Jump to content



EIZO S1910 ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ


Iannis

Recommended Posts

  • Replies 230
  • Created
  • Last Reply

Μήπως πρέπει να το βάλεις στα 60.

Δεν είναι όπως τις CRT. Οι TFT δουλεύουν άψογα στην προτεινόμενη ανάλυση και στο default refresh rate. Μπορείς μεν να τα αλλάξεις αλλά δεν συνιστάται.

Επίσης από τις ρυθμίσεις τις μπορείς να χαμηλώσεις τη φωτεινότητα ώστε να μην σε επηρεάζει τόσο στα μάτια, το λέω γιατί κυρίως αυτό είναι που σε κουράζει.

Link to comment
Share on other sites

Σας πονανε καθολου τα ματια μετα απο εστω και λιγη ωρα μπροστα στην TFT οθονη σας? Εμενα με την samsung 913n πονανε αμεσως μολις καθομαι!!!! Και ειναι καινουρια η οθονη, και δεν ξερω τι να κανω!!!!

Ισως να εχεις αφησει πολυ δυνατα το brightness και ο χώρος σου να ειναι σκοτεινός. Εγω π.χ. που για τους υπολογιστες εχω εναν αρκετα σκοτεινό χώρο και καθομαι σχεδον παντα βραδυ με ενα μικρο φως γραφείου το έχω ρυθμίσει στο 40. Τώρα αν δεν είναι θεμα brightness ισως να μπορεις να ρυθμίσεις λίγο το gain των χρωμάτων λίγο πιο χαμηλά (ετσι θα πέσει το contrast, αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος).

Συνήθως αυτές οι οθόνες έρχονται ρυθμισμένες να παίζουν σε φωτεινά δωμάτια και τα έχουν ολα στο full και φυσικα μολις κάτσεις να δουλέψεις σου βγαίνουν τα μάτια απο το πολύ φως.

Link to comment
Share on other sites

EIZO S1910 ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ

ειμαι και εγω κατοχος EIZO S1910.Την αγορασα τα χριστουγεννα.Ειχα nec 19 crt,και ειναι η πρωτη μου εμπειρια με tft.Πρωτη εντυπωση δεν ενθουσιαστικα.Μετα απο λιγες ωρες παλευωντας με τις ρυθμησεις τα καταφερα να μου αρεσει αυτο που βλεπω.Εβαλα το icc profile του monitor και τα χρωματα ειναι πολυ εντονα!Τι πρεπει να κανω?Στα παιχνιδια εχω πολυ ωραια γραφικα,αλλα και σπασιματα στις γρηγορες φασεις.Το συστημα μου(pentiem 4 3.0mhz 6800gt).Με την crt οθονη δεν ειχα κανενα προβλημα με κανενα παιχνιδη.Δεν κανει η EIZO S1910 για γρηγορα παιχνιδια?

Link to comment
Share on other sites

ειμαι και εγω κατοχος EIZO S1910.Την αγορασα τα χριστουγεννα.Ειχα nec 19 crt,και ειναι η πρωτη μου εμπειρια με tft.Πρωτη εντυπωση δεν ενθουσιαστικα.Μετα απο λιγες ωρες παλευωντας με τις ρυθμησεις τα καταφερα να μου αρεσει αυτο που βλεπω.Εβαλα το icc profile του monitor και τα χρωματα ειναι πολυ εντονα!Τι πρεπει να κανω?Στα παιχνιδια εχω πολυ ωραια γραφικα,αλλα και σπασιματα στις γρηγορες φασεις.Το συστημα μου(pentiem 4 3.0mhz 6800gt).Με την crt οθονη δεν ειχα κανενα προβλημα με κανενα παιχνιδη.Δεν κανει η EIZO S1910 για γρηγορα παιχνιδια?

Στα παιχνιδια την βάζω στο sRGB mode Εαν δεν σου αρεσουν τα χρωματα φτιαξε δικο σου profile σε custom mode. Το σωστο λευκο ειναι στις 6500 (αν και σε μερικους δεν αρεσει επιδη δεν ειναι εντιπωσιακό)

Τωρα για σπασιματα σε παιχνιδια εγω δεν εχω δει. Παιξε και με τις ρυθμισεις του overlay απο την καρτα γραφικών (hue-saturation-brightness)

