Jump to content



FULL ΓΙΑ ΥΔΡΟΨΥΞΗ - Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ


stefanos91442169096

Recommended Posts

Λοιπον, σκεφτομαι να περασω σε φouλ w/c (CPU + GPU + NorthBridge [ναι στα 300ΦΣΒ χρειαζεται] )...

Και θελω parts pou να τα βρω με τι μια, και οχι να ψαχνω/περιμενω κλπ

Το μαλι μου βγαινει γυρω στα 300 Ευρα... :072:

Pump L30

Reservoir Asetek

Antartica cpu block

Water tube 3m 1/2

Water block chipset

Artic Silver-5

GPU block

Black Ice Xtreme II - III Radiator

2x Cooler Master Silent Led Fan 12CM

Total = 310 Euro

ΤΙ ΑΛΛΟ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ? ΠX ΣΦΥΚΤΗΡΕΣ, ΝΕΡΑ, ΒΙΔΕΣ, ΚΛΠ

ΑΠΟ ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ??

Τις γνωμες σας plz!

To Antartica πως παει απο αποδοση?

Χρειαζομαι διπλο η τριπλο (ΙΙΙ) Radiator ?

Tα 2,3 coolmaster silent fans του radiator + η L30 αντλια θα εχουν πολυ θορυβο ?

Η πρεπει να παμε σε Εheim 1250 για λιγοτερο noise..

Me ενδιαφερει να ειναι efficient kai oso δυνατο ποιο αθορυβο..

300+ ευρω (μην που πειτε οτι φτιαχνεις και με λιγοτερα - αξιοπρεπες και με 3 block..) λοιπον αξιζουν για νερο + θορυβο η οχι ???

:065: :079:

Link to comment
Share on other sites

-Εισαι πολυ σωστος. γενικα τα προιοντα της asetek εχουν πολυ καλη αποδοση.

-Ολα τα κομματια που διαλεξες ταιριαζουν μεταξυ τους ως προς τις σωληνωσεις. Αν παρεις αλλο ψυγειο πχ θα πρεπει να κανεις ολοκληρη μανουρα.

-Μονο για το tank της asetek εχουν ακουστει κατι παραπονα αλλα εμενα μου αρεσει :001:

-Για τοσα που θελεις να βαλεις πανω, και ειδικα αν εχεις το χωρο προτειν 3πλο all the way.

-Mε silent coolermaster δεν θα εχεις κανενα προβλημα απο αποψη θορυβου. και η l30 επισης ειναι πολυ αθορυβη.

-Σφικτηρες δεν νομιζω οτι χρειαζεται να παρεις, γιατι ολα τα κομματια της asetek εχουνε push-on ρακορακια.

Ουφ :001:

Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου ειναι οτι για full watercooling (CPU,GPU,NB) ειναι καλυτερα να πας σε λυση 3x12 ψυγειου, χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν μπορεις να κανεις τη δουλεια σου και με το 2x12.

Σε γενικες γραμμες εισαι μια χαρα!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, χτες τα εκανα install !!!!!! :038: :079: :038:

Hydor L-30

Radiator Black Ice Extreme III TRIPLE with silent 12cm CoolerMaster Led Fans

Asetek Reservoir rakor moded

Asetek Antartika CPU Block

Asetek Chipset Block

VGA Block (Απο Zalman Reserator - temporary..)

240 Euro χωρις το GPU block και τα fans

Mou βγηκε λιγο η πιστη (4 ωρες) + τρελλες διαροες στη πρωτη προσπαθεια, αλλα VICTORY !!!

Ειμαι ενθουσιασμενος, δεν περιμενα τετοια αποδοση + καθολου θορυβο.

Το μονο που ακουγεται ειναι το PSU, πou θα μονταριστει με CoolerMaster fan η φαει σουτ με ενα αθορυβο...

Link to comment
Share on other sites

P2.4c @3.3 GHz

Before με καλη αεροψυξη :

Idle : 45 -51

Full Load : 61 @ 6000+ RPM, 64 @ 3300 RPM

NOW και χωρις πολυ tuning..

Idle :35 - 38

Full Load = 43 (No 3D working)

Full Load = 45 (with 3D working)

Βασικα πανω απο 45 δεν παει με τιποτα !!!!

Εχω 15-20 βαθμους διαφορα σε φουλ load :096: :096: :096:

To Antartika ειναι πολυ καλο block.

To Zalman αν και μαπα, μου δινει 30 ΜHz στην 9800 with no atrifacts, θα φαει σουτ (κανει 10 ευρω) συντομα, - αντε να δουμε μετα τι θα πιασουμε..

