Jump to content



EIZO S1910 ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ


Iannis

Recommended Posts

  • Replies 230
  • Created
  • Last Reply
H βαση που σου ηρθε μαζι με την οθονη στην συσκευασια κανει πανω-κατω και πισω-μπροστα ?

Πανω κατω ναι δεξια αριστερά και κλιση μεχρι 30 μοιρες

Δες την πρωτη φωτο απο το ποστ 2-ΚΙΝΗΣΗ

Link to comment
Share on other sites

θα σου πω συντομα για την ολη Εγκατασταση

Για αυτες τις βασεις τι λες??

Η διπλή για τρελους gamers

Κατ'αρχάς με γειές και από εμένα.

Την διπλή βάση (ή καλύτερα πολλές τέτοιες βάσεις) ειδικά την χρησιμοποιούν κατά κόρον σε dealing rooms τραπεζων και χρηματιστηριακών, οι traders που παρακολουθούν αρκετές οθόνες ο καθένας (εκεί να δεις τρελό gaming).

Μιας και το έφερε η κουβέντα όμως, και επειδή και εγώ δεν έχω καλό σήμα (με εσωτερική κεραιούλα με ενισχυτή από Praktiker), δώσε info για την δική σου εγκατάσταση, μπας και μας σώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλο review,αριστη οθονη,πολλα σχετικα και τα φραγκα βεβαια!

Τα 60Hz στα 1280χ1024 δεν κουραζουν?

Οχι Τα στα LCD monitors που δεν εχουν fleker η εικόνα ειναι εντελός ξεκουραστη

Αυτό ειναι το κυριότερο αβανταζ και μετα όλα τα άλλα

Link to comment
Share on other sites

Οχι Τα στα LCD monitors που δεν εχουν fleker η εικόνα ειναι εντελός ξεκουραστη

Αυτό ειναι το κυριότερο αβανταζ και μετα όλα τα άλλα

Αφου την εχει δοκιμασει και το λες κατι ξερεις.

Αλλα μεταξυ μας, τα refresh rates σε 15" , 17" και 19" TFT ειναι σχεδον τα ιδια..

Δεν ειναι οντως λιγα τα ~75Hz για VGA και ~60Hz για DVI για 19" TFT ?

Λιγο απο οτι ειδα και σε αλλες εταιριες δεν βλεπω τιποτα εντυπωσιακο..

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κατι... καποιος ανεφερε για θόρυβο που κάνει η οθόνη, η δικιά μου η L568k κάνει. Είναι κακό αυτό?

Na προσθέσω πως τον υψίσυχνο θόρυβο τον κάνει ΜΟΝΟ όταν είναι συνδεδεμένη με DVI :120: . Με το dsub... :120: η... σιωπή των αμνών :106:

Link to comment
Share on other sites

Na προσθέσω πως τον υψίσυχνο θόρυβο τον κάνει ΜΟΝΟ όταν είναι συνδεδεμένη με DVI . Με το dsub... η... σιωπή των αμνών

Να μια λεπτομέρεια που δεν την είχα υπολογίσει!

Εσύ Iannis με τι καλώδιο έχεις συνδέσει την οθόνη;

Link to comment
Share on other sites

Καλως ήρθες στο FunClub των κατόχων EIZO οθονών. Άριστη επιλογή. Καλορίζικη.

Ευχαριστω αν και το προηγουμενο μονιτορ που με συνοδεψε για 7 χρονια ηταν CRT-EIZO T57S (σε χασαμε)

Link to comment
Share on other sites

Αφου την εχει δοκιμασει και το λες κατι ξερεις.

Αλλα μεταξυ μας, τα refresh rates σε 15" , 17" και 19" TFT ειναι σχεδον τα ιδια..

Δεν ειναι οντως λιγα τα ~75Hz για VGA και ~60Hz για DVI για 19" TFT ?

Λιγο απο οτι ειδα και σε αλλες εταιριες δεν βλεπω τιποτα εντυπωσιακο..

Στις TFT οθόνες, το refresh rate ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΡΟΛΟ. Ο λόγος είναι πως η οθόνη παίρνει το αναλογικό σήμα από την VGA και το ψηφιοποιεί ξανά. Απλά, ο ADC (Analog-To-Digital Converter) της οθόνης είναι σχεδιασμένος να δέχεται σήμα μέσα σε κάποια όρια (60-75Hz).

Κατά τη γνώμη μου τα μαγαζιά δεν θα' πρεπε καν να αναφέρουν το refresh rate στις διαφημίσεις και τα τεχνικά χαρακτηριστικά των TFT, τη στιγμή που πολλές φορές παραλείπουν άλλα ζωτικά χαρακτηριστικά, όπως το Response Time, το Contrast, το Brightness... Απλά, από συνήθεια ή άγνοια, αναφέρουν το refresh rate και μπερδεύουν και τους πελάτες...

Link to comment
Share on other sites

Το μονο που ισως ειναι καλυτερο ειναι το

Fujitsu Siemens P19-2

http://www.prad.de/en/monitore/review_fujitsu_siemens_p19-2.html

Το refresh rate με DVI ειναι γυρω στα 75Hz σε αντιθεση με την S1910 που ειναι γυρω στα 60Hz.

Εχει επισης PVA panel με overdrive.

Ξερει κανεις για εγγυηση pixel σε Fujitsu-Siemens TFT ?

Link to comment
Share on other sites

Το μονο που ισως ειναι καλυτερο ειναι το

Fujitsu Siemens P19-2

http://www.prad.de/en/monitore/review_fujitsu_siemens_p19-2.html

Το refresh rate με DVI ειναι γυρω στα 75Hz σε αντιθεση με την S1910 που ειναι γυρω στα 60Hz.

Εχει επισης PVA panel με overdrive.

Ξερει κανεις για εγγυηση pixel σε Fujitsu-Siemens TFT ?

Και οι 2 οθονες φοράνε το ιδιο πανελ νομιζω.

Την πηγα και 75Hz αλλα δεν υπάρχει κανενα μα κανενα οφελος πάντα για DVI συνδεση

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αληθεια με 75 hz στην 1915s lg μου βλεπω κομματακι καλυτερα το ασπρο απ'οτι στα 60.....

Μπορει να ειναι και ιδεα μου

θα έλεγα ακτιβώς το αντίθετο, αλλά και πάλι μπορεί να είναι η ιδέα μου :p, την έχω το DVI πάντως...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.