Jump to content



Gaming equipment


Tsunami

Recommended Posts

  • Replies 278
  • Created
  • Last Reply

@gbak

Για πες μας και λιγα παραπάνω για το G25 σετάκι σου... Κουμπώνει/ξεκουμπώνει εύκολα? Στηρίζεται αρκετά καλά? Γιατί στο ΠΛΑΙΣΙΟ και στην MEDIAMARKT που το είδα στημένο πριν κάνα 2μήνο όταν πρωτοασχολήθηκα με το TDU με προβλημάτισε αρκετά για το πόσο σταθερό θα είναι σε ένα γραφείο...πόσο μάλλον όταν του "χώνεις" κάνα μπουκετάκι πάνω στο κάψιμο... :D Το keyboard στο TDU δεν αντέχεται πια ρε γμτ μου!!!! Πάντως πωρωτική η φωτό σου.... ;)

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα στηριξη εχει..οπως πρεπει....αλλα μην νομιζεις οτι ειναι για το TDU οτι καλυτερο....θεωρητικα το TDU δειχνει αστειο απο πλευρας εξομειωσης ειναι καθαρα arcade...το G25 ειναι σαφως πιο pro φαση θα λεγα και εκει που δειχνει πραγματικα την αξια του ειναι στο GTR2 και στο LFS οντως.. που ανεφερε ενας φιλος πιο πανω...

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια Logitech από την άλλη... εγγύηση... τι να λέμε .... GTR2 και LFS δεν έχω ασχοληθει (αν και τα demo είναι δελεαστικα) και ούτε πρόκειται μου φαίνεται αν δεν πάρω τιμονιέρα :p... μετά από 2-3 ώρες TDU είναι σαν να έχεις καρφώσει άπειρες πινέζες και με τα δαχτύλα ένα βήμα από την αγκύλωση... άσε που δεν κάνεις και σωστή δουλειά.... damn it!!! :p

Link to comment
Share on other sites

To TDU είναι καλό όταν αφαιρέσεις το traction control και θέλει οπωσδήποτε τιμονιέρα αλλιώς τα χεράκια θα πονάνε...:D

Εδώ με τέρμα το traction control στην Tour of the Island με το Saleen και πάλι νιώθω τα χέρια μου πονεμένα...

G25 roxxx ;)

Link to comment
Share on other sites

2o update :

Εχω εδω και λιγο καιρο και τα 2 ποντικια συνδεδεμενα στο pc και δεν μπορω να αποφασισω με ποιο θα συνεχυσω να παιζω αποδω και μπρος, δοκιμασα να παιξω λιγο instagib στο ut με το IE 3.0 πανω στο ξυλο και καταλαβα πως το bottleneck ειναι η τριβη του (10 μηνων πια ) titan, παραγγειλα hyperglides απο hyperglide.net και το noidpad eclipse http://www.noidpad.com/?Var38=shop/details&Var100=2 , θα ποσταρω γνωμες μεσα στην επομενη βδομαδα :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Βρίσκομαι στα πρόθυρα να αγοράσω κι εγώ καινούργιο πληκτρολόγιo, ποντίκι και mousepad και προσανατολίζομαι στην gaming πλευρά καθότι η κύρια χρήση του υπολογιστή είναι τα παιχνίδια. Έχοντας διαβάσει το συγκεκριμένο θέμα, όπως και αυτό που αναφέρεται στο συνδυασμό mouse+mousepad, και έχοντας κάνει μια μικρή έρευνα στο διαδίκτυο σχετικά έχω καταλήξει σε κάποια πράγματα αλλά συγχρόνως έχω και πολλές απορίες δεδομένου ότι οι τεχνικές μου γνώσεις είναι ελάχιστες.

Να ξεκινήσω με το ότι προορίζονται κυρίως για FPS και μετά για RPG (κλασσικά και action). Έπονται παιχνίδια όπως adventure και λιγότερο racing, αλλά δε θεωρώ ότι χρειάζομαι τίποτα ιδιαίτερο γι'αυτά.

Από την άλλη, η κλασσική χρήση του υπολογιστή είναι δεδομένη ενώ υπάρχει και η (μέτρια) χρήση του Photoshop.

