Jump to content



Gaming equipment


Tsunami

Recommended Posts

  • Replies 278
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Trooper

Εχει κανεις comments για αυτά τα 2 πραγματάκια?

Razer DeathAdder Blue 2000dpi High Precision Gaming Mouse

Razer Baracuda HP-1 Gaming Headset, 140 ευρώ για ακουστικά :blink:

Αυτα τα θελεις για wow? Αν ναι καλυτερα βρες αλλα. Ειναι κριμα τοσα λεφτα για ενα παιχνιδι που δεν τα χρειαζεται. Παιρνεις ηχεια κανονικα και κανεις τη δουλεια σου. Τα gaming ακουστικα ειναι για fps. Για παιχνιδια που ειναι απαραιτητος ο ηχος.

High Precision Gaming Mouse λεει στο ονομα αλλα η μεταφραση του ειναι Μοuse for High Precision Gaming.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cabrinha [17-02-2007 12:40]

Αυτα τα θελεις για wow? Αν ναι καλυτερα βρες αλλα. Ειναι κριμα τοσα λεφτα για ενα παιχνιδι που δεν τα χρειαζεται. Παιρνεις ηχεια κανονικα και κανεις τη δουλεια σου. Τα gaming ακουστικα ειναι για fps. Για παιχνιδια που ειναι απαραιτητος ο ηχος.

Δεν έχω τεράστια εμπειρία, αλλά νομίζω ότι στο wow ο ήχος είναι λειτουργικό τμήμα του παιχνιδιού. Ιδιαιτέρως στο pvp

Link to comment
Share on other sites

Oτι βρεις εσυ πιο ξεκουραστο στο χερι σου. Περα απο το οτι ειναι καθαρα υποκειμενικο θεμα η επιλογη περιφερειακων και οποιοσδηποτε σου πει παρε αυτο και αυτο απλα λεει παρλαπιπες, στο l2 δεν χρειαζεται να εχεις το κορυφαιο για να παιξεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cabrinha

Αυτα τα θελεις για wow? Αν ναι καλυτερα βρες αλλα. Ειναι κριμα τοσα λεφτα για ενα παιχνιδι που δεν τα χρειαζεται. Παιρνεις ηχεια κανονικα και κανεις τη δουλεια σου. Τα gaming ακουστικα ειναι για fps. Για παιχνιδια που ειναι απαραιτητος ο ηχος.

High Precision Gaming Mouse λεει στο ονομα αλλα η μεταφραση του ειναι Μοuse for High Precision Gaming.

To 518 εχω αυτή τη στιγμή και ειμαι αρκετά ευχαριστημένος. Οσο για ηχεία, εχω τα S750 και δεν χρειάζομαι κατι αλλο, απο ακουστικά εχω της Altec Lansing καποια, αρκετά καλά... Το θεμα δεν ειναι να κάνω απλά τη δουλειά μου, την έκανα και με την onboard που λεει ο λόγος. Το θεμα ειναι να βρούμε κατι ποιοτικό και που να εχει σωστή υποστήριξη. Anyway, το wow εχει πολυ καλό ηχο imo, και ειναι σπαστικό καθε λίγο και λιγάκι να κόβεται και να χρειάζεται restart.

Oσο για το mouse, πρεπει να εχω αλλάξει 7-8 mouse τα τελευταία χρόνια, πάντα ψάχνω για κάτι καλύτερο, κατι που να με βολεύει ολο και πιο πολύ, το 518 είναι ισως το πιο καλό απο τα ποντίκια που είχα ποτέ.

