Jump to content



EIZO S1910 ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ


Iannis

Recommended Posts

  • Replies 230
  • Created
  • Last Reply

Το ξέρω οτι είναι υποκειμενικό, αλλά ας γράψει κάποιος που την έχει πως είναι και στα FPS. Γιατί ο μόνος λόγος που δεν την έχω πάρει ακόμα είναι οτι παίζω κάμποσα games και με ενδιαφέρει πολύ το θέμα. (Μη μου πείτε για TN κλπ κλπ). Επειδή έχω δει 19'' 25αρα και ηταν εντελώς άθλια (LG 1910) δεν έχω καμία τέτοια όρεξη.

Link to comment
Share on other sites

Mythos εγω δεν εχω την συγκεκριμενη οθονη, αλλα ειμαι στο τσακ να την αγορασω, αν και τα λεφτα ειναι αρκετα.(βεβαια μιλαμε για EIZO οποτε λογικο ειναι να ειναι πολλα τα λεφτα σε σχεση με αλλες μαρκες).

Φανταζομαι ομως οτι για FPS που θελεις να παιζεις, οπου οι κινησεις ειναι αμεσες και καποιες φορες αποτομες δεν κανει η συγκεκριμενη οθονη, οσο κι αν εχει χαμηλους χρονους σε midtones.

Στην θεση σου θα κοιτουσα την Samsung 930BF.Εχει πολυ καλυτερους χρονους αποκρισης, αρκετα καλη στατικη εικονα, και σιγουρα πολυ πιο φθηνη σε σχεση με την EIZO.Γενικοτερα η συγκεκριμενη Samsung απευθυνεται σε gamerσ καθαρα.

Link to comment
Share on other sites

Αν διαβάσεις το προηγούμενο post μου θα δείς οτι δεν ενδιαφέρομαι για ΤΝ οθόνη. Αν ήταν να πάω εκεί υπάρχουν πολλές επιλογές, αλλα σίγουρα δεν θα κοίταγα για VA και ειδικά στα λεφτά της 1910.

Link to comment
Share on other sites

Αν κοιτάξεις στο skroutz θα δείς οτι ξεκινάει απο 560 (για Ελλάδα πάντα). Αλλά δεν πρέπει να είναι επίσημη εισαγωγή οπότε χάνεις την εγγύηση. Το e-shop την έχει 620 και νομίζω οτι είναι στα επίσημα (αν και πλέον δεν υπάρχει στη λίστα στο eizo.gr). Δυστυχώς κανείς δεν την έχει με το Arcswing που είναι πολύ ωραίο και λειτουργικό.

Link to comment
Share on other sites

Αν κοιτάξεις στο skroutz θα δείς οτι ξεκινάει απο 560 (για Ελλάδα πάντα). Αλλά δεν πρέπει να είναι επίσημη εισαγωγή οπότε χάνεις την εγγύηση. Το e-shop την έχει 620 και νομίζω οτι είναι στα επίσημα (αν και πλέον δεν υπάρχει στη λίστα στο eizo.gr). Δυστυχώς κανείς δεν την έχει με το Arcswing που είναι πολύ ωραίο και λειτουργικό.

Ναι αν διαβάζεις ωρες e-books.

Δεν ανεβοκατεβαινει ομως και αν το γραφειο με την καρεκλα σου δεν ειναι υψομετρικά σωστα την πατησες.

Μετα εαν κάποιος θελει πουλιέται εξτρα. Τωρα το κοστος κατω απο 600 χλωμο το βλεπω. Η ΕΙΖΟ αποσιρει τα πλαια μοντελα αντι να μυώνει τις τιμές.

Την εχουν δει αυτοκράτορες στο χωρο

Link to comment
Share on other sites

Αν κοιτάξεις στο skroutz θα δείς οτι ξεκινάει απο 560 (για Ελλάδα πάντα). Αλλά δεν πρέπει να είναι επίσημη εισαγωγή οπότε χάνεις την εγγύηση. Το e-shop την έχει 620 και νομίζω οτι είναι στα επίσημα (αν και πλέον δεν υπάρχει στη λίστα στο eizo.gr). Δυστυχώς κανείς δεν την έχει με το Arcswing που είναι πολύ ωραίο και λειτουργικό.

Καμία εγγύηση δεν χάνεις. Η ΕΙΖΟ δίνει πανευρωπαϊκή εγγύηση. Απλά δεν έχεις το 0 pixel για τους πρώτους 6 μήνες, που δίνει η Ελληνική αντιπροσωπεία για τις οθόνες που δίνει η ίδια στην ελληνική αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αν διαβάζεις ωρες e-books.

Δεν ανεβοκατεβαινει ομως και αν το γραφειο με την καρεκλα σου δεν ειναι υψομετρικά σωστα την πατησες.

Μετα εαν κάποιος θελει πουλιέται εξτρα.

