Jump to content



My Dual TEC rig revisited (many pics)


darkCount

Recommended Posts

  • Replies 178
  • Created
  • Last Reply

ΤΕΚ μαστερ λεμεεεεεεε.............:jump1: :worship: :jump1:

με τετοιο αποτελεσμα δεν θα σου κοψω ταριφα στο επομενο λαν παρτυ για το ρευμα που θα καψεις:hehe:

off topic/ο γερος ακομα να φερει σωληνες/off topic

:rofl:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν δεν έχω ψάξει καν το θεμα o/c με αυτό το νεο παιχνιδάκι.Αλλά δεν περιμένω και πολλά. Ο επεξεργαστής απο ένα σημείο και μετά γινεται εντελώς μπανάνα και οι μνήμες μου με κρατάνε στα 225fsb 3-2-2-11, οπότε οι κορυφαίες επιδόσεις δεν θα έρθουν με αυτό τι rig.

Το όλο στήσιμο έγινε εδω δοκιμαστικά ώστε αν ήταν επιτυχία να πάει στην πλατφόρμα Α64. Coldplates και backplates φτιάτηκαν για συμβατότητα σε όλες τις πλατφόρμες.

Διαφορά στην μπανανιτσα Mobile όμως είδα.Χρειάζεται 0.15 περίπου βολτ λιγότερα για τις ίδιες συχνότητες με πριν, και 2700 δεν είχα δει και ποτε.

Το πμ το είδα Athens2004...Δευτέρα πρωι πρωι θα το κάνω.

Θερμοκρασίες νερού θα δούμε όταν βάλω τους υπόλοιπους σένσορες σε τανκς και αντλίες.

Οι θερμοκρασίες που δινω πάντα, και από το προηγουμενο τεκ, είναι με το σενσορα κολλημένο στο coldplate ακριβώς δίπλα στη cpu. Με την ΑΝ7 που είχα πριν και μέτραγε απο τον επεξεργαστή πανω είχαν διαφορά 1 βαθμό οπότε θεωρώ ότι είναι αρκετά αξιοπιστη μέτρηση. Στον Axp δεν έχει και κάπου αλλου να τον βάλω τον σενσορα ούτως ή άλλως.

Η VGA είχε σκέτο νεράκι πριν, η προηγούμενη μου vga, γιατί σε αυτην κάρφωσα το τεκ κατευθείαν. Το core clock της benchάρει στα 544 αυτή τη στιγμή χωρίς volt-mods οπότε θεωρώ ότι κάνει δουλειά το τεκ πανω της. Και δεν είναι καν στα 14βολτ όπως θα έπρεπε. Αναφέρω παραπάνω γιατί το άλλαξα psu.

Fragma....του δώσαμε και κατάλαβε ε? :nuke:

Link to comment
Share on other sites

ειδα ενα ποστ που το συγκρινε με phase change

οχι οτι διαφωνω αλλα πρεπει να μας πει ο dark ποσο ειναι το συνολικο κοστος , καθως και ο θορυβος και το κοστος συντηρησης και η ευκολια της υλοποιησης

ετσι θα εχουμε μια πολυ καλη συγκριση

επισης πρεπει να ξερουμε και τι πιθανοτητες υπαρχουν για στραβη ετσι τυχαια και τι ασφαλιστικες δικλειδες εχουμε

dark εχω σκεφτει κατι πατεντουλες ωραιες για ασφαλεια αν κατι στραβωσει :)

καλη συνεχεια !!!:T: :T: :bye:

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα δεν μπορείς να κάνεις άμεση σύγκριση με το δικό μου rig. Έχω χώσει αρκετά έουρα συνολικά, 4 μπλοκ, 3 αντλιες, 3πλο Thermochill συν άλλο ένα ψυγείο, προσωπικές κατασκευές με τη βοήθεια του πατέρα μου στα τανκς και coldplates...enclosures..., dedicated τροφοδοτικα....πολλά πράγματα.

Κάπου όσο ένα μεταχειρισμένο πρόμυ μου έχει βγει.

