Jump to content



EIZO S1910 ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ


Iannis

Recommended Posts

Και κάτι άλλο ρε παιδιά ..... προσπάθησα να ψάξω κάτι στο internet για μια ώρα περίπου με τη φωτεινότητα ρυθμισμένη γύρω στο 55 και με πονέσανε τα μάτια μου .... συμβαίνει και σε άλλους αυτό? (Συγγνώμη για τα greeklish στο προηγούμενο post που έκανα δεν το ήξερα .... κι ευχαριστώ για το καλωσόρισμα .... να είστε όλοι καλά ... παρακολουθώ καιρό το forum αλλά δεν είχα κάνει post τόσο καιρό)

Εγω την εχω στο 30 text mode οταν σερφαρω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Replies 230
  • Created
  • Last Reply

Παίδες δεν άντεξα και γω και την τσίμπισα από το e-shop που έχει και την εγγύηση 0 pixel. Το μόνο που δε μου άρεσε είναι τα κουμπιά της τα οποία δεν φαίνονται καλά τουλάχιστον στο μαύρο χρώμα που την πήρα. Θα τα προτειμούσα στα πλάγια που έχουν κάποιες philips που έχω δουλέψει και οι ρυθμίσεις τους είναι παιχνιδάκι...

Πολύς λόγος για το τπτ βέβαια μιας και η οθόνη αξίζει πολλά.... Από που να αρχήσω και που να τελειώσω, 0 gohsting, πολύ καλές γωνίες θέασης, η βάση επίσης πολύ καλή και εύχριστη κλπ.... :109:

Link to comment
Share on other sites

Παίδες δεν άντεξα και γω και την τσίμπισα από το e-shop που έχει και την εγγύηση 0 pixel. Το μόνο που δε μου άρεσε είναι τα κουμπιά της τα οποία δεν φαίνονται καλά τουλάχιστον στο μαύρο χρώμα που την πήρα. Θα τα προτειμούσα στα πλάγια που έχουν κάποιες philips που έχω δουλέψει και οι ρυθμίσεις τους είναι παιχνιδάκι...

Πολύς λόγος για το τπτ βέβαια μιας και η οθόνη αξίζει πολλά.... Από που να αρχήσω και που να τελειώσω, 0 gohsting, πολύ καλές γωνίες θέασης, η βάση επίσης πολύ καλή και εύχριστη κλπ.... :109:

Μεγιές μεγιές! groupwave1.gif

Link to comment
Share on other sites

Παίδες δεν άντεξα και γω και την τσίμπισα από το e-shop που έχει και την εγγύηση 0 pixel. Το μόνο που δε μου άρεσε είναι τα κουμπιά της τα οποία δεν φαίνονται καλά τουλάχιστον στο μαύρο χρώμα που την πήρα. Θα τα προτειμούσα στα πλάγια που έχουν κάποιες philips που έχω δουλέψει και οι ρυθμίσεις τους είναι παιχνιδάκι...

Πολύς λόγος για το τπτ βέβαια μιας και η οθόνη αξίζει πολλά.... Από που να αρχήσω και που να τελειώσω, 0 gohsting, πολύ καλές γωνίες θέασης, η βάση επίσης πολύ καλή και εύχριστη κλπ.... :109:

Καλοδουλευτη ευγε....

Σε λίγο με τόσους πoυ την εχουμε αγοράσει θα ανοίξουμε fun-club

:045: :045: :045: :045: :045:

Link to comment
Share on other sites

Η πανευρωπαική εγγύηση είναι 5 χρόνια για τα ηλεκτρονικά-ηλεκτρικά μέρη της οθόνης και 3 χρόνια για το backlighting.

Αυτοβούλως η ελληνική αντιπροσωπεία (και μόνο) δίνει και 6 μήνες zero pixel εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά...

An other EIZO Fun Club Member....

Για την εγγύηση το e-shop έγραφε:

Εγγύηση: 5 χρόνια (3 χρόνια για το Panel) και Zero Pixel (τους πρώτους έξι μήνες) από την επίσημη Ελληνική αντιπροσωπεία.

