Jump to content



Ποτε να αναμενουμε πτωση τιμων σε διπυρηνους AMD ?


small_boy22

Recommended Posts

Εχω ενα φιλαρακι που θελει να αφορασει διπυρηνο AMD και οχι Ιntel με τιποτα !!

Τα λεφτα ομως (400ευρωο φτηνοτερος Χ2) ειναι πολλα για αυτον.

Γνωριζει κανεις, αν και ποτε αναμενουμε πτωση τιμων στους διπυρηνους AMD socket 939 ?

Θα γινει κατι τετοιο τον επομενο μηνα ή χλωμο ?

Link to comment
Share on other sites

Το Πάσχα. Και μάλλον το λέω αυτό χωρίς πλάκα από την άποψη ότι αν δεν βγουν πρώτα οι Yonah δεν θα δούμε τις τιμές των Χ2 να πέφτουν. Η Intel είναι αναγκασμένη να βγάζει Ρ4 για τους επόμενους μήνες και η AMD απλά δεν μπορεί να φτιάξει αρκετούς Χ2. Πλήρης στασιμότητα!

Link to comment
Share on other sites

οι πρωτες μειωσεις εγιναν ηδη τη Δευτερα:

attachment.php?attachmentid=8610

συμφωνα με το overclockers.com αναμενονται νεες μειωσεις τον Ιανουαριο, που θα μειωσει τις δικες της και η Ιντελ

το παρακατω quote ταιριαζει απολυτα στο φιλο σου:

So if $350 was too much for the 3800+, and $330 is still too high, maybe you'll like $285 in January.

Το θεμα βεβαια ειναι να δουμε τις αντιστοιχες μειωσεις και στην Ελλαδα...

post-11-1442174249,4285_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την πληροφορηση παιδια.

Οποιος θελει να αγορασει μονο AMD Χ2 ας κανει υπομονη μεχρι να πεσουν οι τιμες αλλα απο οτι βλεπω και να πεσουν δεν πεφτουν τραγικα οποτε αυτα θα μεταβιβασω στο φιλαρακι :D

Αυτες οι μικρες πτωσεις τιμων που γραφεις sakattack εχουν κανει την εμφανιση τους στην ελληνικη αγορα ?

Link to comment
Share on other sites

Επειδη θελω και εγω να αγορασω και το εχω ψαξει αρκετα , ο ποιο φτηνος αμδ 3800 χ2 εδω τον εχει το HAC και μαλλον απο εκει θα παρω το δικου μου. Κανε και μια αναζητηση στο Skroutz. Ποιο φτηνα τον βρηκα απο Γερμανια , αλλα τα μεταφορικα ηταν θανατος.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα ρωτήσω πάλι κάτι άλλο μια και ψάχνομαι για αναβάθμιση. Έστω ότι είμαι διαθετημένος να δώσω 850 ευρώ για αγορά επεξεργαστή. Είναι προτιμότερο η αγορά ενός FX55 ή ενός Athlon 64 Χ2 4800+. Έχω μείνει αρκετά πίσω όσον αφορά τα χαρακτηριστικά και τις επιδόσεις των σημερινών επεξεργαστών.

Link to comment
Share on other sites

1) Δεν νομιζω να πεσουν τωρα κοντα.Πιστευω οτι αν ειναι να γινει κατι θα ειναι μετα τα χριστουγεννα.Εγω οταν πηρα τον δικο μου επεξεργαστη(πριν μια εβδομαδα περιπου)οταν πηγα να τον πληρωσω επαθα μια ψιλοταραχη γιατι μολις ειχε αλλαξει η τιμη του(φυσικα προς τα επανω)αλλα δεν ειχαν προλαβει να αλλαξουν το ταμπελακι με την τιμη που εγραφε στο ραφι και ετσι τον πηρα στην "παλια" 17 ευρα κατω.

2) istrios καλυτερα να παρεις x2 γιατι κατα την γνωμη μου το να δωσεις 800 + εβρακια και να εισαι ενα μοντελο πισω(fx57)ειναι καπως πολλα.Βεβαια μετραει και πολυ η χρηση που θα του κανεις,για την τελικη σου επιλογη.

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ μια καλη λυση ειναι να βαλεις δοσεις.Θα δινεις 30 ευρω το μηνα για 12 μηνες και τερμα και ο dual στα χερια σου!!

Τωρα να δωσεις τοσα λεφτα για cpu το θεωρω πολυ τραβηγμενο εκτος και αν κανεις καποια πολυ συγκεκριμενη δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την πληροφορηση παιδια.

Οποιος θελει να αγορασει μονο AMD Χ2 ας κανει υπομονη μεχρι να πεσουν οι τιμες αλλα απο οτι βλεπω και να πεσουν δεν πεφτουν τραγικα οποτε αυτα θα μεταβιβασω στο φιλαρακι :D

Αυτες οι μικρες πτωσεις τιμων που γραφεις sakattack εχουν κανει την εμφανιση τους στην ελληνικη αγορα ?

προς το παρον αυτο που ειδα ειναι σε 1-2 καταστηματα να εχουν μειωσει τον Χ2 3800+ (360-365Ε απο 380 που ηταν πριν η φτηνοτερη τιμη - σε διαφορετικα καταστηματα ομως, οποτε η μειωση ειναι μεγαλυτερη για το ιδιο καταστημα), και τον 4200+ (447 απο 505, παρομοιως)

Οχι ομως και τους ακριβοτερους 4400+ εως 4800+ :067:

ε βεβαια, σου λενε αμα ο αλλος ειναι να σκασει πανω απο 500Ε σιγα μη τον νοιαζουν 50 πανω-κατω :098:

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι αν το σκάσεις ντούκου το μαρούλι τα σκέφτεσαι τα 50 πάνω κάτω. Εκεί που δεν τα σκέφτεσαι είναι άμα δώσεις την πιστωτική. Εκεί τα 50 ευρώ δεν τα βλέπεις καθόλου καθώς φεύγεις με τον 4400 αντί του 3800 που ήθελες αρχικά να πάρεις…. Άτιμο το πλαστικό χρήμα……. :076:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.