Αν κάποιος ηθελε να στήσει ενα rig με αυτό το τέρας τεκ θα πήγαινε καπως έτσι:

Κόστος της υδρόψυξης για τη cpu...με τουλάχιστον 2πλο ψυγείο τρανσιτ.Όσο θα σου βγει μια υδρόψυξη δηλαδη.

Συν 48ευρο το τεκ αυτο....συν 140 ευρο περίπου ένα τροφοδοτικό μόνο για το τεκ που να δίνει μέχρι 15.5βολτ και 35-40 αμπερ.

Συν τα μηδαμινα έξοδα της μόνωσης γύρω από τη cpu και το socket.

Αυτά. Από έτοιμο phase change βγαίνει σίγουρα φτηνότερο. Από custom ας μας πουν οι μαστορες του φόρουμ...δεν ξέρω πως πάνε τα κόστοι εκει.

Τώρα θόρυβος...αν έχεις ρυθμιζόμενους ανεμιστήρες μπορείς να το κάνεις σχετικά ήσυχο...όχι όμως αθόρυβο.Με τίποτα αθόρυβο με τόσο μεγάλο τεκ.

Κόστος συντήρησης μηδεν! Όσο αφορα το τεκ. Ότι θες να κανεις στην υδρόψυξη.

Ευκολία? Όσο ευκολο είναι να στήσεις υδρόψυξη Συν τη μονωση του μπλοκ και του τεκ με νεοπρεν και διηλεκτρικό γράσσο.Αρκετά ευκολο αλλα χρειάζεται προσοχή όπως πάντα. Το καλό είναι ότι μονώνεις μόνο εκει...πουθενά αλλού.

Πιθανότητες για στραβή πάλι ότι πιθανότητες έχεις με απλή υδρόψυξη. Το τεκ απο μόνο του να πάθει κάτι είναι πολύ δύσκολο. Από το περασμένο καλοκαίρι που χρήσιμοποιώ δεν έχουν κάνει το παραμικρό τσικ. Δεν έχω διαβασει καν για τεκ να τα τιναζει στα καλά καθούμενα.

Χρειάζεται βέβαια να κατσεις να διαβάσεις λίγα πραματάκια για τα τεκ. Να ξερεις τι γίνεται. Τα βολτ τα αμπερ το παχος των καλωδίων το μήκος τους....κυρίως ηλεκτρολογικές γνώσεις δηλαδη. Και τις μονώσεις.

Link to comment
Share on other sites

έτσι αυτά είναι .

Επειδή οι πιό πολλοί έχουν νερό στο pc , μόνο το tec-coldplate και ένα psu χρειάζονται ουσιαστικά. [και λίγο προσοχή].

Για αρχή .[όσο προχωράς μαθαίνεις...]

Μετά βάζεις και στην vga αν θέλεις , η την ψάχνεις καλύτερα.

DarΚcount @ για ένα Tec μόνο και ένα διπλό ψυγείο πιστεύω αρκεί . αρκεί?

Το 450w peltier τι διαστάσεις έχει ?

plate πρέπει να μπουν και απο τις 2 μεριές , η μόνο απο την cold ? και απο πάνω να εφάπτει κατευθύαν με το block?

Link to comment
Share on other sites

μπραβο tecmaster! αψογος!

Αυτο βεβαια που με προβληματιζει ειναι κατα ποσο μια υδροψυξη μπορει να κρατησει 450 watt. Αν σκεφτουμε οτι το μικρο ματι μιας κουζινας ειναι 600 watt...

Link to comment
Share on other sites

darkCount Τι να πω .......απλα ξανα αψογος Αν και με παραξενεψαν τα νουμερα (δεν μπορουσα να φαναστω ενα τεκ τοσο χαμηλα ) χαιρομαι για εκπληκτικη αποδοση του συστηματος Καλοδουλευτο λοπον

@Athens2004 Θεωρητικα ναι ισχυει αυτο που λες αλλα πρακτικα απεχει πολυ απο το να γινει πραγματικοτητα με σωστα αποτελεσματα Δεν κανουν ολα τα μπλοκ για τεκ(ασχετα το τι ισχυριζονται) Θελεις μπλοκ με διαφορετικη φιλοσοφια σχεδιασης απο ενα απλο μπλοκ για υδροψυξη Οι λογοι ειναι πολλοι (αν θελετε μπορουμε να τους αναλυσουμε -δεν το κανω για να μη χαλασω το θρεαντ του darkCount)

