Jump to content



EIZO S1910 ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ


Iannis

Recommended Posts

Δηλαδή δεν μπορείς να κάνεις dualview με τις DVI και D-Sub εξόδους μια κάρτας γραφικών? Εγώ ενδιαφέρομαι να συνδέσω το TFT και το CRT ταυτόχρονα για εφαρμογές κτλ, και να έχω και την tv συνδεδεμένη στο Tv-out, δεν γίνεται?

Αυτό είναι θέμα κάρτας γραφικών, πιστεύω...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 230
  • Created
  • Last Reply
Δηλαδή δεν μπορείς να κάνεις dualview με τις DVI και D-Sub εξόδους μια κάρτας γραφικών? Εγώ ενδιαφέρομαι να συνδέσω το TFT και το CRT ταυτόχρονα για εφαρμογές κτλ, και να έχω και την tv συνδεδεμένη στο Tv-out, δεν γίνεται?

Εννοείται ότι γίνεται, σε ότι συνδυασμό θέλεις. Και TFT με CRT και 2 TFT, και 2 CRT και στην μία CRT να βάλεις adpator DVi-->D-Sub.

Μέχρι πριν 3 μήνες που πούλησα ένα NEC 1510NX TFT, είχα στην GF4200ti και το 15" και το 17" συνδεδεμένα ταυτόχρονα.

Link to comment
Share on other sites

Και με την EIZO L578 που έχω εγώ και με την FSC P19-2, μπορείς να αλλάξεις το σήμα εισόδου απλά πατώντας 1 κουμπί.

Αν έχεις τα λεφτά, προτείνω την ΕΙΖΟ. Έχει πιο ζωντανά χρώματα από την Fujitsu.

Αυτο γινεται οπως εχω αναφερει σε κανα δυο ποστς μου παραπανω λογο του 10bit gamma correction που εχει η Eizo εναντι του 8bit gamma correction που εχει η FS.

Παω για την Eizo κατα 99%.

Αυτοι της Εizo εχουν τιποτα κολπα στην εγγυηση για την αποσταση που πρεπει να εχουν τα καμμενα pixels κτλ ... ?

---> Too bad που η Εizo δεν εχει και auto configure οπως οι Samsung με το οποιο κανει adjust την εικονα που δειχνει στην οθονη ..και με αυτο εννοω τα H.Size και H.Position και τα V.Size και V.Position που εχουν οι CRT.

Γιαννη, σε ευχαριστω μια φορα ακομα, ησουν κατατοπιστικοτατος ! :D

Link to comment
Share on other sites

---> Too bad που η Εizo δεν εχει και auto configure οπως οι Samsung με το οποιο κανει adjust την εικονα που δειχνει στην οθονη ..και με αυτο εννοω τα H.Size και H.Position και τα V.Size και V.Position που εχουν οι CRT.

Ποιος είπε ότι δεν έχει; :105:

Link to comment
Share on other sites

Αυτο γινεται οπως εχω αναφερει σε κανα δυο ποστς μου παραπανω λογο του 10bit gamma correction που εχει η Eizo εναντι του 8bit gamma correction που εχει η FS.

Παω για την Eizo κατα 99%.

Αυτοι της Εizo εχουν τιποτα κολπα στην εγγυηση για την αποσταση που πρεπει να εχουν τα καμμενα pixels κτλ ... ?

---> Too bad που η Εizo δεν εχει και auto configure οπως οι Samsung με το οποιο κανει adjust την εικονα που δειχνει στην οθονη ..και με αυτο εννοω τα H.Size και H.Position και τα V.Size και V.Position που εχουν οι CRT.

Γιαννη, σε ευχαριστω μια φορα ακομα, ησουν κατατοπιστικοτατος ! :D

Η διεθνης εγγυηση δεν αναφερει τιποτα για 0 pixel. Αυτην την δεινει η Ελληνική αντιπροσωπία.

