Jump to content



Μηνυση της AMD εναντια στην Intel για μονοπωλιακες τακτικες.


chaos

Recommended Posts

Αυτές είναι συναισθηματικές αντιδράσεις της αγοράς. Εδώ ας πούμε είναι μια σύγκριση με την Intel http://finance.yahoo.com/q/bc?s=AMD&t=5d&l=on&z=m&q=l&c=INTL

Αν τελειώσει η υπόθεση εις βάρος της AMD, ξέρεις που θα πάει;

Μακροπρόθεσμα αυτά δεν παίζουν ρόλο. Και η DEC κέρδισε κάποτε. So What?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 86
  • Created
  • Last Reply

τοτε αυτον τον Palmer πως τον προσλαβανε στην AMD?

αφου ο ανθρωπος ειναι ολα τα σφαζω ολα τα μαχαιρωνω....

ας ελπισουμε να αντεξει η AMDουλα μας γιατι δεν μας βλεπω καλα.

Link to comment
Share on other sites

Μια προβλεψη για την εκβαση της υποθεσης?

H Intel θα το τραβήξει όσο μπορεί για να κερδίσει χρόνο. Η AMD φιλοδοξεί να έχει εκδικαστεί η υπόθεση σε 6 μήνες, αλλά το βλέπω δύσκολο. Στο μεταξύ, μια απόφαση κατά της Intel δημιουργεί δεδικασμένο εις βάρος των IBM και Microsoft. Το λέει εμέσως πλην σαφώς και ο inquirer εδώ: http://www.theinquirer.net/?article=24244

Αν κερδίσει η AMD, θα βγουν αρκετοί να αρχίσουν τις αγωγές σε IBM και Microsoft χρησιμοποιώντας ως όπλο την απόφαση υπέρ της AMD. Είναι και θέμα δικαστή βέβαια. Αν είναι ανεπίδεκτος πιέσεων, μπορεί η AMD να κερδίσει.

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα.Δηλαδη "θα μιλησεις με τον δικηγορο μου".

Οπως ρωτησα και προηγουμενως δεν υπαρχει περιπτωση επηρεασμου του δικαστη(τελοσπαντων αυτου η αυτων που θα βγαλουν την αποφαση)?γιατι απο οτι μας εδωσες να καταλαβουμε προκειται για κρισιμοτατη αποφαση με παρα πολλα $ να παιζονται

Link to comment
Share on other sites

Παιζει να αποσκοπη η AMD σε εξαγορα της απο την IBM;

Δεν νομίζω να μπορεί η AMD να εκβιάσει την εξαγορά της από την IBM. Αν η IBM ήθελε την AMD, θα την είχε αγοράσει ήδη. Η IBM δεν αγοράζει. Πουλάει. Και η AMD δεν έχει τίποτα που να το χρειάζεται.

Εγώ αυτό που βλέπω είναι ότι η AMD όποτε έχει την πλάτη στον τοίχο αντιδρά με τρόπο που ενοχλεί πολύ μεγαλύτερους της. Πρώτα χάλασε τα σχέδια της Intel για τον Itanium προκαλόντας τεράστια ζημιά με την ζωή που έδωσε στο ζόμπι των x86 με τα 64 bits. Πράγμα το οποίο αν δεν είχε κάνει τότε, σήμερα μπορεί και να μην υπήρχε. Τώρα ετοιμάζεται να καταστήσει ευάλωτες τις IBM και M$ πάλι για τον ίδιο λόγο. Τελικά εξελίσεται σε πηγή αναταραχής για τους μεγάλους παίκτες και δεν ξέρω πόσο ακόμα θα της το επιτρέψουν.

Μάλλον κάποιοι μέσα στην AMD θα πρέπει να σκεφτούν καλύτερα την πολιτική τους. Αυτά κάποια στιγμή θα γυρίσουν εις βάρος τους. Σημασία δεν έχει να κερδίσει το δικαστήριο με την Intel αλλά να επιβιώσει και να αναπτυχθεί.