Σε ότι αφορά το πληκτρολόγιο βλέπω ότι το G15 χαίρει μεγάλης εκτίμησης γενικά. Κι εμένα μ'αρέσει εμφανισιακά και το ότι δεν κάνει περικοπές στα υπόλοιπα πλήκτρα το θεωρώ θετικό. Παρολαυτά δεν βλέπω τί ιδιαίτερο προσφέρει στα FPS αφού δεν βλέπω ειδικό/εργονομικό layout για τα WASD keys και πρέπει να πω πως είμαι κολλημένος μ'αυτά.

Παρόλο που δεν τα βρίσκω σε ελληνικό κατάστημα, πληκτρολόγια σαν το Ideazon MERC ή το Wolf Claw Type II νομίζω πως είναι αξιοπρόσεχτα παρά το συνεπτυγμένο υπόλοιπο μέρος τους.

Η ερωτήσεις είναι:

1) Είναι τόσο καλό το G15 που ξεπερνάει αυτά με το ειδικό layout για FPS; (Αφού στην τελική κι αυτά διαθέτουν προγραμματιζόμενα κουμπιά).

2) Τελικά ποιό; G15 ή κάποιο άλλο, π.χ. Saitek;

Σχετικά με το ποντίκι και το mousepad, εκεί είναι που δεν βγάζω άκρη.

Σαφώς και η αίσθηση είναι υποκειμενικό θέμα αλλά νομίζω ότι αυτό απέχει απ'το να σου κολλάει, να μην μπορείς να στρίψεις ή να το χάνεις στο ταβάνι σε μιά απότομη κίνηση. Όπως ανέφερα, τεχνικές γνώσεις πέρα από το μέτριο δε διαθέτω και ούτε έχω την πολυτέλεια να δοκιμάζω διαφορετικούς συνδυασμούς mouse/mousepad για να εντοπίσω τυχόν ασυμβότητες. Προσωπικά έχω επιλέξει το G5 και αν έχω καταλάβει καλά πρέπει να πάω είτε σε 5L, είτε σε S&S.

Η βασική μου απορία είναι το mousepad για G5 ενώ αν υπάρχει άλλη πρόταση για mouse+mousepad ευπρόσδεκτη.

Συγνώμη για το μακροσκελές post αλλά πρίν δώσω λεφτά θέλω να έχω ξέκάθαρη εικόνα του τι αγοράζω.

Το budget κυμένεται γύρω στα 150-180 ευρώ (για εξαιρετικές περιπτώσεις) . Ευχαριστώ.

p.s. Είδα και το G5 2007 το οποίο δεν ξέρω σε τι διαφέρει από το απλό.

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρη διαφορα αναμεσα σε δυο ποντικια θα δεις οτι εχεις λιωσει ενα παιχνιδι και οταν δοκιμασεις και τα δυο ποντικια για σοβαρο διαστημα. Οταν παιζεις ενα παιχνιδι για 20 ωρες η μονη διαφορα που θα δεις με τον εξοπλισμο ειναι καθαρα θεμα ανεσης. Δε θα σε κανει δηλαδη το ποντικι να ριχνεις hs ουτε το πληκτρολογιο να εχεις καλυτερη κινηση. Αν λοιπον παιζεις διαφορα παιχνιδια χωρις να λιωνεις (και εννοω να παιζεις νυχθιμερον) καποιο συγκεκριμενο επιλεξε με βαση το ποσο ανετα και ξεκουραστα ειναι. Αν παλι λιωνεις σε ενα παιχνιδι και σε ενδιαφερει τοσο πολυ δοκιμασε οσα περισσοτερα περιφερειακα μπορεις για να εχεις μια ολοκληρωμενη αποψη. Γιατι οποιος σου πει παρε αυτο ή παρε εκεινο θα σου πει την καθαρα υποκειμενικη του γνωμη. Και σε αυτη την περιπτωση μ@λ@κας θα πιαστεις εσυ και οχι ο αλλος στην περιπτωση που δεν σε ικανοποιησει η αγορα σου.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε cabrinha συμφωνώ ότι ο εξοπλισμός δε θα σε κάνει καλό αν δεν είσαι. Σε καμία περίπτωση δεν είχα αυτό υπόψιν μου. Επίσης μπορεί να μην λιώνω σε καθημερινή βάση αλλά όταν το κάνω είναι μέχρι εξαντλήσεως, κυρίως με fps.

