Jump to content



Αγορά μητρικής + Πλαίσιο = Κοροϊδία!


chosen21

Recommended Posts

Εδώ και 4 μέρες ψάχνω να αγοράσω την μητρική της ASUS A8V Deluxe.

Την πέμπτη που μας πέρασε την βρήκα online στην ιστοσελίδα του καταστήματος Πλαίσιο. Τηλεφωνικά στο 8001112345 επιβεβαίωσα ότι υπάρχει ετοιμοπαράδοτη και ότι υπάρχει η δυνατότητα την άλλη μέρα (Παρασκευή) να μου την παραδώσουν στο χώρο μου και έτσι το κανονίσαμε. Την Παρασκευή με παίρνουν τηλέφωνο το μεσημεράκι από το πλαίσιο και μου λένε "συγνώμη κύριε ... ξέρετε η μητρική είναι σε συσκευασία BULK! Ισχύει η παραγγελία σας;" Ε όχι ρε παιδιά ήθελαν να μου πουλήσουν τη μητρική σε συσκευασία ζελατίνας! Τι λες ρε καραμήτρο να την κρατήσεις για το μηχάνημα σου του είπα και την ακύρωσα. Μετά από λίγο τηλεφώνησα απευθείας στο πλαίσιο στον Πειραιά από περιέργεια, η ελπίδα πέφτει τελευταία, και ο αρμόδιος υπάλληλος μου είπε ότι έχει μια ετοιμοπαράδοτη. Τον ρωτάω και εγώ συγκρατημένος "σε τι συσκευασία είναι" και αυτός απαντά "κανονικά όπως όλες οι μητρικές σφραγισμένες στο κουτί τους. :018: Δεν υπάρχει άλλη συσκευασία για της μητρικές". "Είσαι απόλυτα σίγουρος;" του λέω "Μην έρθω τσάμπα" και αφού το καλοσκέφτηκε με βάζει αναμονή και μετά από πέντε λεπτά μου απαντάει "έχουμε μόνο μία ανοιχτή στο τεχνικό μας τμήμα"! ΒΟΟΜ!! :067:

Αφού ηρέμησα τελικά βρήκα ένα άλλο κατάστημα το οποίο θα μου τη στείλει στο χώρο μου Δευτέρα ή Τρίτη. Η συνέχεια επί της οθόνης ...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά ο τύπος θα σου πούλαγε μεταχειρισμένη ή από RMA μητρική.

Και εννοείται ότι δεν ήταν 100% σίγουρο ότι θα δούλευε. Έχει μια ντουζίνα σε χύμα κατάσταση στο stock. Τέτοια θα σου έστελνε ο τύπος και ίσως να τσέπωνε με κάποιο τρόπο την διαφορά.

Πάντως και το stock θέλει προσοχή πλέον. 2 Κ8Ν πριν 15 μέρες που πήρα δεν δούλευαν και τις γύρισα πίσω. Πάρα πολύ ταλαιπωρία τζάμπα.

Αν πάντως την είδες στην σελίδα του stock του Πλαισίου, τότε δεν υπάρχει θέμα κοροιδίας μιας και σχεδόν όλες οι μητρικές εκεί είναι bulk.

Link to comment
Share on other sites

http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=1034&Nav_Section_Id=1032&Catalog_Id=1&Product_Id=202992&Merchant_Id=1&sts_cid=3

Από εδώ είδα διαθέσιμη τη μητρική, συνηθίζω να τα ζητώ με τους κωδικούς τους πάντα, δε γράφει stock, ούτε bulk αλλά εδώ που τα λέμε ούτε και retail.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως ειμαι της αποψης οτι στη μητρικη και καρτα γραφικων να επιμενουμε στη retail και αν ειναι δυνατον σφραγισμενη συσκευασία.

Επισης ο σκληρος δίσκος να ειναι σφραγισμενος στο σακουλακι του.

Γιατι απο οτι φαινεται παει να γινει τακτικη απο διαφορα καταστηματα μεγαλα η μη να μας πουλανε πραματα απο RMA η επιστροφες για καινουρια.

