Jump to content



1 ή 2 Gb RAM για games???


ReaperX

1 ή 2gb Ram??  

56 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

  • Replies 93
  • Created
  • Last Reply
καπου ειχα διαβασει οτι για να παιξει καλα το battlefield 2 θελει 2giga.. παρε 2γιγα κ ησυχαζεις δεν νομιζω να ειναι πεταμενα λεφτα

Δεν είναι καθόλου πεταμένα λεφτά και να επισημάνω ότι 2GB μνήμη φτάνουν και να παίζεις παιχνίδι και να κάνεις backup με κάποιο tape drive και το Antivirus ενεργό.. προσωπικά έχω 2GB(4χ512ΜΒ) SDRAM ECC + Registered + Buffered της Samsung και τα λεφτά που έδωσα δεν τα λυπάμαι καθόλου και επίσης αν κάποιος κάνει πολλές δουλειές π.χ. Video Editing/Converting/Capture και Audio Editing/Converting/Capture + Games +++ λογικό είναι να χρειάζεσαι 2GB και να μην ξεχνάμε ότι σε λίγο καιρό η 2-3 χρόνια όπως πιστεύουν μερικοί , τα 2GB θα αποτελούν μονόδρομο. Και για καλύτερο αποτέλεσμα προτείνω 2χ1GB Dual Chanel η αν κάποιος έχει τα 500άρικα σαν ταλιράκια(5Ε) ας βάλει 2χ2GB :055: !

Link to comment
Share on other sites

Ελεος ρε Πόκεμον!!!4giga??!!!server θα στήσεις???άλλωστε 2giga δεν υπάρχουν σε ένα module άρα θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις 4 1gb δηλαδή η ram θα ναι 2T κάτι το οπο;iο δεν είναι θεμιτό...

Link to comment
Share on other sites

Εγω σου προτεινω αν εχεις λεφτα να παρεις 2 gb γιατι μαλλον σε λιγο θα τα θελουν τα games και αν ειναι να βαλεις τωρα 1gb και μετα απο λιγο να ψαχνεις να βαλεις και αλλο καλυτερα να το παρεις απο την αρχη Παντως και το 1gb αυτη τη στιγμη ειναι υπεραρκετο
Συμφωνώ και επαυξάνω.
Link to comment
Share on other sites

2GB και μην το συζητάτε άλλο. Το σύστημα σε πολλές περιπτώσεις είναι ΑΕΡΑΤΟ σε σχέση με το 1GB. Μιλάω για τις GSKILL HZ που πρότεινε ο INDIANA κάπου πιο πάνω. οι οποίες φτάνουν μέχρι 280MHZ 3-4-4-8. Σπατάλη είναι να δίνεις πάνω από 200 ευρώ για να παίρνεις μνήμες 2Χ512 με 2-2-2-5 και 300 FSb και όχι να δίνεις 250 ευρώ για 2GB.

Link to comment
Share on other sites

Και τι με αυτό ?

Τα average fps ?

Για βάλε gameplay normal, και παίξε λίγο...

τα minimum fps που πέφτουν στα 5fps, και το σπάσιμο κατά την αλλαγή περιοχής από το HDD Swapping δεν θα σε ενοχλήσει καθόλου ε?

ώρες ώρες ρε παιδιά....

Link to comment
Share on other sites

Quote:

Originally Posted by bfc_xxx

Εγω προτεινω 1 γιγα μνημη με τα οποια παιζουν το 99% των παιχνιδιων και ριξε λιγο παραπανω χρηματα στην καρτα γραφικων.

ΠΕΣ ΤΑ ΡΕ ΦΙΛΕ ΓΙΑΤΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΘΑ ΜΕ ΒΓΑΛΟΥΝΕ ΤΡΕΛΟ!!!!!!!!!!

ΑΜΑΝ ΠΙΑ

Εγω ειπα οτι με 1 γιγα παιζει το 99% το παιχνιδιων. Αυτο πιστευω ειναι αληθεια.

