Jump to content



F.E.A.R. performance settings + bugs


fsbmaniac

Recommended Posts

Υ.Γ. Δλδ τι μηχανημα πρεπει να εχουμε για να το τρεξουμε; Αμαν πια με αυτες τις εταιριες...

Για να το τρεξεις τιποτα το ιδιαιτερο...Απλα ενα σχετικα καινουργιο μηχανημα με μια μετρια VGA

Για να ΠΑΙΞΕΙΣ 1600χ1200 4x/16x full details + soft shadows

Mαλλον θες κατι σε SLi με VGA>7800GT / 2Gb μνημη / ενα γρήγορο δίσκο ή Raid 0[Μη κανει και 5 ωρες να φορτωσει textures:)] και εναν καλο επεξεργαστη ας πουμε Athlon64 4000+[H κατι καλα overclocked]:D

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 64
  • Created
  • Last Reply
τελικά έχει διαφορα η μετονομασία..... είναι bug του catalyst .... το διάβασα σε sites ένα search θα σας κατατοπίσει.

εγώ πάντως το fear το παίζω με average fps 45 με max 75fps και κανένα κάτω από 34fps .

3.2 prescott -raptor -ati 9600 256mb xt -kai 512 ram .μπορεί να μην το υποστηρίζει αλλα ΣΚΊΖΕΙ για τα λεφτά της toyl εγώ και αλλα 5 άτομα τα ποίαν το είδαν να παίζει τους ήταν πολύ αρκετό ακόμα και με 2x ΑΑ. μην τρελαθούμε κιόλας 45 fps σχεδόν σταθερά δεν είναι λίγο πράγμα για το fear . απλά σαν αγορά δεν σκέφτομαι να αλλάξω κάρτα γραφικών γιατί "νιμιζο" μια τον 450 ευρώ δεν θα έχει κάτι παραπάνω σε αυτήν την ανάλυση να μου προσφέρει γιατί και η 7800 με 1280x1024 και high ρυθμίσεις τρώει κάτι φλάσιες πολύ ωραίες για τα λεφτά της!!! κατά τα αλλα κορυφή κανεις δεν το αρνείται.

για ποιο λόγο οι ATI είναι ασύμβατες με πολλά παιχνίδια?

ναι πιστεύω όπως είπε ο mefistofelis πως σου έχει βάλει dx8.....δεν αποκλείεται βέβαια να έχεις και απόλυτο δίκιο!.....όσο για τη διαφορά στην ονομασία, ναι το έχω ακούσει και γω και όντως έχει μεγάλη διαφορά, σου προτείνω να δοκιμάσεις....να επαναφέρεις την ονομασία στο αρχικό να μας πεις τη γνώμη σου για τη μειωμένη απόδοση! :046:

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου μιλάω για κολληματα(artifacts).Σου μιλαω για τι αντιλαμβάνετε το ματι .

Το να το παίζει ενας στα 35 fps και ο άλλος στα 70 fps το ματι δεν την ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ.

Καλά, μην βάζεις και το χέρι σου στην φωτιά :018: :018: :018: :018: :018: :018:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Mondeloxmm δεν σου ζητησε κανεις το λογο για το πως μιλας και πως οχι, αλλα αν θελεις να σε σεβεται ο αλλος, πρεπει να το κανεις και συ.

Αυτο μικρε δεν κολαει πουθενα(ειναι δηλαδη ατοπο που ειπες)

Link to comment
Share on other sites

Mε τιποτα κατω απο 6600; Εμενα με 5900 μου παιζει μια χαρα εστω και σε 640Χ480.... Σε ενα αλλο pc με P4 3.0 και 2gb μνημη και την 9600pro παιζει μια χαρα σε 1024Χ768...

Παιδια μην τα ισοπεδωνετε ολα. Οχι τιποτε αλλο αλλα θυμαμαι κατι εποχες που ελεγαν τα ιδια και για το return to castle wolfenstein και μου ετρεχε σε cel533 με 128 ram και voodoo banshee ΤΕΛΕΙΑ! Οποτε ας μην λεμε και οτι θελουμε......