Τα πληκτρολόγια που έχω δοκιμάσει δεν ήταν και τέρατα εργονομίας και δεδομένου ότι χρησιμοποιώ wasd+mouse και όχι βελάκια+mouse έχω παρατηρήσει ότι, ακόμα κι αν γυρίσω το πληκτρολόγιο, μετά από κάποιες ώρες κάποια στιγμή θα νιώσω άβόλα.

Γι'αυτό ρωτάω για την εργονομία του G15 σε fps αφού όπως βλέπω μοιάζει με τα άλλα.

Προσπάθω να μάθω τα αντικειμενά προβλήματα/προτερήματα που τυχόν να υπάρχουν όπως π.χ. το τάδε Laser mouse με το τάδε Mousepad δε δουλεύει. Κατά τα άλλα περί ορέξεως...

Για keyboard πάω μάλλον για G15 και λόγω έλλειψης ενναλακτικών (πιστωτική δεν υπάρχει), για ποντίκι ακόμα δεν έχω πειστεί για κάτι. Για μένα δεν είναι λογική να πάρω κάτι ρισκάροντας να μη μου κάνει αλλά να έχω την εμπειρία για μετά. Εαν μπορώ να πάρω το κατάλληλο από τώρα θα το παλέψω. Στην τελική πώς να δοκιμάσω ένα ποντίκι πχ χωρίς να το αγοράσω;

Link to comment
Share on other sites

Aπο καποιο φιλο. :) Eγω με mx500 επαιζα καποτε αλλα απο τα χερια μου περασαν παρα παρα πολλα αλλα και χωρις να τα αγορασω. Το ιδιο και με ακουστικα/mousepads.

Οταν σε ενα παιχνιδι δεν εχεις εντρυφησει τοτε παιζοντας με 2 ποντικια που σε βολευουν δεν θα δεις διαφορα. Οταν ομως παιζεις πχ 8ωρα για 3 μηνες τοτε τη διαφορα θα την δεις και θα ειναι και μεγαλη.

Αυτο που θελω να σου πω ειναι να μην θεωρησεις οτι κατι που εχει την ταμπελα "gaming" ειναι απαραιτητα και το καλυτερο ή το ακριβοτερο ειναι το καλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cabrinha [Σήμερα, στις 22:19]

Αυτο που θελω να σου πω ειναι να μην θεωρησεις οτι κατι που εχει την ταμπελα "gaming" ειναι απαραιτητα και το καλυτερο ή το ακριβοτερο ειναι το καλυτερο.

Σίγουρα, και γι'αυτό εξάλλου ξεκίνησα γράφοντας πρώτα γιατί τα θέλω. Όπως και να'χει θα συνεχίσω να παρακολούθω και να συγκεντρώνω γνώμες μέχρι την αγορά.

Για την ιστορία, στο G5 κατέληξα γιατί το καλύτερο από τα ποντίκια που είχα χρησιμοποιήσει σε net cafe μου είχε φανεί το 518 με τη διαφορά ότι μου έπεφτε λιγάκι ελαφρύ (σε σχέση με το ασύρματο LX5 στο σπίτι). Έτσι το ρυθμιζόμενο βάρος και η χαμηλότερη τιμή από το G7 σχημάτισαν την άποψή μου για το G5.

