Jump to content



EIZO S1910 ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ


Iannis

Recommended Posts

  • Replies 230
  • Created
  • Last Reply
Την δοκιμασα με far cry και call of duty,και τα γραφικα και η κινηση ειναι απιστευτα.Gosting δεν εχει.Τα παιζω σε αναλυση 1280-1024 -60 hz,με pentiem 4 3.0 -nvidia 6800gt,σε mode very high.Το προβλημα ειναι με το pro evolusion soccer 4 που μου κανει καποιες καθετες γραμμες στα γραφικα.Δοκιμασα στο analog 1280-1024-70 hz και δειχνει να διορθωνεται ,αλλα οχι τελειως.Η επιλογη ειναι δικια σου!

τελικα δεν φταιει φυσικα η οθονη για το P E soccer ,απλα επρεπε να ενεργοποιησω το vertical sync στους drives της καρτας γραφικων και εξαφανιστηκαν ολες οι γραμμες στα γραφικα.(το διαβασα στο καινουργιο PC WORLD).

Αν διαβάσεις και παραπάνω θα δεις οτι και αλλοι εχουν αυτο το προβλημα.

Φταιει το συγκεκριμένο παιχνίδι

Link to comment
Share on other sites

τελικα δεν φταιει φυσικα η οθονη για το P E soccer ,απλα επρεπε να ενεργοποιησω το vertical sync στους drives της καρτας γραφικων και εξαφανιστηκαν ολες οι γραμμες στα γραφικα.(το διαβασα στο καινουργιο PC WORLD).

Αν διαβάσεις και παραπάνω θα δεις οτι και αλλοι εχουν αυτο το προβλημα.

Φταιει το συγκεκριμένο παιχνίδι

οσοι εχουν τετοιου ειδους προβλημα,ας κανουν αυτο που εκανα εγω.το PE soccer τωρα παιζει τελεια!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παίδες, χτές αγορασα και εγω την υπεροχη αυτη οθονιτσα. Υπεροχη στα χρωματα, πραγματικα μετα απο λιγο πειραγμα στις ρυθμίσεις δεν ξεχωρίζω τη διαφορά με CRT τουλάχιστον στα χρώματα.

Βέβαια έχω τις ενστάσεις μου, στα παιχνίδια έχει μπόλικο ghosting, ειδικά στα σκοτεινά σημεια που λογικα το overdrive δεν ισχύει (αφού υποθέτω ότι πιάνει μόνο για τα midtones). Δοκίμασα συγκεκριμένα τα jedi knight: jedi academy και halflife 2. Δεν έχω και τον πλεον γρηγορο υπολογιστή με αποτέλεσμα να χάνει αρκετά που και που σε framerate αλλά είμαι σίγουρος ότι δέν φταίει αυτό. Χρησιμοποιώ 1280x1024 στα 60 Hz με DVI.

Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να μειωθεί το ghosting? κάποιοι εδώ μέσα ανέφεραν ότι δέν υπάρχει καθόλου ενώ ο Drakoulis ανέφερε πώς πέρασε drivers και βελτιώθηκε η κατάσταση. Aλήθεια ρε φίλε τι drivers?

Επίσης δέν είδα καμία μα καμία διαφορά μεταξύ DVI και αναλογικού παρότι κόλλησα την μούρη μου στην οθόνη. Σύνδεσα και τα δύο καλώδια και άλλαζα διαδοχικά με το πληκτρο 'S', η οξύτητα και τα χρώματα ήταν ακριβώς τα ίδια.

Ααααα Τέλος βρήκα 4 καμμένα pixels. Συγκεκριμένα είναι 4 φωτεινά σε μάυρο φόντο και ειληκρινά δέν ενοχλούν καθόλου, με το ζόρι τα βρίσκω ( πρέπει να είναι subpixels). Τί με συμβουλέυετε να κάνω?

Να στείλω την οθόνη απο δευτέρα για αλλαγή? Κι αν μου τύχει και η δεύτερη οθόνη το ίδιο. Συνέχεια το ίδιο πράγμα θα γίνεται?

