Jump to content



My Dual TEC rig revisited (many pics)


darkCount

Recommended Posts

  • Replies 178
  • Created
  • Last Reply

:OT:

Αρχική απάντηση από BeetleJuice [Σήμερα, στις 00:35]

16 αμπερ ειναι παρα πολλα για πριζα τοιχου

τοσα ειναι η ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΠΙΝΑΚΑ και συνηθως ειναι για ενα δωμάτιο ή και 2 δωματια μαζι

και το καλωδιο ειναι μεν ενα χιλιοστο αλλα τοσο ειναι στην πριζα , δεν ξεκιναει τοσο απο τον πινακα και ειναι και μονοκλωνο μη το ξεχνατε

επιπλεον η ταση ειναι 220 βολτ και καποια πραγματα αλλαζουν

Τώρα εκεί θα κολλήσουμε?

Έφερα ένα παράδειγμα για να δείξω περίπου για τι τάξεις μεγεθών καλωδίου αναφερόμαστε όταν μιλάμε για κάποια Amper... Στο περίπου μιλούσα γιατί ούτε και 2,5χιλιοστα διάμετρος είναι αρκετή για 30+A...

Το τι ασφάλεια έχει το κάθε δωμάτιο εξαρτάται από τη χρήση του.

Σε μία σωστά σχεδιασμένη ηλεκτρική εγκατάσταση πρέπει κάθε ενισχυμένη πρίζα ξεχωριστά να μπορεί να δώσει μέγιστη ισχύ 3500watt 16A (όχι όλες ταυτόχρονα)

Τέτοιες πρίζες αν και μοιάζουν δεν είναι σε όλο το σπίτι αλλά σε συγκεκριμένους χώρους όπως το δωμάτιο όπου υπάρχει το πλυντήριο (Δεν τα λέω εγώ αυτά τα γράφουν οι κανονισμοί ηλεκτρικών εγκαταστάσεων)

Το θέμα είναι ότι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΠΙΔΕΙΞΕΙ ΓΝΩΣΕΩΝ γιατί ουσιαστικά λέμε το ίδιο πράγμα.

Ότι τα καλώδια τους TEC είναι υπερβολικά λεπτά και αυτό προβληματίζει για το αν πράγματι αυτή είναι η νορμαλ ισχύ του

Τι θα γίνει δηλαδή ο ένας θα διορθώνει τον άλλο σε μορφή ντόμινο?

Ε δεν άντεξα έκανα το :OT: μου

Συγνώμη για τον τόνο αλλά έχω τα νεύρα μου τώρα και ξεσπάω

:OT:

Link to comment
Share on other sites

Ηρεμήστε παλικάρια...τα ίδια πράγματα λέτε. ’ντε μη σας βάλω κάνα τεκ και coolάρετε μια και καλή:hehe:

Θερμόμετρα στα τανκ θα προσπαθήσω να βάλω σήμερα. Δεν πρόλαβα χθες.

Μπορω να ρίξω το σένσορα μέσα στο νερό?Δεν υπάρχει κανα πρόβλημα...διάβρωση-ξέρω γώ? Ή να τον κολλήσω πάνω στο τανκ σε σημείο που δεν θα τον χτυπάει ανεμηστήρας?

Σχετικά με τα καλώδια που άλλαξα...αναγκαστικά πρεπει να μεινει λίγο απο το μαμίσιο για να κολλήσεις το χοντρό.

Όπως γράφω παραπάνω...κοντά στο τεκ δεν καιει καθόλου το καλώδιο. Η θερμοκρασία του ανεβαίνει όσο πλησιάζουμε στο τροφοδοτικο. Απο τη μέση και μετα του καλωδίου δηλαδή. Γιαυτο μου έφυγε και το αγχος για τα καλώδια.