Link to comment
Share on other sites

lighter = better, Αν δεν μπορεις να εκτιμησεις αυτο το γεγονος τοτε ή εχεις καποιο ιδιαιτερο στυλ παιχνιδιου ή δεν ξερω εγω τι, για μενα τα ιδανικα gaming mice υπαρχουν εδω και 5-6 χρονια, μιλαω για τα microsoft 1.1a, 3.0 και τα mx500/mx300 της logitech, η laser τεχνολογια προς το παρων θεωρειται ενα βημα πισω, τα 1600dpi + επισης γιατι οι περισσοτεροι παικτες παιζουν στα 400/800 για ενα σωρο λογους που θα μπορουσα να κατσω ολη μερα να γραφω, το μονα + ειναι οτι καποια σημερινα ποντικια με το που τα συνδεεις πανε στα 500hz κατευθειαν (αν και η αλλαγη του polling rate ειναι θεμα 2-3 δευτερολεπτων οπως θα δεις εδω http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=26251&highlight=usb+mouse+ocing+guide)

και το αυξημενο datapath (12bit στο 510 16 στα επομενα)για λιγοτερο negative accel αντε και η τοποθετηση καλυτερων feet απο μαμα, για τους κατοχους "παλιων" ποντικιων υπαρχει και το www.hyperglide.net ομως :)

Anyway εγω θα σου ελεγα να κοιταξεις το εxplorer 3.0 το βρισκεις στο ebay για 25-30 ευρω ανετα, στην αρχη οταν πηγα απο 518 σε αυτο αισθανομουνα τρομερα αβολα τωρα μπορω να χρησιμοποιω και τα 2 αναλογα με τα κεφια, αντικειμενικα ομως το 3.0 ειναι πιο "natural" στο χερι γι αυτο και ειναι τοσο δημοφιλες

Οσο για το mousepad ξανακοιτα τις σελιδες σε αυτο το thread δες αυτο το round up http://users.kymp.net/feuer/mousepads/mousepads05.html και βγαλε τα συμπερασματα σου

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζοντας το ψάξιμο για ότι αφορά τα mice, βρήκα αυτό το bench για ποντίκια. Δεν είναι και το πιό πρόσφατο που μπορεί να βρει κανείς αλλά με βοήθησε αρκετά. Το παραθέτω για όποιον δεν το έχει ήδη υπόψιν του.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλα το πηρατε πρέφα το νεό gaming mouse της Logitech με το όνομα G9???? και btw το G7 μάλλον μας αφήσε χρόνους γιατί δεν το βλέπω πια στην Logitech.....για αυτό μάλλον ήταν και συλλεκτική η τελευταία έκδοση.... ;)

Τρελό design, space σχεδιασμός, φοβερά υλικά, ανάλυση μέχρι 3200dpi, και πάει λέγοντας.... Βρήκα τον αντικαταστάση του G5 μου... (ευκαιρία έψαχνα :p )

http://www.logitech.com/index.cfm/gaming/pc_gaming/mice_keyboards/devices/3053&cl=gb,en

Performance

* Interchangeable Grips: Use the included XL and Precision grips to get a fit and feel that's best for your playing style. The satin texture and fuller shape of the XL grip add extra comfort while the DryGrip technology plus compact shape of the Precision grip give you unmatched fingertip control.

* 3200 dpi laser engine with Full-Speed USB: Get uncompromising speed and accuracy from a high-performance Gaming-Grade laser engineplus instant cursor response with Full-Speed USB (up to 1000 reports/second).

* Game settings to go: Take your personal mouse preferences with you. The G9 saves mouse settings in onboard memorystore up to 5 profiles (including keyboard macros, dpi settings, and LED colour) on the mouse and play your waywithout additional software installation*on any computer.

Control

* MicroGear Precision Scroll Wheel: Use Logitechs exclusive MicroGear scrolling technology for precise, click-to-click scrollingperfect for quick weapon selection. Or switch modes for frictionless, hyper-fast scrolling.

* Adjustable sensitivity: Shift from pixel-precise targeting to lightning-fast manoeuvers without pausing the action. The G9 gives you instant access to multiple sensitivity levels between 200 and 3200 dpi, without driver installation.

* Weight tuning system: Prefer a heavier or lighter mouse? Use the weight cartridge and up to 28 g of metal weights to customise your G9 for just the right feel.

* Polytetrafluoroethylene feet: Super-slick feet glide effortlessly across almost any surface.

Comfort and Convenience

* Custom-colour LEDs: A colour LED display indicates the current sensitivity level and profile settings. Personalise the colour LED display by choosing from hundreds of colours.

* More grip styles: Swap out your grip for a new look and feel. In addition to the provided XL and Precision grips, other grip styles are available for purchase.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.