Jump to content



EIZO S1910 ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ


Iannis

Recommended Posts

  • Replies 230
  • Created
  • Last Reply

Σχετικά με την εγγύηση της EIZO S1910-K από Technixx.gr, δείτε το παρακάτω email που μου έστειλαν σήμερα (αμέσως, και μπράβο τους!) όταν τους ρώτησα περί τα τοιαύτα:

"Αξιότιμε κύριε,

η εγγύηση είναι η πανευρωπαϊκή που δίνεται απο την Eizo. Δεν είμαστε εξουσιοδοτημένοι συνεργάτες της Ελληνικής αντιπροσωπίας αλλά καλυπτόμαστε με την ίδια ακριβώς εγγύηση από την Γερμανική Eizo από όπου και εισάγουμε τις οθόνες. Η εγγύηση είναι 0 καμένα pixel, καμένο pixel σημαίνει 100% μαύρο σε άσπρο φόντο. Σε περίπτωση που χρειαστείτε να κάνετε χρήση της εγγύησης απευθύνεστε σε εμάς γιατί όπως σας είπα εμείς δεν καλυπτόμαστε από την ελληνική αντιπροσωπία και εμείς θα την αποστείλουμε στην Γερμανία με δικά μας έξοδα για αντικατάσταση - επισκευή. Στο κατάστημά μας αυτή την στιγμή υπάρχει ετοιμοπαράδοτη η S1910 σε γκρι χρώμα και έχουμε δώσει εντολή να μας παραδώσει η Eizo και μαύρες που αναμένονται την Δευτέρα. Οι εγγυήσεις είναι της κατασκευάστριας εταιρίας έτσι ισχύει για όλες τις Eizo η ίδια εγγύηση αναλόγως των ιντσών απλά το βάλαμε σε ένα συγκεκριμένο μοντέλο νομίζοντας από το σύστημά μας θα ανανεωθούν αυτόματα και τα υπόλοιπα μοντέλα που καλύπτονται από την ίδια εγγύηση αλλά με την επισίμανσή σας θα ενημερώσουμε και την σελίδα μας.

Για οποιαδήποτε πληροφορία είμαστε στην διάθεσή σας.

Με τιμή,

Γ. Ζαφειρόπουλος

Technixx.gr "

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την εγγύηση της EIZO S1910-K από Technixx.gr, δείτε το παρακάτω email που μου έστειλαν σήμερα (αμέσως, και μπράβο τους!) όταν τους ρώτησα περί τα τοιαύτα:

"Αξιότιμε κύριε,

η εγγύηση είναι η πανευρωπαϊκή που δίνεται απο την Eizo. Δεν είμαστε εξουσιοδοτημένοι συνεργάτες της Ελληνικής αντιπροσωπίας αλλά καλυπτόμαστε με την ίδια ακριβώς εγγύηση από την Γερμανική Eizo από όπου και εισάγουμε τις οθόνες. Η εγγύηση είναι 0 καμένα pixel, καμένο pixel σημαίνει 100% μαύρο σε άσπρο φόντο. Σε περίπτωση που χρειαστείτε να κάνετε χρήση της εγγύησης απευθύνεστε σε εμάς γιατί όπως σας είπα εμείς δεν καλυπτόμαστε από την ελληνική αντιπροσωπία και εμείς θα την αποστείλουμε στην Γερμανία με δικά μας έξοδα για αντικατάσταση - επισκευή. Στο κατάστημά μας αυτή την στιγμή υπάρχει ετοιμοπαράδοτη η S1910 σε γκρι χρώμα και έχουμε δώσει εντολή να μας παραδώσει η Eizo και μαύρες που αναμένονται την Δευτέρα. Οι εγγυήσεις είναι της κατασκευάστριας εταιρίας έτσι ισχύει για όλες τις Eizo η ίδια εγγύηση αναλόγως των ιντσών απλά το βάλαμε σε ένα συγκεκριμένο μοντέλο νομίζοντας από το σύστημά μας θα ανανεωθούν αυτόματα και τα υπόλοιπα μοντέλα που καλύπτονται από την ίδια εγγύηση αλλά με την επισίμανσή σας θα ενημερώσουμε και την σελίδα μας.

Για οποιαδήποτε πληροφορία είμαστε στην διάθεσή σας.