Σε λιγο κιολας θα μας πουν οτι τα ανοιγουν για να τα κανουν pretest για να δουν ποσο πανε :019:

Link to comment
Share on other sites

μα το θεμα ειναι οτι οι συσκευασιες των μητρικων κλπ δεν εχουν καποια ζελατηνα που να διχνει οτι ηρθαν πακεταρισμενες απο την "μαμα" χωρις να τις εχει ανοιξει καποιος 3τος! Οποτε δεν μπορουμε να αποδειξουμε κατι...

Link to comment
Share on other sites

Ναι η μητρικη δεν εχει ζελατινα αλλα άλλο να την παρεις σε σακουλα και αλλο να την παρεις στη κανονικη συσκευασία. Αν ειναι στη συσκευασία τότε το πιθανότερο είναι να μην έχει πειραχτεί αλλα αν είναι στη σακουλα σκέτη η μητρική τοτε 99% ειναι απο RMA.

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμμη για αυτο που θα πω,αλλα οι περισσοτεροι στο Πλαισιο ειναι κλεφτες.Προσφατα περασα απιστευτη ταλαιπωρια εξ'αιτίας τους

Ουτε στυλο απο Πλαισιο πια.......

Link to comment
Share on other sites

Επισης ο σκληρος δίσκος να ειναι σφραγισμενος στο σακουλακι του.

Σε λιγο κιολας θα μας πουν οτι τα ανοιγουν για να τα κανουν pretest για να δουν ποσο πανε :019:

Για το 1ο....είναι αδύνατον στο Πλαίσιο....είναι ΟΛΟΙ ανοιγμένοι και άμα ρωτήσεις γιατί θα σου πούνε οτι γίνεται για την προσθήκη του αυτοκόλητου barcode Πλαισίου. Και αλήθεια που ναι αυτό, δε σε διασφαλίζει απο το γεγονός να τον έχει πάρει σπίτι του κανείς και να μετέφερε μερικά τραγούδια-ταινίες που κατέβασε απ τη "δουλειά".

Αυτό γίνεται ήδη (και δεν αναφέρομαι στον Γερμανό για τους Opteron). Το θέμα είναι τι είδους "pretesting" κάνουνε. Εγώ έχω δεί αρκετούς να "παίζουνε" με harware και μετά να το βάζουνε πίσω στη θέση τους προς πώληση....έναν που ρώτησα μου πέταξε "εγγύηση έχει, άμα του χαλάσει θα του αλάξουμε :097: "

Link to comment
Share on other sites

Για το 1ο....είναι αδύνατον στο Πλαίσιο....είναι ΟΛΟΙ ανοιγμένοι και άμα ρωτήσεις γιατί θα σου πούνε οτι γίνεται για την προσθήκη του αυτοκόλητου barcode Πλαισίου. Και αλήθεια που ναι αυτό, δε σε διασφαλίζει απο το γεγονός να τον έχει πάρει σπίτι του κανείς και να μετέφερε μερικά τραγούδια-ταινίες που κατέβασε απ τη "δουλειά".

Αυτό γίνεται ήδη (και δεν αναφέρομαι στον Γερμανό για τους Opteron). Το θέμα είναι τι είδους "pretesting" κάνουνε. Εγώ έχω δεί αρκετούς να "παίζουνε" με harware και μετά να το βάζουνε πίσω στη θέση τους προς πώληση....έναν που ρώτησα μου πέταξε "εγγύηση έχει, άμα του χαλάσει θα του αλάξουμε

Αυτο που λεει το πλαισιο για το αυτοκολλητο ειναι γελοιο. Δε το ηξερα αλλα και τωρα που το εμαθα δε προκειτε να αγορασω δισκο απο το πλαισιο. Θα μπορουσαν καλλιστα να κανουν μια σχισμη στο σφραγισμενο σακουλακι και να κολανε το αυτοκολλητο χωρις να χαλανε τελειως τη συσκευασια η να κολανε το barcode επανω στη σακουλα και οταν το δινουν στον πελατη να το ανοιγουν μπροστα του και να βαζουν νεο αυτοκολλητο. Εξαλου οι δισκοι εχουν ηδη αριθμο σειρας και barcode το οποιο θα μπορουσε να χρησιμοποιησει το πλαισιο και για τιμολογηση και για την ανιχνευση της εγγυησης. Δε καταλαβα δηλαδη τα υπολοιπα προιοντα που εχουν συσκευασια πχ μια ψυκτρα zalman (το αναφερω γιατι ειναι απο τα λιγα πραματα που εχω αγορασει απο το πλαισια) γιατι δε τα ανοιγουν να βαλουν αυτοκολλητο???