Σωστος :->(με 9600 και παιζει μια χαρα;μαλλον θα του τρεχει καλα επειδή έχει πολυ μνημη ;->

Link to comment
Share on other sites

Aκριβως φιλε. Σιγουρα βλεπεις μια διαφορα με καλυτερη καρτα, αλλα οχι οτι δεν παιζει και καλα αν εχεις 2gb ram, και εστω την "ταπεινη" 9600!!!!

Ξερετε δεν ειναι λιγοι αυτοι που λενε οτι ολα τα λεφτα σε ενα pc ειναι η μνημη!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο μικρε δεν κολαει πουθενα(ειναι δηλαδη ατοπο που ειπες)

Come again???? (και για το περιεχομενο και για το χαρακτηρισμο) Ευχαριστω παντως που επιβεβαιωνεις τα λεγομενα μου.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,

first person games δεν παίζεις σωστά με 30 fps....

αν δεις Mondeloxmm το doom3 για παράδειγμα με μία high end κάρτα γραφικών, εκτός από την άριστη απεικόνιση θα δεις ότι τα fps είναι συνέχεια στο 60......

τι σημαίνει αυτό? ότι για να παιζείς σωστά και άνετα, το ιδανικό είναι 60..... η κάρτα φυσικά πρακτικά πιάνει περισσότερα frames.....αλλά οι developpers έχουν βάλει ένα threshold στα fps....

το ίδιο συμβαίνει και στα υπόλοιπα παιχνίδια...

όσο περισσότερα Fps έχεις.... τόσο πιο ευχάριστα, γρήγορα, ποιοτικότερα παίζεις, εφόσον το υποστηρίζει η κάρτα σου....

δεν πά να έχει το σύστημα 50gb μνήμη το σύστημα, η διαφορά μιας κάρτας 9600 παράδειγμα που βγάζει 35 fps γιατί δεν μπορεί άλλο να βγάλει λόγω του hardware, με την δικιά μου που βγάζει 100+ fps έχει τεράστια διαφορά στο μάτι......

Link to comment
Share on other sites

Come again???? (και για το περιεχομενο και για το χαρακτηρισμο) Ευχαριστω παντως που επιβεβαιωνεις τα λεγομενα μου.

Aν οντως εισαι 15 χρονων (που δεν πρεπει να εισαι), μικρος δεν εισαι; Ασχετο που το ειπε με τετοιο υφος ο φιλος.... :001:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,

first person games δεν παίζεις σωστά με 30 fps....

αν δεις Mondeloxmm το doom3 για παράδειγμα με μία high end κάρτα γραφικών, εκτός από την άριστη απεικόνιση θα δεις ότι τα fps είναι συνέχεια στο 60......

τι σημαίνει αυτό? ότι για να παιζείς σωστά και άνετα, το ιδανικό είναι 60..... η κάρτα φυσικά πρακτικά πιάνει περισσότερα frames.....αλλά οι developpers έχουν βάλει ένα threshold στα fps....

το ίδιο συμβαίνει και στα υπόλοιπα παιχνίδια...

όσο περισσότερα Fps έχεις.... τόσο πιο ευχάριστα, γρήγορα, ποιοτικότερα παίζεις, εφόσον το υποστηρίζει η κάρτα σου....

δεν πά να έχει το σύστημα 50gb μνήμη το σύστημα, η διαφορά μιας κάρτας 9600 παράδειγμα που βγάζει 35 fps γιατί δεν μπορεί άλλο να βγάλει λόγω του hardware, με την δικιά μου που βγάζει 100+ fps έχει τεράστια διαφορά στο μάτι......

Αυτα .

Εγω πάντως που έχω μια απλη"χ800 ΑΤΙ GTO " -που μονο απλη δεν είναι - μου τρεχει πολυ καλα .

Δεν τρέχει στα 100 fps φυσικα αλλα τι να το κάνω΄

Δεν είμαι κανενας που δεν έχει λεφτα αλλα οταν έχεις 17 οθόνη είναι υπερ αρκετο να σου τρεχει καλα στα 1280.

