Jump to content



Gaming equipment


Tsunami

Recommended Posts

Το κακό είναι οτι το QcK+ μας άφησε χρόνους οπότε θα πρέπει να πάρω νέο cloth...

Τι εννοεις "μας αφησε χρονους?" εχω 4 cloth pads eyepad, eyepad XL, qck και everglide titan, καλυτερο και με διαφορα θεωρω το titan, εχω αρχισει ομως να βαριεμαι με αυτο το στυλ παιχνιδιου, αργο clothmat + 30cm/360 sens σε γρηγορα fps και 30cm/180 σε πιο αργα ειδικα το tracking aim μου το βλεπω "λειψο" ενω ωρες ωρες νιωθω πως στριβω σαν νταλικα με τοσο χαμηλο sens, απτην αλλη αμα το διπλασιασω παλι θα εχω προβλημα γιατι αυτη η τριβη του titan μου δινει την αισθηση οτι το mouse δεν μπορει να κινηθει ελευθερα.

Οποτε σκεφτομαι να παω σε icemat, corepad δεν με καλυπτε επειδη ειχε πολυ αιχμηρες ακρες και δεν καθαριζε ευκολα, steelpad 4D και corepad victory μετα απο 2 μηνες χρησης γινανε αχρηστα, αν μπορεσω και συνηθισω σε αυτον τον τροπο παιξιματος τοτε το icemat θεωρητικα θα ειναι το τελευταιο mousepad της συλλογης μου, ελπιζω μονο να την παλεύουνε τα stock feet του 518, γιατι δεν προκειται να χρησιμοποιησω teflon feet/teflon tape επειδη σκοπευω να το κουβαλαω ( με προσοχη :p ) και σε netcafe περιστασιακα

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 278
  • Created
  • Last Reply

O δικος μου εξοπλισμος αποτελειται απο τα ακολουθα:

Logitech G7 + Steelpad 5L

Logitech X-620 6.1 speakers

Razer Barracuda HP-01 5.1 Headset

Saitek X-52 HOTAS

Saitek P2500 Gamepad

Aναμενω καποιο σοβαρο review για τη καρτα ηχου της Razer, την ΑC-1 η οποια

βαση specs φαινεται να ειναι καλυτερη απο την Χ-FI...

Link to comment
Share on other sites

Logitech mx500, sennheiser pc165usb, microsoft natural keyboard, steelpad qck+.

Επειδη βλεπω οτι πολλοι προτεινεται σε αλλους κατι που εχετε εσεις θα ηθελα να ρωτησω με ποια κριτηρια το κανετε? Το τι βολευει τον καθενα ειναι καθαρα θεμα γουστου. Τελειως υποκειμενικο. Δεν εχει να κανει ουτε με το αν ειναι καλο ή οχι κατι ουτε με το αν ειναι ακριβο ή φτηνο. Πως καποιος για παραδειγμα προτεινει το χ mousepad σε καποιον οταν δεν ξερει το sensitivity με το οποιο παιζει (αφηνω εκτος το υποκειμενικο κριτηριο)? Βλεπω για παραδειγμα "ειναι κορυφη το headset ,παναλαφρο,δεν κουραζει,και χει φοβερη αποδοση ηχου". Αυτη τη στιγμη εχω στο μυαλο μου τρια αλλα headsets με καλυτερη ποιοτητα ηχου (για την ιστορια στα dsp500 δεν ειναι η ποιοτητα του ηχου το ατου τους, που βρισκεται σε χαμηλοτερα επιπεδα αλλων ανταγωνιστικων προιοντων, αλλα η κατευθυντικοτητα του ηχειου). Επισης ποιοτικος ηχος δεν σημαινει και ηχος καταλληλος για gaming.

To καλυτερο που μπορει να κανει καποιος ειναι να δοκιμασει πολλα διαφορετικα πραγματα για να καταληξει σε αυτο που τον βολευει. Δεν υπαρχει αλλος τροπος. Οπως ενας οδηγος αγωνων επιλεγει μονος του τις διαφορες παραμετρους ετσι και ο παικτης. Δεν μπορω να πω "εβαλα τις ταδε ρυθμισεις στην αναρτηση και ειναι φοβερο για αυτο κανε το και εσυ". Δεν σημαινει οτι εχω λαθος σε αυτο που λεω αφου αυτη ειναι η αληθεια. Ομως το στυλ μου μπορει να ειναι αλλο απο αυτον που το λεω.

