Jump to content


Dual Xeon 3.0 Ghz EM64T


DarthMoul

Recommended Posts

Εγώ δεν κάνω overclocking. Τώρα αν πιστεύετε ότι από τα 56 seconds στα 33 seconds στην ίδια συχνότητα δεν είναι σοβαρή βελτίωση, θα μου επιτρέψετε να διαφωνήσω. Ο αντίστοιχος Opteron 246 είναι 20% ακριβότερος. Δεν έχω κανέναν στα χέρια μου για να μετρήσω, αλλά 20% παραπάνω σε μέσες επιδόσεις δεν νομίζω να είναι σε καμμία περίπτωση.

ΥΓ. Το μηχάνημα έχει ECC μνήμες και το folding το έκλεισα για να μετρήσω.

post-64-1442174095,3114_thumb.jpg

post-64-1442174095,399_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 47
  • Created
  • Last Reply

Ok... Αν ειναι ευκολο τρεξε στον northwood@3 ενα pi @ linux OS οπως εκανες στους dual Xeon ή στους dual Xeon ενα pi @ Windows οπως εκανες στον Νορθυ. Οτι σου ειναι πιο βολικο... Φανταζομαι το πρωτο ειναι πιο ευκολο

Link to comment
Share on other sites

Ok... Αν ειναι ευκολο τρεξε στον northwood@3 ενα pi @ linux OS οπως εκανες στους dual Xeon ή στους dual Xeon ενα pi @ Windows οπως εκανες στον Νορθυ. Οτι σου ειναι πιο βολικο... Φανταζομαι το πρωτο ειναι πιο ευκολο

Δυστυχώς τίποτα από αυτά δεν είναι εύκολο :(

Εμπειρικά σου λέω πως ο Northy σε linux στο super-pi θα κέρδιζε 6-7 δευτερόλεπτα. Ή αντίστροφα, ο Xeon σε windows θα έχανε καμμιά 10αριά.

Link to comment
Share on other sites

Ok darth, αυτη την διαφορα θελω να δω... Οπως βλεπεις δεν ειναι σωστο να βγαζουμε απο την εξισωση αυτα τα 6-10 sec. Aν καποιο απο τα παιδια που εχει linux+νορθυ του ειναι ευκολο να τρεξει ενα 1Μ στα 3000ΜΗΖ θα ηταν καλη φαση...

Link to comment
Share on other sites

Sorry για το off topic αλλά ο hdd που είδες spresv είναι 80pin και συνεπώς hot plug, αν έχεις μηχάνημα με hot plug cage είσαι οκ διαφορετικά πας για αυτόν. link

Υπάρχει 80->68 pin convertor. Στην στουρνάρη θα τον βρει καμμιά 35αριά ευρώ. Αν τον βρει. Αν δεν τον βρει, θα του βρω εγώ με 10 ευρώ. Ίσως να έχω και κανέναν σπίτι που δεν το χρειάζομαι και να του τον δώσω. Το πρόβλημα δεν είναι αυτό. Το πρόβλημα είναι η τιμή ενός U320 scsi controller.

Link to comment
Share on other sites

SCSI Controller ηδη υπαρχει ενας PCI αγνωστων λοιποων στοιχειων. Θα ψαξω και θα σας πω λεπτομερειες. Εαν αυτος δεν μας κανει, και εαν δεν βρω απο τις "ακρες" μου κατι καλο και σχετικα φτηνο τοτε μαλον ναυαγει η ιδεα.....Παντως Darth σε ευχαριστω πολυ για την προσφορα σου :)

Link to comment
Share on other sites

Ok darth, αυτη την διαφορα θελω να δω... Οπως βλεπεις δεν ειναι σωστο να βγαζουμε απο την εξισωση αυτα τα 6-10 sec. Aν καποιο απο τα παιδια που εχει linux+νορθυ του ειναι ευκολο να τρεξει ενα 1Μ στα 3000ΜΗΖ θα ηταν καλη φαση...

Τον Northwood, στα windows, τον μετράς με XP Home, άντε Pro στην καλύτερη. Στον dual Xeon όμως πρέπει να βάλεις 2003 Server και εκεί το βάρος του λειτουργικού είναι πολύ μεγαλύτερο. Άρα η μόνη λύση για ένα κάπως ασφαλές συμπέρασμα είναι μόνο αυτό που λες. Northwood στα 3.0 Ghz με linux. Και λέω κάπως γιατί ακόμα και αν βρεθεί καποιος να κάνει την δοκιμή, μάλλον δεν θα έχει ECC μνήμες στην μηχανή του.

Πάντως η διαφορά θα βγει κάπου στα 15 seconds. Ένα πάνω, ένα κάτω. Αυτό είναι το κέρδος με τον καινούργιο πυρήνα και 1 MB cache. Κοντά στο 30%.

Link to comment
Share on other sites

SCSI Controller ηδη υπαρχει ενας PCI αγνωστων λοιποων στοιχειων. Θα ψαξω και θα σας πω λεπτομερειες. Εαν αυτος δεν μας κανει, και εαν δεν βρω απο τις "ακρες" μου κατι καλο και σχετικα φτηνο τοτε μαλον ναυαγει η ιδεα.....Παντως Darth σε ευχαριστω πολυ για την προσφορα σου :)

Αν ο controller σου δεν είναι U320 με 32 MB cache το λιγότερο, μην περιμένεις κάτι καλύτερο από 25-30 Mb/sec.