Με τιμή,

Γ. Ζαφειρόπουλος

Technixx.gr "

Το θέμα δεν είναι τι σου είπε αυτός αλλά τι πρόκειται να γίνει αν όντως καεί κάποιο pixel.

Η Ελληνική αντιπροσωπία θα σε καλύψει μόνο με την εργοστασιακή εγγύηση. Από κει και μετά αν την στείλεις στο technixx και αυτοί στην γερμανική αντιπροσωπεία δεν αποκλείεται να σου την αλλάξουν.

Η οθόνη είναι αρκετά ακριβή και η διαφορά κυμαίνεται στα 60 ευρώ. Εσύ αποφασίζεις αν αξίζει ή όχι το ρίσκο.

Προσωπικά αν ήταν από άλλο μαγαζί ίσως να το σκεφτόμουνα…

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι τι σου είπε αυτός αλλά τι πρόκειται να γίνει αν όντως καεί κάποιο pixel.

Η Ελληνική αντιπροσωπία θα σε καλύψει μόνο με την εργοστασιακή εγγύηση. Από κει και μετά αν την στείλεις στο technixx και αυτοί στην γερμανική αντιπροσωπεία δεν αποκλείεται να σου την αλλάξουν.

Η οθόνη είναι αρκετά ακριβή και η διαφορά κυμαίνεται στα 60 ευρώ. Εσύ αποφασίζεις αν αξίζει ή όχι το ρίσκο.

Προσωπικά αν ήταν από άλλο μαγαζί ίσως να το σκεφτόμουνα…

Συμφωνώ απολύτως! Το email το ανέβασα πιο πολύ για πληροφόρηση του φίλου που μόλις την αγορασε από technixx (π.χ. για το τι εννοούν dead pixel κλπ)

Εγώ με τα τρέχοντα δεδομένα λέω να την πάρω από Πλαίσιο :105:

----------------------------------------------------------------------

Στην Γραφική Παράσταση Αρ.1 βλέπουμε ένα νεκρό Pixel να ενοχλεί τον ενάρετο αγοραστή-χρήστη: :064:

Στο σχήμα 2 μπορούμε επίσης να παρατηρήσουμε την ψυχοσυναισθηματική κατάσταση του ίδιου χρήστη όταν κάποια σημαντική υπόσχεση του πωλητή αθετείται : :071:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απολύτως! Το email το ανέβασα πιο πολύ για πληροφόρηση του φίλου που μόλις την αγορασε από technixx (π.χ. για το τι εννοούν dead pixel κλπ)

Εγώ με τα τρέχοντα δεδομένα λέω να την πάρω από Πλαίσιο :105:

Αυτά που λέει το email τα ρώτησα και τα διευκρίνησα πολλές φορές πριν πάρω τελικά την οθόνη. Και για τα dead pixel και για όλα. Για την εγγύηση πιο πολύ πόνταρα στο ότι η οθόνη είναι εγγύηση απο μόνη της. Δηλαδή πάρα πολύ σπάνια έχω ακούσει να υπάρχει προβληματικό pixel σε eizo. Άσε που καλύτερα να μην χρειαστεί να κάνω καν χρήση της εγγύησης!! Όσο για την τιμή μάλλον αν δεν την έπαιρνα απο το technixx δεν θα την έπαιρνα και καθόλου γιατί τα 560 είναι πολλά αλλά τα 630+ που απαιτούνται για να την πάρεις απο επίσημο αντιπρόσωπο είναι υπερβολικά πολλά για μένα. Αν θέλετε προσωπικά είναι και ένα ψυχολογικό όριο τα 600 ευρώ.

Υ.Γ. Ρε παιδιά είναι εύκολο να πείτε πάνω κάτω τις ιδανικές ρυθμίσεις για σερφάρισμα κυρίως γιατί νομίζω πως δεν κατάφερα ακόμη να πετύχω το καλύτερο. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που λέει το email τα ρώτησα και τα διευκρίνησα πολλές φορές πριν πάρω τελικά την οθόνη. Και για τα dead pixel και για όλα. Για την εγγύηση πιο πολύ πόνταρα στο ότι η οθόνη είναι εγγύηση απο μόνη της. Δηλαδή πάρα πολύ σπάνια έχω ακούσει να υπάρχει προβληματικό pixel σε eizo. Άσε που καλύτερα να μην χρειαστεί να κάνω καν χρήση της εγγύησης!! Όσο για την τιμή μάλλον αν δεν την έπαιρνα απο το technixx δεν θα την έπαιρνα και καθόλου γιατί τα 560 είναι πολλά αλλά τα 630+ που απαιτούνται για να την πάρεις απο επίσημο αντιπρόσωπο είναι υπερβολικά πολλά για μένα. Αν θέλετε προσωπικά είναι και ένα ψυχολογικό όριο τα 600 ευρώ.