Τόσα e-books που έχω, μια χαρά θα βόλευε... Έχεις καμια ιδέα πόσο κάνει extra;

Τωρα το κοστος κατω απο 600 χλωμο το βλεπω. Η ΕΙΖΟ αποσιρει τα πλαια μοντελα αντι να μυώνει τις τιμές.

Την εχουν δει αυτοκράτορες στο χωρο

Και όμως τόσο λένε sto site τους (560)...

Link to comment
Share on other sites

Απλά δεν έχεις το 0 pixel για τους πρώτους 6 μήνες, που δίνει η Ελληνική αντιπροσωπεία για τις οθόνες που δίνει η ίδια στην ελληνική αγορά.

Ναι, αυτό ενούσα και εγώ, αλλά δεν το διευκρίνησα. Αυτό το 0-pixel όμως αξίζει τα extra λεφτά που έχει η οθόνη στους εξουσιοδοτημένους αντιπροσώπους. 60Ε είναι η διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ας πούμε τωρα και για παιχνίδια.

Το τεστ εγινε με την S1910 και τη παρακάτω συνθεση PC

1- Falcon 4 (original)

2- Falcon 4 al. Forces

3- Age of Empires III

4- FS-2004

5- LockON

P4 3,2 -> 4GHz WC

CORSAIR 1GB (2X512 550MHZ 3-4-4-8)

2 WD-74GB RAPTOR RAID 0

2 MAXLINE III 300GB

ENERMAX 600W PSU

ATI X700 256 MB-RAM

Το πιό απετιτικό σε FPS ειναι το Falcon και το FS σε full tarrain details

Ανάλυση 1280χ1024 32 bit

Το να πετάς με F-16 στα 200 πόδια πάνω από πόλη η ταχύτητα εναλλαγής του τοπίου ειναι αστραπιαία (μ' αρεσει που χρησιμοποιουν far cray και παρόμοια fps για τεστ γραφικών)

Συμπέρασμα

Το ποτάμι δεν γυριζει πίσω

Κανένα προβλημα με ghosting και τα χρώματα φανταστικά.

Καλήτερα απο το προηγούμενο CRT 17'' EIZO T57S (trinitron monitor)

Link to comment
Share on other sites

Εγω αυτό που έχω να πώ μετά απο δοκιμές σε πολλά (και γρήγορα) παιχνίδια είναι οτι ghosting δεν μπόρεσα να δω.

Τη δοκίμασα σε NFS most wanted, Quake 4, Serious sam 2, Black&White 2, NBA 06, Sim city 4, GTA και μερικά άλλα.

Ειδικά για το fable το είχα δει σε μια lg 1910 και είχα φρίξει. Στην eizo είναι πάρα πολύ καλο. Ghosting δεν κατάφερα να δώ. Το video στην αρχή είναι θολό απο μόνο του (και σε χαμηλότερη ανάλυση) οπότε δεν μπορείς να βγάλεις συμπεράσματα.

Το μόνο σίγουρο είναι οτι η 9800pro μου θέλει αναβάθμιση. Πάντως στο black&white που παίζω σε 1024 το interpolation είναι αρκετά καλό. Φυσικά παντα η native ανάλυση είναι η κορυφαία, αλλα θέλει και γερό hardware.

Link to comment
Share on other sites

καλωσήρθες στη παρέα!!!!, άλλαξε το post σου στα ελληνικά γιατί θα σε κράξουν!!! δεν είμαι σίγουρος για αυτό που λες , αλλά το ghosting είναι στις γρήγορες κινήσεις-εναλλαγές καρε/χρωμάτων κλπ- να βλέπεις από την αντίθετη μεριά κίνησης του αντικειμένου που ακολουθούν τα μάτια σου, μια ξεθωριασμένη σκια απο τα χρώματα του αντικειμένου.....αν φυσικά δε κάνω λάθος!:p

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που έπαιξα το Προ evolution 5, σε εΐζο 1910 διέκρινε ότι έκανε κάποιες γραμμές λίγο ενοχλητικές που δεν τις έκανε σε CRT monitor που το έπαιξα. Αυτό είναι το ghosting?

Μην περιμενεις την ιδια κινηση με την crt.Αυτο που εχω παρατηρηση εγω ειναι οτι θελει ενα μισαωρο για να ζεσταθει και μετα παει καλυτερα στην κινηση.

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι άλλο ρε παιδιά ..... προσπάθησα να ψάξω κάτι στο internet για μια ώρα περίπου με τη φωτεινότητα ρυθμισμένη γύρω στο 55 και με πονέσανε τα μάτια μου .... συμβαίνει και σε άλλους αυτό? (Συγγνώμη για τα greeklish στο προηγούμενο post που έκανα δεν το ήξερα .... κι ευχαριστώ για το καλωσόρισμα .... να είστε όλοι καλά ... παρακολουθώ καιρό το forum αλλά δεν είχα κάνει post τόσο καιρό)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.