Τέλος πάντων. Η AMD σαν εταιρία έχει ακριβώς την ίδια ηλικία με την Intel. Αν ήξεραν απο business politcs εκεί μέσα, θα ήταν αυτοί τώρα στην θέση της Intel και όχι το αντίθετο. Το δυστυχημα είναι ότι δεν μαθαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

Εάν η Ντελλ πει ότι δεν θέλει απλά να βάλει ΑΜΔ γιατί δεν της αρέσει το χρώμα του λογότυπού της τελειώνει το ζήτημα? Πώς μπορεί να αποδείξει ΑΜΔ ότι υπήρξε εκβιασμός ή κάτι ανάλογο της ΙΝΤΕΛ προς την Ντελλ? Η ΑΜΔ έχανε για πολλά χρόνια οπότε είναι λογικό να έχει σκάψει ένα τεράστιο χαντάκι πίσω της . Ακόμη και 10 βήματα προς τα πάνω χάνονται μπροστά στο γραντ κάνιον που έχει να ανέβει

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, καλος ο διαλογος αλλα αραξετε και λιγο...

Δεν νομιζω να εχει παει με αδεια χερια σε δικη!! Ελεος. Καποια χαρτουρα θα εχει στα χερια της, καποιο memo στελεχους που ξεφυγε απο τον paper shredder κατι τελος παντων. Ενταξει μην τα ισοπεδωνουμε κι ολα.

Πιστευω, ξερουμε ποιος ειναι ο "ενοχος" στην συγκεκριμενη περιπτωση. Οποιεσδηποτε μονοπωλιακες πρακτικες απο οποιαδηποτε εταιρια, ειτε M$, Intel, AMD (αυριο) με βρισκει αντιθετο οποτε μακαρι να γινει ντορος και μακαρι να κερδισει. Τελος!

Link to comment
Share on other sites

@SLN: Σαφώς και ξέρουμε τον ένοχο. Και είμαι σίγουρος πως η AMD έχει χαρτιά στα χέρια της. Από το άρθρο όμως στο ποστ #1 εγώ καταλαβαίνω δύο πράγματα. Πρώτον, πως η AMD άργησε. Και το δικαστήριο πολύ λογικά θα την ρωτήσει "Γιατί τώρα; Τόσο καιρό η Intel δεν έκανε τα ίδια ή μήπως δεν τα ήξερες;" Και το δεύτερο και σημαντικότερο. Για να σταθεί στο δικαστήριο η υπόθεση, η AMD χρειάζεται συμμάχους. Όταν πολεμάς εταιρίες σαν την Intel, η "αφέλεια" σκοτώνει.

Έχω την ίδια αντιπάθεια με εσένα στα μονοπώλεια. Το κακό είναι ότι η AMD με έχει πείσει πως αν ήταν στην θέση της Intel θα έκανε τουλάχιστον τα ίδια. Αν θέλεις το συζητάμε

Link to comment
Share on other sites

Συμπληρωματικά στην υπόθεση που συζητάμε ενδιαφέρον είναι και αυτό:

"Advanced Micro Devices Inc. (AMD), the chip maker, has sued the Intel Corporation, accusing it of antitrust violations, including strong-arm tactics intended to keep business away from AMD."

http://news.xinhuanet.com/english/2005-06/29/content_3150491.htm

Δεν ξέρω αν είναι νομικό τρικ για να πιέσουν περισσότερο την Intel, σίγουρα όμως είναι βλακεία. Με τα σημερινά δεδομένα θα πρέπει κανείς να είναι τρελλός για να αγοράσει κάτι διαφορετικό από StrongArm ή μάλλον XScale που είναι το νέο όνομα που του έδωσε η Intel. O StrongArm είχε τεράστια πελατιακή βάση όταν τον αγόρασε η Intel το 1997 από την οποία δεν έχασε τίποτα ελλείψει ικανού ανταγωνιστή. Πέρσι, παρόλη την κρίση στην αγορά, η Intel έσπασε το ρεκόρ κερδών στην ιστορία της λόγω των πωλήσεων του XScale.

post-64-1442174139,199_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον, πως η AMD άργησε. Και το δικαστήριο πολύ λογικά θα την ρωτήσει "Γιατί τώρα; Τόσο καιρό η Intel δεν έκανε τα ίδια ή μήπως δεν τα ήξερες;"

Ε ενταξει, η απαντηση ειναι απλη... ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ...

Με αυτην την λογικη μια εταιρια με μονοπωλιακες πρακτικες πρεπει να ανησυχει για μηνυσεις μονο τον πρωτο χρονο γιατι μετα "παλιωνει" και το καθε δικαστηριο θα ρωταει "τωρα το θυμηθηκες ρε μεγαλε?? - Case dismissed"

Έχω την ίδια αντιπάθεια με εσένα στα μονοπώλεια. Το κακό είναι ότι η AMD με έχει πείσει πως αν ήταν στην θέση της Intel θα έκανε τουλάχιστον τα ίδια.