:038: :038: Το radiator φτανει και περισευει παντως.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

:039: Καλησπέρα σε όλοι την παρέα του w/c, επειδή είμαι καινούργιος στο forum μιας και θέλω να ασχοληθώ με το w/c θα ήθελα να ρωτήσω το εξής, από ότι κατάλαβα ο stefanos9 με αυτό που πήρε έχει καλύτερα αποτελέσματα από τo reserator 1 plus, ακόμα και στον θόρυβο?

Link to comment
Share on other sites

Ε οχι και στον θορυβο...μην το χesoυμε...το ρες ειναι τελειως αθορυβο και γιαυτο που προοριζεται καλο αν και παακριβο...τωρα για κλοκαρισμα το ξεχνας αν θες τα πολλα...

Θέλω να φτιάξω κάτι εντελώς αθόρυβο και δεν ξέρω που να καταλήξω σε w/c, και σε PSU. Βασικά με ενδιαφέρει να κάνει και δουλειά (εννοώ να κατεβάσει αρκετά την θερμοκρασία επεξεργαστή, κάρτα γραφικών. Αλλά από όλους ακούω ότι δεν αξίζει το reserator 1 plus :102:

Link to comment
Share on other sites

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=15750

Δες μια προσπαθεια αρκετα ακριβη αλλα που πραγματικα δεν ακουγεται σχεδον τπτ.

Τωρα αν θελεις και overclock τοτε ξεχνα το "εντελως αθορυβο". Αυτα δεν συμβαδιζουν(δυστηχως...). Με μια custom υδροψυξη του τυπου: 2 block οτιδηπωτε, κυκλοφορητης λ30, και ενα οποιοδηπωτε 2πλο ψυγειο που θα το κρυωνεις με δυο κουλερμαστερ silent θασαι αρκετα αθορυβος και υπεραποτελεσματικος. Το εντελως αθορυβο ειναι πανακριβο...αρκεσου σε αυτο που σου ειπα πιο πανω, η αν εχεις τα φραγκα κανε αυτο που εκανε και ο αλλος...your choice!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλοι την παρέα του w/c, επειδή είμαι καινούργιος στο forum μιας και θέλω να ασχοληθώ με το w/c θα ήθελα να ρωτήσω το εξής, από ότι κατάλαβα ο stefanos9 με αυτό που πήρε έχει καλύτερα αποτελέσματα από τo reserator 1 plus, ακόμα και στον θόρυβο?
Ε οχι και στον θορυβο...μην το χesoυμε...το ρες ειναι τελειως αθορυβο και γιαυτο που προοριζεται καλο αν και παακριβο...τωρα για κλοκαρισμα το ξεχνας αν θες τα πολλα...

Και ομως καμια σχεση σε αποδοση με το ρεσερατορ και αν οχι πιο αθορυβο στα ιδια σιγουρα.

Το μεγαλο ψυγειο μπορει ακομα και να ειναι χωρις fans αν ειναι εκτος του case, και η L-30 πανω σε "μαξιλαρακι" μεσα στο κουτι και με σωστη εξαερωση δεν κανει κιχ.

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι ο ολος θορυβος ερχεται απο το PSU και τους σκληρους, ειτε custom ειτε reserator, αμα μονταρεις αυτα - το PSU ειδικα- εισαι πιο αθορυβος απο το ρεσερατορ αφου εχεις ακομα και VGA/NB blocks.

Kai απο αποδοση ας μην το συζητησουμε. Καλα block και το τριπλο ψυγειο κανουν παπαδες ακομα και fanless (το εχω πανω απο το case).

Σχεδον τα ιδια λεφτα λοιπον. Αλλα στο custom θα ιδρωσεις λιγο παραπανω για να το φτιαξεις σωστα..Νο pain, No GAIN

Link to comment
Share on other sites

enermax all the way. Το 495 ή αν σε παιρνει χρηματικα το 600ρι. Πολυ καλα και πολυ αθορυβα.

Το 600 RULEZ, αλλα το θορυβο του τον εχει (οταν δεν εχεις αλλες πηγες θορυβου..). Για 600 ειναι "αθορυβο", αλλα μια μοντα με 2 12ρια CoolerMaster θα γινει, για να τελειωνουμε me to silent+powerfull pc project.

Δεν πιστευω να υπαρξει προβλημα σε αυτα τα CFM, ειδικα αφου το πολυ να τραβαει true 400Watt full load απο το συστημα...

Link to comment
Share on other sites

Ουτε εγω εχω χωρο και θα τα βαλω πανω στο κουτι ολα Ψυγειο,τανκ,κυκλοφοριτη.Το ψυγιακι ειναι λιγο μικρο αν φανταστεις οτι περνει εναν 12αρη και εναν 9αρη (κατα μηκος)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.