Υ.Γ. Ρε παιδιά είναι εύκολο να πείτε πάνω κάτω τις ιδανικές ρυθμίσεις για σερφάρισμα κυρίως γιατί νομίζω πως δεν κατάφερα ακόμη να πετύχω το καλύτερο. Ευχαριστώ.

Σε αυτό συμφωνώ απολύτως, παρόλα αυτά στο e-shop που την πήρα την έχει 620 και δεν έδωσα και μεταφορικά, από το technixx είναι 560 με πόσα μεταφορικά;

Η διαφορά μικραίνει αν το καλοσκεφτείς σε λιγότερο από 45 - 50 ευρώ…

Anyway, καλορίζικη και σε σένα και μακριά από μας τα καμένα pixels… :D

Link to comment
Share on other sites

Άλλος Ένας στο Club! :081: Μόλις πήρα την S1910Κ, από ΠΛΑΙΣΙΟ, 629€ μέσω internet. Πολύ καλή!

Έχω όμως μια πολύ βασική (για μένα) ΑΠΟΡΙΑ: η οθόνη έχει τη δυνατότητα να περιστρέφεται (PIVOT) κάθετα κατα 90 μοίρες, δηλαδή να παίρνει κάθετη μορφή Portrait αντί για τη συνηθισμένη Landscape.

Περίμενα λοιπόν μέσα στο CD να υπάρχει και το ανάλογο software που να υποστηρίζει την μετατροπή της εικόνας από οριζόντια σε κατακόρυφη (όπως π.χ. υπάρχει στις LG, εκτός απ' την 1980Q που το κάνει αυτόματα), -Aλλιώς, για ποιο λόγο μια οθόνη να έχει PIVOT αν δεν το υποστηρίζει; (όντως δεν μπορώ να φανταστώ τον λόγο...)

(Δουλεύω κυρίως κείμενα με WORD + πολύ σερφάρισμα + επεξεργασία φωτό, κι αυτή η δυνατότητα ήταν για μένα από τα βασικά κριτήρια στηνεπιλογή οθόνης, για να βλέπω ολόκληρη τη σελίδα και να γλιτώνω το διαρκές scrolling -Το έχω δουλέψει σε άλλη οθόνη και είναι εξαιρετικά βολικό...)

--> Τώρα όμως δεν βλέπω να υπάρχει παρόμοια επιλογή ούτε στην οθόνη, ούτε στο ScreenManager, ούτε αλλού στο CD!

ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ; μήπως μου διαφεύγει κάτι; Αν το έχει ψάξει κανείς, ή έχει κάποια ιδέα, pLease χρειάζομαι τα φώτα σας... :037:

Ευχαριστώ τα μάλα! :054:

Υ.Γ. Αν τυχόν την πάτησα και δεν έχει τέτοια δυνατότητα, μήπως υπάρχει κάποιο software στη αγορά που να γυρίζει όλο το περιβάλλον σε κατακόρυφο σχήμα; ή πώς αλλιώς θα μπορούσε να γίνει; :105: ΤΗΑΝΧ!

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις nvidia πηγαινε στα properties στην οθονη και καπου εχει μια επιλογη για nvrotate της εικονας κατα μοιρες. Μπορεις μεχρι κ αναποδα να το κανεις το desktop σου.

sorry αλλα νομιζω μονο η 1910AS εχει αυτο το height-adjustable stand.

Link to comment
Share on other sites

didymos Eυχαριστώ! :081:

Οπότε στην χειρότερη, θα το λύσω το πρόβλημα με το επόμενο μηχάνημα που σκέφτομαι σύντομα να φτιάξω (το παλιό....πάλιωσε!)

Τώρα που το ξανασκέφτομαι: λέτε αν δανειστώ και φορτώσω το CD που είχε μέσα η LG ενός φίλου, να μπορέσω να χρησιμοποιήσω το δικό του software για να καταφέρω να αξιοποιήσω το Pivot της ΕΙΖΟ; Περιμένω καμιά γνώμη...