Εχει και παραεχει. Οι καλές TFT οθονες δεν χρειαζονται ρυθμησεις γεωμετριας γιατι εκ κατασκευής η γεωμετρία ειναι τελεια

Link to comment
Share on other sites

Στο περιπου ποσο δηλαδη? Αν μιλαμε για 20 ευρω πχ δε νομιζω οτι αξιζει να περιμενει

Product number

Manufacturer's product number Manufacturer Description Availability: Price in EUR

including VAT 552 €

S1910 - K EIZO S1910 - K, (Black), LCD 19" EIZO FlexScan, 1000:1, 178/178

http://www.greek-shops.de/eshop/design3/index.po?ShopID=45&ProdNr=-371

ΜΕΣΑ ΚΑΙ Ο ΦΑΠΑ

660 την πηρα 552 € την εχεουν οι γερμανοί

100 euro ειναι διαφορά

Link to comment
Share on other sites

Σωστα..και στα specs της οθονη δεν αναφερει πουθενα οτι αλλαζεις το contrast..δεν πρεπει να εχει τετοια επιλογη..

Αντιθετως αλλαζει αυτο με τα χρωματα οπως αναφερεις.

--> Με το software μπορεις να αλλαξεις contrast ή κατι αλλο που δεν μπορεις απευθειας απο την οθονη ?

Όταν η οθόνη είναι συνδεδεμένη με DVI τότε δεν μπορείς να αλλάξεις το contrast καθώς και κάποιες άλλες παραμέτρους, διότι υποτίθεται ότι αυτές οι πληροφορίες μεταφέρονται από την κάρτα VGA στην οθόνη αυτόματα.

Όταν την συνδέσεις με το VGA, τότε έχεις δυνατότητα επέμβασεις σε κάποιες παραπάνω ρυθμίσεις όπως το contrast κλπ.

Εννοείται φυσικά ότι η ποιότητα της είκόνας σε DVI σύνδεση είναι καλύτερη!

Α, ξέχασα! Καλοδούλευτη η οθόνη σου φίλε μου!

Μπορείς να δοκιμάσεις κανένα FPS να μας πείς πόσο ghosting έχει;

Πάντως στη δική μου την L568, το να παίξω παιγνίδια τύπου Quake είναι αδύνατον! Πολύ ζαλάδα...

Link to comment
Share on other sites

Product number

Manufacturer's product number Manufacturer Description Availability: Price in EUR

including VAT 552 €

S1910 - K EIZO S1910 - K, (Black), LCD 19" EIZO FlexScan, 1000:1, 178/178

http://www.greek-shops.de/eshop/design3/index.po?ShopID=45&ProdNr=-371

ΜΕΣΑ ΚΑΙ Ο ΦΑΠΑ

660 την πηρα 552 € την εχεουν οι γερμανοί

100 euro ειναι διαφορά

Γιαννη απο οτι διαβαζω και απο την sa1901 που ψωνιζει απο Γερμανια συχνα αλλα και απο τα γερμανικα site που κοιταω, οι τιμες ειναι εξ'αρχης χαμηλοτερες.

Η συγκεκριμενη οθονη εχει κανα μηνα που βγηκε στο εμποριο και πιστευω οτι κατα τα Χριστουγεννα αν πεσει η τιμη της.

Βεβαια και οταν θα πεσει ποσο θα πεσει .. καμια 100αρα ευρω ελπιζω το πολυ αλλα ετσι και αλλιως εγω την χρειαζομαι αμεσα :001:

--> Για να εκμεταλλευτεις αυτη την οθονη θες και μια καλη καρτα ή θες μια καρτα που να δινει απλως τις αναλυσεις που ζητα η οθονη ?

Αντε να πεις για τις αναλυσεις και το refresh rate οτι το δινει η καρτα εκεινο για το 10bit gamma correction που εχει η Eizo για περισσοτερα χρωματα θες κατι συγκεκριμενο απο την καρτα ?

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη απο οτι διαβαζω και απο την sa1901 που ψωνιζει απο Γερμανια συχνα αλλα και απο τα γερμανικα site που κοιταω, οι τιμες ειναι εξ'αρχης χαμηλοτερες.

