Jump to content



My Dual TEC rig revisited (many pics)


darkCount

Recommended Posts

Τουλαχιστον απ'οτι διαβασα εγω στο νετ, το Qmax καθε TEC, η μεγιστη δηλαδη δυνατη απαγωγη θερμοτητας δεν εχει καμια σχεση με το Imax *Vmax. Απλα μαλλον στην συγκεκριμενη περιπτωση των 2 226Watt TEC που χρησιμοποιησες ετυχε να ειναι τα ιδια.

Επισης θα μας ενδιαφερε πιστευω ολους μια απλη αναφορα του κοστους της ολης φασης. Οχι για τα 2 ή 3 TEC, αλλα π.χ. ενα TEC 226Watt, μαζι με τροφοδοτικο και block.

Ποιας εταιριας ειναι τα 226Watt TEC και ποιας το 270Watt?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 178
  • Created
  • Last Reply

Darkcount μπραβο!!!:T:

πολυ ωραιο ξεκινημα...καθαρο και συμαζεμενο..

τα διακοπτακια ειναι πολυ καλη ιδεα και συμβαλλουν τοσο στην πρακτικοτητα

οσο και στην ομορφια του project...

imho you're the T.E.C master:worship:

Link to comment
Share on other sites

Μια προχειρη εκτίμηση κόστους εκτός από την υδρόψυξη που χρειάζεσαι και την φτιάχνεις όπως θέλεις είναι κάπως έτσι :

Μπλοκ από swiftech,dangerden,silverprop, κτλ παίζουν οι τιμές μεταξύ 50-100ευρό.

Κάποια έρχονται συναρμολογημένα (swiftech) οπότε περιλαμβάνουν και το κόστος του τεκ μαζί.

Κόστος πελτιερ πάλι παίζει από 40-100 ανάλογα από που θα το παρεις.Μιλάμε πάντα από 226βατ και πάνω...όχι για τα μικρότερα.

Τροφοδοτικό είναι λόγο πονεμένη ιστορία.Τα Αμπερ κοστίζουν.

Υπάρχει η λύση ενος νορμαλ τροφοδοτικού με 12άρα γραμμή πάνω από 18Αμπερ για σιγουριά όταν μιλάμε για 226άρια πελτιερ.Πάντα ποιοτικό και όχι κάνα Q-tek ας πούμε.Λίγο επίφοβη λύση και δεν κάνει προφανώς για μεγαλύτερα από 226βατ.

Για πιο μικρά 140άρια και 80άρια είναι κυριλέ η λύση αυτή.

Η άλλη λύση ειναι dedicated τροφοδοτικό με αρκετά Αμπερ. Αυτή ακολούθησα εγώ και μετά από έρευνα στο ιντερνετ κατέληξα στο Diamond Antenna GZV-4000 με ρυθμιζόμενη γραμμή από 5 εώς 15.5 βολτ, αμπερόμετρο και βολτόμετρο, 40 αμπερ συνεχόμενα και μέχρι 50 peak.

Κόστος από 140-190ευρό. Και υπάρχουν φυσικά και τα Meanwell που κοστίζουν κάπως ακριβότερα αλλα δεν είναι τοσο προσεγμένα όσο αυτό. Ποιοτικά όμως είναι γιατί εξωτερικό τα παιρνουν πολλοι.

Φωτό απο το δικό μου υπάρχει σε παλιοτερο θρεντ μου για τα Dual TECs.

Τα 226άρια που εχω είναι κάπως παλιάς τεχνολογίας-κατασκευής από Paul Leyfken ή κάπως έτσι...και τα είχα πάρει γύρω στα 60ευρό.

Το καινούργιο είναι απο Thermal Enterprises και το πήρα από ένα παλικάρι στο flea έναντι 46ευρό συν μεταφορικά.

Αρκετά καλη τιμή αν υπολογίζεις ότι το Over-clock.co.uk πουλάει το 226άρι 44Λίρες Αγγλίας.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο πολύ συμμαζεμένο.Κορυφαίο αυτό με τους διακόπτες της υ/ψ στο κουτί.