Τωρα εχω αλλο πρόβλημα με το wow, κανει πολυ συχνά κολλήματα ενώ παίζω, σα να κόβεται η ροή των δεδομένων για 5-6 δευτερόλεπτα, και μετά συνεχίζει κανονικά. Αυτο συμβαινει αρκετά συχνα...Οταν ειμαι στο ts ομως και ακουω να μιλανε , εκει δε κόβεται τιποτα... μονο στο wow κατι παθαινει....ffs για καλο τα εβαλα τα vista, ολο βλακειες γινονται.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Trooper [Σήμερα, στις 13:20]

Τωρα εχω αλλο πρόβλημα με το wow, κανει πολυ συχνά κολλήματα ενώ παίζω, σα να κόβεται η ροή των δεδομένων για 5-6 δευτερόλεπτα, και μετά συνεχίζει κανονικά. Αυτο συμβαινει αρκετά συχνα...Οταν ειμαι στο ts ομως και ακουω να μιλανε , εκει δε κόβεται τιποτα... μονο στο wow κατι παθαινει....ffs για καλο τα εβαλα τα vista, ολο βλακειες γινονται.

Δεν το κάνει μόνο σε σένα με τα vista.

Και στα xp κολλάει, αν και όχι τόσο συχνά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εχει κανεις να προτεινει gaming mouse μεχρι 50-60ευρωπουλα....?για online fps(αν δω οτι δεν φταιει ουτε το ποντικι που παιρνω τα @$&&$*(^μου συνεχεια στο fear combat θα το παρατησω το σπορ)............τι λετε για το saitek laser 3200 http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.583260 ? η να παω για G5?αλλες προτασεις?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Tsakonas [Χθες, στις 19:25]

εχει κανεις να προτεινει gaming mouse μεχρι 50-60ευρωπουλα....?για online fps(αν δω οτι δεν φταιει ουτε το ποντικι που παιρνω τα @$&&$*(^μου συνεχεια στο fear combat θα το παρατησω το σπορ)............τι λετε για το saitek laser 3200 http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.583260 ? η να παω για G5?αλλες προτασεις?

http://www.thelab.gr/showthread.php?postid=533178#post533178

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=26251&highlight=usb+mouse+ocing+guide

ΠΟΤΕ δεν παιρνουμε laser, το πιο πιθανο οταν θα κανεις γρηγορες κινησεις ειναι να κοιτας το ταβανι :p σε μερικες επιφανειες αυτο διορθωνεται ( βλεπε steelpad 5L ) αλλα και παλι θα εχεις negative accel

κατσε διαβασε τα 2 post μου και περιμενε να γραψω αποψη για το explorer 3 ( http://gr.esl-shop.net/product_info.php?cPath=3&products_id=188 )

οσο για mousepad θα σου προτεινα Qpad CT http://gr.esl-shop.net/product_info.php?cPath=2_37&products_id=162

κατα 99% θα μου αρεσει το explorer ( ερχεται επομενη βδομαδα ελπιζω ) γι αυτο και στο προτεινω σε περιπτωση που πιστευεις οτι δεν θα σε βολευει το 518 ενω το qpad το εχω δοκιμασει και ειναι πολυ καλη και ισοροποιημενη επιφανεια, αν δεν χωραει στο γραφειο σου παρε με βαρια καρδια το medium αλλα τουλαχιστον μην το παρεις σε thin version δεν αξιζει πιστεψε με

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GruntGR [Σήμερα, στις 02:36]

http://www.thelab.gr/showthread.php?postid=533178#post533178

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=26251&highlight=usb+mouse+ocing+guide

ΠΟΤΕ δεν παιρνουμε laser, το πιο πιθανο οταν θα κανεις γρηγορες κινησεις ειναι να κοιτας το ταβανι :p σε μερικες επιφανειες αυτο διορθωνεται ( βλεπε steelpad 5L ) αλλα και παλι θα εχεις negative accel

κατσε διαβασε τα 2 post μου και περιμενε να γραψω αποψη για το explorer 3 ( http://gr.esl-shop.net/product_info.php?cPath=3&products_id=188 )

οσο για mousepad θα σου προτεινα Qpad CT http://gr.esl-shop.net/product_info.php?cPath=2_37&products_id=162