Link to comment
Share on other sites

Ενω ενα sata raid μη raptor εχει.....???? Για να εχουμε και ενα μετρο συγκρισης...

ATA raid controller με 32ΜΒ cache δεν νομίζω να υπάρχει ακόμα. Στην πραγματικότητα οι ATA Raid Controllers ειναι ψιλοαπάτη. Περνάνε πολύ φορτίο στην CPU και κλέβουν λιγάκι από την μνήμη για το cache. Έτσι κρατάνε χαμηλή την τιμή τους. Αν κάνεις Linux software raid έχεις καλύτερα transfer rates και μηδενικό κόστος, αρκεί να το στήσεις σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Οχι, για ταχυητα μεταδοσης λεω :)

img20788sq.th.jpg

Οι ελπιδες μου μαλον ναυαγουν, ο controller ειναι πολυυυυ παλιος. 50pin και τα μυαλα στα καγκελα :D μαλον με βλεπω για ενα sata raid0 και θα ειμαι και ευχαριστημενος....

Link to comment
Share on other sites

LSI 875 είναι ο controller σου. Δηλαδή UW. Πολύ παλιός. Ακόμα και αν ήταν στα 68 pins, δεν θα έδινε πάνω από 14 Mb/sec.

Γεια σου ρε spresv που τον ειχες για virtual και ταχυτητες :D

Ασε τε SCSI και κανε κανα sata raid...

SATA Raid, χωρίς raptor, δεν το βλέπω πάνω από 80 Mb/sec.

Εμενα κατι προγραμματα sandra mandra και hdtach κτλ βγαζουν 80-90...Λογικο δλδ.

Τα ¬140 ειναι κορυφη παντως :p

Για το 60s που λεγατε παραπανω ειναι λογικο:s

Ενας 2.6 north εδω και 1min+10s κοντα με dual chan (333Μηζ)και 800fsb..

Link to comment
Share on other sites

δεν ειπα οτι δεν ειναι σοβαρη βελτιωση απλα δεν με εντυπωσιασε.

Περιμενα κατι ακομη καλυτερο.Και μην ξεχνας οτι συγκρινεις εναν επεξεργαστη διετιας πλεον με δυο τελευταιας εσοδειας (Xeon 3.0 Ghz EM64T).

Link to comment
Share on other sites

δεν ειπα οτι δεν ειναι σοβαρη βελτιωση απλα δεν με εντυπωσιασε.

Περιμενα κατι ακομη καλυτερο.Και μην ξεχνας οτι συγκρινεις εναν επεξεργαστη διετιας πλεον με δυο τελευταιας εσοδειας (Xeon 3.0 Ghz EM64T).

To super-pi για το οποίο μιλάμε χρησιμοποιεί μόνο την μία CPU. Που τις είδες τις δύο; Αν θέλεις να μετρήσεις και τις δύο μαζί, τότε πάμε σε pctbench. Αλλά και όπως τα λες, η Intel μέσα σε δύο χρόνια ανέβασε κατά 30% τις επιδόσεις της στην ίδια συχνότητα, και άφησε την AMD να φύγει μπροστά στις τιμές. Η σχέση τιμής απόδοσης γυρνάει εις βάρος της AMD και αυτό θα φαίνεται ήδη στα αποτελέσματα της εταιρίας. Μέχρι τώρα το συζητούσαμε σε θεωρητικό επίπεδο. Τώρα το βλέπουμε και στην πράξη. Θα το ξαναδούμε σε έξι μήνες στον επόμενο ιστολογισμό της AMD.

Link to comment
Share on other sites

To super-pi για το οποίο μιλάμε χρησιμοποιεί μόνο την μία CPU. Που τις είδες τις δύο; Αν θέλεις να μετρήσεις και τις δύο μαζί, τότε πάμε σε pctbench.

sorry δεν το γνωριζα.(αν και παραδοξως οταν απενεργοποιω το HT χανω 1 sec)

ψιλοofftopic:

Μηπως εχεις ιδεα ποσο μπορει να εχει το SPI αλλης αρχιτεκτονικης επεξεργαστης πχ o Itanium (αν υπαρχει εκδοση και για αυτον)

Link to comment
Share on other sites

sorry δεν το γνωριζα.(αν και παραδοξως οταν απενεργοποιω το HT χανω 1 sec)

ψιλοofftopic:

Μηπως εχεις ιδεα ποσο μπορει να εχει το SPI αλλης αρχιτεκτονικης επεξεργαστης πχ o Itanium (αν υπαρχει εκδοση και για αυτον)

http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showpost.php?p=55708&postcount=71

Link to comment
Share on other sites

DarthMoul οσον αφορα την συγκριση του Vector Unit σε ΑMD/Intel/macPPC ετοιμαζεις κατι ???

Γιατι περα απο τα λιανα σε ALU και FPU αν βλεπαμε επιδοσεις σε Vector Unit θα ειχαμε πιστευω αρκετα ξεκαθαρη εικονα :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.