Εσυ ομως ειπες οτι το 99% το παιχνιδιων παιζει με 256. Σε αυτο διαφωνω.

Παντως οπως και να εχει καποιος που εχει τα φραγκα η ζηταει το απολυτο εννοειτε οτι θα παρει τα 2γιγα και δε το ρωταει καν. Το 1 γιγα η οτιδηποτε αλλο λιγοτερο το συζηταμε απο πλευρας perfomance/value.

Ελεος ρε Πόκεμον!!!4giga??!!!server θα στήσεις???άλλωστε 2giga δεν υπάρχουν σε ένα module άρα θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις 4 1gb δηλαδή η ram θα ναι 2T κάτι το οπο;iο δεν είναι θεμιτό...

Νομιζω υπαρχουν Module των 2 γιγα. Ας το επιβεβαιωσει καποιος που γνωριζει καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες κουλάρετε λίγο!!!

Με 1gb είσαι απόλυτα καλυμένος!!!!! Και για πιο swap μιλάτε?? Μόλις φορτωθούν τα textures στην μνήμη της κάρτας δεν υπάρχει swapping!! Δεν υπάρχει παιχνίδι που να χρησιμοποιει textures πάνω απο 256mb. Γι'αυτό αν δείτε τις αλλαγές στις επιδόσεις ενός συστήματος με κάρτα 256mb και 512mb είναι μηδαμινές...στο επίπεδο του στατιστικού λάθους!!! Όσο μεγάλες και αν είναι οι αναλύσεις...όσο full και να είναι τα details.

Η μετακίνηση απο 512mb ram σε 1gb προσφέρει κάποιο όφελος!! Απο το 1gb σε 2gb κανένα. Στα παιχνίδια βεβαία! Μόνο σε εφαρμογές με video editing θα δείς διαφορά....αλλά δεν νομίζω να μας απασχολεί αυτο τώρα.

Είσαι απο τους λιγους που καταλαβενομαστε :->

ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ.(και δεν ξανασχολουμε με αυτο το θεμα)

Παιδια εννοειτε οτι όσο πιο πολυ συγκεκριμενη μνημη τοσο το καλυτερο.

Αλλα με 1gb καλη κάρτα γραφικών (βλεπε gf6800) και ένα P4 στα 3 ghz και πανω παίζεις όλα τα ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ

ΑΝΕΤΟΤΑΤΑ.

Το βλεπω απο το σύστημα μου και απο άλλους τους οποιους ρώτησα.

Κάποιος είπε ότι τα 2 giga θα είναι μονόδρομος σε δύο-τρια χρόννια.!!!!

ΞΑΝΑΣΚΕΨΟΥ ΤΟ .

Βλέπεις τι γίνεται στα παιχνίδια ;;

ΑΠΟ και ΚΛΕΙΕΤΑΙ.(Αντε να γίνει ρε παλικαρι σε 1 με 2 παιχνίδια το πολύ όχι όμως σε ένα ΜΕΓΑΛΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙΩΝ )

Τα παιχνίδια δεν είναι μονο (quake 2,half-life 2,doom3) αλλα και Farenheit , Empire Earth ,Neverwinter nights ,LionHeart κ.α

Ρωτησα επιχειρηματία ο οποίος (πριν αγοράσω υπολογιστή ) να πάρω 2 giga για τον καινουργιο μου υπολογιστη και τι μου είπε αυτος-

"Τρελός είσαι με 1giga παίζεις όλα τα παιχνίδια ,server θέλεις να στήσεις και θέλεις 2 giga;;;"

To συγκεκριμένο άτομο είχε περάσει στη σχολή του μέσα στους 30 καλύτερους και έχει σπάσει συστημα ασφαλείας σε μεγάλη εταιρεία.

Είχα την τύχη να τον έχω εργοδότη και να πάρω τον υπολογιστή μου φθηνότερα απο αυτούς έξω.

To λέω αυτό γιατί δεν μου το είπε καποιος τυχαίος.

Αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.