κατα 99% θα μου αρεσει το explorer ( ερχεται επομενη βδομαδα ελπιζω ) γι αυτο και στο προτεινω σε περιπτωση που πιστευεις οτι δεν θα σε βολευει το 518 ενω το qpad το εχω δοκιμασει και ειναι πολυ καλη και ισοροποιημενη επιφανεια, αν δεν χωραει στο γραφειο σου παρε με βαρια καρδια το medium αλλα τουλαχιστον μην το παρεις σε thin version δεν αξιζει πιστεψε με

σευχαριστω παρα πολυ....ειδα και αλλα ποστς.... :::respect::: για τις γνωσεις σου :) ....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Update :

Μετα απο μια βδομαδα χρησης μπορω να πω οτι το explorer 3.0 ειναι ΚΑ-ΤΑ-ΠΛΗ-ΚΤΙ-ΚΟ, ο μονος λογος που δεν το συνειδοτοποιησα αυτο 5-6 χρονια πριν ητανε που σημαδευα με το αριστερο χερι :p η αναβαθμιση απτα ακουστικα s-500 της everglide στα A700 της audiotechnica ητανε επισης πολυ καλη κινηση(οι κατηγοριες/υποψιες για wallhack συνεχυζονται ενω ταυτοχρονα σε ταινιες και μουσικη αποδιδουν πολυ καλα και με αριστη μονωση του ηχου :D ),οπως και η αυξηση του sens απο 60cm/360 στα 45cm ( 2.0 -> 3.0 ) οποιος ειναι με mx500/510/518/g5/g7 και δεν ειναι ικανοποιημενος απτην εργονομια πρεπει οπωςδηποτε να δοκιμασει το xplorer, πιστευα στην αρχη πως σε bf2 και 2142 θα ειχα προβλημα οταν θα πηγαινα απο ιnfantry sens 0.2(0.1 στο 2142) και 800dpi σε 0.4(0.3 στο 2142) και 400dpi λογω interploration αλλα τελικα ειχα αδικο :D

Περα απτο σχημα το xplorer εχει μεγαλυτερα ποδια που επιτρεπουν καλυτερη κυλιση ( τα μικρουτσικα ποδια του 518 με κανανε να θελω αντι για titan να χρησιμοποιω κανενα icemat ωστε να εχω καλη/ισοροποιημενη τριβη ) και ο σενσορας ειναι τοποθετημενος στο κεντρο κατι που παρεχει μεγαλυτερη ακριβεια στις λεπτες κινησεις με τα δαχτυλα (επιτελους μπορω να κραταω ανετα το στοχαστρο σε ενα σημειο κανωντας ταυτοχρονα zig zag με τα A και D )

Υπαρχουν 3-4 μικρα ψεγαδια ομως, το πιο βασικο ειναι οτι χρειαζεται overclock στα 250hz για να δουλεψει σωστα,(ετσι κι αλλιως εχω συνηθισει στα 250 οποτε τα 125 μου φαινονται laggy ) συμφωνα με το esr mouse score 2007 ετσι ανεβαινει η μεγιστη ταχυτητα του ΣΩΣΤΟΥ tracking(χωρις negative accel δηλαδη) απτα 1m/s στα 1.5, παρολαυτα καποιοι με χαμηλοτερο sens απο μενα ( εχω ακουσει για CSαδες με 70 και 80cm/360 sensitivities ) ή με ιδιο ή ακομα και με υψηλοτερο θα εχουν προβλημα αμα οι κινησεις του χεριου τους ξεπερνανε αυτο το 1.5 m/s, η λυση γι αυτους ειναι το razer deathadder ( και ΟΧΙ το habu ή ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ αλλο laser mouse ) αφου πρωτα διαβασουν τον guide στο esr http://www.esreality.com/?a=post&id=1334185 και ελπισουν πως δεν θα πεσουν σε καμια ελλατωματικη παρτιδα :p