Οπως εγραψα και παραπανω κι εγω πιστευω οτι θα εκανε τα ιδια

ειτε M$, Intel, AMD (αυριο)

Αυτο ομως δεν σημαινει οτι επειδη αυριο ΘΑ κανει τα ιδια πρεπει να υποστηριξω τωρα αυτον που τα κανει...

Δεν βγαινω με πανο στον δρομο να διαδηλωνω υπερ της μια και κατα της αλλης αλλα δεν μου παει ρε γμτ να υποστηριξω αυτη την εταιρια. Σαν εταιρια ειναι σπαστικη... και με το 60%+ της πολιτικης της ΔΕΝ συμφωνω σαν τελικος πελατης. Ασχετα αν αγορασα τον επεξεργαστη της χτες ή αν θα αγορασω τον επεξεργαστη της αυριο σαν εταιρια δεν μου λεει κατι... Αυτο με διαφοροποιει απο τα fanboys που λατρευουν την Ιντελ (σαν εταιρια) για καποιο λογο τον οποιο μου διαφευγει αυτη τη στιγμη :016: :016: :016:

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ο Robert Palmer συνεχίζει την καρριέρα του ως πρόεδρος του διοικητικού συμβουλίου της AMD.

Αφου ειναι ηθικος αυτουργος για την "εξαφανηση" τεχνολογιων και εταιριων,την τον πηραν στην AMD??????δλδ να τρελαθουμε,δεν ειδαν οτι ο ανθρωπος οτι πιανει διαλυεται?????ΕΛΕΟΣ

ΥΓ.οκ βιαστηκα να σχολιασω το διαβασα μετα.

Link to comment
Share on other sites

Ε ενταξει, η απαντηση ειναι απλη... ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ...

Με αυτην την λογικη μια εταιρια με μονοπωλιακες πρακτικες πρεπει να ανησυχει για μηνυσεις μονο τον πρωτο χρονο γιατι μετα "παλιωνει" και το καθε δικαστηριο θα ρωταει "τωρα το θυμηθηκες ρε μεγαλε?? - Case dismissed"

Όταν θα πάει η AMD στο δικαστήριο, θα πρέπει να αποδείξει και την προέλευση των στοιχείων και το χρόνο που τα πήρε στα χέρια της. Εκεί πάτησε η Intel στην περίπτωση με την DEC. Εκεί πατάει και η IBM στην περίπτωση με την SCO αν διαβάσεις λιγάκι την υπόθεση. Εάν το ξέρεις και δεν το καταγγέλεις αλλά το κρατάς για να το βγάλεις τον "κατάλληλο" χρόνο είναι εις βάρος σου. Όχι μόνο στα αμερικάνικα δικαστήρια αλλά σε όλα. Το αποτέλεσμα σε αυτή την περίπτωση είναι πολύ συχνά το "Case dismissed" που είπες.

Αν καταφέρει να πείσει η AMD το δικαστήριο ότι το 2003 δεν γνώριζε την σχέση Intel - DELL καλώς. Θα τα δούμε στην δίκη.

Οι x86 από όπου και αν προέρχονται είναι τεχνολογικός μεσαίωνας. Για εμένα είναι δυστυχώς και αναγκαίο κακό. Μακάρι να φαγωθούνε μεταξύ τους μήπως και γλυτώσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Σκοπος μας darthmoul δεν ειναι να επιβιωσει το προβληματικο εν πολλοις χ86 αλλα να επιβιωσει η AMD για χαριν του ανταγωνισμου.Στα ιδια πλαισια στοχων θα κινηθει και το δικαστηριο.Εξαλλου η AMD θα βασιστει επι της προσφατης υποθεσης στην Ιαπωνια και αυτο δημιουργει θετικο momentum για την AMD.Εαν τωρα δεν μπορει να σταθει στο χωρο των επιχειρησεων και επομενως καταρρευσει τοτε ας γινει ετσι...

Οσο για την ισχυ του εν λογω κυριου που αναφερεις παρολη τη παρουσια του σε ορισμενες εταιριες αυτο δεν αποδεικνυει την "ενοχη" του για τη διαλυση το εν λογω εταιριων.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.