Η συγκεκριμενη οθονη εχει κανα μηνα που βγηκε στο εμποριο και πιστευω οτι κατα τα Χριστουγεννα αν πεσει η τιμη της.

Βεβαια και οταν θα πεσει ποσο θα πεσει .. καμια 100αρα ευρω ελπιζω το πολυ αλλα ετσι και αλλιως εγω την χρειαζομαι αμεσα :001:

--> Για να εκμεταλλευτεις αυτη την οθονη θες και μια καλη καρτα ή θες μια καρτα που να δινει απλως τις αναλυσεις που ζητα η οθονη ?

Αντε να πεις για τις αναλυσεις και το refresh rate οτι το δινει η καρτα εκεινο για το 10bit gamma correction που εχει η Eizo για περισσοτερα χρωματα θες κατι συγκεκριμενο απο την καρτα ?

100 EURO ΕΧΕΙ ΠΈΣΕΙ ΗΔΗ

Κοιτα γενικά μια αξιοπρεπή καρτα

Εγω προτιμω ΑΤΙ λογω χρωματων και video.

Για games θα σου ελεγα Nvidia.

Αυτο που ρωτας ειναι σαν να εχεις μια Ferrari και εσωτερικά εχει μηχανη παπιού.

Μια σοβαρή υλοποίηση σε ΑΤΙ και εισαι μια χαρα. Ουτε των 50 € αλλα και ούτε των 500.

Link to comment
Share on other sites

Εσκασε μυτη και στο Πλαίσιο

ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΑΦΙΞΕΙΣ

S1910 K- Black (Κατασκευαστής : EIZO) ΚΩΔΙΚΟΣ : 791822

EIZO S1910 K- Black

€ 670.00

TFT 19''

S1910 (Κατασκευαστής : EIZO) ΚΩΔΙΚΟΣ : 791814

EIZO S1910

€ 660.00

TFT 19''

Link to comment
Share on other sites

ελπιζω να μην μπω στην μπουζου την παρειγγειλα απ το πλαισιο την πεμπτη και σημερα ανακαλυψα οτι η cc δεν εχει υπολοιπο 700 ευρω αλλα 236! αντε να ρθει η δευτερα να κανω παζαρι γιατι βλεπω να την χανω την παραγγελια εμ βλεπεις δεν εχω τοσα σκαστα :059:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε ολους.IANNIS θα ήθελα να ρωτήσω εαν το μαύρο τις οθόνης είναι μαυρο(ικανοποιητηκό) και οχι γκρι,οπως στις περισότερες οθόνες τεχνόλογιας LCD

Οι μπαρες πάνω κατω σε DVD 16:9 ειναι μαυρες κατάμαυρες με μια απλη μειωση του brightness. Αυτη την σωζεις σε Custom η στο Movie mode και την αντιστιχεις με το προγραμμα που βλέπεις DVD πχ ή και όποιο αλλο εσυ θέλεις να εχεις χαμηλη φωτινότητα. Οπως ειχα πει οι ρυθμησεις ειναι πολλές ορεξη να εχει κάποιος.

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλαμε για συγχρονες καρτες δεν εχει σημασια αν εχει ατι ή nvidia. Τι 6800 τι χ800..

δεν μιλαμε για τετοιες καρτες γιατι αυτες ειναι για gamers..

Εγω λεω να παω σε μια 6200 το πολυ...δεν παιζω παιχνιδια οποτε δεν δινω πανω απο 100ευρω για καρτα.

---> Γιαννη, ρωτησα και στο Πλαισιο..οχι οτι τους εμπιστευομαι αλλα μου ειπε οτι θα αργησει να πεσει η τιμη της κατι που το νομιζω και εγω αφου δεν εχει πολυ καιρο που "εσκασε μυτη" στην αγορα..

Πιστευω αν γινει κατι τετοιο θα γινει κατα τα Χριστουγεννα ή οποτε ερθουν νεα μοντελα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.