Η οθονη πρεπει ΠΑΝΤΑ να ειναι σε 1240x1024 60Hz

Link to comment
Share on other sites

Στα παιχνιδια την βάζω στο sRGB mode Εαν δεν σου αρεσουν τα χρωματα φτιαξε δικο σου profile σε custom mode. Το σωστο λευκο ειναι στις 6500 (αν και σε μερικους δεν αρεσει επιδη δεν ειναι εντιπωσιακό)

Τωρα για σπασιματα σε παιχνιδια εγω δεν εχω δει. Παιξε και με τις ρυθμισεις του overlay απο την καρτα γραφικών (hue-saturation-brightness)

Η οθονη πρεπει ΠΑΝΤΑ να ειναι σε 1240x1024 60Hz

Το icc profile monitor δεν το χρησιμοποιεις για σωστη απεικονηση χρωματων?( ειναι πολυ εντονα τα χρωματα!)

Link to comment
Share on other sites

Οχι χρησιμοποιω custom icc profile που εχω φτιαξει με το Silverfast προγραμμα για τον scanner

Σε ευχαριστω για το χρονο σου, θα παιξω με τις ρυθμησεις και τα ξαναλεμε!(Η οθονη ειναι πολυ ξεκουραστη,καμια σχεση με τις crt).

Link to comment
Share on other sites

γεια και χαρά από μένα!!!! και καλή χρονιά.

Τελικά έχει ghosting η οθόνη ή όχι. Τα 16ms σε PVA panel είναι καλά για παιχνίδια ή όχι???

Το ξέρω είναι φοβερή και τρομερή και σκέφτομαι να την χτυπήσω αλλά τα παιχνιδάκια μου θέλω να τα παίζω κανονικά και χωρίς θολούρες. Να δώσω 600 ευρω και όταν παίζω να μην μου αρέσει..... τότε τι να το κάνω?

Κυρίως παίζω fps.

Ας την δοκιμάσει κάποιος με κανα call of duty να μας πεί.

ενναλακτική λύση για μένα είναι η philips 190x6fb με ΤΝ πανελ

Link to comment
Share on other sites

Η εναλλακτικη σου λυση ειναι πολυ καλη αλλα η 1910 ειναι η κορυφαια 19αρα.Τα 16ms δε θα σε ενοχλησουν.Εδω εγω με 20.1 και 16ms δεν εχω ghosting (οπως στο cod2 πχ) δεν νομιζω να εχει η 19αρα!

Link to comment
Share on other sites

γεια και χαρά από μένα!!!! και καλή χρονιά.

Τελικά έχει ghosting η οθόνη ή όχι. Τα 16ms σε PVA panel είναι καλά για παιχνίδια ή όχι???

Την δοκιμασα με far cry και call of duty,και τα γραφικα και η κινηση ειναι απιστευτα.Gosting δεν εχει.Τα παιζω σε αναλυση 1280-1024 -60 hz,με pentiem 4 3.0 -nvidia 6800gt,σε mode very high.Το προβλημα ειναι με το pro evolusion soccer 4 που μου κανει καποιες καθετες γραμμες στα γραφικα.Δοκιμασα στο analog 1280-1024-70 hz και δειχνει να διορθωνεται ,αλλα οχι τελειως.Η επιλογη ειναι δικια σου!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ αλλά μάλλον θα πάω για την Philips. ta 600ευρώ φαντάζουν πολλά.

To ghosting στα παιχνιδια θελει και λιγο ψαξιμο σε ρυθμήσεις των drivers της κάρτα γραφικών νομιζω

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά το αποφάσισα και λέω να την χτυπήσω και εγώ την 1910. Αλλά θέλω αν γίνετε να μου πείτε για την εγγύηση. Σύμφωνα με το skroutz πιο φθηνά την βρήκα εδώ:

http://www.technixx.gr/deeplink.jsp?PROD=67254&ext=skroutz

με βολεύει πολύ γιατί μένω και θεσσαλονίκη. Έψαξα στο site της eizo αλλά δεν κατάφερα να βρω ποιοι είναι επίσημοι αντιπρόσωποι. Νομίζω η εγγύηση για 0 πίξελ δίνετε μόνο αν την πάρεις απο επίσημο αντιπρόσωπο ε; Θα πάω και στο μαγαζί να ρωτήσω αλλά θέλω να μου πείτε και εσείς μιας και βλέπω οτι το έχετε ψάξει πολύ το θέμα. Ελπίζω να μην μετανιώσω για το 500+ ευρώπουλα που θα δώσω.

