Jump to content



EIZO S1910 ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ


Iannis

Recommended Posts

  • Replies 230
  • Created
  • Last Reply

Πολύ καλή επιλογή! Στους επόμενους μήνες θα την τσιμπίσω και εγω αν δεν βγει κάτι καλύτερο!! Σε επικοινωνία με το eshop.gr μου είπαν(πριν 3 βδομάδες) οτι θα την φέρουν με τιμή γύρω στα 600Ε γιαυτό περιμένετε λίγο!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή επιλογή! Στους επόμενους μήνες θα την τσιμπίσω και εγω αν δεν βγει κάτι καλύτερο!! Σε επικοινωνία με το eshop.gr μου είπαν(πριν 3 βδομάδες) οτι θα την φέρουν με τιμή γύρω στα 600Ε γιαυτό περιμένετε λίγο!

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.162302

654€ σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Και οι 2 οθονες φοράνε το ιδιο πανελ νομιζω.

Την πηγα και 75Hz αλλα δεν υπάρχει κανενα μα κανενα οφελος πάντα για DVI συνδεση

Κατσε να το ξεκαθαρισουμε γιατι παιζει ρολο αυτο.

Αν το DVI δουλευει μονο στα 60Hz και δεν υπαρχει διαφορα για μεγαλυτερες συχνοτητες τοτε οντως δεν παιζει ρολο αν ομως το DVI λειτουργει και σε μεγαλυτερες συχνοτητες απο τα 60Ηz τοτε η FS εχει ενα μικρο προβαδισμα.

Εσυ και που την πηγες δεν αλλαζει κατι γιατι στο manual του κατασκευαστη δεν δινει τετοια τιμη για την Eizo οποτε και δεν μπορει να λειτουργησει στα 75Hz με DVI.

Το τι τιμες σου εμφανιζουν τα Windows ειναι παραμυθια.

Link to comment
Share on other sites

ή www.eizo.gr

Εχει ενα excel φυλλο με τους επισημους συνεργατες και ΜΟΝΟ σε αυτους δινει εγγυηση 0 pixel

Καλυτερα να ρωτησετε πρωτα το e-shop για τα pixel και στο καπακι την αντιπροσωπεια να συναληθευσετε.

Για την λιστα το link απο το site ειναι :

http://www.eizo.gr/Customers.xls

Αν δεν εχει μια οθονη που ψαχνεται στην αγορα επειδη δεν μπορουν να σας την παραγγειλουν τα καταστηματα μιλατε απευθειας με αντιπροσωπεια απο την οποια αγοραζετε και σε λιανικη τιμη.

Υπαρχει τηλεφωνο επικοινωνιας να σας λυθουν ολες οι αποριες.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μετα από ενα μηνα χρησης η οθονη μου αφησε αριστες εντυπώσεις.

Νομίζω τελικά ότι πρεπει να κανουμε κάποια οικονομία αλλου (cpu-ram hd) εαν δεν βγαινουν τα οικονομικά μας και να δεινουμε κατι παραπάνω για ποιοτική καρτα γραφικών και οθονη. Μπορει να παιζουμε με τις λέξεις καμια φορά η καποια games αλλα με τα ματια μας δεν πρεπει να παιζουμε ΠΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μετα από ενα μηνα χρησης η οθονη μου αφησε αριστες εντυπώσεις.

Νομίζω τελικά ότι πρεπει να κανουμε κάποια οικονομία αλλου (cpu-ram hd) εαν δεν βγαινουν τα οικονομικά μας και να δεινουμε κατι παραπάνω για ποιοτική καρτα γραφικών και οθονη. Μπορει να παιζουμε με τις λέξεις καμια φορά η καποια games αλλα με τα ματια μας δεν πρεπει να παιζουμε ΠΟΤΕ.

Γιαννη για να ξεκαθαρισουμε ενα πραγμα.

Στο site της Eizo στα specs που διαβασα λεει οτι σε εχει ΟSD menu(πανω στην οθονη δηλαδη ανεξαρτητως λογισμικου) το οποιο σε αφηνει να αλλαξεις brightness, contrast κτλ. σε ενα profile ομως γιατι εχει κατι αλλα ετοιμα οπως το movie κτλ...

Με το προγραμμα screenmanager pro που ειναι μονο για :068: Windows ουσιαστικα σου λεει οτι αν θες δημιουργεις ενα profile για καθε προγραμμα εν θες.