Αλλο ενα ψεγαδι ειναι ο χαλαρος γρυλος που μπορει καμια φορα να γυρισει απο μονος του ενω κουνιεται το ποντικι ή οταν πατηθει το αριστερο κλικ, αν και σημερα δεν μου το εχει κανει προς το παρων :p, επισης αυτοι που δουλευουν στο photoshop μαλλον θα προτιμησουν το deathadder/habu λογω των περισσοτερων dpi και της δυνατοτητας να πηγαινει ο κερσορας οριζοντια ΧΩΡΙΣ να αλλαζει υψος(ισως να μην φταιει ο σενσορας της MS γι αυτο αλλα το σχημα, δεν ειμαι 100% σιγουρος ), πιστεψτε με οσο και να προσπαθει καποιος δεν μπορει να ζωγραφισει μια ισια οριζοντια γραμμη με το συγκεκριμενο ποντικι

Το explorer μπορει να βρεθει στο greek-shops.de , στο ESL shop και φυσικα στο ebay, πριν βγαλει την επανεκδοση του η microsoft γινοτανε ΠΑΝΙΚΟΣ (εβλεπες να πουλιεται στο ebay για 60-100 ευρω οπως και το intelimouse optical 1.1 SE) και τωρα επιτελους μπορω να καταλαβω το γιατι ;)

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι την ειδα για αναβαθμιση του εξοπλισμου μου...αλλα αυτη την φορα σε racing simulator φαση...τσιμπησα το σετακι της logitech g25...γ@μαει!!...και επιτελους μπορω να παιξω ανθρωπινα τα racing που ειχα παρατησει...

2004479682195126586_rs.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gbak

εγω παλι την ειδα για αναβαθμιση του εξοπλισμου μου...αλλα αυτη την φορα σε racing simulator φαση...τσιμπησα το σετακι της logitech g25...γ@μαει!!...και επιτελους μπορω να παιξω ανθρωπινα τα racing που ειχα παρατησει...

2004479682195126586_rs.jpg

Για πες βρε μοναχοφαη λιγα περισσοτερα πραματα. Μας ανοιγεις την ορεξη, μη μας βαζεις ομως στα μαρτυρια του Τανταλου.

Link to comment
Share on other sites

τι να πω φιλε....η logitech εκανε το θαυμα της παλι...φοβερη κατασκευη πολυ στιβαρη...πολυ καλη αισθηση με το feedback να δουλευει οπως πρεπει διχως να σου παιρνει τα αυτια...γενικα μιλαμε για καψιμο!...μιας και δεν σε αφηνει να σηκωθεις απο την καρεκλα...στα παιχνιδια τωρα ειδικα στο τοκα3 εκανα παπαδες δεν το πιστευα οτι μπορουσαν να γινουν αυτα...τo συνιστω ανεπιφυλακτα σε οσους εχουν τρελα με τα sim-racing...τωρα κατεβαζω παλι και το gtr2 θα σας πω εντυπωσεις.. ειχα προσπαθησει με το keyboard και δεν παιζοτανε με τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gbak [Σήμερα, στις 04:46]

τι να πω φιλε....η logitech εκανε το θαυμα της παλι...φοβερη κατασκευη πολυ στιβαρη...πολυ καλη αισθηση με το feedback να δουλευει οπως πρεπει διχως να σου παιρνει τα αυτια...γενικα μιλαμε για καψιμο!...μιας και δεν σε αφηνει να σηκωθεις απο την καρεκλα...στα παιχνιδια τωρα ειδικα στο τοκα3 εκανα παπαδες δεν το πιστευα οτι μπορουσαν να γινουν αυτα...τo συνιστω ανεπιφυλακτα σε οσους εχουν τρελα με τα sim-racing...τωρα κατεβαζω παλι και το gtr2 θα σας πω εντυπωσεις μιας και με το keyboard δεν παιζοτανε με τιποτα...

Εκτός από το GTR 2 θα σου πρότεινα να παίξεις και το LFS γιατί εκεί η G25 δείχνει πραγματικά τι αξίζει!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.