Ή να περιμένω λίγο καιρό και να δηλώσω μετά τα καμμένα pixels. Ένας πωλητής σε κάποιο μαγαζί μου είχε πεί πως κάποιοι που αγοράζουν LG παρακαλάνε να τους βγεί στα 2 χρόνια καμμένο pixel ώστε να ζητήσουν αλλαγή απο την εταιρία. Η εταιρία τότε πιθανόν να μήν έχει σε stock το παλιό πλέον μοντέλο και να τους δώσει κάποιο καινούριο και καλύτερο. Λέτε να γίνει τιποτα τέτοιο σε κανα πεντάμηνο με τις EIZO. Nα μήν έχουν δηλαδή την s1910 και να μου την αντικαταστήσουν με κάποιο πιο καινούριο μοντέλο? Ή λέτε να μου πούνε καμιά μ...κία, γιατί δέν την δήλωσες πιό νωρίς?

Όποιος ξέρει περι του θέματος παρακαλείτε να μιλήσει σύντομα.

Χίλια ευχαριστώ!!! :109:

Link to comment
Share on other sites

πέρασα drivers για την οθόνη (από το CD) και ξανά τους drivers την κάρτας γραφικών (catalyst 5,11).

Η έιζο έχει 6 μηνες ο πιξελ. σε 6 μήνες δεν νομίζω να έχει αλλάξει μοντέλο ουτε να έχει εξαντληθει αυτό.

Αν δεν σε ενοχλούν τα πιξελ κράτα την. Αν σε ενοχλούν άλλαξέ την

Link to comment
Share on other sites

πέρασα drivers για την οθόνη (από το CD) και ξανά τους drivers την κάρτας γραφικών (catalyst 5,11).

Η έιζο έχει 6 μηνες ο πιξελ. σε 6 μήνες δεν νομίζω να έχει αλλάξει μοντέλο ουτε να έχει εξαντληθει αυτό.

Αν δεν σε ενοχλούν τα πιξελ κράτα την. Αν σε ενοχλούν άλλαξέ την

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Κάτοχος και εγώ της S1910 εδώ και 4 μήνες θα έλεγα ότι με κουράζει τα μάτια και νομίζω ότι φταίει η ανάλυση της οθόνης και η φωτεινότητα της την οποία έχω ρίξει στο 40 μάλλον θέλει καλύτερη ρύθμιση. Ένα πράγμα που με ενοχλεί είναι ότι όταν είναι όλα τα φώτα κλειστά δεν βλέπεις τα κουμπιά της οθόνης και δεν μπορείς να κάνεις ρυθμίσεις αααα και ο μικρός θόρυβος που βγάζει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Κάτοχος και εγώ της S1910 εδώ και 4 μήνες θα έλεγα ότι με κουράζει τα μάτια και νομίζω ότι φταίει η ανάλυση της οθόνης και η φωτεινότητα της την οποία έχω ρίξει στο 40 μάλλον θέλει καλύτερη ρύθμιση. Ένα πράγμα που με ενοχλεί είναι ότι όταν είναι όλα τα φώτα κλειστά δεν βλέπεις τα κουμπιά της οθόνης και δεν μπορείς να κάνεις ρυθμίσεις αααα και ο μικρός θόρυβος που βγάζει.

θορυβος?????????

Σε text mode την φωτηνοτητα την εχω στο 25

Text mode = internet (mozilla IE) word klp

pictire mode= photoshop klp

gemes = sRGB

αυτες τις ρυθμησεις εχω μετα απο σχετικό ψαξιμο και τα graphics patters toy Silverfast Pro studio (προγραμμα για επαγκελματικο scanner)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 5 weeks later...
  • 2 weeks later...

Γεια σας παιδια!Είναι το πρώτο μου post στο site αν και ο λόγος που αποφάσισα να γράψω δεν είναι και ο καλύτερος. Έγινα κάτοχος μιας s1910 εδώ και δέκα μέρες χαρούμενος θα μπορούσα να πώ μέχρι χθές αφού εικόνες, φωτογραφίες κ τα λοιπά ήταν καταπληκτικά. Ξαφνικά παρατήρησα όταν έβλεπα ταινία ότι όταν υπάρχει μαύρο φόντο(εντελώς μαύρο όμως) παρατηρώ δύο ελαφρώς λευκές λωρίδες κάτι σαν θάμπωμα οι οποίες τέμνονται μεταξύ τους(κάτι σαν σταυρός).Εμφανίζεται μόνο σε μαύρο φόντο με οποιαδήποτε ρύθμιση και αν αλλάξω.Την δοκίμασα και σε άλλο υπολογιστή αλλά τίποτα πάλι τα ίδια!Μπορεί κάποιος πιθανότατα κάτοχος ενός ίδιου μοντέλου να μου πει αν είναι φυσιολογικό αυτό?Η έστω κάποιος να μου εξηγήσει τι είναι γιατί η προηγούμενή οθόνη ήταν crt sony g220 και δεν γνωρίζω πολλά από tft?Κοντεύω να τρελαθώ γιατι μάζευα πολύ καιρό τα χρήματα για να πάρω μία τέτοια οθόνη και θέλω να μάθω αν είναι όντως προβλημα γενικά στις s1910 ή πιθανότατα είναι πρoβληματική?Help!!!:103:

