Jump to content



Mobile η AMD η Intel


Dark_Emperor

Recommended Posts

θέλω να κάνω μια ερώτηση σκέφτομαι να αγοράσω ένα laptop αλλα δεν ξέρω τι ακριβώς έχω βρει καλές τιμές αλλα τα περισσότερα που βρήκα είναι mobile το θέμα που ρωτάω εγώ .

Ένας mobile 2.0 ghz με έναν απλό 3,4ghz ποιο είναι το ποιο δυνατό ?

η με έναν amd 3400 64bit p.x ποιο θα είναι το ποιο γρήγορο?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 49
  • Created
  • Last Reply

Αγόρασα πρόσφατα laptop με Pentium-M στο 1.5 GHz. Πάει σφαίρα αλλά να ξέρεις ότι τα laptops πάσχουν από αργούς δίσκους. Με δίσκο 5400 rpm και 8Mb cache θα είσαι καλά. Αλλιώς ότι CPU και να βάλεις, θα βαράει GHz στον αέρα και θα περιμένει τον δίσκο.

Link to comment
Share on other sites

ναι καλά αυτό αλλα αν είχες ένα κανονικό pc desktop και είχες "centrino" η pertium τι θα διάλεγες αυτό είναι το θέμα είναι ποιο γρηγορη η "centrino" από τους amd η τους pentium? τι συχνότητες έχουν?

Link to comment
Share on other sites

η κυριότερη διαφορά για μένα είναι ότι η centrino έχουν το wireless standard....αλλιώς με την amd πρέπει να πάρεις ξεχωριστό κομμάτι για wireless....

η σύνθεση του Darthmoul, είναι μια χαρά και κάνεις την δουλειά σου άνετα.

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα όπως είπα και ποιο πριν ποιος είναι ο ποιο γρήγορος ???

Αυτός που έχει τον πιο γρήγορο δίσκο για να τον τροφοδοτεί με data προς επεξεργασία.

Γενικότερα πάντα είναι γρηγορότερος αυτός που έχει τα λιγότερα bottlenecks.

Link to comment
Share on other sites

Και γω πήρα τελευταία τον r50 της ibm με τον banias και είμαι παρολίγον ευχαριστημένος και η αιτία είναι η μπουρούχα ο fujitsu (hdd) που είναι στις 4200 rpm και την cache την έχασε στο δρόμο….

παρε με turion!! αλλα οχι acer!!!

Υπάρχει???

Για αυτονομία ταχύτητα και κουβάλημα πάρε centrino – the only way –

(η turion κι ας είναι acer)…

Για desktop replacement αλλάζει το πράγμα…

Standard όμως ένα γρήγορο δίσκο…

Link to comment
Share on other sites

η κυριότερη διαφορά για μένα είναι ότι η centrino έχουν το wireless standard....αλλιώς με την amd πρέπει να πάρεις ξεχωριστό κομμάτι για wireless....

η σύνθεση του Darthmoul, είναι μια χαρά και κάνεις την δουλειά σου άνετα.

αυτό δεν ισχύει. τα περισσότερα laptop έχουν wifi σήμερα.

τουλάχιστον τα acer έχουν.

παρε με turion!! αλλα οχι acer!!!

εντάξει μην είσαι και τόσο απόλυτος, το acer μου μια χαρά είναι.

δεν ξερω αν υπαρχει !!! παντως ειναι πολυ πιο γρηγορος και ο a64 και ο turion απο τον centrino.

γενικεύεις... τα χεις μετρήσει? σε τι εφαρμογές? με τι λειτουργικό (και πόσα bit)? στα 32 bit πάντως το centrino πάει μια χαρά.

Η αλήθεια είναι πάντως ότι συμφωνώ με αυτό:

Βασικά ξέχνα τους Pentium 4 σαν επεξεργαστές για laptop.

Πάρε ή Turion ή Centrino.

και αυτό:

Αγόρασα πρόσφατα laptop με Pentium-M στο 1.5 GHz. Πάει σφαίρα αλλά να ξέρεις ότι τα laptops πάσχουν από αργούς δίσκους. Με δίσκο 5400 rpm και 8Mb cache θα είσαι καλά. Αλλιώς ότι CPU και να βάλεις, θα βαράει GHz στον αέρα και θα περιμένει τον δίσκο.

Αυτός που έχει τον πιο γρήγορο δίσκο για να τον τροφοδοτεί με data προς επεξεργασία.