Η μόνωση στην 5900 δεν ενοχλεί στο να μπαίνει στην agp ,γιατί την βλέπω να προεξέχει αρκετά;

Link to comment
Share on other sites

Spyrious δεν νομίζω να ενοχλεί γιατί την έχω ξαναβάλει έτσι, με άλλο μπλοκ βέβαια.

Αν εμποδίζει όμως θα "φαω" λίγο το αρμαφλέξ στο σημείο εκείνο..έχει αρκετές στρώσεις και θα είναι οκ.

Link to comment
Share on other sites

μπραβο σκοτεινε............πολυ προσεγμενη δουλεια και πολυ πρακτικος ο σχεδιασμος. αναμενουμε φωτο με ολοκληρο το κυκλωμα σε λειτουργια πριν το ποσταρισμα με νουμερα μπας και αντεξουμε την συγκινηση.

εισαι παλιοπαιδο.με προλαβες με μια ιδεα στο κυκλωμα της υδροψυξης....ακομα δεν λεω τιποτα....ερχεται θρεντακι (μαμω την εξεταστικη μου να δω ποτε θα προλαβω).

ευγε και παλι........προσωπικα η καλυτερη δουλεια σε τεκ που εχω δει απο τοτε που μπηκα σε φορουμ με υπολογιστες:jump1:

Link to comment
Share on other sites

Έκατσα χθες το απόγευμα να διορθώσω τα καλώδια που έκαιγαν από τα πολλά αμπέρ.

Το καλώδιο που έιχα κολλήσει κόπηκε και κόντυνα και τα 2 καλώδια πάνω στο τεκ.

Για καλώδιο χρησιμοποίησα 2 καλώδια ρεύματος υπολογιστή, τα χοντρά μάυρα με ενωμένα τα 3 εσωτερικά τους καλώδιάκια...

Φωτό από την επέμβαση ακολουθεί...

post-694-1416071560,853_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και τελειωμένο (προς το παρόν) με τη μόνωση του να φιγουράρει πάνω στο psu.

Το τροφοδοτικό το δείχνω για όσους δεν το είχαν δει, να μην το ψάχνουν επείδή μιλήσαμε για τροφοδοτικά παραπάνω.

post-694-1416071560,9106_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σόρρυ για τις κουνημένες φωτό, αλλά 2 χέρια έχω μόνο:p

Εδώ πάμε στα 14βολτ όπου είναι και η μάξιμουμ απόδοση του περίπου...κάπου μεταξύ 13.5v-14.5v είναι στα 16βολτα τεκ το μάξιμουμ της απόδοσης.

Κοντά 30Αμπερ ζητάει!!

post-694-1416071560,9372_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μια παράνθεση εδώ για να εξηγήσω λίγο το "μπέρδεμα" με τα TEC.

Από παλιότερες δοκιμές είχα καταλήξει, και το έχω διαβάσει κιόλας ότι για να έχεις απόδοση με τη χρήση ΤΕΚ χρειάζεσαι κάποιο με τα διπλάσια τουλάχιστον Watt από αυτά που εκλύει σε θερμότητα η cpu μας.

Όταν λέμε απόδοση μιλάμε κοντά στο 0 βαθμούς σε idle και από 10-20βαθμούς σε load όταν είμαστε ακριβώς στα μισά βατ θερμότητας από τα βατ του τεκ.

Όσο υπερδιπλάσια είναι τα βατ του τεκ από τα βατ της cpu τόσο πάμε σε -βαθμούς. Αν τα βατ της cpu μας ξεπεράσουν τα μισά βατ ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΗΣ ισχύος σε βατ του ΤΕΚ...τότε η θερμοκρασία θα ανεβαίνει συνέχεια μέχρι κάτι να καεί αν δεν το προλάβουμε.