Μακη εντυπωσεις απο τα μπλοκ?-διαφορες?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από eleven

darkCount Τι να πω .......απλα ξανα αψογος Αν και με παραξενεψαν τα νουμερα (δεν μπορουσα να φαναστω ενα τεκ τοσο χαμηλα ) χαιρομαι για εκπληκτικη αποδοση του συστηματος Καλοδουλευτο λοπον

@Athens2004 Θεωρητικα ναι ισχυει αυτο που λες αλλα πρακτικα απεχει πολυ απο το να γινει πραγματικοτητα με σωστα αποτελεσματα Δεν κανουν ολα τα μπλοκ για τεκ(ασχετα το τι ισχυριζονται) Θελεις μπλοκ με διαφορετικη φιλοσοφια σχεδιασης απο ενα απλο μπλοκ για υδροψυξη Οι λογοι ειναι πολλοι (αν θελετε μπορουμε να τους αναλυσουμε -δεν το κανω για να μη χαλασω το θρεαντ του darkCount)

Μακη εντυπωσεις απο τα μπλοκ?-διαφορες?

υπαρχει καμια περιπτοση να το αναλισεις αυτο το θεμα???? τι παραπανο χριαζετε???

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unseen [Χθες, στις 19:24]

μπραβο tecmaster! αψογος!

Αυτο βεβαια που με προβληματιζει ειναι κατα ποσο μια υδροψυξη μπορει να κρατησει 450 watt. Αν σκεφτουμε οτι το μικρο ματι μιας κουζινας ειναι 600 watt...

Κι όμως από ότι είδα στις φωτος το ψυγείο της cpu παίρνει 3 από κάθε πλευρά 12αρηδες καθαρά

Δείχνει αρκετό και όσο αυξάνεται η θερμοκρασία του νερού η απόδοση του ψυγείου μεγαλώνει κατακόρυφα (εδώ πιστεύω ότι μια ισχυρή αντλία θα κάνει τη διάφορα) Δε νομίζω με τίποτα η θερμοκρασία του νερού να πάει πάνω από τους 40oC είναι καλή θερμοκρασία για τη θερμή πλάκα του peltier.

Πάτα γκαζι για A64 darkCount :T:

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο τεκ είναι 62*62mm, αλλα υπάρχει και ένα στα 400watt που έχει διαστάσεις 50*50mm και μπαίνει σε όλα τα εμπορικά τεκ-μπλοκς.

Για όσους δεν το έχουν προσέξει εγώ χρησιμοποιώ special μπλοκ απο τον 11, με την κατασκευή ειδικού coldplate ώστε να παίρνει τεκ 62*62mm.

Το μπλοκ το ίδιο είναι καταπληκτικο!! Καμία σχέση με το maze4-1 που είχα πριν ακόμα και σε αυτά τα αυξημένα watt. Περνά από μέσα του πολύ μεγάλη ποσότητα νερού και με την L30 και το 3πλό το thermochill κάνει φοβερή δουλειά. Μόλις βάλω τους σένσορες στο νερό θα δούμε και τη δική του θερμοκρασία.

Η υδρόψυξη αυτή unseen δεν έχει κανένα πρόβλημα να τα κρατήσει αυτά τα watt. Έχει σηκώσει 2*226watt TECs + cpu + gpu watts σε overclocked συνθήκες.

Βέβαια έχει παίξει και πατέντα στην διάταξη που έχω στήσει τα ψυγεία και τα τανκ...θα βγάλω φωτό το απόγευμα και θα εξηγήσω καλύτερα.Μια ιδέα για τώρα είναι ότι τα 2 τανκ βρίσκονται μεταξύ του ψυγείου που βάζει αέρα και του ψυγείου που τραβάει αέρα και ψύχονται και τα ίδια όντας μεταλλικά.Με δοκιμές που έχω κάνει με 1 12άρη ανεμηστήρα να χτυπάει το μεγάλο τανκ, πέφτει η θερμοκρασία στο coldplate περίπου 2 βαθμους...απο το δροσερότερο νερό που πάει στην ζεστή πλευρα.