Ίσως κάποια στιγμή να χρειαστεί να τα κοντύνω τα καλώδια περισσότερο. Έχω την εντύπωση ότι έχω απώλιες λόγο του μήκους τους....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Shadow Hunter™

Unseen, πιστευεις οτι θα ζοριζοταν πολυ ενας κομπρεσσορας στο να κραταει το νερο σε θερμοκρασιες 0-10C σε αντιστοιχες συνθηκες φορτιου οπως παραπανω ή μηπως επειδη δεν ειναι συγκεντρωμενο φορτιο σε μικρη επιφανεια θα ηταν ευκολη δουλεια?

αναλογως τον κομπρεσορα... Αλλα και παλι αν δεν θελεις να δουλευει πολυ βαζεις θερμοστατη.

Αρχική απάντηση από Athens2004

Δεν είπα ότι θα στηθεί σε ένα 15λεπτο , ουτε οτι θα έχει ακριβώς τα ίδια αποτελέσματα με αυτά του DarkCount ,

Αλλά όχι ότι είναι και το πιό δύσκολο πράγμα στον κόσμο , .

Παίζει μεγάλο ρόλο και η εξεικέιωση του καθενός , . Εμένα μου φαίνεται πως άν λύσω το θέμα psu θα το στήσω , άλλου μπορεί να φαίνεται δύσκολο να αλλάξει την default ψύκτρα , και εσύ στήνεις phase change σε 20 λεπτά.

Όπως το δεί κανεις λοιπόν .

Δεν ειπα οτι δεν θα τα καταφερεις ,απλα οτι δεν ειναι ευκολο. Εχω παιξει κι εγω με tec σε εναν 2,6 L321 που ειχα και δεν πηρα πολυ καλα αποτελεσματα. Επισης υπολογισε οτι ο dark εχει και γ@μω τα τροφοδοτικα και μπλοκ που απλα δεν θα βρεις στην αγορα. Αν βαλεις τροφοδοτικο psu θα πρεπει να ειναι πολυ καλο και μονταρισμενο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα οτι δεν θα τα καταφερεις ,απλα οτι δεν ειναι ευκολο. Εχω παιξει κι εγω με tec σε εναν 2,6 L321 που ειχα και δεν πηρα πολυ καλα αποτελεσματα. Επισης υπολογισε οτι ο dark εχει και γ@μω τα τροφοδοτικα και μπλοκ που απλα δεν θα βρεις στην αγορα. Αν βαλεις τροφοδοτικο psu θα πρεπει να ειναι πολυ καλο και μονταρισμενο.

To ξέρω bro,

1. Δεν βιάζομαι να το στήσω. Πιο πολύ για την δημιουργία πάω, όχι για benches.

2. Δεν πρόκειται να στηθεί με psu απο υπολογιστή. Μίλησα και με τον DarkCount και ξέρω περίπου για τι psu πάω.

3. Επίσης αν δεν κάνω λάθος οι πιό πολλοι παίζανε με Tec 226ονομαστικά watt. Aυτό που παράγγειλα θα είναι 246ωφέλιμα , δηλαδη τα υπερδιπλάσια απο όσα παράγει ο 939 μου. Με λίγα λόγια έχω ένα Tec 400+w 5X5cm .

4. Aν χρειαστεί θα φτιάξω [η θα αγοράσω] block , δεν θα είναι το πρώτο μου.

Αυτά . :)

edit. Εαν αποτύχω θα πώ ότι προσπάθησα.

Link to comment
Share on other sites

βρήκα ένα κατάστημα Ελλάδα, Χαλάνδρι, που φέρνει το τροφοδοτικό που έχω. Έψαχνα βασικά για ένα μεγαλύτερο των 60αμπερ και βρήκα διάφορα καλούδια.

Οι τιμές του είναι αντιστοιχες Ευρώπης και γλυτώνουμε τα μεταφορικά.

Θα περάσω μια βόλτα να τσιμπήσω το νέο τέρας μου και θα ενημερώσω σχετικά...

