Jump to content



6600GT PCIe Volt Mod


spresv

Recommended Posts

Τι να κανω σημερα....Ας μονταρω τη vga..με κολλησε ο Cmos :p

Το θυμα ειναι μια Asus Extreme 6600Gt PCIe με default clocks 500/1000. Ψυξη το σχετικα μετριο block της Asetek, και τα μαμα ψυκτρακια στις μνημες.

Η καρτα default με το cpu στα 2610. (Συντομως και 03/05)

default9uf.th.jpg

Τα ορις της με μαμα ρευμα ειναι κοντα στα 591/1240. Εκει στο 01 ειναι artifact free ενω στο 03 θελει μια μικρη μειωση ο πυρηνας για να μην εχει προβλημα. (Συντομως και 05)

59112408ai.th.jpg 033jq.th.jpg

Παμε τωρα για το mod. Ψαχνουμε για το μικρο σημειωμενο smd. Στις 2 ακρες του θα κολλησουμε ενα ποτενσιομετο (25 στροφων κατα προτιμηση).

mod6io.th.jpg modcomplete0mg.th.jpg complete5sk.th.jpg

Με 1.757 φτανει μεσω forceware τα 615/1310, αλλα μαλλον δεν ειναι καν benchable. Θερμοκρασια idle προ mod ηταν 38-39 και load 46. Idle τωρα 42. load ψαχνεται :001:

Μεχρι αυριο το πρωι θα εχω προσθεσει και 3dmark μετα το mod. Τωρα ειμαι λιγο λιωμα. :p

Enjoy

Link to comment
Share on other sites

βασικα οπως σου ειπα και στο msn και ειπες και εσυ μπανανα το κομμάτι... κάτι παίζει με τη παρτη σου και τις μαζεύεις...

η δικια μου msi agp 6600gt σε Ρ4 3 @ 3,45 εβγαζε 9200 στο 02

και ανέβαζε ανετα χωρις εχτρα ψυξη και ρολόγια 605/1300 απλα ζεστενόταν πολύ και το φουρφούρι της έκανε πολυ θόρυβο...

EDIT

είσαι με single channel Μνημες όμως άρα εισαι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

βασικα οπως σου ειπα και στο msn και ειπες και εσυ μπανανα το κομμάτι... κάτι παίζει με τη παρτη σου και τις μαζεύεις...

η δικια μου msi agp 6600gt σε Ρ4 3 @ 3,45 εβγαζε 9200 στο 02

και ανέβαζε ανετα χωρις εχτρα ψυξη και ρολόγια 605/1300 απλα ζεστενόταν πολύ και το φουρφούρι της έκανε πολυ θόρυβο...

Ρε λεμε οτι ειναι για μενα, ειναι μπανανα, χωρις 2η κουεβντα!

Ψιλοαπογοητευτηκα που αν και πριν το mod πηγε σχετικα καλα ο πυρηνας, μετα το mod που του εδωσα 1.75 9απο 1.45) Πηρε κατι λιγοτερο απο 30Mhz...Και μαλλον οχι σταθερα.

Να σημειωσω οτι οι μνημες ειναι single channel.

Link to comment
Share on other sites

Κληρονομικο χαρισμα λεμε!! Αυτη μεταχειρισμενη την πηρα, αλλα αφου προοριζεται για μενα μπανανα θα ναι, δεν υπαρχει περιπτωση... Τωρα ψαχνω να βρω max stable.

Και εγω έχω συχνά-πυκνά το ταλέντο της...γκαντεμιάς.

Έχετε δεί Radeon X800PRO που όσα volt, ότι και να της κάνεις δεν ξεπερνά ο core τα 517MHz ? :D

Άντε, αν είμαι τυχερός μπορεί με DryIce να πιάσει τα 520 :D

Link to comment
Share on other sites

3-4C σε idle και κατι παραπανω απο 10 σε load.

