Jump to content



DFI NF4 - ΟΜΑΔΙΚΗ ΑΓΟΡΑ


spc

Recommended Posts

Την πΗρα ΤΗΝ ΠΗΡΑ ΤΗΝ ΠΗΡΑ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! πηρα την DFI NF4 SLI - DR

μου ειχαν πει απο multirama οτι θα την στειλουν αυριο

γυρναω το απογευμα απο ενα μαθημα που εδινα και βλεπω ενα χαρτακι απο την ACS !!!!!παρνω τηλ και μου λενε οτι ειναι εκει

κλεινω το τηλεφωνο και βαζω ενα τρεχαδι την σαχτουρη μεχρι κατω μπαινω στο μαγαζι

και την παιρνω την ζυγυζει 5 ΚΙΛΑ !!!!!!!!!!

ενα κουτι ΝΑ (που ειχε μεσα το κουτι της καρτας ) παω σε σπιτι ενος φιλου και την χαζευαμε για κανα 2 ωρο !!!!!!!!!! εχει της παναγιας τα ματια μεσα

θα στειλω photo αυριο το πρωι

ειμαι ερωτευμενος !!!!! :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove:

και κατι offtopic ΕΛΑΔΔΑΡΑ ΟΛΕ ... ΟΛΕ ... ΟΛΕ ΟΛΕ ΟΛΕ !!!! :inlove:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 746
  • Created
  • Last Reply

Σε εμένα σήμερα ήρθε και η κάρτα γραφικών όμως οι μνήμες είναι από τον P4 στα 166 θα δουλέψουν σωστα στην dfi??

Επίσης το μόνο τροφοδοτικό μου έχω αυτη τη στιγμή είναι 280 W:tomato: θα την σηκώσει την dfi και τον athlon 3200 για απλή λειτουργία(όχι overclock) επειδή το fortron αργειιιιιιιι??

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι λένε, τα 2 βύσματα (τύπου δίσκου & το τύπου floppy) χρειάζονται μόνο στην περίπτωση που βάλεις 2 κάρτες γραφικών (SLI) για επιπλέον σταθερότητα.

Αλλιώς, και μόνο με το 20-pin βύσμα του τροφοδοτικού είσαι εντάξει, εφόσον δεν δίνεις τρελά ρεύματα...

Βέβαια, κι εγώ στο δικό μου τα συνέδεσα οοοόλα τα βύσματα (και 24-pino, & 4-pin & molex και και και...), αφού τα είχα (better safe than sorry) :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από georgeadams

Απ' ότι λένε, τα 2 βύσματα (τύπου δίσκου & το τύπου floppy) χρειάζονται μόνο στην περίπτωση που βάλεις 2 κάρτες γραφικών (SLI) για επιπλέον σταθερότητα.

Αλλιώς, και μόνο με το 20-pin βύσμα του τροφοδοτικού είσαι εντάξει, εφόσον δεν δίνεις τρελά ρεύματα...

Βέβαια, κι εγώ στο δικό μου τα συνέδεσα οοοόλα τα βύσματα (και 24-pino, & 4-pin & molex και και και...), αφού τα είχα (better safe than sorry) :)

Δηλαδη αν τα συνδεσει ολα και 24 και 4....δεν υπαρχει προβλημα...θα ειναι και καλα πιο σταθερο?

Link to comment
Share on other sites

Παιδάκια, κατώ κάτω αριστερα, δεξια απο τα leds η DFI μου έχει μια ακειδοσειρά που λέει COM PORT, στο manual ομως δεν υπάρχει, θέλω οποσδήποτε μια COM, ποια να είναι η συνδεσμολογία να φτιάξω μια? μπορουμε να βρούμε τπτ?

Μια απορία, επειδή θα κάθομαι να την κοιτάω μεχρι να έρθει η κάρτα γραφικών (θεου θέλοντος), θα ανοίξει η μητρική με μια PCI κάρτα γραφικών??????

Στην αρχή εγκατάστασης των XP, θέλει δισκέτα? μπορω να την ενσωματώσω στο CD με μια διαδιασία απλή σχετικά, ενδιαφέρει τον κόσμο να ποστάρω τον τρόπο?

Τελος μια συνοψούλα, βάζουμε τις μνήμες στις θέσεις 2-4, και βάζουμε όσα ρεύματα διαθέτουμε, για το TrueControl550 μου έφτιαξα απο τα υπόλοιπα 4 που λείπουν στην 20αρα φύσα απο τα περίσια...

Τελος ας κάνουμε μια καταμέτρηση... ποσα Dfi είναι Plugged???

Link to comment
Share on other sites

ψάξε να βρέις κανα καλώδιο που να βγαζει σε com ,, (υπάρχουν τέτοια)

o Borg είχε ενα και το βάλαμε,

κατεβασε το manual απο το site της DFI εχει περσσότερες λεπτομέριες ακομα και μεσα στο cd με τους drivers υπαρχει manual(pdf)

αν εχεις pci καρτα θα δουλέψει ,,

αν εχεις Sata δισκο θα χρειαστεί η δισκέτα που δινει ,,,

και με το 20πινο δουλεύει , ,

δεν χρειαζεται να βάλεις τα υπολοιπα(hdd-type,fdd-type) για σταθερότιτα λέει οτι ειναι αν βάλεις και αλλη κάρτα,, ,,

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις Sata δισκο θα χρειαστεί η δισκέτα που δινει ,,,

Η δισκέτα χρειάζεται ΜΟΝΟ αν στήσεις RAID (ή αν έχεις την SLI-DR και βάλεις το δίσκο σε ένα από τα SATA 5 ως 8 που ελέγχονται από το SIL3114).

Για "νορμάλ" εγκαταστάσεις (απλός δίσκος SATA σε ένα από τα SATA 1 ως 4) δεν χρειάζεται η δισκέτα.

Link to comment
Share on other sites

Αν βρει κάποιος καλώδιο που να βγάζει σε com ας γράψει εδώ να μας ενημερώσει τι και πως.

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: Βάλατε hardware firewall nvidia??? Μόλις πάω να το εγκαταστήσω μου λέει ότι δεν είναι δυνατόν να αντιγράψει τα αρχεία τάδε κλπ στο C.

Μηπως θέλει τίποτα από BIOS???

Κάνω την εγκατάσταση χωρίς να έχω τοποθετήσει μοντεμ κλπ. Παίζει ρόλο που δεν βρίσκει σύνδεση???

Link to comment
Share on other sites

Παιδες πριν λιγο γυρισα απο Στουρναρη και Multirama...η μονη που ειχε μεινει ηταν της βιτρινας (DFI SLi DR) αλλα δεν δεχτηκα να την παρω...

Η επομενη παραλαβη μου ειπαν, ειναι στο τελος της επομενης βδομαδας...

SPC μαθε ποτε θα ερθουν καιγομαστεεεεεεεεεε!!

ΥΓ:Αυριο ερχεται ο 3500+ και η MSI 6800GT και να δω που θα τις βαλω...γιατι να ειμαι τοσο ατυχος γμτ κ να μην προλαβαινα να παρω μια!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από aristos87

Αλλα multirama στην αθήνα έψαξες?

Πηρα τηλ. στα κεντρικα, και μου ειπαν πως υπηρχε μονο στη Στουρναρη...

Το απογευμα θα ειμαι Γλυφαδα, Βαρκιζα οποτε θα περασω κ απο αυτα της Βουλιαγμενης να ρωτησω μηπως και...

Μακαρι να βρω μια..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.