Αυτο σημαίνει ότι αν πας και βάλεις ένα 80άρι τεκ σε μια σημερινή cpu κάτι ή όλα θα καούν από υπερθέρμανση.

Αυτά τα γενικά.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση εγώ απόρησα γιατί το τεκ που πήρα έλεγε ότι είναι 270βατ.Αν κάνεις τις πράξεις βγάζεις ότι πρακτικά είναι γύρω στα 460βατ (15.4 * 30).

Λοιπόν είναι 460βατ πραγματικά.

Το όλο μπέρδεμα είναι ότι η ThermalEnterprises χρησιμοποιεί τα βατ ΘΕΡΜΟΤΗΤΑΣ που μπορούν να αποβάλουν και ΟΧΙ τα πραγματικά τους.

Και τα βατ θερμότητας είναι περίπου τα ΜΙΣΑ από τα πραγματικά όπως εξηγήσαμε παραπάνω...δηλαδή 270βατ (εντάξει είναι λίγο αισιόδοξοι:p ).

Αντίθετα όταν λέμε 226άρι εννοούμε κανονικά βατ και όχι θερμότητας. Αυτό σημαίνει ότι τα βατ θερμότητας που αντέχει ένα 226αρι είναι στην πραγματικότητα γύρω στα 127βατ.

Γιαυτό με τον mobile μου να τραβάει 130βατ περίπου έβλεπα θερμοκρασίες 30βαθμούς σε Load. Έφτανα δηλαδή τα μισά όνομαστικά και ακριβώς τα ωφέλιμα βατ του τεκ μου και τα περνούσα και λίγο. Οπότε μας έπαιρνε ο ανήφορος.

Όλο το μπέρδεμα γίνεται γιατί επιλέγουν οι κατασκευαστές να δίνουν τα ωφέλιμα βατ ο ένας, τα ονομαστικά βατ ο άλλος.

ϊσως ξεμπέρδεψα μερικούς ίσως μπέρδεψα άλλους τώρα με όλα αυτά.:whistling

Σαν οδηγό επιλογής TEC κρατάτε το εξής :

TECs από Thermal Enterprises αναγράφουν στα μοντέλα τους τα βατ θερμότητας, τα ωφέλιμα δηλαδη.

πχ. CPU με 89βατ όπως οι νέοι Α64 την καλύπτει το 127άρι TEC που έχει η παραπάνω εταιρία.

Τα διαδεδομένα TECs 226βατ που πωλούνται αναφέρουν τα ονομαστικά βατ τους...άρα διαιρείται δια 2 το νούμερα αυτό χονδρικά για να βρείτε τα ωφέλιμα.

πχ. CPU 89βατ χρειάζεται 226άρι....226/2=113βατ περίπου.

Στα παραπάνω παραδείγματα δεν αναφέρω την περίπτωση υπερχρονισμού που ανεβαίνουν τα βατ της cpu.

Ίδια περίπτωση με το 226άρι κατα 99% είναι και το διαδεδομένο 80άρι...χωρίς όμως να το έχω επιβεβαιώσει ο ίδιος.

Αυτά με τα τεκ...πάμε παρακάτω στις άλλες φωτό από την πρόετοιμασία..

Link to comment
Share on other sites

εδώ το backplate που με κόπο φτιαξαμε και τελικά ΔΕΝ χρησιμοποιήθηκε. Ήταν μεγάλα τα παξιμαδια από τις βιδες και δεν κρύβονται μέσα στο πλαιτ με αποτελεσμα να μην κουμπώνει καλα η μητρικη.

Τελικα μπήκε απλο νεοπρεν με λαστιχάκια όπως φαίνεται στις βίδες του chipset παραμέσα...

post-694-1416071560,9509_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία φωτό από τη χθεσινή δουλειά.

Σχεδον συναρμολογημένο το εσωτερικό του κουτιού.

Δεν έχω άλλο σωλήνα για να βάλω γιαυτό το άφησα μέχρι εκει.

post-694-1416071563,3154_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.