Δεν λεω αν ρωτησει καποιος τι μπορει να παρει να μην πει καποιος τη γνωμη του. Ομως το να πει καποιος οτι αυτο που εχει γ@μει και δερνει και ειναι φοβερο και τρομερο ειναι τελειως λαθος και μονο να αποπροσανατολισει μπορει.

Φιλικα μιλαω. Μην παρεξηγηθω. :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από paokkerkir

Παιδιά ξέρει κανείς που μπορώ να βρώ το Sidewinder Gamepad Pro? Aπο Ελλάδα αν γίνεται.

φιλε δεν αξιζει καθολου... κοιτα για αυτο

http://www.cybersnipa.com/us/products/cyber_snipa_game_pad.php

Αρχική απάντηση από knight_77

O δικος μου εξοπλισμος αποτελειται απο τα ακολουθα:

Logitech G7 + Steelpad 5L

Logitech X-620 6.1 speakers

Razer Barracuda HP-01 5.1 Headset

Saitek X-52 HOTAS

Saitek P2500 Gamepad

Aναμενω καποιο σοβαρο review για τη καρτα ηχου της Razer, την ΑC-1 η οποια

βαση specs φαινεται να ειναι καλυτερη απο την Χ-FI...

εγω ειμαι με

logitech g5+g7

steelpad 5L

cyber snipad gamepad v2

logitech g15

plantronics dsp 500 pro 1

πολυ θα ηθελα να δοκιμασω για mouse pad το qpad ct black αλλα δεν το βρισκω που8ενα ελλαδα....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cabrinha

Δεν εγραψα το λινκ γιατι βαριομουν και νομιζα οτι το ηξερες. Ειχα την εντυπωση πως καπου ανεφερες οτι παιζεις cs γι΄ αυτο και παρασυρθηκα.

και καλα κανες αλλα ποτε δεν το ειχα προσεξει.......το παραγγειλα για να δουμε τι ψαρια πιανει......

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάλι δεν αποχωρίζομαι με τίποτα το Logitech MX-518 Gaming Grade οπτικό μου ποντικάκι με 1600 dpi ανάλυση και τα Ζ5500 με το 10" sub.. Ειδικά αν τα έχεις στη μέση και παίζεις κανα FEAR μονος σου κατα τις αργάμιση... αστα να πάνε πετάγεσαι πάνω απο την καρέκλα σου.. πολύ διαφορά αν έχεις καλό ηχο ρε γμτ.. Απορροφάσαι στο gameplay. +2 για την Logitech απο μενα!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από D.J.AleXXX_gr [Χθες, στις 21:45]

πολυ θα ηθελα να δοκιμασω για mouse pad το qpad ct black αλλα δεν το βρισκω που8ενα ελλαδα....

Δεν θα στο προτεινα καθολου, το προπροηγουμενο καλοκαιρι το πηρα απο overclockers.co.uk και μαζι με τα glidz και τα μεταφορικα μου κοστισε 60 ευρω ( :cry: ) και σε 2-3 μηνες οχι και τοσο τακτικης χρησης ( ειχα μεινει και χωρις pc εκεινη την περιοδο ) εγινε αχρηστο, ΠΑΡΑ πολυ καλο pad,αν εξαιρεσουμε οτι δεν ειναι τοσο ανετο οσο ενα παχυ 100% cloth mousepad βλεπε fatpad dkt everglide titan qck heavy κ.α,( αυτη η πλαστικουρα που εχει για πρωτη στρωση ειναι πολυ σκληρη στην αφη οπως και του 5L ) ειδικα οταν φτανει στην "ακμη" του αλλα οταν αρχιζει να παιρνει την κατω βολτα τπτ δεν μπορει να το κανει να αποκτησει την ιδια αισθηση που ειχε καποτε :(

Δες τι γραφει και εδω να παρεις μια πιο καλη εικονα http://users.kymp.net/feuer/mousepads/mousepads05.html#qpad