Εγώ έχω διαφορετικά κυκλώματα νερού στα 2 τεκ αυτά τώρα. Δεν γινόταν αλλιώς.

Αλλά για ένα τεκ μόνο γύρω στα 400βατ στην cpu χρειάζεσαι τουλάχιστον ένα 2πλό τρανσιτ ψυγείο.

Για τα 226βατ όπως έχω στην vga κάνει όποιοδήποτε 2πλο και κάποιο πολύ καλο μονό.

Link to comment
Share on other sites

Μία σωστή υδρόψυξη , [2πλό ψυγείο , αντλία 1000+ l/h ] ένα tec 220+w το έχει χαλαρά.

Έχω δεί άτομο να βάζει τεκ με reseator σε prescot [είπαμε όχι και έτσι , αλλά δούλευε .]

Αλλά καλό θα ήταν να αποφευχούν εμπορικές - μικρές υδροψύξεις για τεκ .

[γνώμη μου]

Link to comment
Share on other sites

@darkcount

Εχεις μονωσει και την περιοχη κατω απο το socket, εκει οπου βρισκεται το thermal diode της NF7-S? Μπορεις να δωσεις μια θερμοκρασια και ας ειναι μονωμενο? Μεσα απο τα Windows και σε full load για 30 λεπτα π.χ. στα 2.7Ghz με οσα volt χρειαζεται και τον CP1-12730 στα 14v. Απλα μια ενδεικτικη τιμη. thx.

Link to comment
Share on other sites

--> Shadow Hunter

Ναι το σοκετ είναι μονωμένο μέσα-έξω-πίσω. Θα βάλω ΜΒΜ σήμερα και θα κάνω αυτά που μου είπες...

--> esdee

το -40 που βλέπεις είναι σε load. Χθες που έπαιζα Price of Persia ήταν -45. Πρέπει να έχει στρώσει η arctic και βελτιώθηκαν λίγο οι θερμοκρασίες. Κάτω απο -40 δεν έχω δει και σε idle κατεβαίνει στα -49 όπου κάθεται.

’σε που για κάνα 5λεπτο αφού ανοίξω το pc βλέπω L στο σένσορα...κάτω απο -50 δηλαδη που τερματίζει ο σένσορας.

Το βράδυ που θα κάνω αυτα που ζήτησε ο shadow hunter θα φανεί καλύτερα...

Πάρτε και 2 φωτό απο τα 2 κυκλώματα υδροψυξης...

post-694-1416071824,1129_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όπως βλέπεται τα 2 τανκς βρίσκονται μεταξύ των 2 ψυγείων. Το δεξι βάζει αέρα ένω το αριστερό τον τραβάει έξω. Έτσι δροσίζονται και τα τανκς συμβάλωντας και αυτα στην αποβολή της θερμοκρασίας.

Για όσους αναρωτηθούν αν το δεξί ψυγείο ζεσταίνει τα τανκ...όχι γιατί έχει το μικρό τεκ εκεί και δεν έχει μεγάλες θερμοκρασίες. Επίσης το μεγάλο ψυγείο έχει μεγαλύτερα fans με αρκετά cfm και τραβάει από όλη την περιοχή αέρα.

Αυτή η διάταξη μου επιτρέπει να καταβάσω τους ανεμηστήρες στα 10βολτ μειώνοντας το θόρυβο χωρίς να χάνω σε απόδοση.:T:

post-694-1416071824,2353_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

βασικα θελω κι εγω να δω θερμοκρασια του επεξεργαστη απο την μητρικη γιατι μπορει να εχεις βαλει τον αισθητηρα λιγο πιο εξω και να προλαβαινει να κρυωνει εκει. Αυτο εξηγει και την μικρη διαφορα απο idle - load. Αντε να δουμε...θα το γυρισουμε στα tec?

Link to comment
Share on other sites

DarkCount@

Αύριο μάλλον , παίρνω το 246watt[ωφέλιμη-400ονομαστικα]@26αμπερ 5Χ5cm tec και είμαι καθοδόν για psu [απο ενισχυτή-?- απο τι θα κάνει?].

Ξεκινάω project.

Να δούμε πως θα συμπεριφερθεί σε 939winnie

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.