(ή μήπως η EIZΟ θα ...σνομπάρει ό,τι προέρχεται από LG; χαχα) :023:

Άλλον τρόπο εκτός από αγορά νέας κάρτας ξέρει κανείς; Θενξ !

Υ.Γ. Ουπς, σόρυ Papas, τώρα είδα την απάντησή σου, ευχαριστώ :002: θα το ψάξω (αν και η κάρτα μου είναι παλιά, τεσσάρων ετών, ίσως να μην έχει το rotate -NVidia GeForce 256 DDR)

sorry αλλα νομιζω μονο η 1910AS εχει αυτο το height-adjustable stand.

Όχι, ακριβώς το αντίθετο: η βάση ArcSwing που την φοράνε οι S1910AS και S1910AS-K (νομίζω Ελλάδα τις έχει μόνο το Τechnixx.γρ ) έχει όντως γενικά περισσότερες δυνατότητες (μεγαλύτερη γωνία Swivel προς τα αριστερά-δεξιά για να βλέπει κι ο διπλανός, η οθόνη ξαπλώνει περισσότερες μοίρες για να διαβάζεις e-book κλπ), αλλά λόγω διαφορετικής κατασκευής δεν έχει τη δυνατότητα περιστροφής 90 μοιρών (pivot).

Αυτό το έχουν μόνο οι S1910 και S1910-K (αυτές δηλαδή που κυρίως κυκλοφορούν στην Ελλάδα)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ακόμη ένας κάτοχος ΕΙΖΟ S1910AS, αυτής με την στρογγυλή βάση, αυτή δεν κάνει pivot, αλλά μόνο η Κ (αυτή με την βάση που μοιάζει σαν πόδια). Αγοράστηκε από το Hardshop σήμερα, αντί του ποσού των 596€, πιστεύω η καλύτερη τιμή της αγοράς. Δυστυχώς όμως, νομίζω ότι έχω καμμένο pixel, μια και σε μαύρο φόντο παρατηρώ μια πολύ μικρή πράσινη κουκίδα και αν δεν κάνω λάθος νομίζω ότι αυτό λέμε καμμένο pixel, αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάπιος. Μήπως ξέρει κάποιος φίλος αν αυτό καλύπτεται από την εγγύηση 0 καμμένα pixel?

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ακόμη ένας κάτοχος ΕΙΖΟ S1910AS, αυτής με την στρογγυλή βάση, αυτή δεν κάνει pivot, αλλά μόνο η Κ (αυτή με την βάση που μοιάζει σαν πόδια). Αγοράστηκε από το Hardshop σήμερα, αντί του ποσού των 596€, πιστεύω η καλύτερη τιμή της αγοράς. Δυστυχώς όμως, νομίζω ότι έχω καμμένο pixel, μια και σε μαύρο φόντο παρατηρώ μια πολύ μικρή πράσινη κουκίδα και αν δεν κάνω λάθος νομίζω ότι αυτό λέμε καμμένο pixel, αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάπιος. Μήπως ξέρει κάποιος φίλος αν αυτό καλύπτεται από την εγγύηση 0 καμμένα pixel?

Ευχαριστώ πολύ.

A δεν μας ταλέτε καλα. Κ'αλλος με καμενο πιξελ σε EIZO??

μπορει να ειναι subpixel (το 1/3ο του πιχελ r-g-B)

Επιστροφη αμεσα την οθονη

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά χθες το βράδυ παρατήρησα κάτι και θέλω την βοήθειά σας. Βρήκα κάτι και δεν ξέρω αν είναι καμμένο πίξελ! Στο desktop έχω μια φωτογραφία στο κέντρο και γύρω γύρω μαύρο φόντο. Ε κάτω δεξιά αντί να δείχνει μαύρο έχει ένα πίξελ που δείχνει προς το γαλάζιο. Τρώω την πρώτη ξενέρα! Κάνω και τα δυο τεστ όλα μια χαρά δεν παρατηρώ τίποτα. Σε άσπρο φόντο όλα μια χαρά. Αλλά και στον firefox όταν το πίξελ αυτό βρίσκεται σε σκούρο χρώμα δεν το δείχνει σωστά. Επαναλαμβάνω οτι και στα δυο τεστ όλα οκ! Έχει παρατηρήσει κανείς κάτι παρόμοιο;

