Jump to content


O/C σε Υπολογιστή - Μουσείο: Γίνεται??


beisnikos_spi

Recommended Posts

Καλησπέρα!!!

Έχω έναν αρχαίο υπολογιστή και σκεφτομαι να του κάνω ένα o/c έτσι για να δω πώς θα πηγαίνει μετά..

Ειναι ενας Celeron στα 333 MHz :078: , με 96MB SDRAM, μητρική no-name, σκληρό western digital 20άρη...

Το πρόβλημα είναι ότι το bios δεν προσφέρει επιλογές για o/c... To έχω ψάξει πολύ, και δεν μπόρεσα να βρω κάτι..

Έχετε καμιά ιδέα? Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που μέσα από τα windows να αλλάζεις fsb κλπ? Κάποιος άλλος τρόπος???

Link to comment
Share on other sites

ναι έχει jumpers, αλλά η τεχνολογία του 1999 με μπερδεύει κάπως... Να φανταστείς ότι το βύσμα του πληκτρολογίου δεν είναι καν ps2... α καί κάτι άλλο: ο υπολογιστής είναι AT, όχι ATX...

Δύσκολη περίπτωση ε??

Δεν μπορεί όμως... κάτι θα υπάρχει!!!

Link to comment
Share on other sites

συνηθως τα jumper της τότε εποχης για intel ηταν για να καθορίσουν το fsb του επεξεργατη και περιορίζοταν στα 66 και 100mhz. Πιστεύω οτι και να βρείς το jumper για τα 100 ο υπολογιστη σου ουτε καν θα ξεκινήσει λόγου του οτι ειναι λιγο απίθανο να έχει 100αρες μνημες, εκτός και αν υπάρχει jumper divider πράγμα που το έχω πολύ απίθανο.

Link to comment
Share on other sites

Τα παλια τα χρονια ειχα τον celeron 300A ο οποιος με αλλαγη του fsb απο 66 στα 100 πηγαινε κατευθειαν στα 450 χωρις κανενα προβλημα. :050:

Νομιζω οτι και στον 333 αυτο ειναι το μονο που μπορεις να κανεις. Ξεθαψε το manual ή βρες το στο internet (αν και χλωμο το βλεπω) για να πειραξεις τα jumperακια.

Link to comment
Share on other sites

ελπίζω το σαντρα να μου πει τι μάρκα είναι η μητρική γιατί δεν θα μπορέσω να βρω καποιο manual διαφορετικά...

το κακό είναι οτι δεν αναγράφεται η μάρκα επάνω στην μητρική!!!! έλεος δηλαδή...

κλασσικό μηχάνημα-φόλα από τα e-motion αν τα θυμάστε.....

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα καταφερεις πολλα γιατι εχεις μητρικη με το 440LX που δεν υποστηριζει επισημα 100ΜΗz FSB αν βρεις κανενα jumperaki που να εχεις τιποτα σε 75MHz FSB ισως στα 83ΜΗz θα εχεις PCI στα 41MHz απο οτι θυμαμαι..........

Link to comment
Share on other sites

O επεξεργαστής ανεβαίνει κάτι ψιλά, ένας που είχε πέσει στα χέρια μου κάτι έκανε τουλάχιστον.

Για την μητρική δεν έχω ιδέα.

Πάντως αν θες να δώσεις ρεύμα τηα χρειαστεί να κάνεις μαιμουδιές με τα πινάκια ή όπως ***** λέγονται οι επαφές που έχουν τα slots.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το πιστεύω... μόλις θυμήθηκα ότι δεν έχει καν usb και δεν μπορώ να περάσω τισ φωτό μέσα..... ειμαι συνηθυσμένος στο κανονικό μου μηχάνημα βλέπετε...

Τέλος πάντων παιδιά, θα κοιτάξω και επάνω της μήπως έχει κάποιο διάγραμμα ή κάτι τέτοιο, και θα σας απαντήσω αύριο γιατί δεν έχω χρόνο τώρα!!!

Link to comment
Share on other sites

Οι παλιές μητρικές ...συνήθως έχουν jumpers για όλες τις δουλειές :042:

...και μάλιστα συνήθως είχαν και τυπωμένα πινακάκια πάνω στη μητρική...όπου έβλεπες τις διάφορες ρυθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

κατάλαβα... πίκρα δηλαδή...

τελικά η μητρική είναι μια jetway..

αλλά δεν βρίσκω manual με τίποτα. μήπως αν σας έστελνα μια φωτό της μητρικής να γινόταν τπτ???

Koίτα εδώ μήπως βρεις τίποτα. Προσπάθησε να κοιτάξεις παντού στο board για να βρεις κάποιον συνδιασμό γραμμάτων από τα μοντέλα που αναφέρονται στο πινακάκι του link.

Link to comment
Share on other sites

jumper ή dip switches;)

ο 300A ήταν όλα τα λεφτά τότε, διότι το Α σήμαινε και L2 cache;)

πάντως γιατί να τον clockάρεις? δε θα κερδίσεις και τίποτα, τα χρόνια του θα μειώσεις.

γενικά στα μουσειακά είδη δε συστήνεται το overclock, δε βρίσκεις και ανταλλακτικά :D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.