Link to comment
Share on other sites

Come again???? (και για το περιεχομενο και για το χαρακτηρισμο) Ευχαριστω παντως που επιβεβαιωνεις τα λεγομενα μου.

Δεν θα κατσω να ασχοληθω μαζι σου αλλο πιτσιρικο.

Εσυ πρωτος μου την μπηκες χωρις να σε καλεσει κανεις .

Το ότι σε λεω πιτσιρικο η μικρο κακό δεν είναι μια που γραφεις ότι είσαι 15 χρονων και ειμαι 24.

Μαθε να σεβεσαι τους μεγαλυτερους σου.

Εμενα αν μου έλεγε καποιος μεγαλυτερος οτι κανω λαθος θα του έλεγα και συγγνωμη.

Αυτα .

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όμως θα κάτσω να σχοληθώ μαζί σου.

Σου προτείνω να μη συνεχίσεις να μιλάς σε αυτό το ύφος, ιδιαίτερα όταν δεν διαθέτεις υψηλό γωνσιακό υπόβαθρο όπως αποδείχθηκε και δεδομένου οτι ούτε η ηλικία είναι κάτι το οποίο καθορίζει την ωριμότητα και την ορθότητα των απόψεων που διατυπώνει κανείς, δεν μπορείς να ειρωνεύεσαι τους συνομιλητές σου.

Πίστεψέ με, τα 24 δεν είναι και τόσα πολλά.

Κανείς δεν σου τη "μπήκε" και σε παρακαλώ να ανασκευάσεις τα λεγόμενά σου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όμως θα κάτσω να σχοληθώ μαζί σου.

Σου προτείνω να μη συνεχίσεις να μιλάς σε αυτό το ύφος, ιδιαίτερα όταν δεν διαθέτεις υψηλό γωνσιακό υπόβαθρο όπως αποδείχθηκε και δεδομένου οτι ούτε η ηλικία είναι κάτι το οποίο καθορίζει την ωριμότητα και την ορθότητα των απόψεων που διατυπώνει κανείς, δεν μπορείς να ειρωνεύεσαι τους συνομιλητές σου.

Πίστεψέ με, τα 24 δεν είναι και τόσα πολλά.

Κανείς δεν σου τη "μπήκε" και σε παρακαλώ να ανασκευάσεις τα λεγόμενά σου.

ΓΡΑΦΩ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝΙΣΩ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΩ .

ΣΥΜΦΩΝΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΓΝΩΣΙΑΚΟ ΥΠΟΒΑΘΡΟ ΑΛΛΑ ΤΟ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΑΝΩΡΙΜΟΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ .

ΔΕΝ ΑΝΑΣΚΕΥΑΖΩ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΚΑΝΩ

ΛΑΘΟΣ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΧΟΜΑΙ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ.

ΟΤΑΝ ΕΧΩ ΔΙΚΑΙΟ ΔΕΝ ΚΑΝΟ ΠΙΣΩ-ΠΛΕΟΝ.

ΚΑΛΟ ΣΟΥ ΑΠΟΓΕΥΜΑ.

Link to comment
Share on other sites

Καλα συγνωμη γνωρίζεις απο κάρτες και τα λες αυτα;!!!!!

Δεν σου μιλάω για κολληματα(artifacts).Σου μιλαω για τι αντιλαμβάνετε το ματι .

Το να το παίζει ενας στα 35 fps και ο άλλος στα 70 fps το ματι δεν την ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ.

Αλλο αν μερικοι παιρνουνε καρτες τελευταίας τεχνολογίας και βλεπουνε οτι δεν είναι στην ουσια μεγάλη η διαφορα απο μια "μικρη" οπως την λέει το παλικαρι κάρτα που έχει.

(μονο μικρη δεν είναι ).

Φίλε Modeloxmm, εγώ σου απάντησα για αυτό πoυ βλέπεις στο quote.......

Αυτα .

Εγω πάντως που έχω μια απλη"χ800 ΑΤΙ GTO " -που μονο απλη δεν είναι - μου τρεχει πολυ καλα .

Δεν τρέχει στα 100 fps φυσικα αλλα τι να το κάνω΄

Δεν είμαι κανενας που δεν έχει λεφτα αλλα οταν έχεις 17 οθόνη είναι υπερ αρκετο να σου τρεχει καλα στα 1280.