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GruntGR

Δεν θα στο προτεινα καθολου, το προπροηγουμενο καλοκαιρι το πηρα απο overclockers.co.uk και μαζι με τα glidz και τα μεταφορικα μου κοστισε 60 ευρω ( :cry: ) και σε 2-3 μηνες οχι και τοσο τακτικης χρησης ( ειχα μεινει και χωρις pc εκεινη την περιοδο ) εγινε αχρηστο, ΠΑΡΑ πολυ καλο pad,αν εξαιρεσουμε οτι δεν ειναι τοσο ανετο οσο ενα παχυ 100% cloth mousepad βλεπε fatpad dkt everglide titan qck heavy κ.α,( αυτη η πλαστικουρα που εχει για πρωτη στρωση ειναι πολυ σκληρη στην αφη οπως και του 5L ) ειδικα οταν φτανει στην "ακμη" του αλλα οταν αρχιζει να παιρνει την κατω βολτα τπτ δεν μπορει να το κανει να αποκτησει την ιδια αισθηση που ειχε καποτε :(

Δες τι γραφει και εδω να παρεις μια πιο καλη εικονα http://users.kymp.net/feuer/mousepads/mousepads05.html#qpad

και πιο να παρω ρε συ???? να παω παλι σε 5L σε κανα αλλο...... το 5L και εχει καταβολεψη και ψαχνω κατι σαν αυτο παλι

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GruntGR

Δεν θα στο προτεινα καθολου, το προπροηγουμενο καλοκαιρι το πηρα απο overclockers.co.uk

To προπροηγουμενο καλοκαιρι δεν υπηρχε αυτο το mousepad. Kαι μην το συγκρινεται με cloth pads γιατι ειναι διαφορετικο ειδος pad. Eγω ποτε δεν καταφερα να παιξω με αυτα.

Και οσα περασαν απο τα χερια μου εφυγαν σε φιλους. Παντως θεωρουνται απο τα καλυτερα και ειναι απο τα πιο φορεμενα pads. Και σχετικα με το οτι χαλαει το pad μετα απο αρκετο καιρο αυτο ειναι λογικο. Ολα το παθαινουν. Κανεις σοβαρος παικτης δεν κραταει το pad του για πολυ καιρο. Και γενικοτερα ενα pad πιανει την κανονικη του αποδοση οχι οταν ειναι καινουργιο αλλα μετα απο καποια χρηση. Γι' αυτο και τα reviews δεν ειναι και τοσο αξιοπιστα.

Aυτο που ψηνομαι πολυ να παρω ειναι το monstermat. Θα το ειχα παρει απο περισυ αλλα τοτε δεν εβρισκα το fnatic.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από D.J.AleXXX_gr [Σήμερα, στις 07:21]

και πιο να παρω ρε συ???? να παω παλι σε 5L σε κανα αλλο...... το 5L και εχει καταβολεψη και ψαχνω κατι σαν αυτο παλι

if it's not broken don't fix it, αν θες ντε και καλα κατι καινουργιο να δοκιμασεις πηγαινε σε steelpad qck heavy ή σε everglide titan ή σε razer mantis speed ή σε xtrac hybrid, απο πλαστικα μακρια απο γυαλινα επισης γιατι τα laser δεν την παλευουν

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cabrinha [Σήμερα, στις 12:35]

To προπροηγουμενο καλοκαιρι δεν υπηρχε αυτο το mousepad. Kαι μην το συγκρινεται με cloth pads γιατι ειναι διαφορετικο ειδος pad. Eγω ποτε δεν καταφερα να παιξω με αυτα.

Και οσα περασαν απο τα χερια μου εφυγαν σε φιλους. Παντως θεωρουνται απο τα καλυτερα και ειναι απο τα πιο φορεμενα pads. Και σχετικα με το οτι χαλαει το pad μετα απο αρκετο καιρο αυτο ειναι λογικο. Ολα το παθαινουν. Κανεις σοβαρος παικτης δεν κραταει το pad του για πολυ καιρο. Και γενικοτερα ενα pad πιανει την κανονικη του αποδοση οχι οταν ειναι καινουργιο αλλα μετα απο καποια χρηση. Γι' αυτο και τα reviews δεν ειναι και τοσο αξιοπιστα.

