Jump to content



EIZO S1910 ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ


Iannis

Recommended Posts

  • Replies 230
  • Created
  • Last Reply
η συνδεση με dvi αποδιδει καλυτερα?πως ομως οταν βαλεις την αναλογικη σου δινει περισσοτερα hertz?η εικονα με τα περισσοτερα δεν ειναι και η καλυτερη? :102:

Να εχεις το refrase rate 60 Hz σταθερά και αναλυση 1280χ1024 που ειναι και η native της οθόνης.

και άαααααααααλος στο club

Που να το ξεραμε να καναμε μαζική αγορα

:038: :038:

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασέ την και με ένα τεστάκι.

http://www.prad.de/download/tft-test.exe

Με το πλήκτρο ΤΑΒ, αλλάζεις χρώμα.

Αν την έχεις πάρει από την ελληνική αγορά μπορείς να την επιστρέψεις για αλλαγή.

Αλήθεια πόσο ενοχλητικό είναι; Ρωτάω γιατί όλοι καίγονται για την εγγύηση 0 pixel και δεν προτιμούν εύκολα οθόνη εταιρείας που δεν καλύπτει αυτόν τον όρο...

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια πόσο ενοχλητικό είναι; Ρωτάω γιατί όλοι καίγονται για την εγγύηση 0 pixel και δεν προτιμούν εύκολα οθόνη εταιρείας που δεν καλύπτει αυτόν τον όρο...

Σε 17" TFT της ΗΡ στο γραφείο, με 1 pixel off ούτε που το προσέχεις.

Το συγκεκριμένο είναι μονίμως on, οπότε σε ανοικτόχρωμο background (office use) δεν φαίνεται. Βασικά το συνηθίζεις μετά από λίγο καιρό, όπως και εκείνες τις γραμμούλες που έχουν οι crt οθόνες με trinitron/diamondtron καθοδικούς.

Link to comment
Share on other sites

ακριβως ειναι παρα πολυ μικρο και στην περιπτωση μου φαινεται οταν η οθονη διχνει μαυρο στα αλλα χρωματα οκ. το κακο της υποθεσης ειναι οτι το ματι πλεον πεφτει παντα εκει.θα το σκεφτω σοβαρα παντως για αντικατασταση γιατι στο ellada παιζει πολυ ταλαιπωρια και την εφαγα ηδη απ το πλαισιο μεχρι να την παρω

Link to comment
Share on other sites

...θα το σκεφτω σοβαρα παντως για αντικατασταση γιατι στο ellada παιζει πολυ ταλαιπωρια και την εφαγα ηδη απ το πλαισιο μεχρι να την παρω

Έχω την εντύπωση ότι δεν απευθύνεσαι στο κατάστημα αγοράς, αλλά απευθείας στην αντιπροσωπεία. Πάρτους ένα τηλέφωνο. :)

http://www.eizo.gr/default.asp?pid=18

Link to comment
Share on other sites

Απο την σελίδα της Ελληνικής αντιπροσωπίας διαβάζω...

Υψηλής ταχύτητας USB Hub (High Speed USB Hub)

Ένα υψηλής ταχύτητας USB Hub προσφέρει εύκολη σύνδεση πληκτρολογίου ή άλλων περιφερειακών απευθείας με την οθόνη.

Η οθονη εχει θυρα USB που συνδέεται με το PC για το software των αυτόματων ρυθμήσεων. Δεν καταλαβα τι ενοει με το HUB?? εκτός και αν ειμαι στραβός

Link to comment
Share on other sites

Απο την σελίδα της Ελληνικής αντιπροσωπίας διαβάζω...

Υψηλής ταχύτητας USB Hub (High Speed USB Hub)

Ένα υψηλής ταχύτητας USB Hub προσφέρει εύκολη σύνδεση πληκτρολογίου ή άλλων περιφερειακών απευθείας με την οθόνη.