Αν σας πω οτι τα επιπλεον mhz περνανε μονο απο το test των drivers τι θα μου πειτε? Εστω και 1mhz παραπανω, με οσο ρευμα πεταει artifact! Eλεοc πια, ουτε ο Θεος δεν το θελει!

Link to comment
Share on other sites

Ρε Σταυρο ... Δεν μπορει δηλαδη . Αν ειναι δυνατον ...

Μηπως κατι δεν εκανες καλα ??? Επισης ... Τι τροφοδοτικο εχεις ?

Ρε παιδια, ολοι αυτο μου λενε. Απο τη στιγμη που βλεπω το γ@μoπολυμετρο να αλλαζει ενδειξη καθως γυρναω το pot, τι μπορει να μην εχει γινει σωστα?

Τροφοδοτικο LC Power Scorpio 480, αλλα δεν νομιζω να φτεει αυτο. Τασεις-βραχοσταβλος. Δεν εχω και κανενα αλλο προχειρο να δοκιμασω...

Από πού ανεβάζεις τα ρολόγια ?

Κυριως απο το panel της nvidia, αλλα εχω δοκιμασει και με rivatuner.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, ολοι αυτο μου λενε. Απο τη στιγμη που βλεπω το γ@μoπολυμετρο να αλλαζει ενδειξη καθως γυρναω το pot, τι μπορει να μην εχει γινει σωστα?

Λογικα ειναι ενταξει . Εχεις ελεγξει τα γυρω πινακια ? Οτι δεν εχει πεσει κολληση πουθενα εκει διπλα ?

Στη 2η φωτο σου , φαινεται πως ο διπλανος δρομος εχει παρει λιγακι . Τι συμβαινει εκει ??

Link to comment
Share on other sites

Ακου τώρα μιά φλασιά...που μου ήρθε...

Αν υποθέσουμε ότι το mod που έκανες δουλεύει σωστά....

και επίσης ότι οι θερμοκρασίες που μετράς είναι σωστές ....οπότε δέν σε κόβουν.

Μήπως ??....λέω μήπως...

Επειδή η καρτούλα δέν παίρνει εξωτερική τροφοδοσία....αλλά περιορίζετε στην τροφοδοσία που τις δίνει η θύρα.....είναι ο λόγος που δέν μπορεί να δουλέψει παραπάνω ??

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ειδα πιο πανω στη φωτο οτι δεν εχει υποδοχη για molex η καρτα. Μηπως δε μπορει να δωσει αλλο το pci-e? Υποθεση ειναι κι αυτο και ισως και μπουρδα...

EDIT: Με προλαβες Τασο :)

Link to comment
Share on other sites

Κολληση δεν εχει πεσει πουθενα. Ουτε διπλα ουτε πουθενα. Ο διαδρομος που λες απλα εχει λιγη παστα επανω γι αυτο φενεται ετσι παραμορφωμενος. Πριν την βαλω πανω το τσεκαρα 100 φορες, και με το ματι, και με το πολυμετρο, δεν ακουμπαει πουθενα αλλου εκτος απο τις ακρες του smd, και τα καλωδια ειναι και ελαφρως ανασηκωμενα για να μην ακουμπανε στο pcb.

Εβλεπα τα παληκαρια στο vr-zone που το δοκιμασαν πανω σε μια gainward η οποια πηγε 658/1375. Ελεος, στο πηγαδι κατουρησα? Μηπως κλεβω τα mhz κανενος και αυτη ειναι η τιμωρια μου?

Link to comment
Share on other sites

λογικη η απορια. Σας παραπεμπω στο αντιστοιχο αρθρο του vr-zone που ειδα και το mod.

http://www.vr-zone.com.sg/?i=1636&s=3

Ουτε αυτη εχει molex. Πως σκ@τα πηγε τοσο ψηλα? θα μου πεις απ'οτι λενε ειναι η γρηγοροτερη αεροψυκτη 6600, αλλα και παλι. Αλλο να τρωει τοιχο στα 30-40mhz παραπανω και αλλο να μην ανεβαινει ΚΑΘΟΛΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.