Aυτο που ψηνομαι πολυ να παρω ειναι το monstermat. Θα το ειχα παρει απο περισυ αλλα τοτε δεν εβρισκα το fnatic.

Το monstermat το εχω απτο καλοκαιρι και στο προτεινω ανεπιφυλακτα αν εισαι οπαδος των cloth, οσο για το qpad μιλαω για το midsense red

το οποιο ειναι διαθεσιμο εδω και αρκετο καιρο, το καινουργια CT black και white ελαχιστα διαφερουν αποσο ξερω

Για το θεμα του durability εχεις μεγαλο αδικο, οταν ενα mousepad αρχιζει να παρουσιαζει ασταθειες (πχ το κεντρο του εχει γινει αργο αλλα στο υπολοιπο κομματι γλιστραει πιο γρηγορα το ποντικι ) και γενικα χανει την αισθηση του με το καιρο τοτε το σημαδι σου παει περιπατο, μονο με ΣΤΑΘΕΡΕΣ συνθηκες αποκτας πραγματικα καλο aim, δηλαδη εσυ αμα ηθελες να βελτιωθεις στο σημαδι και καποιος σου αλλαζε καθε μερα το sensitivity δεν θα ειχες προβλημα ? ;)

Ενας απτους λογους που προτιμαω τα υφασματινα mousepad απο τα πλαστικα ειναι πως τα πρωτα αποδιδουν το ιδιο τουλαχιστον για 6 μηνες ενω τα αλλα εχουν διαρκεια ζωης 2-3 μηνες max και καποια απο αυτα (αν οχι ολα) θελουν κερι/silicone spray + teflon feet για την μεγιστη αποδοση, αμα επαιζα σε ολα τα games με μεσαιο sens θα επαιρνα ενα icemat θα αλλαζα hyperglides καθε 3-4 μηνες και θα ειμουνα με το ιδιο mousepad για χρονια

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο πραγμα λεμε. Οτι ολα τα pads εχουν ημερομηνια ληξης. Τα πανινα αντεχουν περισσοτερο. Αλλα θελουν και περισσοτερη προσοχη απο τα αλλα. Ο ιδρωτας και η σκονη του χεριου τα καταστρεφουν γρηγοροτερα απ οτι ενα πλαστικο pad που η τριβη ειναι το μονο προβλημα. Διαφορετικα υλικα, διαφορετικες συνθηκες. :)

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ logitech mx-518 + Steelpad S & S + logitech keyboard που δε θυμάμαι τον τύπο :p πάντως είναι usb και είναι δύσκολο να πατηθεί το αριστερο ctrl λόγο οτι είναι πολύ μικρο

Πρόσφατα αγόρασα G5 η απόκρισή του πάνω στο s & s είναι για κλάματα καθώς και σε πάνινο mousepad (μούφα που το είχα παρει 4ευρό :p)

Σε γενικές γραμμές η απόδοση σε σχέση με το 518 ειναι μιδαμινή η ελάχιστη για αυτό εξάλλου και οι τιμές τους διαφέρουν κατα 5 ευρώ το πιο σπαστικό απο όλα ειναι η έλiψη του πλαϊνού μπροστινού κουμπιου και ετσι με καθυστερή στην αλλαγή παραθύρων/ιστοσελίδων

Σκοπεύω να παραγγείλω pad surfaces για το g5 αλλά δε πιστευω να αλλάξει κάτι έχω στο μάτι και το steelpad 5l σε περιπτωση που με τα surfaces δεν αυξήθει η απόκριση

Πάντως προσοχή προς όλους τους μελλοντικούς κατόχους του G5 μην το αγοράσετε εφόσον έχετε steelpad s&s και δε σκοπεύετε να αλλάξετε και μουσεπαντ

Μη το αγοράσετε εφόσον έχετε συνιθήση να χρησιμοποιείται τα πλαϊνα πλήκτρα

Στην ουσία πληρώνετε 2 πλεονεκτήματα: Τα βαρίδια που παρέχονται για αυξομίωση του βάρους του ποντικού και τα 400dpi παραπάνω καθώς και... το μειονέκτημα των -2 κουμπιών σε σχέση με 518 (στο γκαμιμνγ τουλαχιστον για εμένα ειναι must)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Cronogr