Η οθονη εχει θυρα USB που συνδέεται με το PC για το software των αυτόματων ρυθμήσεων. Δεν καταλαβα τι ενοει με το HUB?? εκτός και αν ειμαι στραβός

Απ' ότι διαβάζω εδώ

The USB connection is only meant for controlling the S1910-K via screen manager software, there is no USB hub available.

Δεν ξέρω που ακριβώς το βρήκες το κείμενο που παρέθεσες, αλλά μάλλον μιλάει για την L778.

There is one power connector, one D-Sub (analog) input, one DVI-D (digital) input, one USB-Hub (1x Upstream, 2 x Downstream), one head phone connector on the left side and two audio inputs available. All connectors allow for easy access.
Link to comment
Share on other sites

Απο το Ελληνικό site διαβάζουμε...

αλλα μάλλον για το USB-Hub λενε κοτσάνες.

http://www.eizo.gr/default.asp?pid=3&prId=10

Η S1910 προσφέρει εξαιρετική διαύγεια, χρωματική απόδοση και αντίθεση σε κινούμενη εικόνα αλλά και σε στατική. Η απεικόνιση σε γρήγορη κίνηση ή σε σκοτεινά σημεία σε ταινίες και σε παιχνίδια είναι ομαλή και πεντακάθαρη. Η ιδανική οθόνη για 3D εφαρμογές, επεξεργασία Video, παιχνίδια, και προβολή ταινιών.

: Ειδικά Χαρακτηριστικά

Χρωματικές Προ ρυθμίσεις (Fine Contrast)

Διαλέξτε από έξι διαφορετικές προ ρυθμίσεις Fine Contrast για κείμενο (Text), εικόνα (Picture), μεγάλη φωτεινότητα (External), Custom, και sRGB, ανάλογα με τις απαιτήσεις σας ή τις ανάγκες της εφαρμογής.

Υψηλής ταχύτητας USB Hub (High Speed USB Hub)

Ένα υψηλής ταχύτητας USB Hub προσφέρει εύκολη σύνδεση πληκτρολογίου ή άλλων περιφερειακών απευθείας με την οθόνη.

Προστασία από κλοπή

Για προστασία από κλοπή υπάρχει ειδική υποδοχή για κλειδαριά ασφαλείας.

Πληροφορίες Στο Μενού Της Οθόνης

Για προστασία από κλοπή υπάρχει ειδική υποδοχή για κλειδαριά ασφαλείας.

Μικρομετρικές Ρυθμίσεις Χρώματος (Detailed Image Control)

Η ΕΙΖΟ έδειξε την πρωτοπορία της προσφέροντας αυτό το πολύτιμο χαρακτηριστικό: Επιτρέπει στον χρήστη τη ρύθμιση θερμοκρασίας χρώματος με βήματα των 500 Κ σε μια κλίμακα από 4.000 έως 10.000Κ καθώς και την ανεξάρτητη ρύθμιση hue, gain & saturation.

Λεπτός σχεδιασμός (SlimEdge Design)

Το εξαιρετικά λεπτό πλαίσιο 15mm (πάνω και κάτω) και 13mm (αριστερά και δεξιά) προσφέρει εξοικονόμηση χώρου και απεικόνιση σχεδόν χωρίς πλαίσιο σε multi panel εγκαταστάσεις.

Λειτουργία sRGB

Με αυτή τη λειτουργία, η οθόνη ρυθμίζεται αυτόματα και απεικονίζει το χρωματικό φάσμα sRGB. Με αυτό τον τρόπο εξασφαλίζεται η απόλυτη συμβατότητα και χρωματική πιστότητα με περιφερειακά (ψηφιακές μηχανές, σαρωτές, εκτυπωτές κτλ.) που λειτουργούν σε αυτό το χρωματικό φάσμα.