Γενικότερα πάντα είναι γρηγορότερος αυτός που έχει τα λιγότερα bottlenecks.

Το μειονέκτημα των acer 1692 - 5024 είναι ο αργός (@4200) δίσκος.

ανάλογα τις εφαρμογές, μπορεί να γίνει πολύ σπαστική η καθυστέρηση (π.χ. οι εγκαταστάσεις διάφορων προγραμμάτων διαρκούν πολύ περισσότερο στο laptop απ'ότι στο pc).

Το acer 1694 έχει πολύ καλό δίσκο πάντως (seagate 100GB @ 5400).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως με μικρή εμπειρία με 64μπιτο θα σου έλεγα άνετα ένα στρογγυλό χιλιάρικο για έναν ACER 3200+ και 70-150 ευρόπουλα αν αντέχεις παραπάνω για έναν 5400 ή 7200 δίσκο και θα πετάς.

40/5400/70ευρώ http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.305603

60/5400/90 http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.303820

80/540/115 http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.305605

60/7200/166 http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.305553

Link to comment
Share on other sites

sotiri εχουν γινει απο τη στιγμη που βγηκαν οι επεξεργαστες μετρησεις απο πολλα overclocking sites εδω και καιρο,ειναι πιο αργος ο centrino και σε ορισμενα σημεια ΤΡΑΓΙΚΑ πιο αργος απο τον a64,μονο αντοχη μπαταριας ειχε που τωρα με τον turion ειναι το ιδιο αν οχι καλυτερος ο turion.

για acer ψαξε το λιγο και θα δεις αν ειναι καλα ή οχι,

το πιο μαπα λαπτοπ και το πιο μαπα σερβις,το ιδιο θα σου πουν ολοι,

δυστυχως δεν ειχα λεφτα να παρω καλυτερο..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα ένα Thinkpad με 850 ευρώ, Pentium-M στο 1.5 GHz και 5200 rpm δίσκο με 8 MB cache. Σε σύγκριση που κάνω με Opteron στο 1.6 GHz, διαπιστώνω πως ο Dothan σε dvd encoding και ripping ειναι πολυ κοντά στον Hammer. Στην FPU παραπατάει όπως όλα τα chips της Intel. Γενικότερα το laptop έχει πολύ καλή αίσθηση και όλα τα μοντέρνα χαρακτηριστικά. Η τιμή του νομίζω πως ήταν καλή. Δεν έχω ιδέα τι κάνει ο Turion, αλλά ο Dothan είναι πολύ καλό chip. Αρκεί να βάλεις πάνω linux, γιατί με τα windows ότι και να βάλεις χαμένο θα πάει :p

Link to comment
Share on other sites

σε mpeg-2 encoding η $ntel οχι μονο πασχει,αλλα ασθενει...μαλλον εχει ηδη πεθανει....χρονια dvd ripper χρονια η ιδια γκρινια απο ολους οσους ειχαν τετοιους επεξεργαστες,χρονια καλυτερος ο athlon αποταν αρχισα το ripping πετουσε 2αρια στη cce οταν οι αλλοι τα φανταζονταν...στο mpeg-4 η amd ειναι λιγο πιο αργη απο την $ντελ βασικα λογω compiling αλλα αν βρεις σωστα compiled για amd πανε το ιδιο σχεδον,ελαχιστα γρηγοροτερος ο intel.αυτα απο το χωρο του dvd,δεν θελω αντιρρησεις για ευνοητους λογους.. :p :P

Link to comment
Share on other sites

σε mpeg-2 encoding η $ntel οχι μονο πασχει,αλλα ασθενει...μαλλον εχει ηδη πεθανει....χρονια dvd ripper χρονια η ιδια γκρινια απο ολους οσους ειχαν τετοιους επεξεργαστες,χρονια καλυτερος ο athlon αποταν αρχισα το ripping πετουσε 2αρια στη cce οταν οι αλλοι τα φανταζονταν...στο mpeg-4 η amd ειναι λιγο πιο αργη απο την $ντελ βασικα λογω compiling αλλα αν βρεις σωστα compiled για amd πανε το ιδιο σχεδον,ελαχιστα γρηγοροτερος ο intel.αυτα απο το χωρο του dvd,δεν θελω αντιρρησεις για ευνοητους λογους.. :p :P

Βασικα η Intel υπερτερει σε εφαρμογες επεξεργασιας βιντεο.Οχι μονο λογο του ΗΤ αλλα και της διαφορετικης αρχιτεκτοικης

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.