Υ.Γ. Στο πλαίσιο στην Π. Π. Γερμανού την είχε 640 ευρώ Γιατί τόσο μεγάλη διαφορά ρε παιδιά;; Παίζει κάτι;;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά το αποφάσισα και λέω να την χτυπήσω και εγώ την 1910. Αλλά θέλω αν γίνετε να μου πείτε για την εγγύηση. Σύμφωνα με το skroutz πιο φθηνά την βρήκα εδώ:

http://www.technixx.gr/deeplink.jsp?PROD=67254&ext=skroutz

με βολεύει πολύ γιατί μένω και θεσσαλονίκη. Έψαξα στο site της eizo αλλά δεν κατάφερα να βρω ποιοι είναι επίσημοι αντιπρόσωποι. Νομίζω η εγγύηση για 0 πίξελ δίνετε μόνο αν την πάρεις απο επίσημο αντιπρόσωπο ε; Θα πάω και στο μαγαζί να ρωτήσω αλλά θέλω να μου πείτε και εσείς μιας και βλέπω οτι το έχετε ψάξει πολύ το θέμα. Ελπίζω να μην μετανιώσω για το 500+ ευρώπουλα που θα δώσω.

Υ.Γ. Στο πλαίσιο στην Π. Π. Γερμανού την είχε 640 ευρώ Γιατί τόσο μεγάλη διαφορά ρε παιδιά;; Παίζει κάτι;;

Αν διαβάσεις όλα τα ποστ σ' αυτο το Thread θα απαντηθούν όλες οι απορίες σου

Link to comment
Share on other sites

Δις ιζ ε Τεστ Μέσατζ (για να δω εάν ενεργοποιήθηκε κιόλας η δυνατότητα posting)

Ευχαριστώ :-)

Οκ , όλα εντάξει:

Επί του θέματος τώρα: AllosEnas που κατέληξε στην ΕΙΖΟ S1910-K (μαύρη). Θα την πάρω (λέω) στις αμέσως επόμενες μέρες.

Οι λόγοι:

α) τα ματάκια μου άρχισαν από φέτος να νιώθουν πια πολύ κουρασμένα (μετά από έτη συναπτά άσκεπτης καταπόνησης και διαρκών οπτικών καταχρήσεων -με τις μετριοπαθέστερες εκτιμήσεις, μιλάμε για απανωτά 10ωρα τουλάχιστον, σχεδόν κάθε μέρα)

β) Η ακτινοβολία είναι πάντα καλό να αποφεύγεται, οπότε ήρθε επιτέλους η ώρα...

Λοιπόν παιδιά το αποφάσισα και λέω να την χτυπήσω και εγώ την 1910. Αλλά θέλω αν γίνετε να μου πείτε για την εγγύηση. Σύμφωνα με το skroutz πιο φθηνά την βρήκα εδώ:

http://www.technixx.gr/deeplink.jsp?PROD=67254&ext=skroutz

με βολεύει πολύ γιατί μένω και θεσσαλονίκη. Έψαξα στο site της eizo αλλά δεν κατάφερα να βρω ποιοι είναι επίσημοι αντιπρόσωποι. Νομίζω η εγγύηση για 0 πίξελ δίνετε μόνο αν την πάρεις απο επίσημο αντιπρόσωπο ε; Θα πάω και στο μαγαζί να ρωτήσω αλλά θέλω να μου πείτε και εσείς μιας και βλέπω οτι το έχετε ψάξει πολύ το θέμα. Ελπίζω να μην μετανιώσω για το 500+ ευρώπουλα που θα δώσω.

Υ.Γ. Στο πλαίσιο στην Π. Π. Γερμανού την είχε 640 ευρώ Γιατί τόσο μεγάλη διαφορά ρε παιδιά;; Παίζει κάτι;;

Απ' ό,τι έχω καταλάβει ως τώρα, και με δύο λόγια (διάβασε πάντως και όλο το thread για διάφορες λεπτομέρειες):

Υπάρχουν 2 τιμές (μιλώντας πάντα για αγορά από Ελλάδα)

Η φτηνή (= πεντακόσια τόσα) π.χ. από technix.gr, αγορά όμως που ΔΕΝ σε καλύπτει για Zero Pixel, προφανώς γιατί δεν τις προμηθεύονται από την αντιπροσωπεία

και η ακριβή (κυμαίνεται από 629€ ως περίπου 670 €) που σε ΟΡΙΣΜΕΝΑ ΜΟΝΟ καταστήματα σε καλύπτει για 0 pixel , ΟΧΙ ΣΕ ΟΛΑ

Ψάξε ξανά, στο ελληνικό Site της ΕΙΖΟ υπάρχει κάπου μια σελίδα με τη ΛΙΣΤΑ των καταστημάτων που καλύπτει η αντιπροσωπεία για ZERO PIXEL.