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.162303

Δεν ξέρω όμως αν ισχύει για όλες γιατί στην L778G γράφει απλά για 5 χρόνια εγγύηση και τπτ παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια. Μολις εκανα register-δεν ξερω αν μυριζει η φρεσκαδουρα. Εχω την 446προ(Νοκια 19") και ειμαι με τα λεφτα στην τσέπη να πάρω καινούργια οθόνη γιατι μετα από 5 και βαλε χρονακια τα χρωματα της σαν να ξεθωριασαν λιγο. Οπως και αλλοι εδω σκεφτόμουν την S1910 αν και μπορω να πάρω και ακριβότερη. Κοίταγα και την 2110 αλλα το διπλο overdrive απ οτι λένε δεν είναι καλο στην πράξη. Στην οθόνη δουλεύω επαγγελματικα που είμαι σιγουρος οτι θα μείνω ικανοποιημένος, αλλα εχω και το κουσούρι του Gamer και δεν ξερω τι γινεται σε αυτον τον τομέα. Ευχαριστώ τον φίλο μας που την δοκίμασε και μας ανημέρωσε για το Falcon κτλ. Εσείς οι υπόλοιποι τι λέτε? Το ξέρω γιορτες ειναι κι αλλη δουλια δεν εχετε αλλα αν τύχει κανεις και μπορει, ας μου πει την γνώμη του. Ευχαριστω προκαταβολικα και καλες γιορτες.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεις να παρεις την 2110 θα στην προτεινα. Θα την παρω κ εγω μετα τις γιορτες. Τωρα για παιχνιδια δεν εχω ακουσει κανενα προβλημα με ghosting κλπ. Θα μπορεις να παιξεις με λιγα λογια κ κανα game! Επαγγελματικα δεν το συζηταμε Eizo ειναι top. Kαλα Χριστουγεννα!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος κάτοχος της οθόνης Eizo S-1910 να την συνδέσει διαδοχικά στην αναλογική και στην ψηφιακή είσοδο και να μας περιγράψει τις διαφορές στην ποιότητα απεικόνισης, κυρίως όσον αφορά τις παρακάτω παραμέτρους :100: :

ευκρίνεια (καθαρότητα) κειμένου (θολούρα)

βάθος μαύρου

ghosting κατά το γρήγορο scrolling (ειδικά λευκού κειμένου σε μαύρο background)

βάθος-πιστότητα χρωμάτων

γωνίες θέασης

Είχα την ευκαιρία να τη δω για λίγα λεπτά σε εμπορικό κατάστημα με VGA καλώδιο αλλά όχι και με DVI (χωρίς την παρεμβολή splitter αλλά απευθείας στο PC) και 2 πράγματα μου έκαναν εντύπωση

+ το βάθος του μαύρου :004:

- οι μικρές γωνίες θέασης, ειδικά κατά τον οριζόντιο άξονα :018:

Από εκεί πέρα, τα χρώματά της μου φάνηκαν πάρα πολύ έντονα (καλό ή κακό αυτό είναι μάλλον υποκειμενικό), η ευκρίνεια κειμένου πολύ καλή, ενώ είδα ghosting κατά το γρήγορο scrolling!

Και κάτι τελευταίο : ως υποψήφιος αγοραστής της οθόνης, η οποία πρόκειται να συνδεθεί με ένα Toshiba Satellite laptop ( ενσωματωμένη GeForce4 420 Go video card, χωρίς έξοδο DVI ) μέσω D-sub :085: , να χρησιμοποιήσω το VGA καλώδιο της συσκευασίας ή να προτιμήσω κάποιο ποιοτικότερο και με ποια χαρακτηριστικά;

Καλή χρονιά σε όλους !

Link to comment
Share on other sites

Την εχω συνδεση και στα 2 με ελαφρως καλυτερο το DVΙ στην καθαροτητα,τα αλλα ειναι ακριβως τα ιδια.Το ghosting που λες το παρατηρω μονο οταν ειναι κρυα η οθονη, μετα το μισαωρο στο doom3 παει νερακι.Οι γωνιες θεασης μου φενονται μια χαρα και δεν με ενοχλουν καθως στις ταινιες που βλεπω ειμαι ξαπλωμενος, κατι που η παλια μου (σαν μετρο συγκρισης) LG1730s εχανε πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Την εχω συνδεση και στα 2 με ελαφρως καλυτερο το DVΙ στην καθαροτητα,τα αλλα ειναι ακριβως τα ιδια.Το ghosting που λες το παρατηρω μονο οταν ειναι κρυα η οθονη, μετα το μισαωρο στο doom3 παει νερακι.Οι γωνιες θεασης μου φενονται μια χαρα και δεν με ενοχλουν καθως στις ταινιες που βλεπω ειμαι ξαπλωμενος, κατι που η παλια μου (σαν μετρο συγκρισης) LG1730s εχανε πολυ.

Ευχαριστώ για την απάντησή σου! :115:

Ελπίζω να καταθέσουν την εμπειρία τους και άλλοι κάτοχοι της Eizo :039:

However, the advantage of digital signals for LCDs is of somewhat less importance now than it was a few years ago. Analog signal processing has improved to the point where major differences in image quality can be difficult to detect. Unless you're a pro photographer, a prepress professional, or someone else who needs superprecise, top-notch image quality, you should be fine using a CRT or an LCD on an analog signal.

( από http://reviews.cnet.com/4520-3174_7-5136369-1.html )

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ νέος κάτοχος (1 εβδομάδα) της S1910.