Link to comment
Share on other sites

Ok ... καταρχάς στο κάνει σε όλες τις περιτπώσεις που έχει μαύρο φόντο ήμόνο όταν βλέπεις ταινία.Δοκίμασε να ανοιξεις το paint και να βάλεις μαυρο παντού να δεις αν θα εμφανιστεί ο σταυρός. Δοκίμασε και άλλο πρόγραμμα να δεις την ταινία μήπως και φταίει το πρόγραμμα....

Link to comment
Share on other sites

Ok ... καταρχάς στο κάνει σε όλες τις περιτπώσεις που έχει μαύρο φόντο ήμόνο όταν βλέπεις ταινία.Δοκίμασε να ανοιξεις το paint και να βάλεις μαυρο παντού να δεις αν θα εμφανιστεί ο σταυρός. Δοκίμασε και άλλο πρόγραμμα να δεις την ταινία μήπως και φταίει το πρόγραμμα....

Tα δοκιμασα όλα σε καθε περιπτωση(background, paint, ταινια, παιχνιδι) αλλαξα και τις ρυθμισεις αλλά το προβλημα παραμενει, μονο στο μαυρο συμβαινει αυτό, σε αλλα χρωματα δεν το παρατηρω ή ισως δεν μπορώ να το διακρινω....

Link to comment
Share on other sites

DVI ή VGA ? Μήπως φταίει η σύνδεση ? Αν την βγάλεις εκτός σύνδεσης βγάζει το ίδιο ?
Το δοκίμασα κι αυτό και με τα δύο και επίσης τη δοκίμασα και σε άλλο υπολογιστή μήπως και φταει η κάρτα γραφικών μου! Το θέμα είναι ότι δεν καταλαβαίνω τι μπορεί να είναι. Την αγόρασα από το Τechnixx πήρα τηλ και μου είπαν ότι μάλλον φταίνε οι ρυθμίσεις και τηλεφώνησα και στην eizo και μου είπαν να κανω τα δύο παραπάνω τώρα περιμένω τη δευτέρα να ξαναμιλήσω!
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση οι οθόνες σας κλείνουν ας πούμε μετά από 10 λεπτά που δεν θα κάνετε κάποια κίνηση στον υπολογιστή σας?

Εμένα μένει συνέχεια ανοιχτή και πρέπει να τι κλείνω απο το κουμπί:120:

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση οι οθόνες σας κλείνουν ας πούμε μετά από 10 λεπτά που δεν θα κάνετε κάποια κίνηση στον υπολογιστή σας?

Εμένα μένει συνέχεια ανοιχτή και πρέπει να τι κλείνω απο το κουμπί:120:

Οθόνη να κλείνει (να πηγαίνει σε sleep mode) από μόνη της δεν έχω δει.

Μήπως εννοείς τις ρυθμίσεις σε επίπεδο screen saver/power save από τα ίδια τα windows που μπορείς να στέλνεις σε stand-by κατάσταση την οθόνη?

Link to comment
Share on other sites

Οθόνη να κλείνει (να πηγαίνει σε sleep mode) από μόνη της δεν έχω δει.

Μήπως εννοείς τις ρυθμίσεις σε επίπεδο screen saver/power save από τα ίδια τα windows που μπορείς να στέλνεις σε stand-by κατάσταση την οθόνη?

Ναι εννοώ ότι την έχω βάλει να βγαίνει σε stand by σε 10 λεπτά από τα windows και δεν γυρίζει σε stand by όταν δεν χρησιμοποιώ το pc.Είδα και τις ρυθμίσεις της eizo αλλά.....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.