Jump to content



Ενσωματωση υποτιτλων σε AVI (?)


Chosen

Recommended Posts

Λοιπον, απεκτησα καμια 100αρια ταινιουλες σε Divx format και τα σχετικα ψιλα απο υποτιτλους. Τελος παντων, επικρατει ενα χαος, ενας φακελος με ολες τις ταινιες και ενας φακελος με καποιους απο τους υποτιτλους, ελληνικους γαλλικους, αγγλικους, ενα σωρο format (sub, srt, txt κλπ)

Ο στοχος μου ειναι να ενσωματωσω ενα σετ υποτιτλων στο AVI (π.χ. μονο αγγλικα ή μονο ελληνικα) ετσι ωστε να το μετατρεψω με το ταχυτατο batch conversion του WinAvi σε VCD, SVCD ή DVD (αναλογα με το μεγεθος).

Ειχα βρει λυση με ενα προγραμμα (TMPGEnc) στο οποιο επρεπε να κανω μια μπινια (Multimedia file support -> High priority) και εχοντας τους υποτιτλους σε συγκεκριμενο format στον ιδιο φακελο με την ταινια και με το ιδιο filename, γινοτανε η δουλεια και το αποτελεσμα ηταν κι ολας ετοιμο για VCD/SVCD.

Καταφερα κι εκανα μια ταινια ετσι και μετα παπαλα. Δεν ξαναδουλεψε ποτε, οτι format υποτιτλων κι αν δοκιμασα, και οτιδηποτε αλλο συνδιασμο/πειραμα.

Ξερει κανεις καποιον τροπο για να γινει αυτη η δουλεια;

Link to comment
Share on other sites

Τα σεναρια ειναι αρκετα.

1)Εχεις στον ιδιο φακελο την ταινια και τους υποτιτλους με ακριβως το ιδιο ονομα περα απο την καταληξη τοτε παιζοντας τες με το bsplayer οι υποτιτλοι μπαινουν αυτοματα σε ενα layer της ταινιας.

2)Μεσω καποιου dub ( virtual or Nan ) μπορεις να περασεις στην ταινια τους υποτιλτους σαν εικονες bmp με οτι αυτο συνεπαγεται.

Link to comment
Share on other sites

To BS Player κανει Playback με τους υποτιτλους, εγω θελω να τους ενσωματωσω μονιμα σε ενα αρχειο οποιουδηποτε φορματ :)

Με το VirtuaDub παλεψα λιγο, αλλα δεν βρηκα ακρη για αυτη την λειτουργια...

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει νας πας στα φιλτρα. Και να βαλεις το καταλληλο φορτωνοντας παραλληλα και το αρχειο με το τους υποτιτλους(sub, srt). Βεβαια θα πρεπει να κανεις ξανα encoding.

Νομιζω υπαρχουν δυο φιλτρα για το VirtualDub. Δεν ειναι δυσκολο να τους βρεις.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που θες να κανεις δεν ειναι τιποτα δυσκολο, θες μονο το virtualdub και το vobsub που θα σου βαλει ενα φιλτρο για υποτιτλους στο virtualdub, απο εκει και περα τα πραγματα ειναι ευκολα....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
Αρχική απάντηση από figo

Για να μην ανοιγω καινουριο thread θα μπορουσε καποιος να μου πει πως γινεται οταν ενσωματωνω υποτιτλους με virtual dub η nandub να αυξησω το μεγεθος τους;

Υπαρχει λεπτομερης οδηγός εδω:

GUIDE: ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΜΟΝΙΜΩΝ ΥΠΟΤΙΤΛΩΝ ΣΕ AVIs ΜΕ ΤΟ VIRTUAL DUB

Link to comment
Share on other sites

αυτο το προβλημα εχω και εγω αλλα νομιζω πως διορθωνεται απο το εξης

διαλεγεις υποθετω για υποτιτλους το testsub (νομιζω και με το subtitler το ιδιο γινεται)

επιλεγεις υποτιτλους και πας στο styles

εκει που λεει font διαλεγεις γραμματοσειρα και μεγεθος και χρωμα και στυλ

δε το εχω δοκιμασει αλλα λογικα απο εκει γινεται

δοκιμασε το και πες μου αφου ενδιαφερει και μενα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sakis_the_fraud

δοκιμασε το ConvertXtoDvd.

κανει ολα αυτα που θες γρηγορα και ευκολα...

+1

αρκει να εχεις στον ιδιο φακελο subs-avi με ιδιο ονομα..

το προγραμματακι ειναι γραμμενο για αμερικανακια..πανευκολο!

Link to comment
Share on other sites

@ lefteriz το avisub φαινεται ωραιο προγραμμα αλλα δυστυχως μου δημιουργει μονο ενα αρχειο ~43 ΜΒ

αυτο που θελω να κανω ειναι να ενσωματωσω τους υποτιτλουw στο avi κ μετα με το Sony Ericsson Media Studio να φτιαξω ενα αρχειο 3gp για να προβαλλω την ταινια μεσα απο το κινητο μου,

γιαυτο θελω να μεγαλωσω τους υποτιτλους

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.