Πολύ ευχαριστημένος μέχρι στιγμής και με κανένα pixel καμμένο, σύμφωνα με το TFT Dead Pixel Locator

Είδες διαφορές με τους δύο τρόπους τρόπους σύνδεσης; :112:

Μπορεί κάποιος κάτοχος της οθόνης Eizo S-1910 να την συνδέσει διαδοχικά στην αναλογική και στην ψηφιακή είσοδο και να μας περιγράψει τις διαφορές στην ποιότητα απεικόνισης, κυρίως όσον αφορά τις παρακάτω παραμέτρους :100: :

ευκρίνεια (καθαρότητα) κειμένου (θολούρα)

βάθος μαύρου

ghosting κατά το γρήγορο scrolling (ειδικά λευκού κειμένου σε μαύρο background)

βάθος-πιστότητα χρωμάτων

γωνίες θέασης

Link to comment
Share on other sites

Απο εχθές το βράδυ είμαι και εγώ ένας κάτοχος της S1910 σε μαύρο χρώμα, και ευτύχως χωρίς χαλασμένα pixels.. Λοιπόν θα σας πώ τις εντυπώσεις μου αλλα πρέπει πρωτα να ξέρετε οτι εκτός απο ενα παλιό notebook acer με 15αρα lcd δεν είχα άλλη εμπειρία με lcd οθόνες.

Η προηγούμενη μου οθόνη είναι μια iiyama vision master pro 451, η αλήθεια είναι οτι μετά απο 5+ χρόνια λειτουργίας ειναι ακόμα σε αρκετά καλή κατάσταση, την εποχή που την είχα πάρει ηταν η καλύτερη στις 19" (εκτός ίσως απο το κορυφαίο μοντελο της eizo).

Λοιπόν τώρα σε σύγκριση με την πρηγούμενη μου οθόνη όλα φαίνονται πιο καθαρά ειδικά στο κείμενο η διαφορά ειναι μεγάλη, αυτό που μου έκανε επίσης εντύπωση ειναι τα χρώματα, είναι ολοζώντανα χωρίς να εχουν την υπερβολή που εχω δεί σε άλλες lcd, δεν μπορεις να ξεχωρίσεις διαφόρα με μια καλή crt.

Τα επίπεδα του μαύρου ειναι αρκετά καλα, και μόνο σε συνθήκες πολύ χαμηλού φωτισμού φαίνεται ενα ελαφρό γκριζάρισμα απο την λάμπα (εδω φυσικά η crt ήταν καλύτερη αλλα η διαφορά δεν ειναι και τόσο σπουδαία). Παιχνίδι δέν έπαιξα αλλα έβαλα να δώ πως παίζει DVD (αν και δεν με ενδιαφέρει επειδή ποτέ δεν βλέπω ταίνιες στον υπολογιστή), η εικόνα είναι και εκεί πεντακάθαρη και αν εξαιρέσεις μερικές σκοτεινές σκηνές οπού στο background μπορεί να δείς μέτριο video noise (εδώ φαντάζομαι παίζει τεράστια σημασία και η ποιότητα του DVD) η εικόνα είναι αρκετά καλή και τα χρώματα άψογα.

Και τώρα στην κίνηση, η κίνηση λοιπον έχει κάτι περίεργο δείχνει να δέχεται καλύτερα σκήνες με έντονη κίνηση παρα αυτές με μέτρια, ghosting εμφανίζεται αλλα αρκετά σπάνια, αυτο ομως που εμένα ελαφρώς με ενόχλησε ειναι η αίσθηση οτι βλέπεις λίγα καρέ το δευτερόλεπτο - όλα αυτά συμβαίνουν οπως είπα πριν όταν η κίνηση δεν είναι πολυ γρήγορη, στην πολύ γρήγορη κίνηση δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικη φίλε mezzanine.

Έτσι είναι. Και εγώ είχα 19άρα CRT και ήθελα να την αλλάξω με TFT κυρίως λόγο ακτινοβολίας και χώρου. Από όσες είχα δουλέψει, πολύ ή λίγο, δεν μπορούσα να σκεφτώ ότι θα άλλαζα την ποιότητα της CRT. Η Eizo έχει εκμηδενίσει πολλά από τα αρνητικά των TFT και προσωπικά οι διαφορές που διακρίνω είναι μηδαμινής σημασίας για μένα. Για παιχνίδια δεν ξέρω γιατί δεν παίζω καθόλου αλλά για text & internet που με ενδιαφέρει κατά κύριο λόγο είναι τέλεια….

Link to comment
Share on other sites

Σας πονανε καθολου τα ματια μετα απο εστω και λιγη ωρα μπροστα στην TFT οθονη σας? Εμενα με την samsung 913n πονανε αμεσως μολις καθομαι!!!! Και ειναι καινουρια η οθονη, και δεν ξερω τι να κανω!!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.