Όπως έχουν τα πράγματα, θα έλεγα πως τα 100 παραπάνω € τα δίνεις ακριβώς γι αυτή την παραπάνω εγγύηση των 0 pixel. Εγώ τουλάχιστον αποφάσισα να τα δώσω -Θεού θέλοντος, θα την πάρω από ΠΛΑΙΣΙΟ

(τιμή 6429€ , αλλά 629€ αν την παραγγείλεις μέσω ΙΝΤΕΡΝΕΤ, ακόμη και χωρίς πιστωτική κάρτα, οπότε την πληρώνεις π.χ. αντικαταβολή, σ' αυτόν που θα στη φέρει στο σπίτι

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ -καλό είναι να μην αρκεστεί κανείς στη απάντηση των εκάστοτε πωλητών (''Ναι, ναι σε καλύπτει'') αλλά κυρίως να το διασταυρώσει με την παραπάνω ΛΙΣΤΑ της αντπροσωπείας, και σίγουρα να το επαληθεύσει και τηλεφωνικά (με την αντιπροσωπεία εννοώ). Οι απαντήσεις που έχω λάβει κατά καιρούς από πωλητές είναι τόσο κουφές που καλό είναι να μην εμπιστεύεται κανείς τόσο εύκολα την επένδυσή του -χώρια το φοβερό ΣΠΑΣΙΜΟ αν ξαφνικά βρεθείς ακάλυπτος...)

Συγχωρείστε μου την πολυλογία, αλλά θέλω να μοιραστώ την εμπειρία μου και να επισημάνω 2-3 σημαντικά ίσως και επικίνδυνα σημεία

Τέλος, από την τελευταία διερεύνησή μου (Αθήνα, στη Στουρνάρη και πέριξ), αυτή τη στιγμή συμφέρει το ΠΛΑΙΣΙΟ (629 € αν κλείσεις την αγορά μέσω ΙΝΤΕΡΝΕΤ) καθώς και η ΓΡΑΜΜΗ (μου είπε μόνος του για 630€ μετρητά, από τιμή καταλόγου 650€, ίσως και μεγαλύτερη)

Σε COSMODATA και MGMANAGER είναι ακριβότερη

Σχετικά με το e-SHOP και τα 0 Pixel: (Νεώτερα δεδομένα)

Το e-SHOP δεν αναφέρεται στη λίστα της αντιπροσωπείας, αλλά στο site τους γράφουν ότι καλύπτει τα 0 pixel. Όταν ζήτησα από τον νεαρό πωλητή να ρωτήσει κάποιον supervisor του ή την ΕΙΖΟ για να βεβαιωθούμε, μου έδωσαν τελικά την απάντηση (δεν ξέρω ποιον ρώτησε) πως "Όντως, δεν ισχύει το Zero Pixel, σας ζητούμε συγγνώμη''. Παίδες, ελπίζω το παραπάνω να είναι απλώς άλλη μια λάθος πληροφορία μέσα στο συνηθισμένο νεοελληνικό αλαλούμ, (αναφέρομαι σε όσους την πήραν ήδη από e-SHOP)

ΝΕΩΤΕΡΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ : Τελικά μίλησα ο ίδιος με την αντπροσωπεία της EIZO (MediaVis) και μού είπαν ότι το e-SHOP ΕΙΝΑΙ ΟΚ ΓΙΑ ΚΑΛΥΨΗ ZERO PIXEL, παρόλο που δεν είναι γραμμένο στη λίστα του site της EIZO.

Χίλια συγγνώμη αν αναστάτωσα χωρίς λόγο κάποιους από τους ευτυχείς καινουριομπαμπάδες :-)

Και δύο ερωτήσεις :

Ήξερα πως αν μια οθόνη βγάλει πρόβλημα μέσα στις πρώτες μέρες (εγώ ήξερα για 1η βδομάδα), σου την αντικαθιστούν εκεί που την πήρες

Στο Πλαίσιο όμως μου είπαν πως ΔΕΝ είναι υποχρεωμένοι και πως δεν την αλλάζουν΄, έχεις πλέον να κάνεις απευθείας με την αντιπροσωπεία και μόνο.