Χρησιμοποιώ logitech mx-518 + Steelpad S & S + logitech keyboard που δε θυμάμαι τον τύπο :p πάντως είναι usb και είναι δύσκολο να πατηθεί το αριστερο ctrl λόγο οτι είναι πολύ μικρο

Πρόσφατα αγόρασα G5 η απόκρισή του πάνω στο s & s είναι για κλάματα καθώς και σε πάνινο mousepad (μούφα που το είχα παρει 4ευρό :p)

Σε γενικές γραμμές η απόδοση σε σχέση με το 518 ειναι μιδαμινή η ελάχιστη για αυτό εξάλλου και οι τιμές τους διαφέρουν κατα 5 ευρώ το πιο σπαστικό απο όλα ειναι η έλiψη του πλαϊνού μπροστινού κουμπιου και ετσι με καθυστερή στην αλλαγή παραθύρων/ιστοσελίδων

Σκοπεύω να παραγγείλω pad surfaces για το g5 αλλά δε πιστευω να αλλάξει κάτι έχω στο μάτι και το steelpad 5l σε περιπτωση που με τα surfaces δεν αυξήθει η απόκριση

Πάντως προσοχή προς όλους τους μελλοντικούς κατόχους του G5 μην το αγοράσετε εφόσον έχετε steelpad s&s και δε σκοπεύετε να αλλάξετε και μουσεπαντ

Μη το αγοράσετε εφόσον έχετε συνιθήση να χρησιμοποιείται τα πλαϊνα πλήκτρα

Στην ουσία πληρώνετε 2 πλεονεκτήματα: Τα βαρίδια που παρέχονται για αυξομίωση του βάρους του ποντικού και τα 400dpi παραπάνω καθώς και... το μειονέκτημα των -2 κουμπιών σε σχέση με 518 (στο γκαμιμνγ τουλαχιστον για εμένα ειναι must)

just lol

που πας με αυτο το mousepad με τετιο mouse ορε???

προτων παρε κανα καλητερο mouse pad καταρχας(πχ 5L, qpad, mantis)γιατι με αυτο που εχεις δεν θα κανεις δουλεια

δευτερον τα pads που εχει απο μαμα ειναι τα καλητερα στην αγορα ακομα και απο αυτα

http://gr.esl-shop.net/product_info.php?cPath=7&products_id=118

το προιον απευθηνετε σε gamers και οχι multimedia εφαρμογες για να θες και κουμπακια.

αυτα....

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω θεωρω την αγορα g5/g7/copperhead ιδαιτερα χαζη για καποιον που ειναι ηδη ικανοποιημενος απτην αποκριση που εχει απτο optical του, αυτοι που παιζουνε με ιδαιτερα χαμηλο sens καλο θα ειναι να κοιταξουν αυτον τον πινακα του esr πριν αγορασουν ποντικι http://www.esreality.com/?a=longpost&id=1265679&page=22

Oσο για τους κατοχους S&S + G5 καλο θα ητανε να κατεβασουνε το firmware update 1.2 απτο site της logitech μπας και βελτιωθει η κατασταση

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GruntGR

Κι εγω θεωρω την αγορα g5/g7/copperhead ιδαιτερα χαζη για καποιον που ειναι ηδη ικανοποιημενος απτην αποκριση που εχει απτο optical του, αυτοι που παιζουνε με ιδαιτερα χαμηλο sens καλο θα ειναι να κοιταξουν αυτον τον πινακα του esr πριν αγορασουν ποντικι http://www.esreality.com/?a=longpost&id=1265679&page=22

Oσο για τους κατοχους S&S + G5 καλο θα ητανε να κατεβασουνε το firmware update 1.2 απτο site της logitech μπας και βελτιωθει η κατασταση

με ξενεροσε ασχημα το review......

mx500 δεν υπαρχι πουθενα εκος απο ebay

τσαμπα τα λεφτα για G7 και G5.....

ρ grunt προτινε ενα mouse για fps games

για settings

1024x768

2.0 sensitivety

400 dpi

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.