Δυνατότητα ελεύθερης τοποθέτησης (Free mount Capability)

Όλες οι οθόνες είναι σχεδιασμένες ώστε να μπορούν να τοποθετηθούν σε κάθε χώρο. Οι προσφερόμενες βάσεις επιτρέπουν την εύκολη ρύθμιση και τοποθέτηση στην εργονομικά σωστή και ξεκούραστη θέση, με ρυθμίσεις ύψους, περιστροφής και Pivot. Επίσης προσφέρεται η δυνατότητα τοποθέτησης σε βραχίονα (VESA συμβατό) σε όλες τις οθόνες. Το ενσωματωμένο τροφοδοτικό αυξάνει την εργονομία και μειώνει τον αριθμό των καλωδίων που χρειάζονται, ενώ επιτρέπει την τοποθέτηση ακόμα και σε τοίχο.

Διπλή είσοδος (DVI-D & D-Sub)

Η οθόνη έχει δυο εισόδους. Μια αναλογική και μια ψηφιακή.

Αυτόματη Σταθεροποίηση Φωτεινότητας (Auto Brightness Control)

Η φωτεινότητα της οθόνης παραμένει σε σταθερό επίπεδο με την έναρξη της λειτουργίας της. Μειώνεται έτσι στο ελάχιστο ο χρόνος προθέρμανσής της. Επιπρόσθετα, με ειδική πατέντα της ΕΙΖΟ, η φωτεινότητα παραμένει σταθερή ακόμα και μετά από πολλά χρόνια χρήσης: Ειδικός αισθητήρας ανιχνεύει πιθανές αλλαγές έντασης φωτός από τις λάμπες φθορισμού και τις αντισταθμίζει.

Αυτόματη Αλλαγή Χρωματικών Ρυθμίσεων (Image Mode Assignment)

Μέρος του λογισμικού Screen Manager Pro, που συνοδεύει τις οθόνες, επιτρέπει την αντιστοίχιση προ ρυθμίσεων (Fine Contrast) με εφαρμογές. Έτσι όταν η συγκεκριμένη εφαρμογή βρίσκεται σε ανοικτό παράθυρο, η οθόνη αυτόματα ενεργοποιεί την προ ρύθμιση. Το λογισμικό αυτό προσφέρει και τη λειτουργία Window Movie Mode που μειώνει την φωτεινότητα στο Background έτσι ώστε το παράθυρο video να εμφανίζεται πιο φωτεινό και ευδιάκριτο.

Ανεξάρτητη Ρύθμιση 6 χρωμάτων (Independent 6 Color Control)

Οι τιμές Hue & Saturation ρυθμίζονται ξεχωριστά για κάθε πρωτεύον χρώμα (red, green, blue) αλλά και για κάθε δευτερεύον (cyan, yellow, magenta). Λόγω της ανεξάρτητης ρύθμισης, καμία επίδραση δεν έχει η ρύθμιση ενός χρώματος στα άλλα.

OverDrive Circuit

Αυτό το πρωτοποριακό κύκλωμα εξομαλύνει την κίνηση των κινούμενων γραφικών ρυθμίζοντας την τάση εισόδου με δεδομένα από τα τρία προηγούμενα frames. H παραπάνω διαδικασία βελτιώνει δραστικά το χρόνο απόκρισης των midtones (12ms) και προσφέρει εικόνα πεντακάθαρη χωρίς φαινόμενα ghosting.

1000:1 Contrast

Αυτή η εξαιρετική επίδοση 1000:1 προσφέρει απεικόνιση με ακόμα πιο ζωντανά χαρακτηριστικά και χρώματα ακόμα και σε περιβάλλον με μεγάλη φωτεινότητα.

10 bit Διόρθωση Gamma (10 bit Gamma Correction)

Αυτόματα το 8-bit σήμα από την κάρτα γραφικών (256 τόνοι για κάθε βασικό χρώμα) χρησιμοποιεί ένα 10 bit πίνακα (με 1021 τόνους) για να παράγει τελικά ακόμα πιο ακριβείς διαβαθμίσεις. Οι τιμές Gamma ρυθμίζονται επίσης και χειροκίνητα από 1.4 έως 3.0 με βήματα 0.2.

Link to comment
Share on other sites

και ειμαι ο πρωτος που θα αναφερω οτι οταν πεφτει το screensaver βλεπω και ενα καμμενο pixelaki.ειναι τοσο μικρο και το παρατηρεις μονο οταν η οθονη ειναι ολομαυρη!

