις τον opteron να υπερτερει μονο σε FPU ??

Δεν ειναι ακριβως ιδια τα μηχανηματα αλλα αν μπορεις να γραψεις δυο λογια για να δουμε που θα δωσουμε τα ευρω μετα την εξεταστικη :002: :024: :009:

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου dual opteron είναι σαφώς φτηνότερος και αργότερος. Θα πρέπει να έχω επεξεργαστές της ίδιας αξίας για να κάνω δίκαιη σύγκριση και δυστυχώς δεν έχω. Από την άλλη πλευρά, το scsi raid 5 με τα 137 Mb/sec κάνει το σύστημα να πετάει. Με τέτοιους δίσκους, και celeron να έχεις τους πατάς όλους κάτω.

Μάλλον θα απογοητευτούν όσοι νόμιζαν ότι με ένα ζευγαράκι raptors μπορούσαν να έχουν τις επιδόσεις ενός scsi raid. Αυτό που με εντυπωσίασε είναι η διαφορά στις επιδόσεις σε σχέση με τον Northwood στην ίδια συχνότητα. Όλα είναι στην διπλή ταχύτητα.

Το σύστημα στο σύνολο του κόστισε κάτι λιγότερο από 4,000 ευρώ μαζί με το ΦΠΑ. ´Εχει διπλό PSU, 6 θέσεις για hot swap scsi δίσκους, 73G DAT drive και 8 Ram slots.

Link to comment
Share on other sites

Πιάσε μου δύο τέτοια νταρθ γιατί θέλεις και το ξαδερφάκι μου ένα να αρχίσει να μαθαίνει λίγο την πασιέντζα.!!Αν ήταν να πληρώσεις 1000 ευρώ κάτω και να έχεις είτε μικρότερο επεξεργαστή είτε λιγότερη διαμεταγωγή δίσκων τι θα επέλεγες?

Link to comment
Share on other sites

Πιάσε μου δύο τέτοια νταρθ γιατί θέλεις και το ξαδερφάκι μου ένα να αρχίσει να μαθαίνει λίγο την πασιέντζα.!!Αν ήταν να πληρώσεις 1000 ευρώ κάτω και να έχεις είτε μικρότερο επεξεργαστή είτε λιγότερη διαμεταγωγή δίσκων τι θα επέλεγες?

Το μηχάνημα είναι επώνυμο. Και συνδεύτηκε από ένα πενταετές συμβόλαιο συντήρησης. Εσύ για τα επόμενα 5 χρόνια, τι θα επέλεγες;

Link to comment
Share on other sites

Το μηχάνημα είναι επώνυμο. Και συνδεύτηκε από ένα πενταετές συμβόλαιο συντήρησης. Εσύ για τα επόμενα 5 χρόνια, τι θα επέλεγες;

αμα ειναι να κατσω 5 χρονια με το ιδιο μηχανημα επειδη και μονο θα εχω δωρεαν τον κυρ-Μπαμπη-Φουτζιτσου να ερχεται καθε σεζον για "ξεσκονισμα", να αεριζει τις μνημες και να τιναζει τις φουρφουρια των επεξεργαστων.... θα επελεγα να πεσω να πνιγω :102: :102: Αλλα βεβαια αλλες οι αναγκες του καθενος. Αλλουνου ειναι η δουλεια του, κι αλλουνου το χομπυ του.

Το 60 sec που εκανε ο Νορθυ στο pi 1M ειναι ειναι στο γνωστο Windows version ή στο ιδιο προγραμμα που εβγαλε ο διπλος 33 ???

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον πρέπει να αναζητήσεις κάπου ένα σοβαρό συμβόλαιο συντήρησης και να το μελετήσεις καλά. Όπως και να έχει το ζήτημα, με εμένα να έχω τον έλεγχο, κυρ μπάμπηδες δεν φτουράνε. Το service είναι από εταιρία που γνωρίζω πάνω από 5 χρόνια. Το service είναι και ο λόγος που αγοράστηκε το συγκεκριμένο μηχάνημα και όχι άλλα φτηνότερα.

Το super-pi και των windows και του linux είναι από το ftp://pi.super-computing.org που είναι και η μόνη αυθεντική πηγή.

Link to comment
Share on other sites

Το super-pi και των windows και του linux είναι από το ftp://pi.super-computing.org που είναι και η μόνη αυθεντική πηγή.

Βρε δεν αμφιβαλλω.... το εχουμε ξανασυζητησει και προφανως δεν διαφωνω... εννοω τα 2 pi (northy/dualXeon) ετρεξαν στο ιδιο λειτουργικο και την ιδια εκδοση pi... Αυτο μονο!

Link to comment
Share on other sites

Από την άλλη πλευρά, το scsi raid 5 με τα 137 Mb/sec κάνει το σύστημα να πετάει. Με τέτοιους δίσκους, και celeron να έχεις τους πατάς όλους κάτω.

Μάλλον θα απογοητευτούν όσοι νόμιζαν ότι με ένα ζευγαράκι raptors μπορούσαν να έχουν τις επιδόσεις ενός scsi raid.

Τι ουσιαστικη διαφορα εχει ενας raptor απο εναν scsi, που κανει τον 2ο τοσο καλυτερο?

Controller εχω ηδη οποτε δεν ειναι ασχημο...

Link to comment
Share on other sites

Τι ουσιαστικη διαφορα εχει ενας raptor απο εναν scsi, που κανει τον 2ο τοσο καλυτερο?

Controller εχω ηδη οποτε δεν ειναι ασχημο...

Κατ'αρχήν ο raptor δεν παύει να είναι ένας ATA δίσκος. Άρα περνάει υπολογιστικό φορτίο στην CPU και περιμένει επιστροφή, πράγμα το οποίο δεν κάνει ένας scsi. Δεύτερον, ένας scsi raid contoller u320, θα έχει τουλάχιστον 128 MB buffer, από 16 ΜΒ buffer έχουν οι δίσκοι και 15Κrpm.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είναι το super-pi στο 1M. 33 seconds.

Ένας P4 Northwood στα 3 Ghz που έχω ακριβώς δίπλα του σε windows έκανε σχεδόν 60.

Το super-pi και των windows και του linux είναι από το ftp://pi.super-computing.org που είναι και η μόνη αυθεντική πηγή.

Κάτσε γιατί με μπέρδεψες.

Ο 3άρης ο Northwood βγάζει 60s περίπου super pi?

Δεν το ξανατσεκάρεις γιατί μου φένεται τραγικά αργό?

Εδώ ένας Tbred B στα 2200 που έχω στο 2ο μηχάνημα πάει καλύτερα και με το FSB στα 200 και χαλαρά timings, όχι τίποτα τρελό.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.