Ένα έχω να πω μόνο...η 5900 θα γίνει popsicle!!!! Με στεναχωρεί που την έχω στα 11βολτ και φτάνει και τους 22 βαθμους σε Load όταν παιζω. Στα 14βολτ πήγαινε μέχρι -5 σε load και -21idle.

Μυρίζομαι ένα 400άρι τεκ να έρχεται....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από darkCount [Σήμερα, στις 12:21]

βρήκα ένα κατάστημα Ελλάδα, Χαλάνδρι, που φέρνει το τροφοδοτικό που έχω. Έψαχνα βασικά για ένα μεγαλύτερο των 60αμπερ και βρήκα διάφορα καλούδια.

Οι τιμές του είναι αντιστοιχες Ευρώπης και γλυτώνουμε τα μεταφορικά.

Θα περάσω μια βόλτα να τσιμπήσω το νέο τέρας μου και θα ενημερώσω σχετικά...

Ένα έχω να πω μόνο...η 5900 θα γίνει popsicle!!!! Με στεναχωρεί που την έχω στα 11βολτ και φτάνει και τους 22 βαθμους σε Load όταν παιζω. Στα 14βολτ πήγαινε μέχρι -5 σε load και -21idle.

Μυρίζομαι ένα 400άρι τεκ να έρχεται....

Αρχική απάντηση από greekfragma [03-04-2005 03:10]

ΤΕΚ μαστερ λεμεεεεεεε.............:jump1: :worship: :jump1:

με τετοιο αποτελεσμα δεν θα σου κοψω ταριφα στο επομενο λαν παρτυ για το ρευμα που θα καψεις:hehe:

off topic/ο γερος ακομα να φερει σωληνες/off topic

:rofl:

ρε θα σε χρεωσω...............ετσι οπως πας αμα δεν αμολυσεις καλουμπα απο το σπιτι σου μεχρι το δικο μου θα φας ΠΟΡΤΑ:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Από τον κοντυνότερο πυλώνα θα πάρουμε βρε..μην ανησυχείς! Θα το μοιραστήτε εκει η γειτονιά:laughing:

Τα μεταφορικα απο το σπιτι μου στο σπίτι σου ειναι μια άλλη ιστορία ομως. Εκτός αν φτιάξω καμια ντουλάπα και τα χώσω όλα μέσα.

Παίρνω την ντουλάπα μου και έρχομαι...:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από darkCount

βρήκα ένα κατάστημα Ελλάδα, Χαλάνδρι, που φέρνει το τροφοδοτικό που έχω. Έψαχνα βασικά για ένα μεγαλύτερο των 60αμπερ και βρήκα διάφορα καλούδια.

Οι τιμές του είναι αντιστοιχες Ευρώπης και γλυτώνουμε τα μεταφορικά.

Για το Maas SPS-9600 εχεις καποια αποψη/το εχεις κοιταξει εαν αξιζει τα λεφτα του?

1-15v, 60amp, μολις 5.8Kg.

Μου φανηκε πολλα υποσχομενο εκ πρωτης οψεως...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ζαχαρώνω Shadow. Είναι εξωτερικά όπως το Diamond που έχω και έχει ίδια χαρακτηριστικά με το αντίστοιχο Diamond GZV6000 άλλα 90 ευρό περίπου φτηνότερο.

Ψηφιακες ενδέιξεις βολτ και αμπερ έχει ενώ το GZV6000 είναι ίδιο εξωτερικά με το GZV4000 που έχω.

Ιαπωνικά και τα 2, Diamond και MAAS

95% ιδιο κουτί κιόλας.

Αύριο μάλλον θα το χτυπήσω.

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση-προταση? Μου φανηκε λιγο παραξενο που εβαλες τον σενσορα στο coldplate και οχι πανω στο cpu. Γιατι δεν το βαζεις πανω στο cpu οσο πιο κοντα στον πυρηνα μπορεις?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εχω μπερδευτει τελειως...θελω να βαλω πελτιερ αλλα δεν ξερω τι τροφοδοτικο να παρω...ποιο μου προτεινετε? Επισης η checkmate αναφερει τα ονομαστικα η τα πραγματικα βαττ στο site της?:bye: :bye: :wall: :wall:

Δεν θελω κατι extreme αλλα σιγουρα πανω απο 226-250w...