Mην μου πεις οτι την πηρες απο το πλαισιο πανω στην Βουλιαγμενης ?!

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον κάποιος τους είπε ότι η L778 και η S1910 είναι ίδιες, εκτός από τα ηχεία που έχει η πρώτη. Έτσι γράψαν μια φορά το κείμενο και το κάναν copy-paste. :p

Xαχαχαχα καλο Στέλα

:001: :001: :001: :001: :001: :001:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ,αυτή η οθόνη είναι από αυτές που το panel τους βγάζει έναν ασθενή διαπεραστικό ήχο;Μια τέτοια έχει ο αδελφός μου 17αρα της Viewsonic πολύ καλύτερη από τη δική μου που είναι Acer αλλά τουλάχιστο η δικιά μου δεν έχει τέτοιο πρόβλημα.

Αν κολλήσετε το αυτί σας πίσω από την οθόνη αποκλείεται να μην ακούτε κάποιον θόρυβο.Το θέμα είναι αν αυτός ο θόρυβος γίνεται αντιληπτός όταν έχετε ανοιχτή μόνον την οθόνη το βράδυ και κάθεστε στην απόσταση από την οποία συνήθως την χρησιμοποιείτε.Αν η απάντηση είναι θετική, η οθόνη είναι ακατάλληλη για ανθρώπους που έχουν ψώνιο με τους αθόρυβους υπολογιστές.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ,αυτή η οθόνη είναι από αυτές που το panel τους βγάζει έναν ασθενή διαπεραστικό ήχο;Μια τέτοια έχει ο αδελφός μου 17αρα της Viewsonic πολύ καλύτερη από τη δική μου που είναι Acer αλλά τουλάχιστο η δικιά μου δεν έχει τέτοιο πρόβλημα.

Αν κολλήσετε το αυτί σας πίσω από την οθόνη αποκλείεται να μην ακούτε κάποιον θόρυβο.Το θέμα είναι αν αυτός ο θόρυβος γίνεται αντιληπτός όταν έχετε ανοιχτή μόνον την οθόνη το βράδυ και κάθεστε στην απόσταση από την οποία συνήθως την χρησιμοποιείτε.Αν η απάντηση είναι θετική, η οθόνη είναι ακατάλληλη για ανθρώπους που έχουν ψώνιο με τους αθόρυβους υπολογιστές.

Το εχω απαντήσει αυτό στην αρχή.

Βιάβασε το

Link to comment
Share on other sites

Για το φίλο που έχει καμένο pixel, επειδή θέλω να την πάρω και εγώ ρώτησα πρώτα. Ιδού η απάντηση :

Η Media Vis A.E. από τον Απρίλιο δίνει zero pixel (και sub) εγγύηση σε όλα

τα μοντέλα ΕΙΖΟ με βάσει τον σειριακό αριθμό της οθόνης.

Η εγγύηση ισχύει για έξη μήνες από την αγορά της και με το αποδεικτικό του

καταστήματος.

Η διαδικασία είναι bring in από τον πελάτη αντικατάσταση και από Δευτέρα έως

Παρασκευή από 9.00 - 16.00.

Για τους πελάτες εκτός Αττικής τα έξοδα αποστολής βαρύνουν την εταιρεία μας.

Σας ευχαριστούμε για την πολύτιμη παρατήρησή σας όσον αφορά τον

αναγραμματισμό του εταιρικού mail.

Πάντα στη διάθεσή σας.

Με τους καλύτερους χαιρετισμούς

Π.

Περικλής Φιλιόπουλος

Διευθ. Πωλήσεων

210-2323500

210-2380525

6979-975254

www.eizo.gr

Link to comment
Share on other sites

Παντως εχω διαβασει οτι κατα 90% αν ειναι να παρουσιαστει καμμενο πιξελ θα παρουσιαστει τις δεκα πρωτες νορμαλ μερες λειτουργιας αρα με τους εξι μηνες καλυπτεσαι

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.