Η ερωτηση μου ειναι αν ουσιαστικα μπορεις να αλλαξει ολες τις ρυθμισεις που θες απο το panel την οθονης και οχι απο το software που ειναι μονο για Windows

ΥΓ: η FS P19-2 μπορει να εχει το ιδιο πανελ με την S1910 αλλα η S1910 εχει 10bit gamma correction εναντι των 8bit της FS P19-2 ...και κατι αλλο που πραγματικα θα με βολεψει με την S1910 ειναι οτι μπορεις να βαλεις εισοδο απο και VGA και DVI ταυτοχρονα και με ενα κουμπι να αλλαζει την εισοδο σε οποια επιθυμεις.

Γιαννη αυτο το τελευταιο το εχεις δοκιμασει ?

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη για να ξεκαθαρισουμε ενα πραγμα.

Στο site της Eizo στα specs που διαβασα λεει οτι σε εχει ΟSD menu(πανω στην οθονη δηλαδη ανεξαρτητως λογισμικου) το οποιο σε αφηνει να αλλαξεις brightness, contrast κτλ. σε ενα profile ομως γιατι εχει κατι αλλα ετοιμα οπως το movie κτλ...

Με το προγραμμα screenmanager pro που ειναι μονο για :068: Windows ουσιαστικα σου λεει οτι αν θες δημιουργεις ενα profile για καθε προγραμμα εν θες.

Η ερωτηση μου ειναι αν ουσιαστικα μπορεις να αλλαξει ολες τις ρυθμισεις που θες απο το panel την οθονης και οχι απο το software που ειναι μονο για Windows

ΥΓ: η FS P19-2 μπορει να εχει το ιδιο πανελ με την S1910 αλλα η S1910 εχει 10bit gamma correction εναντι των 8bit της FS P19-2 ...και κατι αλλο που πραγματικα θα με βολεψει με την S1910 ειναι οτι μπορεις να βαλεις εισοδο απο και VGA και DVI ταυτοχρονα και με ενα κουμπι να αλλαζει την εισοδο σε οποια επιθυμεις.

Γιαννη αυτο το τελευταιο το εχεις δοκιμασει ?

Δεν το εχω δοκιμαση αλλα μια χαρα δουλευε στην παλια EIZO CRT που ειχα.

Κανεις select input.

O screenmanager ειναι της οθόνης και δουλευει με τα κουμπια που εχει η οθονη. Hardware ρυθμησεις δηλαδη. To screen manager pro ειναι sotware και δουλευει με το USB cable. Εαν τρεχει το προγραμμα στο sartup των Win τοτε μπορείς για κάθε εφαρμογή που ενοιγεις να σετάρεται η οθονει σε διαφορετικό mode(castom-text-movie-picture κλπ)

Η εξάιρετική σειρα της Sampung 173P, 193P , 193P+ δεν εχει ΚΑΜΙΑ ρυθμηση πανω στην οθονη και ολες γινονται με software. Τωρα για VGA+DVI δεν νομίζω να υπάρχει καρτα γραφικών που να δεινει ταυτοχρονα σημα και στις 2 εξόδους της. Υποθέτω οτι μιλας για 2 ξεχωριστές καρτες γραφικών απο 2 PC δηλαδη

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη εννοω οτι σε συνδεεις απο δυο διαφορετικους υπολογιστες απο τον εναν την VGA και απο τον αλλο το DVI στην οθονη σου και διαλεγεις ποιον θες να βλεπεις.

Προς εσενα αλλα και οποιον αλλο εχει την Eizo S1910 ας δοκιμασει αν μπορει να κανει ολες τις ρυθμισεις της οθονης χωρις software..πραγματικα κρεμομαι μονο απο αυτο για την αγορα της αφου θα τρεξω Linux

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη εννοω οτι σε συνδεεις απο δυο διαφορετικους υπολογιστες απο τον εναν την VGA και απο τον αλλο το DVI στην οθονη σου και διαλεγεις ποιον θες να βλεπεις.

Ακριβώς έτσι

Προς εσενα αλλα και οποιον αλλο εχει την Eizo S1910 ας δοκιμασει αν μπορει να κανει ολες τις ρυθμισεις της οθονης χωρις software..πραγματικα κρεμομαι μονο απο αυτο για την αγορα της αφου θα τρεξω Linux

Στον screenmanager της οθονης εχει britnes οχι contrast. αλλα δουλευεις με castom colors RBG- HUE - GAMA -SATURATION αν ξερεις απο χρωματα αλλοιως μην τα πειράζεις. παντως σε 5 ' την εφερα στα μετρα μου.