Όσο για αυτό, ούτε ανέφερα την οικονομική σου κατάσταση, ούτε έκρινα τι έχεις εσύ...δεν με ενδιαφέρει, το θέμα είναι η άποψή σου......και θέλω να σου εξηγήσω φιλικά όπως και οι άλλοι που απάντησαν εδώ μέσα.

Και όσο για το σεβασμό που λες, επειδή είναι μικρός ο άλλος δεν σημαίνει ότι δεν ξέρει τίποτα και συ μεγαλύτερος, ξέρεις περισσότερα..... σου απευθύνθηκε με καλό τρόπο κατά την γνώμη μου, και οι χαρακτηρισμοί "μικρέ" και τα λοιπά δεν δείχνουν καθόλου σεβασμό στον άλλο. Εδώ γράφεις κείμενο, και πρέπει να είσαι προσεκτικός, γιατί ο άλλος δεν αντιλαμβάνεται απαραίτητα αυτό που σκέφτεσαι εσύ.

Link to comment
Share on other sites

το ματι αντιλαμβανετε μεχρι 25 καρε απο 25 και πανω δεν καταλαβαινει Χριστο!!!

Επισης 35 καρε σε σκηνες οπου δεν υπαρχει συνοστισμος δεν ειναι και οτι καλυτερο(οπως ξερουμε ολοι), λιγο να μαζευτουν μερικα ''ατομα'' παραπανω στην σκηνη παει εγινε κομματια μετα να δειτε για ποτε απο τα 35 καρε πεφτει στα 12(εκει μετραει η δυνατη καρτα). Και ειναι ανουσιο να γινετε συγκριση και μιας 9600ΧΤ και 7800 και οι πιο ασχετοι καταλαβαινουν την διαφορα. Τελος για να δειξει τις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ επιδοσεις της η 7800 βαλτε το παιχνιδι να τρεξει σε αναλυση 1600χ1280 και τοτε τα λεμε... :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να καταλαβω που σου την μπηκα, και κυριως δεν μπορω καταλαβω που εχω λαθος. Αν εχεις την καλοσυνη για δειξε μου plz.

Επισης αδυνατω να καταλαβω γιατι να σε σεβαστω απλα και μονο επειδη εισαι μεγαλυτερος, και ειδικα οταν μιλας προκλητικα και προσβλητικα χωρις να σου εχει δωσει κανεις τετοιο δικαιωμα.

Δηλαδη εσυ δειχνεις τυφλη υπακοη στους μεγαλυτερους, και ζητας συγγνωμη ακομα και εκει που εισαι σωστος? Αν ναι, congrats.

@loner: Mπορεις να μου εξηγησεις τι σε κανει να πιστευεις οτι δεν ειμαι 15? :001: Απλη περιεργεια ειναι αυτο, δεν εχω τπτ μαζι σου. 15 ειμαι (σε λιγες μερες 16), μπορουν να το επιβεβαιωσουν οσοι με εχουν δει απο κοντα, και η φωτογραφια στο αναλογο thread. Φιλε loner δεν με πειραζει το γεγονος οτι ειμαι μικρος, με πειραζει που παντα θα υπαρχουν στενομυαλοι που θα το χρησιμοποιουν σαν επιχειρημα για να με μειωσουν. Αντε παρτε και ενα clopyright:

Μακαρι να με κατηγορουσε και εμενα καποιος για την ηλικια μου. Θα ηταν προφανες οτι δεν θα ειχε τιποτα αλλο να πει.
Link to comment
Share on other sites

off topic: εμενα παιδια με 18γιγαντια γιγα μνημη και 4τερα δισκο παει σφαιρα. φυσικα η tnt2 την κανει ολη την δουλεια ε.. και να φανταστειτε δεν ειναι ουτε καν ultra. αλλα η καρτουλαρα με τα 32 και μερικα ψοφια mb μνημης βγαζει 120φραπες και δεν μασαει τπτ.

δεν την πουλαω εχω δεθει μαζι της

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.