Jump to content



DFI NF4 - ΟΜΑΔΙΚΗ ΑΓΟΡΑ


spc

Recommended Posts

Μολις γυρισα απο Βαρκιζα,Γλυφαδα...α και Βαρη για κοψιδια! λολ

Περασαμε απο τα multirama Βουλιαγμενης κ εκει το αλλο τρελο...μα τι γινεται με τους πωλητες??

Ξαναπαιρνω στα κεντρικα, λενε δεν εχουν....παμε στη Βουλιαγμενης, μπαινω μεσα, βλεπω την Ultra D δλδ την πιο απλη...με αυτοκολλητο-τιμη της DR! 211...

Λεω εχετε την DR?Φυσικα κ την εχουμε! Να'τη να'τη! Μια τελευταια....

Συγγνωμη αλλα αυτη ειναι η Ultra-D(το ελεγε κ το κουτι της...)...οχι η DR ειναι....(ενα κουτακι τοσο δα...το μεσημερι στη Στουρναρη ειδα της DR και ειναι τεραστιο κ πρασινο..)

Την ανοιγετε?(την ανοιγει...) μα να αυτη ειναι! Οχι βρε χριστιανε δεν ειναι αυτη...

Κ μου ειπε να την παραγγειλω απο το καταστημα του Περιστεριου κ ισως την εχω τη Παρασκευη...θα ρωτησω αυριο κ μακαρι να την εχουν γιατι δεν κρατιεμαι...

Κ αυτη η Quest δεν εχει δωσει κ ημερομηνια....

Συγγνωμη για το OT της Ομαδικης Αγορας, αλλα μου εμεινε παραπονο σημερα που δεν τη βρηκα, κ δεν μπορω να κρατηθω...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 746
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από fANiS_K

Ξαναπαιρνω στα κεντρικα, λενε δεν εχουν....παμε στη Βουλιαγμενης, μπαινω μεσα, βλεπω την Ultra D δλδ την πιο απλη...με αυτοκολλητο-τιμη της DR! 211...

Λεω εχετε την DR?Φυσικα κ την εχουμε! Να'τη να'τη! Μια τελευταια....

Συγγνωμη αλλα αυτη ειναι η Ultra-D(το ελεγε κ το κουτι της...)...οχι η DR ειναι....(ενα κουτακι τοσο δα...το μεσημερι στη Στουρναρη ειδα της DR και ειναι τεραστιο κ πρασινο..)

Την ανοιγετε?(την ανοιγει...) μα να αυτη ειναι! Οχι βρε χριστιανε δεν ειναι αυτη...

Απαράδεκτο!!!!! :TD:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από aristos87

Απαράδεκτο!!!!! :TD:

Ρε συ επεμενε οτι ειναι αυτη!!Κοιτα το κουτι χριστιανε μου...

Οχι αυτη ειναι!

Ανοιξε τη κ κοιτα τι εχει μεσα...

Οχι αυτη ειναι!

Αι σιχτιρ...

ΥΓ:Μου περνα η υποψια οτι η τιμη της DR δεν εχει μπει καταλαθος...αλοιμονο στον μη "γνωστη", ή βιαστικο, που θα την παρει για DR...

Link to comment
Share on other sites

1) Ξέρει κανείς πως ελέγχουμε αν είναι ενεργοποιημένο το NCQ?

Μητρική DFI -ultra D (NForce 4) δίσκοι seagate NCQ.

2) Θα πρέπει να βάλουμε οδηγούς της ΑΜD 64bit για να δουλέψει το cool and quit σε 939 μητρική (DFI ULTRA -D)??? Και το προγραμματάκι της DFI για cool and quiet?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fonzi [Σήμερα, στις 10:50]

Ξέρει κανείς πως ελέγχουμε αν είναι ενεργοποιημένο το NCQ?

Μητρική DFI -ultra D (NForce 4) δίσκοι seagate NCQ.

Στο device manager --> Properties στο IDE/ATAPI Controllers, nVidia nF4 Serial ATA Controller δεύτερη καρτέλα

post-745-1416071674,4315_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fonzi [Σήμερα, στις 11:01]

Ευχαριστώ!