Δισκο ανοιγμενο δεν αγοραζω, γιατι οπως ειπες μπορει να τον πηρε μεχρι το σπιτι του και να εβαλε μερικα τραγουδια η να τον χρησιμοποιησε για backup σε καποιο μηχανημα. Υπαρχουν και αλλα μαγαζια που ευχαριστως θα μας εδιναν δισκο σφραγισμενο παντως.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά το Πλαίσιο είναι μυστήρια υπόθεση. Εγώ προσωπικά έχω κάνει πολλές αγορές, και όντως έχω τύχει σε περίπτωση να μου δώσουν χρησιμοποιημένο προιόν 1-2 φορές. Από την άλλη όμως, η αλήθεια είναι ότι στο RMA όποτε έχω χρειαστεί είναι αξιόπιστοι και γρήγοροι, οπότε συνεχίζω να τους προτιμώ.

Πάντως ρε παιδιά, ξέρετε κι εσείς ότι η κατάσταση σε αυτά τα μαγαζιά είναι λίγο περίεργη από τη φύση της. Ας πούμε πχ συχνά παίρνει κάποιος μια κάρτα, δεν του δουλεύει λόγω ασυμβατότητας, driver, κακού psu ή οτιδήποτε, και την πάει πίσω. Αν του κάνουν κόλπα ή τον καθυστερήσουν, διαμαρτύρεται και κάνει φασαρία. Αν του την αλλάξουν αμέσως, το κατάστημα θα έχει στα χέρια του ένα λειτουργικό προιόν με ανοιγμένη συσκευασία. Οπότε ή την πασάρουν σε έτοιμο σύστημα, ή σε ανυποψίαστο. Αν δεν το κάνουν αυτό (ως οφείλουν), τότε αυτό μετατίθεται στις τιμές των καινούριων προιόντων.

Θα μου πει κάποιος γι αυτό υπάρχει και το stock house, σωστά. Γι αυτό και θα έχετε παρατηρήσει τελευταία, οι τιμές εκεί δεν είναι πλέον ξεφτίλα όπως παλιά. Συχνά είναι μόλις 15-20 % κάτω της τιμής καινούριου. Ίσως γι αυτό και δίνουν πλέον 6 μήνες εγγύηση αντί ενός.

Πάντως στην τελική το προτιμώ το Πλαίσιο. Πχ ένας δίσκος 2 μηνών από e-shop εμφάνισε bad sectors. Χρειάστηκε να τον αφήσω για έλεγχο (ένα scandisk δηλαδή ή με το software του κατασκευαστή σιγά τον έλεγχο), περιμένω τηλέφωνο και θα πρέπει να ξαναπάω όταν εγκριθεί. Στο Πλαίσιο είμαι σίγουρος ότι θα είχα ξεμπερδέψει αυθημερών, και δίπλα στο σπίτι μου (Καλλιθέα). Από την άλλη ο ίδιος δίσκος στο e-shop ενδεχομένως να κοστίζει 3-4 ευρώ φθηνότερα. Οπότε είναι θέμα προτερεοτήτων.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι μονο το Πλαισιο που δινει πραγματα ετσι.Πηρα απο τα multirama εναν seagate 40gb ide πριν λιγο καιρο για εναν φιλο κι οταν τον εβαλα στο μηχανημα ξεχαστηκα κι αυτο αρχισε να μπουταρει winxp απο το δισκο!!!!!!!Ειχε και λειτουργικο εγκατεστημενο μεσα χωρις ναχει ενεργοποιηθει!!!Το καλυτερο ειναι οτι ενεργοποιηθηκε μεσω τηλ. απο microsoft!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.