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ κουφό αυτό που μου συμβαίνει Σε μερικές περιπτώσεις δείχνει μια χαρά, όλα τα χρώματα νορμαλ και σε άλλες οχι. Το πρόβλημα είναι μόνο στα σκούρα χρώματα. Άλλαξα την φώτο στο desktop όμως επειδή είναι μικρή έχει πάλι γύρω γύρω μαύρο χρώμα αλλά όλα οκ! Τυχαίνει όμως σε σκούρο μπλέ το συγκεκριμένο πίξελ να δείχνει γαλάζιο. Μάλλον είναι αυτό που λέμε subpixel ε;

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ κουφό αυτό που μου συμβαίνει Σε μερικές περιπτώσεις δείχνει μια χαρά, όλα τα χρώματα νορμαλ και σε άλλες οχι. Το πρόβλημα είναι μόνο στα σκούρα χρώματα. Άλλαξα την φώτο στο desktop όμως επειδή είναι μικρή έχει πάλι γύρω γύρω μαύρο χρώμα αλλά όλα οκ! Τυχαίνει όμως σε σκούρο μπλέ το συγκεκριμένο πίξελ να δείχνει γαλάζιο. Μάλλον είναι αυτό που λέμε subpixel ε;

Συνοψίζω από προηγούμενα posts:

Βασικά δοκίμασε αν βλέπεις να μένει αναμμένη καμιά κουκκίδα σε μαύρο φόντο. Αν ναι, τότε υπάρχει pixel ή subpixel "κολλημένο" σε κατάσταση "on". Aν αυτό έχει λευκό χρώμα, τότε είναι pixel και πας την οθόνη για αλλαγή. Αν έχει κάποιο άλλο χρώμα (κόκκινο, μπλέ ή πράσινο), τότε είναι sub-pixel και δεν είμαι σίγουρος αν καλύπτεσαι για αντικατάσταση...

Η δοκιμή σε άλλα χρωματικά backgrounds θα σε βοηθήσει να ανακαλύψεις αν κάποιο pixel (ή subpixel) δεν ανάβει καθόλου. Και σε αυτή την περίπτωση μόνο τα pixels καλύπτoνται σίγουρα από την 0 pixel εγγύηση, ενώ για τα sub χρειάζεται διευκρίνιση (αλλά μικρό το κακό, μια και δεν είναι εύκολο να παρατηρηθούν τα ανενεργά, και αυτό δεν ενοχλεί και καθόλου, σε σχέση με τα κολλημένα "on" που περιέγραψα παραπάνω.

Σε κάθε περίπτωση ένα τηλέφωνο στην εταιρεία θα τα ξεδιαλύνει όλα.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα κατάλαβα τι ακριβώς συμβαίνει! Όταν βάλω φόντο στο desktop μόνο μαύρο το πίξελ δείχνει και αυτό μαύρο. Γενικά και στα τεστ οταν υπάρχει ένα χρώμα το πίξελ δείχνει μια χαρά. Όταν βάλω όμως μια ανοιχτόχρωμη φωτογραφία για backround και γύρω γύρω δείχνει μαύρο τότε το συγκεκριμένο πίξελ είναι σχεδόν γαλάζιο. Αν η φωτογραφία του desktop είναι σκουρόχρωμη τότε το πίξελ δείχνει μια χαρά. Ειλικρινά δεν έχω ξανακούσει κάτι τέτοιο. Λογικά αν την πάω πίσω για εγγύηση δεν θα τη δεχτούν απο την στιγμή σε κατάμαυρο φόντο δεν έχει κάποιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Την δοκιμασα με far cry και call of duty,και τα γραφικα και η κινηση ειναι απιστευτα.Gosting δεν εχει.Τα παιζω σε αναλυση 1280-1024 -60 hz,με pentiem 4 3.0 -nvidia 6800gt,σε mode very high.Το προβλημα ειναι με το pro evolusion soccer 4 που μου κανει καποιες καθετες γραμμες στα γραφικα.Δοκιμασα στο analog 1280-1024-70 hz και δειχνει να διορθωνεται ,αλλα οχι τελειως.Η επιλογη ειναι δικια σου!

τελικα δεν φταιει φυσικα η οθονη για το P E soccer ,απλα επρεπε να ενεργοποιησω το vertical sync στους drives της καρτας γραφικων και εξαφανιστηκαν ολες οι γραμμες στα γραφικα.(το διαβασα στο καινουργιο PC WORLD).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.