Link to comment
Share on other sites

Μπήκαν και τα θερμόμετρα στα νερα. Όπως φαίνεται στα βιντεάκια οι θερμοκρασίες του νερού είναι πολύ τζετ. Κάνει δουλειά το 3πλο στο μεγάλο τεκ.

Για το σένσορα στη cpu και το τροφοδοτικό που ρωτάτε παραπανω...

η cpu είναι athloxp και δεν έχει καπάκι όπως οι p4 και a64 ώστε να μπει εκει ο σένσορας. Τρόπος να κολλη8ει στον πυρήνα ακιοπιστα δεν υπάρχει. Ακομα και οι σένσορες ποθ έχουν οι μητρικες μέσα στο σόκετ έχουν μεγάλη απόκλιση απο τις πραγματικες 8ερμοκρασιες.

Το καλύτερο σημείο ειναι εκει που βρίσκεται τώρα. Έχω κάνει σύγκριση με το σένσορα μέσα στην ίδια τη cpu...το internal diode με την ΑΝ7 που είχα πριν και η απόκλιση ήταν +-1 βαθμος απο τον εξωτερικό σένσορα.

Τροφοδοτικό όπως αναφέρεται σε αρκετές σελίδες του θρέντ αυτού αλλά και άλλων θρεντ που έχω κάνει σχετικά με τα τεκ...δεν μας κάνει Psu απο PC. Μόνο για μικρα τεκ 127άρια(226) που τραβάνε μέχρι 15 αμποερ κάνουν τα psu απο pc. Και πάλι 8α υπολειτουργούν γιατί ένα psu απο pc δεν μπορεί να δώσει τα 14βολτ για την μεγιστη απόδοση του τεκ.

’ρα χρειάζεται ένα τροφοδοτικό που να μπορεί να δώσει ρυθμιζόμενα βολτ απο 5-15v ας πούμε ή fixed 13.8volt και να αντέχει όσα αμπερ 8α τραβάει το τεκ μας.

Αυτο 8α το δούμε κοιτώντας τα χαρακτηριστικά του τεκ...βολτ αμπερ και βατ απο τον κατασκευαστη του.

Τέτοια τροφοδοτικά μπορούμε να βρούμε σε καταστήματα που πουλάνε εξοπλισμο για ραδιοφωνικούς σταθμους. Τέτοιο χρησιμοποιώ εγώ και τέτοιο ετοιμάζομαι να αγοράσω παλι...λίγο μεγαλύτερο αυτή τη φορά.

Link to comment
Share on other sites

Mεγαλυτερο?!:jump: Ωχ ωραια. Α υποψιν βρηκα και αυτο εδω...κανει για 226 πραγματικα watt(400w ονομαστικα)? Aν δειτε κατω κατω η 12αρα ειναι 13,4~15,6V. Αξιζει?πατηστε με

Link to comment
Share on other sites

Over Voltage Protection

+5V: 5.5V~7.0V

+3.3V: 3.7V~4.3V

+12V:13.4~15.6V

Θα σου λιώσει σε χρόνο DT. To overvoltage protection κοιτάς.Καμια σχεση.

Ξαναδιάβασε προσεκτικά αυτα που γράφω. Ειναι κρίμα να ξεκινήσεις κάτι για να το χαρείς και να παθεις ζημια.

τα χαρακτηριστικά του τεκ στα 400βατ ειναι 15.4βολτ και 26αμπερ.

Το psu που λινκαρες είναι 20αμπερ. Και δεν δίνει πάνω απο 12βολτ.Και είναι και psu για pc που διευκρινήζω και προειδοποιώ ότι δεν κάνουν για τα μεγάλα τεκ....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.