Ξέρει κανείς τίποτα; Είναι άλλο ένα απ' αυτά που δικαιούμαστε (και μπορούμε να πετύχουμε με λίγο πρεσάρισμα) ή όντως δεν ισχύει;

Γενικά για αγορά ΕΙΖΟ S1910-K από ΠΛΑΙΣΙΟ έχει κανείς να προτείνει κάτι που πρέπει να προσέξω; (αν την κλείσεις μέσω Ιντερνετ πληρώνεις 629€ , και με δωρεάν παράδοση στο σπίτι - δεν πιστεύω να τις κοπανάνε από δω κι απο κει στη μεταφορά!

:-)

Θενκς & Μπάι!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά απο σήμερα το πρωί και εγώ στο club Την πήρα τελικά την οθόνη απο εδώ

http://www.technixx.gr/deeplink.jsp?PROD=67254&ext=skroutz

Αρκετά φθηνότερη απο τα υπόλοιπα μαγαζιά στην ελλάδα. Το μαγαζί το έχει ένας γερμανός μάλλον γιατί και στο τιμολόγιο έχει το όνομά του και οι οθόνες είναι φερμένες απο την γερμανία και η εγγύηση είναι απο την γερμανική αντιπροσωποία. Μου είπε οτι ισχύει οτι και στην ελληνική αντιπροσωποία για τα pixel αλλά προσωπικά δεν το πολυπίστεψα. Τελικά η οθόνη ειναι μια χαρά και χωρίς κανένα καμμένο pixel ευτυχώς. Παιχνίδι ακόμη δεν δοκίμασα, και ούτε πρόκειτε σύντομα λόγω εξεταστικής, αλλά σε γενικές γραμμές η οθόνη είναι απλά τέλεια. Πριν ήμουν με hitachi cm621F και η διαφορά είναι τεράστια. Λίγο μόνο με τις ρυθμίσεις πρέπει να ψαχτώ. Αν είναι βγάλει κανα καμμένο pixel λογικά θα το βγάλει μέσα στους 6 μήνες ε; Πράγμα που το απέυχομαι βέβαια!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά απο σήμερα το πρωί και εγώ στο club Την πήρα τελικά την οθόνη απο εδώ

http://www.technixx.gr/deeplink.jsp?PROD=67254&ext=skroutz

Αρκετά φθηνότερη απο τα υπόλοιπα μαγαζιά στην ελλάδα. Το μαγαζί το έχει ένας γερμανός μάλλον γιατί και στο τιμολόγιο έχει το όνομά του και οι οθόνες είναι φερμένες απο την γερμανία και η εγγύηση είναι απο την γερμανική αντιπροσωποία. Μου είπε οτι ισχύει οτι και στην ελληνική αντιπροσωποία για τα pixel αλλά προσωπικά δεν το πολυπίστεψα. Τελικά η οθόνη ειναι μια χαρά και χωρίς κανένα καμμένο pixel ευτυχώς. Παιχνίδι ακόμη δεν δοκίμασα, και ούτε πρόκειτε σύντομα λόγω εξεταστικής, αλλά σε γενικές γραμμές η οθόνη είναι απλά τέλεια. Πριν ήμουν με hitachi cm621F και η διαφορά είναι τεράστια. Λίγο μόνο με τις ρυθμίσεις πρέπει να ψαχτώ. Αν είναι βγάλει κανα καμμένο pixel λογικά θα το βγάλει μέσα στους 6 μήνες ε; Πράγμα που το απέυχομαι βέβαια!

Καλορίζικη!

Η οθόνη που πήρες καλύπτεται από την Ελληνική Αντιπροσωπεία όσον αφορά την εγγύηση της, για όποιο πρόβλημα και αν σου παρουσιάσει. Μόνο που δεν έχεις την εγγύηση των 0 pixel.

Προσωπικά δεν θα φοβόμουνα και τόσο. Οι ΕΙΖΟ σπάνια έχουν εμφανίσει καμένα pixel. Δεν είναι σαν τις LG που ακούς ότι πολλοί αλλάζουν 2 και 3 μέχρι να βρουν κάποια χωρίς καμένο pixel.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι σαν τις LG που ακούς ότι πολλοί αλλάζουν 2 και 3 μέχρι να βρουν κάποια χωρίς καμένο pixel.

Στέλλα με δυσκολία βλέπω κρατήθηκες πριν τα χώσεις στις LG πάλι... :082: :082: :082:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.