Αυτο που αλλαζεις οποσδήποτε εχει να κανει με τον φωτισμό του δωματιου αλλα ειναι και υποκειμενικό θεμα Πχ εμενα μου αρεσουν τα ψυχρα χρωματα > 7000 Kelvin το λευκό Οι φωτογραφοι ειναι καθετοι στους 6500 βαθμους . Ορεξη ν' εχεις για δοκιμες

Link to comment
Share on other sites

Στον screenmanager της οθονης εχει britnes οχι contrast. αλλα δουλευεις με castom colors RBG- HUE - GAMA -SATURATION αν ξερεις απο χρωματα αλλοιως μην τα πειράζεις. παντως σε 5 ' την εφερα στα μετρα μου.

Αυτο που αλλαζεις οποσδήποτε εχει να κανει με τον φωτισμό του δωματιου αλλα ειναι και υποκειμενικό θεμα Πχ εμενα μου αρεσουν τα ψυχρα χρωματα > 7000 Kelvin το λευκό Οι φωτογραφοι ειναι καθετοι στους 6500 βαθμους . Ορεξη ν' εχεις για δοκιμες

Σωστα..και στα specs της οθονη δεν αναφερει πουθενα οτι αλλαζεις το contrast..δεν πρεπει να εχει τετοια επιλογη..

Αντιθετως αλλαζει αυτο με τα χρωματα οπως αναφερεις.

--> Με το software μπορεις να αλλαξεις contrast ή κατι αλλο που δεν μπορεις απευθειας απο την οθονη ?

Link to comment
Share on other sites

Σωστα..και στα specs της οθονη δεν αναφερει πουθενα οτι αλλαζεις το contrast..δεν πρεπει να εχει τετοια επιλογη..

Αντιθετως αλλαζει αυτο με τα χρωματα οπως αναφερεις.

--> Με το software μπορεις να αλλαξεις contrast ή κατι αλλο που δεν μπορεις απευθειας απο την οθονη ?

Επιλογές Screen Manager (κουμπια οθονης)

1-SCREEN

2-COLOR

2a-Brightness

2b-Temperature

2c-Saturation

2d-Hue

2e-Reset

3-PΟWER MANAGER

3a-DVI DMPM

3b-off

4-OTHERS

4a-Input Signals

4b-Off Timer

4c-Menu Position

4d-Traslucent

4e-Menu Off Timer

4f-Reset

5-INFORMATION

5a-Input Digital/analog R.rate/Resolution

5b-Temp/DVI DMPM/AUTO/11H

5c-Flexscan S1910/ S-N /Usage Time

6-LANGUAGE

Αγγλικα-Γερμανικά-Γαλικά-Ισπανικά κλπ

ναι Το Gama δεν αλλαζει απο τον screen manager

ΑΛΛΑ εαν πας σε Linux τοτε Παιζεις με τους drivers της καρτας γραφικών για όλες τις ρυθμίσεις

Link to comment
Share on other sites

...και κατι αλλο που πραγματικα θα με βολεψει με την S1910 ειναι οτι μπορεις να βαλεις εισοδο απο και VGA και DVI ταυτοχρονα και με ενα κουμπι να αλλαζει την εισοδο σε οποια επιθυμεις.

Γιαννη αυτο το τελευταιο το εχεις δοκιμασει ?

Και με την EIZO L578 που έχω εγώ και με την FSC P19-2, μπορείς να αλλάξεις το σήμα εισόδου απλά πατώντας 1 κουμπί.

Αν έχεις τα λεφτά, προτείνω την ΕΙΖΟ. Έχει πιο ζωντανά χρώματα από την Fujitsu.

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο αλλα

...

Τωρα για VGA+DVI δεν νομίζω να υπάρχει καρτα γραφικών που να δεινει ταυτοχρονα σημα και στις 2 εξόδους της. Υποθέτω οτι μιλας για 2 ξεχωριστές καρτες γραφικών απο 2 PC δηλαδη

Δηλαδή δεν μπορείς να κάνεις dualview με τις DVI και D-Sub εξόδους μια κάρτας γραφικών? Εγώ ενδιαφέρομαι να συνδέσω το TFT και το CRT ταυτόχρονα για εφαρμογές κτλ, και να έχω και την tv συνδεδεμένη στο Tv-out, δεν γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.