Θα πρέπει να βάλουμε οδηγούς της ΑΜD 64bit για να δουλέψει το cool and quit σε 939 μητρική (DFI ULTRA -D)??? Και το προγραμματάκι της DFI για cool and quiet?

Λοιπόν για να δουλέψει πρέπει: να το ενεργοποιήσεις στο BIOS, να βάλεις τον driver της AMD, να μην αλλάξεις multiplier και τέλος να ενεργοποιήσεις στα power schemes ένα προφίλ διαφορετικό του always on... Αυτά

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα έχει NCQ ο δίσκος σου? Στο δικό μου σύστημα, στον 74ρη Raptor το Enable Command Queuing είναι τσεκαρισμένο, ενώ στον 200ρη Seagate (ο "παλιός" που δεν υποστηρίζει NCQ) είναι ανενεργό και ατσεκάριστο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από aristos87

Barracuda 7200.8 SATA NCQ

Αυτόν έχω γιατί ο 250 μόνο σε NCQ βγαίνει....

Στις συσκευές δεν βγάζει τπτ παρόλο που έβαλα λαστ drivers

Τι εννοεις δεν βγαζει τπτ?

Αν θες να δεις αν εχει ncq κανε δεξι κλικ properties στο adma controller...αναλογα που ειναι οι δισκοι θα δεις και αυτο που εχει επισυναψει ο vdeseris...

Αρχική απάντηση από vdeseris

Στο device manager --> Properties στο IDE/ATAPI Controllers, nVidia nF4 Serial ATA Controller δεύτερη καρτέλα

Γιατι εχεις απενεργοποιηση το read cache?Παιζει ρολο στις επιδοσει?Εχω 2xraptor 74 σε raid 0...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ison [Σήμερα, στις 17:16]

....

Γιατι εχεις απενεργοποιηση το read cache?Παιζει ρολο στις επιδοσει?Εχω 2xraptor 74 σε raid 0...

Στο HDTach απο 90 πήγε 96. Θα το δοκιμάσω και αλλού και θα δω τι θα κάνω...

Link to comment
Share on other sites

Kαι σε μένα ΟΚ στους seagate 160 sata.

Μόνο που κάνουν θόρυβο... Σαν να ψήνεις καφέ ελληνικό!

Τώρα κάτι άλλο:

1) οδηγούς ήχου ποιούς βάζετε? realtec or nvidia? διότι όταν βάζω τους μεν καταργείται το εικονίδιο κονσόλας ήχου του άλλου στη γραμμή εργασιών δίπλα στο ρολόι. Και αντίστροφα...

2) cpucooler.exe(DFI) @ cpudriver.exe(ΑΜD) είναι τα ίδια αρχεία?

3) Νvidia firewall δεν το κατάφερα ακόμα. Οι οδηγοί είναι μάλλον παλιοί. Πρέπει να κατεβάσω τους 6.39 αγγλικούς???

Δεν θέλω όμως να πειράξω τους οδηγούς της κάρτας γραφικών μου. Γίνεται αυτό???

Επίσης τι ακριβώς εννοείτε ότι πρέπει να βάλω πρώτη γλώσσα αγγλικά στον εξπλορερ? Πως ακριβώς?

Link to comment
Share on other sites

Πάμε στο μενού Tools και από εκεί στο Internet Options. Στην πρώτη καρτέλα (General) πατάμε το κουμπάκι Language (που βρίσκεται στο κάτω μέρος της πάνω από το Cancel).

Εκεί έχει μια λίστα που θα γράφει Greek [el]. Πατάμε το κουμπάκι Add και από τη λίστα βρίσκουμε και κάνουμε διπλό κλικ στο English [en] (το σκέτο, γιατί έχει και καμιά δεκαριά άλλα).

Κλείνουμε το παράθυρο αυτό και βλέπουμε πως στο προηγούμενο παράθυρο έχει προστεθεί το English [en] κάτω από το Greek [el]. Το επιλέγουμε και πατάμε το κουμπάκι Move Up έτσι ώστε να βρεθεί πάνω από το Greek [el] στη λίστα.

Πατάμε το ΟΚ σε όλα τα παράθυρα και είμαστε έτοιμοι :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.